Açılış Sayfalarında Yapılan 4 Hata

Önceki yazımda iyi bir açılış sayfasu için 10 kural‘ı yazmıştım. Bilindiği gibi açılış sayfaları kullanıcı ile ilk temastır ve potansiyel müşteriyi müşteriye çevirmede en önemli sayfalardan biridir. Bu yüzden bu sayfalarda yapılacak en küçük bir hata potansiyel müşteriyi, müşteri olmaya yönlendirmeyecektir. Bu yazımda kötü bir açılış sayfası için gereken 4 kuralı yazacağım. Bunlar:

1) Ürünü göstermemek: Amacınız bir ürün satmak ise, satılması istenen ürünü göstermemek bir açılış sayfası için yapılacak en basit hatalardan biri. Eğer kişi kendini o ürünü kullanırken düşünmezse satın almayı da düşünmez.  iMenuPro online olarak menü tasarlayabileceğiniz bir ürün. Fakat sitenin ana sayfasının çok sade ve şık bir tasarımı olmasına rağmen nasıl menüler olduğu ile ilgili bir görüntü çarpmıyor ilk etapta.

imenu-açılış-sayfası

 

Bu sorunun çözümü ürünü ön plana çıkaracak, açık ve net bir biçimde sayfada yer vermek. Bu sayede kullanıcılar bu ürünü kullanırken kendilerini hayal edebilir ve satın almaya yaklaşırlar.

2) Verilen hizmetin net bir biçimde anlatılmaması: Ürünü göstermemek gibi yapılan başka hatalardan biri de hizmetin anlatılmaması. Aşağıdaki Marketing Genesis Live örneğindek gibi hizmetin ne hizmeti olduğunu anlamak için web sitesinde uzun süre vakit geçirmek gerekiyor. Bu durum kullanıcıların hizmetin ne olduğunu anlamadan web sitesini terk etmesine neden olabilir. Örnekte harekete geçirici buton olan “Biletler için buraya tıklayın” ifadesi etkinliğin ne zaman ve nerede olduğunu belirtmediği için etkili olmayacaktır.

marketing-genesis-açılış-sayfası

 

Bunun çözümü açılış sayfasında ne yaptığınızı, rakiplerinizden farkınızı ve ürününüzün veya hizmetinizin kullanıcılar için neden yararlı olduğunu açık ve net bir biçimde açıklayabilirsiniz.

3)Birçok paragraf kullanma: Açılış sayfasında bütün hizmetlerinizi ayrıntılı bir şekilde de anlatmak isteyebilirsiniz, fakat bu da çok doğru bir yöntem olmayabilir. Bunun sebebi çok yazı da kullanıcıyı rahatsız edip amaca ulaşmadan kullanıcının ayrılmasına sebep olabilir. Aşağıdaki örnekte uzun yazı kullanmanın bir örneğini görebilirsiniz.

newschool-architecture-design-açılış-sayfası

4) Seçimi ziyaretçiye bırakmak: Çoğu şirketin birden fazla kategoriye sahip müşterisi vardır. Bu da pazarlama için işi zorlaştırır. Pazarlamada bilinen bir şey vardır, herkese ulaşmaya çalışırsanız hiç kimseye ulaşamayabilirsiniz. Bu yüzden bazı web siteleri, açılış sayfasında hangi amaç için geldiklerini aşağıdaki örnekte olduğu gibi kullanıcının seçeneğine bırakır. Bu da yapılan hatalardan biridir, çünkü yukarıda da belirttiğim gibi ziyaretçi ürünü görmeden ve ne olduğunu anlamadan alışveriş yapmaya zorlanıyor. Bu yüzden bu tür açılış sayfaları da kullanıcıyı olumsuz yönde etkileyebilir.

perfumesforabuck-açılış-sayfası

Çözüm olarak pazarlama stratejinizde müşteri segmentlerinizi ayırıp bu segmentlere özel açılış sayfaları yaparsanız, kullanıcılarınız hedeflerine daha rahat ulaşacaklardır. Bunun için en iyi pazarlama yöntemleri olan Google ve Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kahveli Coca Cola, Türkiye’de Satışa Çıktı

Coca-Cola Türkiye, 2017 yılı içinde ürün dizisinde farklı uygulamalar yapmaya devam ediyor. Coca Cola Light ve Zero çeşitlerini Coca Cola Şekersiz ürününde birleştiren marka, yaz dönemine gireceğimiz süreçte yeni bir ürünü daha test pazarlaması için piyasaya çıkardı: Kahveli Coca-Cola.

Test pazarlaması, ürünün hedef pazar bölgesinin tümünde pazarlamasına geçilmeden önce nasıl karşılanacağını görmek, satış ve karlılık durumunu öngörebilmek amacıyla pazarın belirli bölgelerinde test amaçlı sunulmasıdır. Test pazarlamaları genellikle belirli süreler için uygulanır. Birkaç ay veya bir mevsim periyotları seçilebilmektedir. Kahveli Coca-Cola ülkemizde en az bir yaz boyunca raflarda olacak.

İçecek sektöründe ürün dizisini (aynı ürünün farklı çeşitleri) artırma yöntemi son dönemde tüketicilerden talep görmeye devam ediyor. Yurtdışında vişneli ve vanilyalı Coca-Cola çeşitleri ile bilinen marka, bu yıl ülkemizde kahveli Coca-Cola ürününe yönelik talebi test pazarlaması ile görmeye çalışacak. Dünyadaki değişen talebe bağlı olarak şekersiz Coca-Cola geçtiğimiz aylarda piyasada yer almaya başladı. Bu gelişmeye rağmen ülkemizde şekersiz gazlı içeceklerin pazar payı henüz %10’nun altında bulunuyor. Şekersiz gazlı içecek talebine yönelik bir hamle de geçtiğimiz aylarda Pepsi’den gelmişti. Pepsi, limonlu kola ürünü Pepsi-Twist’in kalorisiz çeşidini ambalaj tasarımında değişikliğe giderek piyasaya sürmüştü.

Test pazarlaması ilkelerine uygun olarak Coca-Cola, kahveli Coca-Cola’yı İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin güney kıyı kesiminde ve diğer önemli görülen bölgelerde tüketicilerin beğenisine sundu.

İçerdiği kafeinden ötürü kahve ve kola tüketimine mesafeli yaklaşan ve ürün tüketimine psikolojik sınırlar koyan Türk tüketicisi, ürünün bileşimine ve tadına nasıl bir tepki verecek? Test pazarlamasından sonra kahveli Coca-Cola, kalıcı bir ürün olarak Coca-Cola Türkiye’nin ürün serisi içinde yer alacak mı? Şüphesiz bunu ürünün yaz ayı satış performansı belirleyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link