Apple’ın ve Samsung’un akıllı cihaz pazarını domine etmesiyle birlikte pazardaki diğer oyuncuların da kendilerini ön plana çıkarma ve ayrıştırma çalışmaları da arttı.

Özellikle Nokia eski gücünü yeniden kazanmak adına ilginç hamleler ile tüketicilerin aklında yer etmeye çalışıyor. Bu hamlelerin odak noktasında ise ”kamera” var. Son zamanlarda yapılan faaliyetlerinin çoğunda Nokia tarafından telefonlarının kamera özelliğinin ön plana çıkartılmaya çalışıldığını gördük.

Lumia 920’nin tanıtımında kamera özelliğinin kullanıldığını ve  oluşan ”Fail” durumunu çoğumuz hatırlıyoruz.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NtCQ2Zf3cAY

Aynı şekilde Nokia 808 PureView’ın tanıtımında teknoloji yazarlarının Kapadokya’ya götürüldüğünü ve eşsiz Kapadokya manzarasının tanıtımda kullanıldığını da biliyoruz. 

httpv://www.youtube.com/watch?v=hbdVNE0iESQ

Nokia’nın son girişimi de Lumia 920’yi uzaya göndermek oldu. Nokia ve Chip ekibi, 3 Nokia Lumia 920 telefonu kameraları çalışır halde uzaya gönderdi ve  Türkiye’nin en yüksekte yapılmış telefon testini gerçekleştirdi. Test sonucunda ise -70’lere kadar düşen sıcaklığın ve yere düşmenin, telefonun kayıt özelliğinde hiç bir zarara yol açmadığı belirlendi.

nokia-lumia-920-yi-35-bin-metrede-stratosferde-denedi-0

nokia-lumia-920-yi-35-bin-metrede-stratosferde-denedi-1

Sony de kamera alanındaki boşluğu doldurmaya kararlı. Yeni tanıttığı Xperia Z’nin gözünden İstanbul’u görüntüleyen şirket, telefonunun su geçirmez olmasını ön plana çıkartarak yarışta bir adım öne geçmeyi hedefliyor.

4 Nisan’da yayınlanan video şimdiye dek 17.000‘in üzerinde bir izlenme sayısına ulaştı ki bu sayı Türkiye standartları için son derece yüksek bir sayı.

httpv://www.youtube.com/watch?v=t7c8L4YGqAA

Uzun vadede kameraların yerini cep telefonlarının alacağı bir gerçek. Bu gerçek, Apple – Samsung rekabetinden arta kalan boşlukları doldurmaya kararlı olan markalar için çok önemli bir nokta. Önümüzdeki günlerde kamera teknolojisinde devler tarafından ne gibi hamleler yapılacak, hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın