Modanın göreceli olduğu su götürmez bir gerçek. Bu zamana kadar birçok kez tartışıldı ve hala tartışılmaya da devam ediyor. Bu tartışmaları bir kenara bırakacak olursak moda adı altında gerçekten çok enteresan ürünlerin satışa sunulduğu gibi bir gerçek var. Üstelik bu ürünler çok yüksek fiyatlardan satışa sunuluyorlar. Bununla ilgili yeni bir örnek daha karşımızda.

Fransız moda tasarımcısı Jacquemus, 8 adet hasır şapkanın birbirine dikilmesiyle meydana gelen ilginç bir elbise tasarladı. Lüks perakende markası SSENSE’in internet sitesinde belirttiğine göre, bu elbise astarsız olarak tasarlanmış. Bu da hasır şapkanın doğrudan cilde temas edeceği anlamına geliyor, ki bunun çok rahatsız olacağını tahmin edebiliyorsunuzdur. Zira hasırın doğrudan cildinize temas etmesi, sizi kaşındırabilir, hatta cildinizi tahriş edebilir. Ancak tasarımcı, bunu astarsız yaptıysa vardır bir bildiği herhalde.

SSENSE’in internet sitesinde bu ilginç elbisenin normal satış fiyatı şu anda 3242 dolar olarak görünüyor, ancak şu anda elbise indirimde ve satış fiyatı 1945 dolar. Üstelik internet sitesinde bu elbisenin sadece XS bedeni kalmış olarak görünüyor. Bunun bir satış stratejisi olabileceği de akıllara geliyor tabii.

Sonuç olarak markanın iddiası ürünün sattığı yönünde. Bunu doğru olarak kabul edersek benim aklıma bir soru takılıyor. Bu ürünün fiyatı 2.000 dolar seviyelerinde değil de 200 dolar seviyelerinde olsaydı, durum ne olurdu? Herhalde o zaman bu ürün ne bu kadar ilgi çekerdi, ne de biz haberini yapardık.

 

Bir Cevap Yazın