Önceki yazımda iyi bir açılış sayfasu için 10 kural‘ı yazmıştım. Bilindiği gibi açılış sayfaları kullanıcı ile ilk temastır ve potansiyel müşteriyi müşteriye çevirmede en önemli sayfalardan biridir. Bu yüzden bu sayfalarda yapılacak en küçük bir hata potansiyel müşteriyi, müşteri olmaya yönlendirmeyecektir. Bu yazımda kötü bir açılış sayfası için gereken 4 kuralı yazacağım. Bunlar:

1) Ürünü göstermemek: Amacınız bir ürün satmak ise, satılması istenen ürünü göstermemek bir açılış sayfası için yapılacak en basit hatalardan biri. Eğer kişi kendini o ürünü kullanırken düşünmezse satın almayı da düşünmez.  iMenuPro online olarak menü tasarlayabileceğiniz bir ürün. Fakat sitenin ana sayfasının çok sade ve şık bir tasarımı olmasına rağmen nasıl menüler olduğu ile ilgili bir görüntü çarpmıyor ilk etapta.

imenu-açılış-sayfası

 

Bu sorunun çözümü ürünü ön plana çıkaracak, açık ve net bir biçimde sayfada yer vermek. Bu sayede kullanıcılar bu ürünü kullanırken kendilerini hayal edebilir ve satın almaya yaklaşırlar.

2) Verilen hizmetin net bir biçimde anlatılmaması: Ürünü göstermemek gibi yapılan başka hatalardan biri de hizmetin anlatılmaması. Aşağıdaki Marketing Genesis Live örneğindek gibi hizmetin ne hizmeti olduğunu anlamak için web sitesinde uzun süre vakit geçirmek gerekiyor. Bu durum kullanıcıların hizmetin ne olduğunu anlamadan web sitesini terk etmesine neden olabilir. Örnekte harekete geçirici buton olan “Biletler için buraya tıklayın” ifadesi etkinliğin ne zaman ve nerede olduğunu belirtmediği için etkili olmayacaktır.

marketing-genesis-açılış-sayfası

 

Bunun çözümü açılış sayfasında ne yaptığınızı, rakiplerinizden farkınızı ve ürününüzün veya hizmetinizin kullanıcılar için neden yararlı olduğunu açık ve net bir biçimde açıklayabilirsiniz.

3)Birçok paragraf kullanma: Açılış sayfasında bütün hizmetlerinizi ayrıntılı bir şekilde de anlatmak isteyebilirsiniz, fakat bu da çok doğru bir yöntem olmayabilir. Bunun sebebi çok yazı da kullanıcıyı rahatsız edip amaca ulaşmadan kullanıcının ayrılmasına sebep olabilir. Aşağıdaki örnekte uzun yazı kullanmanın bir örneğini görebilirsiniz.

newschool-architecture-design-açılış-sayfası

4) Seçimi ziyaretçiye bırakmak: Çoğu şirketin birden fazla kategoriye sahip müşterisi vardır. Bu da pazarlama için işi zorlaştırır. Pazarlamada bilinen bir şey vardır, herkese ulaşmaya çalışırsanız hiç kimseye ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden bazı web siteleri, açılış sayfasında hangi amaç için geldiklerini aşağıdaki örnekte olduğu gibi kullanıcının seçeneğine bırakır. Bu da yapılan hatalardan biridir, çünkü yukarıda da belirttiğim gibi ziyaretçi ürünü görmeden ve ne olduğunu anlamadan alışveriş yapmaya zorlanıyor. Bu yüzden bu tür açılış sayfaları da kullanıcıyı olumsuz yönde etkileyebilir.

perfumesforabuck-açılış-sayfası

Çözüm olarak pazarlama stratejinizde müşteri segmentlerinizi ayırıp bu segmentlere özel açılış sayfaları yaparsanız, kullanıcılarınız hedeflerine daha rahat ulaşacaklardır. Bunun için en iyi pazarlama yöntemleri olan Google ve Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın