5,2 Milyon Dolarlık Super Bowl Reklamı Yerine Hangi Dijital Medya Faaliyetleri Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi dün ABD’de bu yılın Super Bowl karşılaşması gerçekleştirildi ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Super Bowl bir reklam geçidine sahne oldu. Bu yıl Super Bowl’da 30 saniyelik bir reklam yayınlatmanın bedeli 5 ila 5,2 milyon dolar arasında değişiyordu. Dijital pazarlama ve dijital reklam gibi konular üzerine içerikler üreten Digiday de bu bütçeyle Super Bowl’da reklam yayımlatmak yerine başka hangi reklam ve pazarlama faaliyetleri yapılabileceği üzerine ilgi çekici bir liste hazırladı. 5,2 milyon dolarlık bu bütçeyle neler yapılabileceğine birlikte göz atalım.

32 Yıllık Mobil Video Reklam

Medya ve video çözümleri konusunda markalara hizmet veren PadSquad isimli şirkette marka ve reklam inovasyonundan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Jen Gavin’e göre, interaktif mobil videolar için bin gösterim başına ortalama maliyet 14 dolar. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında 357,1 milyon mobil video reklam gösterimi elde edilebilir. Ya da 5,2 milyon dolara tam 32 yıllık (287.000 saate denk geliyor) mobil video reklam alınabilir.

Selena Gomez’den 8 Paylaşım

Influencer ajansı #Paid’in pazarlama ve yaratıcı ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Richard Wong’a göre, Instagram’da yaklaşık olarak 100.000 takipçisi bulunan bir fenomene bir paylaşım yaptırmanın maliyeti yaklaşık olarak 3.000 dolar civarında. 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle, bu ayardaki bir fenomene toplamda 1.733 adet paylaşım yaptırılabilir ve bu da yaklaşık olarak 173,3 milyon kişiye potansiyel erişim anlamına geliyor. 2017 yılında Super Bowl’u yaklaşık olarak 111 milyon kişinin izlediği düşünüldüğünde, bu 63 milyon daha fazla kişiye ulaşmak demek.

Richard Wong’un belirttiğine göre, Instagram üzerinde 133 milyon takipçiye sahip olan Selena Gomez gibi çok daha yüksek takipçi sayılarına sahip fenomenlere bir paylaşım yaptırmanın bedeli ise 600.000 dolar civarında. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle Selena Gomez’e Instagram üzerinde 8 paylaşım yaptırılabilir.

Facebook’ta 450 Milyon Gösterim

5,2 milyon dolarlık bir Facebook bütçesiyle, bir hafta süren bir kampanya aracılığıyla 113 milyon kişiye ulaşılabilir ve toplamda 450 milyon gösterim elde edilebilir. Bu da neredeyse ulaşılan her Facebook kullanıcısının bu reklamı 4 kez göreceği anlamına geliyor.

Instagram’da 2,6 Milyar Gösterim

Reklam satın alanların belirttiğine göre, Instagram video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 2 ila 3 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında, Instagram’da yaklaşık olarak 2,6 milyon gösterim elde edilebilir.

Amazon’da 2,6 Milyon Ücretli Arama Tıklaması

Reklam satın alanların belirttiğine göre Amazon’da arama reklamlarının tık başına maliyeti yaklaşık olarak 2 dolar. Yani 5,2 milyon dolara Amazon’da 2,6 milyon tıklanma elde edilebilir.

1,85 Milyar Görüntülü Reklam Gösterimi

E-posta pazarlama şirketi MonetizePros’a göre, görüntülü reklamların bin gösterim başına ortalama maliyeti 2,8 dolar. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle yaklaşık olarak 1,85 milyar görüntülü reklam gösterimi elde edilebilir.

33 Sosyal Medya Oyunu

Dijital ajans The1stMovement’a göre sosyal medya üzerindeki bir oyunun maliyeti 150.000 ila 300.000 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolara minimum 17, maksimum 34 adet sosyal medya oyunu meydana getirilebilir.

