Havacılık sektöründe rekabet denildiğine akla gelen iki isim var bilirsiniz. Airbus ve Boeing.  Geçtiğimiz günlerde bu ikili arasındaki sert rekabeti kıracak bir hadise meydana geldi. Avrupalı uçak üreticisi Airbus Amerikan Boeing’in 100. Yıldönümü şerefine “One thing to say Boeing” (Boeing’e söylenecek tek şey) ismiyle bir video yayınladı.

1916’da temellerini atmış olan Boeing geçtiğimiz günlerde 100. Yılını hem dünyanın en büyük havacılık merkezlerinden the Farnborough Airshow’da kutladı.

Tüm bunlar olurken Boeing’in Avrupalı rakibi Airbus’ta boş durmadı ve Boeing için bir video hazırladı. Başlığından hiç bir şey anlaşılmayan video aslında bir kutlama videosu ve videoda Airbus’ta çalışan kişiler Boeing hakkında özellikle 100 yıldır duyduklarını anlatmaya başladılar. Üretim hatların her kolundaki rekabetlerinden bahsettiler, iki şirketin de tüm dünyadaki insanları korumak için ne kadar çalıştıklarından ve özellikle havacılık endüstrisine katkıda bulunmak için teknolojiyi nasıl kullandıklarından da. Ve tüm bunların hepsini Boeing ile rekabet ederken neler yaptık başlığı altında birer birer sıraladılar.

“Airbus ve Boeing her gün tüm dünyadaki kişileri birbirlerine bağlamak için rekabet ediyor, bu nedenle Airbus’ın Boeing için söyleyeceği tek bir şey var: 100. Yılını kutlamak… Tebrikler! Tüm dünyadan Airbus’un tüm dünyadan çalışanları da en iyi dileklerini paylaşarak Boeing’e endüstriyi daha iyi hale getiren rekabet için teşekkür ediyor.”

Teşekkürleri, tebrikler ve İyi ki doğdunlar havada uçuşadursun birbirinden farklı sektörlerde bu tip yıl dönümü kutlamaları son zamanlarda oldukça dikkat çekmeye başladı. Dünya Barış Günü dolayısıyla Burger King’in Mc Donald’s a barış teklifi ile McWhopper oluşturma önerisini hatırlamayan yoktur.

092015-cc-peace-day-burger-img

Sonrasında da Mercedes Benz’in rakibi BMW’nin “100 yıllık rekabet için teşekkürler, geçtiğimiz 30 yıl biraz sıkıcıydı”  sözleriyle ile yaptığı minik video ilk aklımıza gelenlerden.

100 years BMW-original Mercedes

Airbus’ın bu nazik videosundan oldukça hoşlandık denilebilir, Boeing tarafından ne tarz bir cevap gelecek merakla bekliyoruz.

 

 

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın