Akıllı Geleceğin Habercileri Sensörler mi Olacak Dersiniz?

Bu yazı konuk yazarımız Eda Pekar tarafından kaleme alınmıştır.

Bir zamanlar sadece mekanik ve elektrikli parçalardan oluşan ürünler, internet üzerinden çeşitli biçimlerde bağlanan, donanım, sensör ve yazılımı birleştiren karmaşık cihazlara, hatta platformlara dönüştüler. Bu akıllı bağlantılı nesneler yeni fonksiyonlar, geleneksel ürün sınırlarını aşan yetkinliklere katlanarak büyüyen fırsatlar sunuyor.

GSMA tarafından yapılan bir araştırmaya göre akıllı makinelerin 2022’de ulaşacağı sayı 50 milyar civarında. Eskiden telefon, modem ve yazıcıdan oluşan akıllı bağlantılar artık gün geçtikçe kamera, ampul, spor ürünleri, priz, tartı, sağlık ekipmanı, depo ve ev sensörleri olarak karşımıza çıkmakta ve çıkmaya da devam edecektir şüphesiz.

image003 (1)

Aslında bu  devrimi tetikleyen asıl kıvılcım ise  mobil internet ve akıllı telefonlar oldu. Hep söylenildiği üzere büyük icatlar diğer büyük icatları tetikler. Bugün akıllı telefonumuz hayatımızın uzaktan kumandası ve her geçen gün yönetebildiği cihaz sayısı artıyor. Sensörlerin ucuzlaması ve arayüzlerin basitleşmesiyle yaygınlaşmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda çok önemli dönüşümler yaşanacağa ve dijital nesnelerin fiziki ortama entegre olabilmesinin önünün gelişen sensörler sayesinde açılacağa benziyor. Bunun en güzel örneklerinden birini McDonalds’ın Stokholm’de gerçekleştirdiği Pick’n Play uygulamasında görüyoruz. Şehrin belirli noktalarına yerleştirilen sensör ve interaktif panolara, akıllı telefonlarındaki tarayıcalarla bağlanan kişiler, telefonlarını kumanda olarak kullanarak panoda oyun oynuyor, kazandığında da telefonuna gelen kodla en yakınındaki McDonalds’a gidip hediyesini alıyor. Böylelikle şubesi olmayan caddelerden bile müşteri toplayabiliyor.

McDonalds_PickNPlay11-560x282

Dijital aletlerin fiziksel ortamlara taşınması günümüzde son derece önemli bir çığır açtı. Giyilebilir teknolojiler gelişmekte olup, gözlükler, lensler, kıyafetler, ayakkabılar, tene temas eden yapışkan sensörlü cihazlar insan yaşamında ve işlerinde çok önemli yardımcı görevlerde bulunuyor.

Google-Shop-London-3-BI-3

Bu sistemlerin akıllı olma özelliği onları veriyle besleyen ürünlerin akıllı ve sensör bağlantılı olma özelliğinden geliyor. Uzaktan kontrol sağlayan sensörler özellikle tüm performans verilerini takip ediyor. Ürünler birbirleriyle ve birçok farklı sistemle iletişimde kalarak sadece tek bir fayda değil bu faydaları bir ekosistem haline dönüştürüyor. Şöyle bir örnek verecek olursak; bir afet durumunda sağlık birimleri, trafik birimleri sensörleri ve hava durumu verilerinin tek bir yerde toplanarak işlendiği afet koordinasyon merkezleri bu sistemin ilk örneğini oluşturuyor.

Buradan anlaşıldığı üzere gelecekte sensör sistemi sadece insan müdahalesi olan acil durumlarda değil, olağan durumlarda da akıllı bağlantılı nesnelerin kendi aralarında iletişimi sayesinde hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaya başlayacaklar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Samsung’un Uhsupp’ı WhatsApp’a Rakip Mi Oluyor?

Samsung Galaxy S9 serisinin duyurulmasına sayılı günler kaldı. Ortaya çıkan sızıntılar ile cihazın tasarımı ve donanımı netlik kazanırken, cihazın beraberinde getireceği yeni servisler, oluşturacağı farklar açısından oldukça merak ediliyor. Samsung’un yeni sosyal medya uygulaması Uhsupp da bu açıdan çok önemli.

