ABC, Binnur Kaya ile Atağa Geçiyor 0

ABC markası kuruluşu 1972 yılına dayanan köklü markalarımızdan biri. Özellikle  90’lı yıllarda çamaşırlarını elde yıkayan kadınların tercih ettiği bir üründü. Çok köpürdüğü için çamaşır yıkamanın yanı sıra halı yıkama deterjanı olarak da kullanılıyordu. Çamaşır makinelerinin ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla birlikte elde çamaşır yıkama oranı çok azaldı. Dolayısıyla ABC’nin pazar payı da gittikçe düştü. Günümüzde ezici bir çoğunlukla makine deterjanları hatta yeni yeni konsantre sıvı deterjanlar kullanılıyor. Çamaşır makinesi deterjanları pazarının 3 devi (OMO,ARİEL, ALO) başta olmak üzere piyasa aldı başını gitti. ABC bu duruma ayak uydurmada zorlandı ve rekabette çok geri kaldı. O da sonunda ABC Matik ürününü piyasaya sunarak yıllar sonra maça yeniden döndü.

Kendisiyle özdeşleşen “Farkı, fiyatı” sloganın günümüzde de kullanan marka, birkaç yıl önce Çağla Şikel’li reklamlarıyla boy göstermişti. Ama bence zengin birinin ucuzunu al demesi senden birinin demesinden daha az inandırıcı. Bu yüzden de pek başarılı olamadı bu hamle.

Bugünlerde ise “Temizliğin ABC’si” diye sloganlaştırılan, yenilenmiş konseptiyle oyuncu Binnur Kaya’nın Bihter Temiz karakteriyle yer aldığı reklamlarını izliyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Binnur Kaya, ABC marka mirasını ve ürünün konseptini düşündüğümüz zaman biçilmiş kaftan. Çünkü Kaya, oynadığı roller göz önüne alındığında tam tipik Türk kadını. Avrupa Yakası dizisindeki “Şahika” karakterini dışarıda bıraktığımız zaman büründüğü bütün roller markanın hedef kitlesiyle uyum sağlıyor. Özellikle Şafak Sezer ile birlikte rol aldığı “Türk Malı” dizisindeki performansı bu düşüncemin haklılığını güçlendiriyor. Yine ek olarak Yabancı Damat dizisi ve Babam ve Oğlum, Vavien gibi sinema filmlerinde de benzer rollerde oynamıştı.

http://www.youtube.com/watch?v=fU2L9m63MzU

Bütün bu oyunculuk kariyeri kendisiyle ilgili güçlü bir ev hanımı imajı oluşturuyor zihinlerde. Bu tip rollerdeki samimiyeti ve inandırıcılığı ortada. ABC markası ve BİG reklam ajansı işbirliğiyle ortaya çıkan kampanya işte bu yüzden doğru bir strateji barındırıyor. Oyuncu markayla son derece uyumlu. Konuşma tarzı ve mizahı tüketici de özdeşim kurdurabilir. Deterjan gibi kadınların marka tercihi gerçekleştirdikleri bir ürün grubunda, tüketicinin markayla özdeşim kurmasının önemi tartışılmaz. Kadınları özellikle çalışmayan kadınların dünyasını anlamak son derece zordur. Onlarla konuşurken inandırıcılığınızı artıracak samimiyette marka yüzleri seçmelisiniz. ABC’de bu seçimi son derece akıllıca yapmış.

Deterjan pazarı rekabetin en çetin olduğu pazarlardan biri. Omo, Ariel, Alo, Persil, Rinso, Bingo, Tursil şu an aklıma gelen markalar. Tabi ABC’nin rakibi ilk üçte saydıklarım değil. O rakiplerinden direkt pay kapması zor gibi görünüyor. Fakat ucuz çamaşır makinesi deterjanları kategorisindeki Bingo ve Tursil gibi rakipleriyle başa baş mücadele edebilir. Yenilenen konsept deterjan kategorisinin birçok bölümünde yer alma şansını tanıyor markaya. Markanın konsepti ürün genişlemeye son derece uygun. Geriye sadece ana markanın imajını güçlü tutma işi kalıyor.

Şöyle düşünelim ucuz deterjanları genelde gelir durumu düşük C2, D ve E grubu ev kadınları tercih ediyor. Bu 3 grubun nüfus yoğunluğunu düşündüğümüzde ucuz çamaşır makinesi deterjanı markalarının pazarı kendi lehlerine genişletmeleri olası görünüyor. Doğru iletişim çalışmalarıyla yukarıdaki rakiplerinden daha fazla pay alabilirler. Sayısı her geçen gün artan ve bu hedef kitlenin mabedi haline gelen, indirim günlerinde sabahın 9’unda kapılarında kuyruğa girdikleri ucuzluk mağazalarında yer almak doğru bir adım olabilir. Konseptleri son derece uyumlu.

