ABC, Binnur Kaya ile Atağa Geçiyor

ABC markası kuruluşu 1972 yılına dayanan köklü markalarımızdan biri. Özellikle  90’lı yıllarda çamaşırlarını elde yıkayan kadınların tercih ettiği bir üründü. Çok köpürdüğü için çamaşır yıkamanın yanı sıra halı yıkama deterjanı olarak da kullanılıyordu. Çamaşır makinelerinin ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla birlikte elde çamaşır yıkama oranı çok azaldı. Dolayısıyla ABC’nin pazar payı da gittikçe düştü. Günümüzde ezici bir çoğunlukla makine deterjanları hatta yeni yeni konsantre sıvı deterjanlar kullanılıyor. Çamaşır makinesi deterjanları pazarının 3 devi (OMO,ARİEL, ALO) başta olmak üzere piyasa aldı başını gitti. ABC bu duruma ayak uydurmada zorlandı ve rekabette çok geri kaldı. O da sonunda ABC Matik ürününü piyasaya sunarak yıllar sonra maça yeniden döndü.

Kendisiyle özdeşleşen “Farkı, fiyatı” sloganın günümüzde de kullanan marka, birkaç yıl önce Çağla Şikel’li reklamlarıyla boy göstermişti. Ama bence zengin birinin ucuzunu al demesi senden birinin demesinden daha az inandırıcı. Bu yüzden de pek başarılı olamadı bu hamle.

Bugünlerde ise “Temizliğin ABC’si” diye sloganlaştırılan, yenilenmiş konseptiyle oyuncu Binnur Kaya’nın Bihter Temiz karakteriyle yer aldığı reklamlarını izliyoruz. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Binnur Kaya, ABC marka mirasını ve ürünün konseptini düşündüğümüz zaman biçilmiş kaftan. Çünkü Kaya, oynadığı roller göz önüne alındığında tam tipik Türk kadını. Avrupa Yakası dizisindeki “Şahika” karakterini dışarıda bıraktığımız zaman büründüğü bütün roller markanın hedef kitlesiyle uyum sağlıyor. Özellikle Şafak Sezer ile birlikte rol aldığı “Türk Malı” dizisindeki performansı bu düşüncemin haklılığını güçlendiriyor. Yine ek olarak Yabancı Damat dizisi ve Babam ve Oğlum, Vavien gibi sinema filmlerinde de benzer rollerde oynamıştı.

http://www.youtube.com/watch?v=fU2L9m63MzU

Bütün bu oyunculuk kariyeri kendisiyle ilgili güçlü bir ev hanımı imajı oluşturuyor zihinlerde. Bu tip rollerdeki samimiyeti ve inandırıcılığı ortada. ABC markası ve BİG reklam ajansı işbirliğiyle ortaya çıkan kampanya işte bu yüzden doğru bir strateji barındırıyor. Oyuncu markayla son derece uyumlu. Konuşma tarzı ve mizahı tüketici de özdeşim kurdurabilir. Deterjan gibi kadınların marka tercihi gerçekleştirdikleri bir ürün grubunda, tüketicinin markayla özdeşim kurmasının önemi tartışılmaz. Kadınları özellikle çalışmayan kadınların dünyasını anlamak son derece zordur. Onlarla konuşurken inandırıcılığınızı artıracak samimiyette marka yüzleri seçmelisiniz. ABC’de bu seçimi son derece akıllıca yapmış.

Deterjan pazarı rekabetin en çetin olduğu pazarlardan biri. Omo, Ariel, Alo, Persil, Rinso, Bingo, Tursil şu an aklıma gelen markalar. Tabi ABC’nin rakibi ilk üçte saydıklarım değil. O rakiplerinden direkt pay kapması zor gibi görünüyor. Fakat ucuz çamaşır makinesi deterjanları kategorisindeki Bingo ve Tursil gibi rakipleriyle başa baş mücadele edebilir. Yenilenen konsept deterjan kategorisinin birçok bölümünde yer alma şansını tanıyor markaya. Markanın konsepti ürün genişlemeye son derece uygun. Geriye sadece ana markanın imajını güçlü tutma işi kalıyor.

