Akıllı Geleceğin Habercileri Sensörler mi Olacak Dersiniz? 0

Bu yazı konuk yazarımız Eda Pekar tarafından kaleme alınmıştır.

Bir zamanlar sadece mekanik ve elektrikli parçalardan oluşan ürünler, internet üzerinden çeşitli biçimlerde bağlanan, donanım, sensör ve yazılımı birleştiren karmaşık cihazlara, hatta platformlara dönüştüler. Bu akıllı bağlantılı nesneler yeni fonksiyonlar, geleneksel ürün sınırlarını aşan yetkinliklere katlanarak büyüyen fırsatlar sunuyor.

GSMA tarafından yapılan bir araştırmaya göre akıllı makinelerin 2022’de ulaşacağı sayı 50 milyar civarında. Eskiden telefon, modem ve yazıcıdan oluşan akıllı bağlantılar artık gün geçtikçe kamera, ampul, spor ürünleri, priz, tartı, sağlık ekipmanı, depo ve ev sensörleri olarak karşımıza çıkmakta ve çıkmaya da devam edecektir şüphesiz.

image003 (1)

Aslında bu  devrimi tetikleyen asıl kıvılcım ise  mobil internet ve akıllı telefonlar oldu. Hep söylenildiği üzere büyük icatlar diğer büyük icatları tetikler. Bugün akıllı telefonumuz hayatımızın uzaktan kumandası ve her geçen gün yönetebildiği cihaz sayısı artıyor. Sensörlerin ucuzlaması ve arayüzlerin basitleşmesiyle yaygınlaşmasıyla beraber önümüzdeki yıllarda çok önemli dönüşümler yaşanacağa ve dijital nesnelerin fiziki ortama entegre olabilmesinin önünün gelişen sensörler sayesinde açılacağa benziyor. Bunun en güzel örneklerinden birini McDonalds’ın Stokholm’de gerçekleştirdiği Pick’n Play uygulamasında görüyoruz. Şehrin belirli noktalarına yerleştirilen sensör ve interaktif panolara, akıllı telefonlarındaki tarayıcalarla bağlanan kişiler, telefonlarını kumanda olarak kullanarak panoda oyun oynuyor, kazandığında da telefonuna gelen kodla en yakınındaki McDonalds’a gidip hediyesini alıyor. Böylelikle şubesi olmayan caddelerden bile müşteri toplayabiliyor.

McDonalds_PickNPlay11-560x282

Dijital aletlerin fiziksel ortamlara taşınması günümüzde son derece önemli bir çığır açtı. Giyilebilir teknolojiler gelişmekte olup, gözlükler, lensler, kıyafetler, ayakkabılar, tene temas eden yapışkan sensörlü cihazlar insan yaşamında ve işlerinde çok önemli yardımcı görevlerde bulunuyor.

Google-Shop-London-3-BI-3

Bu sistemlerin akıllı olma özelliği onları veriyle besleyen ürünlerin akıllı ve sensör bağlantılı olma özelliğinden geliyor. Uzaktan kontrol sağlayan sensörler özellikle tüm performans verilerini takip ediyor. Ürünler birbirleriyle ve birçok farklı sistemle iletişimde kalarak sadece tek bir fayda değil bu faydaları bir ekosistem haline dönüştürüyor. Şöyle bir örnek verecek olursak; bir afet durumunda sağlık birimleri, trafik birimleri sensörleri ve hava durumu verilerinin tek bir yerde toplanarak işlendiği afet koordinasyon merkezleri bu sistemin ilk örneğini oluşturuyor.

Buradan anlaşıldığı üzere gelecekte sensör sistemi sadece insan müdahalesi olan acil durumlarda değil, olağan durumlarda da akıllı bağlantılı nesnelerin kendi aralarında iletişimi sayesinde hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaya başlayacaklar.

Bir Cevap Yazın

Microsoft, İngiltere’deki İlk Perakende Mağazasını Açıyor 1

ABD merkezli büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft geçtiğimiz günlerde Ankara’da Kentpark AVM MediaMarkt içinde yer alarak Türkiye’deki ilk mağazasını açmıştı. Şimdi ise Microsoft İngiltere’deki ilk mağazasını Londra’da açmaya hazırlanıyor.

RetailWeek’in haberine göre, Microsoft, Londra’nın merkezinde bulunan popüler alışveriş mekanı Oxford Circus’da mağaza güvenliği için görüşmelerde bulundu ve resmi olarak mağaza açmayı planladığını bildirdi. Oxford Circus’da açılacak olan mağazada şu an Benetton United Colors’ın bulunması nedeniyle, önümüzdeki haftalarda 10 yıllık bir kira sözleşmesi imzalanacak. Seri bir şekilde mağazalarını açmaya devam eden Microsoft’un yeni mağazası ise Regent Caddesi’ndeki Apple’ın mazağasına sadece birkaç kapı uzaklıkta olacak.

Bununla beraber Microsoft, aslında 2013 yılında İngiltere’de bir mağaza açmayı planlıyordu. Ancak bina ve yer sıkıntılarından dolayı sürekli bu süreç erteleniyordu. Nihayet Londra alışveriş bölgesinin merkezinde bir mağaza açmaya karar verildi. Microsoft’un yeni anlaşması ile birlikte, perakende satış yerinin İngiltere ve Avrupa merkez mağazası olacağı açıkça ortada. Ayrıca Microsoft’un ABD genelinde, Kanada, Porto Riko ve Avustralya’da mağazaları bulunmakta.

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Bugün, 'Blind Date' İndiriminde Son Gün!
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link