İşte bu pazar koşullarında, Binnur Kaya, gerek daha önce ABC’yi kullanmış, yeni yeni anneanne olmuş orta yaş üstü kadınlarla gerekse çocukluğunda annesinin “Git kızım bir ABC al gel şu çamaşırlara girişelim” diye bakkala yolladığı yeni annelerle samimi bir ilişki kurmasında etkili olacaktır. Tabi çalışmaların tutarlı devam etmesi şartıyla. Stratejik açıdan doğru bir adım olarak gördüğüm bu birlikteliğin sonucunu ben de merakla bekliyor olacağım. Eğlenceli bir pazar payı savaşı olacağa benziyor.

Dipnot olarak şunu da belirteyim. Bu reklam ile ilgili araştırma yaparken bir habere denk geldim. Hoenes adlı twitter kullanıcısı aşağıdaki twiti atmış.

abc

Reklamın başındaki sözlerle benzerliği söz konusu. Bu durumu Ajans Başkanı gündeme getirmiş. Ben durumu “O kadar kusur kadı kızında da olur.” diyerek kapatıyorum direk.

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Cinemaximum Seyircileri Sınırsız Patlamış Mısırla Tavladı 0

Son birkaç yıldır Türkiye’deki sinema sektörünün önce konsolide olması, sonrasında ise tekelleşmesi mâlumunuz. Mars Entertainment Group’a bağlı Cinemaximum salonları, artık neredeyse her alışveriş merkezinde karşımıza çıkıyor. Bunun en büyük yansıması da sinema deneyiminin alışveriş merkeziyle eş anlamlı hâle gelmesi oldu. Her yerde Cinemaximum ve onun beraberinde getirdiği konsept olunca, birbirinin kopyası, özgün bir ortamı olmayan salonlar türemeye başladı. Üstüne bir de bu sinemaların yiyecek-içecek bölümlerindeki yüksek fiyatlar eklenince durum, bazı seyirciler tarafından çekilmez bir hâl almaya başladı.

Ülkemizin en büyük sinema zinciri muhtemelen bu gidişatı fark etmiş olacak ki yeni açılan alışveriş merkezlerinden olan Emaar Square Mall’daki salonunun cazibesini artırmak için kolları sıvadı. 20 Eylül 2017 tarihini “Kendi Kabıyla Gelene Sınırsız Popcorn” günü ilan etti ve saat 18:00’e kadar, izleyicilerin getirdiği kap ne kadar büyük olursa olsun, 5 TL karşılığında sınırsız patlamış mısır verileceğini söyledi.

Sınırsız Popcorn Günü, aslında ülkemizdeki kampanyacı ruhun bir yansıması.

İşin renkli tarafı, sınırsız patlamış mısır vaadini duyan izleyicilerin, sıra dışı paketler ve kaplarla gelmesi oldu. Giyim mağazasından alınan büyük karton torbalardan tutun da hasır sepetlere, yoğurt kutularına, ev yapımı kocaman paketlere kadar çeşit çeşit kaplarla Emaar Square Mall Cinemaximum’a gelen izleyiciler, toplumumuzdaki kampanyacı ruhun ne kadar üst düzeyde olduğunu kanıtladı.

Seyirciler, akla hayale gelmeyecek paketlerle salona geldiler.
Sınırsız patlamış mısır, her yaştan izleyiciyi çekmek için işe yarar bir fikre benziyor.

Bazı izleyiciler, Cinemaximum’un bu konuda yaptığı paylaşımların altına, 5 TL karşılığında patlamış mısırın satılabildiği bir yerde neden normal zamanda kendilerinden 20-25 TL arasında ücret alındığını sorgulasa da markaya günden kalan, izleyicilerin kaplarıyla oluşturduğu gülümseten kareler oldu.

Sınırsız patlamış mısırı duyanlar, getirdikleri “kap”larda da sınır tanımadı.

Sinema salonları çok kurumsal ortamlar sayılmaz. O yüzden kendi açımdan bu görüntülerin markanın imajına zarar verdiğini düşünmüyorum. Hatta belki de Apple’ın sinema salonlarındaki filmleri yayınlama isteğiyle daha zor şartlar altında faaliyet gösterecek sinema salonları seyircileri, gelecekte bu tür promosyonlarla salonlara çekmeye çalışacak. Çünkü keskin rekabet doğal olarak bunu gerektirecek.

Getirilen kaplar arasında ev yapımı olanlar da vardı.

Peki, Cinemaximum’un bu çalışması hakkında sizin görüşünüz nedir? Yoğurt kabıyla gelip patlamış mısır alan bir müşteri, bir sinema salonuna renk katar mı, yoksa tersine bir etki mi yaratır?

Walt Disney’in Minik Fareyle Başlayan Başarı Öyküsü 0

Çocukluk yıllarımızın vazgeçilmez çizgi film karakteri Mickey Mouse’un yaratıcısı Walt Disney’in minik bir fareyle tamamen değişen hayatı ve sizi mucizelere inandıracak kadar sefil bir hayattan karikatür filmlerinin öncüsü olmaya kadar yükselen başarı hikayesini anlatacağız.