Şöyle düşünelim ucuz deterjanları genelde gelir durumu düşük C2, D ve E grubu ev kadınları tercih ediyor. Bu 3 grubun nüfus yoğunluğunu düşündüğümüzde ucuz çamaşır makinesi deterjanı markalarının pazarı kendi lehlerine genişletmeleri olası görünüyor. Doğru iletişim çalışmalarıyla yukarıdaki rakiplerinden daha fazla pay alabilirler. Sayısı her geçen gün artan ve bu hedef kitlenin mabedi haline gelen, indirim günlerinde sabahın 9’unda kapılarında kuyruğa girdikleri ucuzluk mağazalarında yer almak doğru bir adım olabilir. Konseptleri son derece uyumlu.

İşte bu pazar koşullarında, Binnur Kaya, gerek daha önce ABC’yi kullanmış, yeni yeni anneanne olmuş orta yaş üstü kadınlarla gerekse çocukluğunda annesinin “Git kızım bir ABC al gel şu çamaşırlara girişelim” diye bakkala yolladığı yeni annelerle samimi bir ilişki kurmasında etkili olacaktır. Tabi çalışmaların tutarlı devam etmesi şartıyla. Stratejik açıdan doğru bir adım olarak gördüğüm bu birlikteliğin sonucunu ben de merakla bekliyor olacağım. Eğlenceli bir pazar payı savaşı olacağa benziyor.

Dipnot olarak şunu da belirteyim. Bu reklam ile ilgili araştırma yaparken bir habere denk geldim. Hoenes adlı twitter kullanıcısı aşağıdaki twiti atmış.

abc

Reklamın başındaki sözlerle benzerliği söz konusu. Bu durumu Ajans Başkanı gündeme getirmiş. Ben durumu “O kadar kusur kadı kızında da olur.” diyerek kapatıyorum direk.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden 2013 yılında mezun oldum. Marka İletişimi ve Stratejik Planlama üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu topraklarda dünya markası çıkarma gönüllüsüyüm. Ayrıca siyasete, bilime ve tarihe özel bir ilgim var.

Bir Cevap Yazın

Kind, Cesur Pazarlama Faaliyeti Kapsamında 10.000 Kişiye Rakiplerinin Ürünlerini Gönderdi

Bir markanın ürününe sonuna kadar güvenmesi çok önemli bir olaydır. Markalar sürekli olarak kendi ürünlerinin en iyisi olduğunu ve ürünlerine güvendiklerini söyleseler de, bu güveni göstermek yürek ister. Kind isimli marka ise son yaptığı pazarlama faaliyetiyle böyle bir yüreğe sahip olduğunu gösterdi.

Protein barı ve granola bar gibi sağlıklı atıştırmalıklar üreten bir marka olan Kind, protein barı pazarına girişini doğrudan rakiplerini hedef alan bir pazarlama hamlesiyle duyurdu. Yeni ürününü insanlara denettirmek isteyen marka, internet sitesi üzerinden kayıt olan 10.000 kişiye kendi ürününden göndermekle kalmayıp kendisi gibi protein barı üreten Clif, Quest, ThinkThin ve Power Crunch gibi çeşitli rakiplerinin ürünlerinden de gönderdi. Tabii ki Kind’in bunu yapmaktaki amacı, insanların iki ürünü de deneyip hangisinin daha iyi olduğuna karar vermelerini sağlamaktı.

Kind, kendi protein barlarında ana protein kaynağının fındık olduğunu ve bu yüzden otomatik olarak kendi protein barlarının, yoğun olarak yapay protein karışımları, yapay tatlandırıcı ve şeker alkolü barındıran diğer protein barlarından daha iyi olduğunu belirtiyor. Kind şirketinin entegre iletişimden aorumlu başkan yardımcısı Drew Nannis, bu pazarlama faaliyetiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Yeni bir kategoriye girdiğimizden beri, insanları ilgi uyandıran bir şekilde değişiklik yapma konusunda ikna etmeye ihtiyaç duyuyoruz. Tat oldukça subjektiftir, bu yüzden insanların ürünümüzü denemelerini sağlayarak iyi bir etki yaratmak için elimizden gelenin en iyisini yapmak istedik.”