4 Haftalık Snapchat Lensi

Society’de ücretli sosyal grup direktörü ve başkan yardımcısı olarak görev yapan Elijah Harris’e göre, Snapchat’teki kitle lenslerinin günlük minimum maliyeti 175.000 dolar. 5,2 milyon dolara yaklaşık olarak 29 günlük Snapchat lensi alınabilir. Bununla birlikte reklam satın alanların belirttiğine göre, Snapchat Discover video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 8 ila 12 dolar arasında değişiyor. Buna göre 5,2 milyon dolara 433 ila 650 milyon arasında bir gösterim elde edilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

6 Dikkat Çekici Viral Reklam

  • Video içerik, son dönemde pazarlamacılar için hem kullanılması zorunlu hem de güçlü bir pazarlama aracı haline geldi. Ancak bir videoyu viral hale getirmek, onu üretmekten çok daha büyük bir önem taşıyor.
  • Bu yazımızda sizlerle son yıllarda yapılmış ve en dikkat çeken viral video örneklerini paylaşıyoruz.
  • İlgili Yazı: Türkiye’nin En Çok Konuşulan 8 Yaratıcı Viral Reklamı

Video içerik, pazarlamacılar için her geçen gün çok daha önemli bir pazarlama aracı haline geliyor. Özellikle mobil cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte artan video tüketimi, gün geçtikçe markaların video içeriğe daha fazla ilgi göstermelerine neden oluyor. Ancak video söz konusu olduğunda, onu üretmekten çok, viral bir hale getirmek daha büyük önem taşıyor. Inbound pazarlama ve satış platformu HubSpot da son yıllarda yapılmış en viral video pazarlaması örneklerinden 6 tanesini derledi. Şimdi onlara bir göz atalım.

Dallas Hayvanat Bahçesi ve Bob Hagh – Break Dans Yapan Goril

Her şey Dallas Hayvanat Bahçesi Primat Gözetmeni Ashley Orr’ın, bir çocuk havuzu içinde dans eden ve etrafa su sıçratan Zola isimli gorilin -yukarıda yer alan- videosunu çekmesiyle başladı. Daha sonra ise ABD’de yayımlanan Teksas merkezli Star-Telegram gazetesinin video yapımcısı olan Bob Hagh, gorilin koreografisinin meşhur “Flashdance” filminde “Maniac” isimli şarkıda dans edilen sahneyle dikkat çekici bir şekilde benzerlik gösterdiğini fark etti ve sanki bu video başlı başına eğlenceli değilmiş gibi, Zola’nın videosunu üzerine Maniac şarkısını ekleyerek yeniden paylaştı.

Dans eden goril videosunun Bob Hagh tarafından paylaşılan müzikli hali, sadece bir hafta içerisinde CNN, Maxim ve ABC birçok yayın kuruluşu tarafından yeniden paylaşıldı.

Dollar Shave Club – “Bıçaklarımız, Lanet Derecede(!) Harika”

Bu video, yaklaşık olarak altı yıl öncesine ait ve 25 milyondan fazla izlenmeyle YouTube kanalında 50’den fazla video bulunan Dollar Shave Club‘ın en popüler videosu konumunda. Abonelik sistemiyle erkekler için kişisel bakım ürünleri satan Dollar Shave Club, bu videoda, tıraş bıçaklarının ne kadar iyi olduğunu esprili bir dille anlatıyor.

IBM – Bir Çocuk ve Onun Atomu: Dünyanın En Küçük Filmi

Bu video, IBM’in veri depolama hizmetlerinin B2B sektöründe tanıtımı için hazırlanmış bir pazarlama videosu. Video, yaklaşık olarak 7,5 milyon izlenmeyle IBM’in YouTube kanalındaki en fazla izlenen video olma özelliği taşıyor. Videonun açıklamasında belirtilene göre, IBM araştırmacıları, bu küçük filmi yapmak için binlerce karbon monoksit molekülünü taşımak için bir taramalı tünel mikroskobu kullandılar. Bu film o kadar küçüktü ki, sadece 100 milyon kez büyütüldüğünde görülebiliyordu. Bu ufak film, bugün hala “dünyanın en küçük stop-motion filmi” olarak bir Guiness Dünya Rekoru’nu elinde bulunduruyor.

TrueMoveH – Bağış

Tayland’da bulunan bir mobil iletişim sağlayıcısı olan TrueMoveH, bu göz yaşartıcı videoyu 2013 yılında yayımlamıştı. Bu dokunaklı video, bugüne kadar 24 milyondan fazla görüntüleme elde etti ve aynı zamanda markanın en popüler YouTube videosu olmaya da devam ediyor.

“Tripp ve Tyler” ve Zoom – Gerçek Hayatta Bir Konferans Görüşmesi

Bu video, adeta “Bir konferans görüşmesi gerçek hayata uygulanabilseydi, nasıl görünürdü?” sorusunun cevabı niteliğinde. Kurumsal video iletişim alanında faaliyet gösteren Zoom şirketinin sponsorluğunda hazırlanan videoda, bir video konferans görüşmesinde yaşanabilecek tüm o sinir bozucu durumlar, farklı ve mizahi bir bakış açısıyla ele alınıyor.