Bu kapsamda Samsung’un yeni amiral gemisi modelleri ile birlikte, Uhsupp isimli yeni bir sosyal paylaşım ağını devreye almayı planladığı ortaya çıktı. Bu isim Samsung tarafından hem Avrupa hem de Güney Kore’de  markalaştırıldı.

Galaxy S9 için Uhsupp isimli sosyal paylaşım ağı geliştirildi!

Ancak, bu hizmetin Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan kullanıcılara sunulup sunulmayacağı henüz belli değil. Uygulama gerçek zamanlı olarak konum paylaşımı yapılmasını ve kullanıcıların mesaj gönderip almalarını sağlayacak.

Tüm bu özelliklerin daha fazlasına sahip olan ve adeta SMS’i tarihe gömen WhatsApp gibi bir servis karşısında kullanıcıların neden Uhsupp’u tercih edeceği cevap bekleyen en büyük sorulardan birisi.

Samsung’un yeni sosyal medya platformu Uhsupp’u kullanım oranlarına ve sunulacak yeniliklere bakmaksızın devam ettirmekte kararlı olacağı belirtiliyor. Ushupp’un 19 Mart tarihinde resmi olarak tanıtılması bekleniyor. Diğer Galaxy kullanıcılarının servise göstereceği ilgi şimdiden büyük bir merak konusu.

Samsung’un böyle bir adım atması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon, Çalışanlarına İşten Çıkmaları İçin 5.000 Dolar Ödüyor

Şirketler, genelde iş verimliliklerini artırmak için benzer yöntemler denerler. Ancak Amazon gibi dev bir şirketseniz, alışılmış kalıpların dışına çıkmanız gerekir. E-ticaret devi, şirkette yeni uygulamaya koyduğu ilginç stratejisiyle gündeme geldi.

The Atlantic isimli Amerikan dergisinin aktardığı habere göre, şirket, ABD genelinde işten çıkan çalışanlarına 5.000 dolar kadar bir para veriyor. Çalışanlara işten çıkmaları için para teklif etmek tuhaf bir strateji gibi görünebilir, ancak işin aslı hiç de öyle değil. Aslında bu, şirketin verimli olmayan çalışanları ayıklamak ve çalışanların, kendilerini işlerine daha fazla adamalarını sağlamak için uyguladığı bir strateji.

Amazon’da çalışan Ashley Robinson, şirketin bu stratejisiyle ilgili olarak Business Insider’a şu açıklamaları yaptı:

“Amazon’da çalışan insanların, burada olmak isteyen kişiler olmalarını istiyoruz. Amaç, insanları bir dakikalarını ayırmaya ve gerçekten ne istedikleri konusunda düşünmeye teşvik etmek. Uzun vadede istemediğiniz bir yerde kalmanın, çalışanlar ya da şirket için sağlıklı olmadığına inanıyoruz.”

The Atlantic’in belirttiğine göre, tam zamanlı çalışanlara deneyimleriyle orantılı olarak 2.000 ila 5.000 dolar arasında bir ücret ödeniyor. Ayrıca Ashley Robinson’ın Business Insider’a söylediğine göre, bu teklif her çalışana yılda bir kez sunuluyor.

The Atlantic dergisinden Alana Samuels bu konu ile ilgili olarak yazdığı yazıda, “Havuçlar ve Sopalar: Başarmak İçin Teşviklerin Gücünü Ortaya Çıkarma” isimli kitabında bu anlayışın psikolojik etkilerinden bahseden Ian Ayres’e atıfta bulunarak şirketin bu hamlesinin, çalışanların, kendilerini işlerine daha fazla bağlı hissetmelerini sağladığından bahsetti. Ian Ayres’e göre, şirketin bu teklifini reddeden çalışanlar, kendilerini işlerine daha fazla bağlanmış hissedecekler; çünkü bilinçli bir şekilde şirkette daha uzun süre kalmaya karar vermiş olacaklar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link