Protein barları, marka için net bir büyüme fırsatı barındırıyor. Bununla birlikte Kind, kendisini meydan okuyan bir marka olarak görüyor ve yerleşik rakiplerle boy ölçüşmekten hiçbir şekilde kaçınmıyor. Ayrıca belirtilene göre bu pazarlama faaliyetleri onlar açısından oldukça iyi sonuç verdi. Bununla ilgili bir örnek vermek gerekirse, Drew Nannis’in belirttiğine göre bu pazarlama faaliyetinin başlatıldığı hafta boyunca şirketin internet sitesinin trafiği %61 oranında arttı.

Tüm bunların yanı sıra Kind, Korkunç Bir Film’deki Cindy Campbell rolüyle tanınan Anna Faris’in rol aldığı bir dijital reklam kampanyası da yürütüyor. Bu reklam videosunda Anna Faris, Amazon kullanıcılarının piyasada yer alan lider protein barları hakkında yaptıkları ve tamamen gerçek olan kötü yorumları okuyor. Birkaç farklı dijital kanal üzerinden yayımlanan bu reklam videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Müzeleri Kötülediği İçin Tepki Çeken Reklamını Yayından Kaldırdı

Markaların, sundukları ürünlerin ya da hizmetlerin insanlar tarafından tercih edilmesini sağlamak amacıyla yaptıkları reklamlar her zaman beklenilen sonucu vermeyebiliyor, hatta geri tepebiliyor. Şu zamana kadar tepki çeken birçok reklamla karşılaştık. Bunun geçtiğimiz yılki örneklerine “2017’nin En Çok Tepki Çeken 10 Reklamı” başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz. Bu durumun son kurbanı ise fast food restoran zinciri McDonald’s oldu.

Desing Taxi’nin yaptığı habere göre Kanada’da yayımlanan bir McDonald’s reklamı, 5 doları yemek almak için harcamanın, müzeye gidip dinozorlar hakkında bir şeyler öğrenmek için harcamaktan daha iyi olduğunu vurguluyordu. Reklamdaki anlatıcı, “5 dolara bir müze turu yapabilirsiniz.” diyor ve ardından müze rehberi olan bir kadın anlatıcının sözünü keserek “Dinozorlar vardı ve sonra yoktu. Tamam, öyleyse hediyelik eşya dükkanına geçin.” diyor. Daha sonra anlatıcı, izleyicilere 5 dolarlarını sandviç, patates kızartması ve içecekten oluşan değerli bir yemek için harcamalarını söylüyor.

Müze gezmenin aslında o kadar da önemli bir olay olmadığı izlenimini yaratan bu reklam, doğal olarak insanların tepkisini çekti. Kanada’nın en batısında yer alan Britanya Kolumbiyası eyaletinde bulunan bir bilim müzesi olan Exploration Place’in müdürü olan Tracy Calogheros, bu reklamın kendisini çok üzdüğünü belirtti. Tracy Calogheros reklamla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Aslında bizim hediyelik eşya dükkanlarımızda insanları söğüşlemek için bu işin içinde olduğumuzu ve 5 dolarınızı yeni McDonald’s hamburger promosyonuna harcamanızın daha iyi olduğunu ima ediyor. dedi.

Bu yaşananların ardından McDonald’s adına konuşan Adam Grachnik isimli şirket sözcüsü ise şirket adına özür diledi ve reklamın komik olması ve hiçbir müzeye karşı kırıcı olmaması gerektiğini ifade etti. Adam Grachnik, The Canadian Press isimli haber ajansına yaptığı açıklamada, “Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz.” dedi.

Bunların yanı sıra McDonald’s Kanada, Amerikan Müzeler Birliği Başkanı Laura Lott’un reklamla ilgili olarak attığı tweet’e yanıt vererek resmi Twitter hesabı üzerinden de özür diledi ve şunları ifade etti:

“Herhangi bir kırgınlık için özür diliyoruz Laura. Müzelerin güvenilir, saygıdeğer ve Kanada kültürü hakkında bilgilendirici yerler olduğunun tamamen farkındayız ve bu reklamı derhal yayın kanallarından kaldırıyoruz.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link