İrlanda göçmeni bir ailenin oğlu olan Walt Disney, hasta olan babası çalışamadığından ve ekonomik durumlarının kötü olması nedeniyle sürekli çalışmak, para kazanmak zorundaydı. Ayrıca ailesi sürekli taşındığı için düzenli bir hayata da sahip değildi.

Disney, maddi yetersizlikten okula devam edemediği için herhangi bir mesleğe de sahip değildi. Bu nedenle girdiği işlerin hepsi geçici olduğu için ayrılmak zorunda kalıyordu. Babasının ölümü ile derin bir sarsıntı yaşayan Walt, babasını tedavi ettiremediği için kendini suçladı ve bir süre bunun etkisinden kurtulamadı.

Walt tam bir kitap kurduydu ve kazandıklarının bir miktarını kitaplara ayırıyordu. Bir gün kitapçıdan aldığı kitabın arasında bir reklam kağıdı gördü. Kağıtta “Kansas City Sanat Enstitüsü sizi ücretsiz kurslara çağırıyor yazıyordu. Yazıyı okuyan Walt hiç düşünmeden kursa yazılmaya ve çizim konusunda kendisini geliştirerek bir meslek edinmeye karar verdi. Üstelik kurs için herhangi bir ücret ödemek zorunda değildi.

Walt çizim dersleri öğreniyor hatta bazı ajanslara karikatür çizerek az da olsa para kazanıyordu. Kansas Sanat Enstitüsü’ndeki eğitimini tamamladıktan sonra ailesinin yanına dönen Walt, çizimlerini gazete ve dergilere yolluyor ancak hala bir sonuç alamıyordu. Bu kadar maddi imkansızlıkların ardından çalıştığı işinden de yeterince yaratıcı olmadığı için kovulan Walt tekrar karamsarlığa geri döndü.

Tüm olumsuzluklara rağmen vazgeçmeyen Walt çizim yapmaya devam etti ve bir gün çizim yaptığı sırada odasında küçük bir fare gördü. İlgisini çeken bu fareyi bir süre izlemeye ve beslemeye başladı. Ardından bu ikili arasında bir arkadaşlık oluştu ve bir gün onu çizmeye karar verdi. İşte bu çizim Walt Disney için bir dönüm noktasıydı.

Elindeki fare çizimleriyle Hollywood’a doğru yola çıktı ve Kansas Sanat Enstitüsü’den arkadaşı Iwerks’i bularak ona fare çizimlerinden söz etti. Walt bu fareye ilk olarak ‘Mortimer’ adı verilmiş ancak ilerleyen zamanlarda Walt Disney’in eşi Lilly’nin önerisiyle ‘Mickey Mouse’ olarak değiştirilmiş. Mickey Mouse adını verdikleri fare ilk olarak 1928 yılında ‘Steamboat Willie’’de yer aldı.

Walt Disney ve Iwerks ellerinde bulunan son paralarına kadar harcadıkları bu filmde büyük bir başarı elde ettiler ve film izlenme rekorları kırdı. İlk filmden sonra Walt Disney ve kardeşi Roy, Walt Disney Productions’ı kurdu. Ardından birçok çizgi film çekerek başarılarına başarı kattılar. Bir anda dünyanın en ünlü animasyonu haline gelen Mickey Mouse 100’den fazla çizgi filmde baş karakter olarak yer aldı. Bunu takip eden dönemlerde; Donald Duck (1934), Pinokyo (1940), Aslan Kral, Kayıp Balık Nemo, Külkedisi, Winnie The Pooh, Sindrella (1950), Uyuyan Güzel (1958), 101 Dalmaçyalı (1961) ve daha birçok başarılı çizgi filmde Walt Disney imzası yer aldı. 1938 yılında gösterime giren ve 1.5 milyon dolar harcanarak yapılan “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” 8 milyon dolarlık bir hasılata ulaştı.

1955 yılında Los Angeles’ta çalışanların çocuklarıyla birlikte eğlenebileceği büyük bir eğlence parkı olan Disneyland projesini hayat geçirdi. Walt Disney bu projenin yapımında çalışan mühendislere “Disneyland’ın dünyadaki en inanılmaz yer olmasını ve içinde parkı boydan boya gezen bir tren olmasını istiyorum dedi.

Walt Disney Productions bugün 30 milyar dolarlık yıllık gelire sahip. Walt Disney Company, American Broadcasting Company (ABC) ve Entertainment and Sports Programming Network (ESPN) gibi kuruluşları da bünyesine katıp Kaliforniya merkezli çalışan devasa bir medya şirketi haline geldi.

Hayatın getirdiği zorluklar karşısında yılmadan, yorulmadan mücadele eden, hayal ettiklerinden her ne pahasına olursa olsun vazgeçmeyen Walt Disney zoru başardı. Çizgi film dünyasına adını altın harflerle yazdırdı. 65 yaşında akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybettikten sonra ardında medya devi bir şirket bıraktı.

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link