Poo~Pourri – Gidebileceğini Yeri Hayal Edin

Özgün bir banyo spreyi üreticisi olan Poo~Pourri, pek çok viral videosuyla tanınmaktadır. Ancak yukarıda paylaşmış olduğumuz video, elde ettiği 13 milyondan fazla izlenmeyle markanın bu zamana kadar en çok izlenen videosu. Bir müzikal tarzındaki bu reklam videosu, markanın tüketicilere iletmek istediği mesajı eğlenceli bir şekilde aktarıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

KFC, “FCK” Reklamıyla Ciddi Bir PR Krizini Nasıl Aştı?

  • Genelde markaların kriz yönetimini iyi yapamadıklarını görsek de, fast food restoran zinciri KFC bu konudaki istisnalardan biri konumunda.
  • Birleşik Krallık’ta ciddi ve beklenmedik bir tavuk kıtlığı nedeniyle şubelerini kapatmak zorunda kalan KFC, bu krize cevap olarak “FCK” başlıklı bir reklam yayımladı.
  • KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın pazarlama ekibinin Mother London isimli reklam ajansıyla birlikte hazırladıkları bu reklam, Cannes Lions 2018’de, halkla ilişkiler ve basılı reklam kategorilerinde, “Altın Aslan” ödülüne layık görüldü.
  • İlgili Yazı: 1982’den Başarılı Bir Kriz Yönetimi Örneği: Johnson & Johnson Tylenol Krizi

Markaların doğru bir şekilde kriz yönetimi yapabilmeleri, çok önemli bir meziyettir. Zaman zaman çeşitli büyük markaların halkla ilişkiler krizleriyle karşı karşıya kaldıklarına şahit oluyoruz. Ancak genel olarak bu süreçler kötü yönetiliyor ve bu nedenle markanın imajı fazlasıyla zedeleniyor. Yine de başarılı bir şekilde kriz yönetimi yapabilen markalar da mevcut. Dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan KFC de bu markalardan biri konumunda.

KFC, Birleşik Krallık’ta ciddi ve beklenmedik bir tavuk kıtlığı nedeniyle geniş çapta şubelerini kapatmak zorunda kaldığında, kendisini tam bir halkla ilişkiler krizinin ortasında buldu. KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın pazarlama ekibi ve anlaşmalı reklam ajansı Mother London, bu krize yönelik olarak bir cevap vermek zorunda olduklarını biliyorlardı. Ancak nasıl bir cevap vereceklerini tam olarak bilemiyorlardı. Nihayetinde verilen cevap ise oldukça kısa ve özdü: FCK.

Esprili ve samimi tarzıyla ön plana çıkan fast food restoran zincirinin, yaşanan bu kriz dolayısıyla müşterilerinden özür dilemek için son derece ilginç bir yol seçtiği aşikar. Ancak bu, markanın genel tarzına uygun, yaratıcı ve sorumluluğu kabul eden tarzda bir cevaptı. Hatta bu reklam çalışması, KFC Birleşik Krallık’ın Cannes Lions 2018’de, halkla ilişkiler ve basılı reklam kategorilerinde, “Altın Aslan” ödülünün sahibi olmasını sağladı.

Adweek, Cannes Lions 2018 sırasında, bu reklamın meydana getirilmesine yol açan süreç ve konuşmalardan bahsetmek için KFC Birleşik Krallık ve İrlanda CMO’su Meg Farren ve Mother London Kreatif Direktörü Hermeti Balarin‘i yakaladı. Adweek’in KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın bu çalışmasıyla ilgili olarak paylaştığı habere göre, Hermeti Balarin konuyla ilgili olarak kısaca şunları belirtti:

“Durumun çok ciddi olduğunu biliyorduk. Yani bir fikir bulmak için kendimizi odaya kilitlediğimiz o anın üzerinden kelimenin tam anlamıyla 24 saat geçmişti.”

Meg Farren ise bu reklamın nasıl algılanabileceği konusunda bir endişesi olduğunu, ancak ekibinin, insanların da kendileriyle aynı fikirde olacağına inandığını dile getirdi ve şunları söyledi:

“Onu avukatlarımızdan birinin burnunun altına koyduk ve hemen gülümsedi. Biliyorduk, insanlar buna güleceklerdi.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link