5,2 Milyon Dolarlık Super Bowl Reklamı Yerine Hangi Dijital Medya Faaliyetleri Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi dün ABD’de bu yılın Super Bowl karşılaşması gerçekleştirildi ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Super Bowl bir reklam geçidine sahne oldu. Bu yıl Super Bowl’da 30 saniyelik bir reklam yayınlatmanın bedeli 5 ila 5,2 milyon dolar arasında değişiyordu. Dijital pazarlama ve dijital reklam gibi konular üzerine içerikler üreten Digiday de bu bütçeyle Super Bowl’da reklam yayımlatmak yerine başka hangi reklam ve pazarlama faaliyetleri yapılabileceği üzerine ilgi çekici bir liste hazırladı. 5,2 milyon dolarlık bu bütçeyle neler yapılabileceğine birlikte göz atalım.

32 Yıllık Mobil Video Reklam

Medya ve video çözümleri konusunda markalara hizmet veren PadSquad isimli şirkette marka ve reklam inovasyonundan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Jen Gavin’e göre, interaktif mobil videolar için bin gösterim başına ortalama maliyet 14 dolar. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında 357,1 milyon mobil video reklam gösterimi elde edilebilir. Ya da 5,2 milyon dolara tam 32 yıllık (287.000 saate denk geliyor) mobil video reklam alınabilir.

Selena Gomez’den 8 Paylaşım

Influencer ajansı #Paid’in pazarlama ve yaratıcı ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Richard Wong’a göre, Instagram’da yaklaşık olarak 100.000 takipçisi bulunan bir fenomene bir paylaşım yaptırmanın maliyeti yaklaşık olarak 3.000 dolar civarında. 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle, bu ayardaki bir fenomene toplamda 1.733 adet paylaşım yaptırılabilir ve bu da yaklaşık olarak 173,3 milyon kişiye potansiyel erişim anlamına geliyor. 2017 yılında Super Bowl’u yaklaşık olarak 111 milyon kişinin izlediği düşünüldüğünde, bu 63 milyon daha fazla kişiye ulaşmak demek.

Richard Wong’un belirttiğine göre, Instagram üzerinde 133 milyon takipçiye sahip olan Selena Gomez gibi çok daha yüksek takipçi sayılarına sahip fenomenlere bir paylaşım yaptırmanın bedeli ise 600.000 dolar civarında. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle Selena Gomez’e Instagram üzerinde 8 paylaşım yaptırılabilir.

Facebook’ta 450 Milyon Gösterim

5,2 milyon dolarlık bir Facebook bütçesiyle, bir hafta süren bir kampanya aracılığıyla 113 milyon kişiye ulaşılabilir ve toplamda 450 milyon gösterim elde edilebilir. Bu da neredeyse ulaşılan her Facebook kullanıcısının bu reklamı 4 kez göreceği anlamına geliyor.

Instagram’da 2,6 Milyar Gösterim

Reklam satın alanların belirttiğine göre, Instagram video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 2 ila 3 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında, Instagram’da yaklaşık olarak 2,6 milyon gösterim elde edilebilir.

Amazon’da 2,6 Milyon Ücretli Arama Tıklaması

Reklam satın alanların belirttiğine göre Amazon’da arama reklamlarının tık başına maliyeti yaklaşık olarak 2 dolar. Yani 5,2 milyon dolara Amazon’da 2,6 milyon tıklanma elde edilebilir.

1,85 Milyar Görüntülü Reklam Gösterimi

E-posta pazarlama şirketi MonetizePros’a göre, görüntülü reklamların bin gösterim başına ortalama maliyeti 2,8 dolar. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle yaklaşık olarak 1,85 milyar görüntülü reklam gösterimi elde edilebilir.

33 Sosyal Medya Oyunu

Dijital ajans The1stMovement’a göre sosyal medya üzerindeki bir oyunun maliyeti 150.000 ila 300.000 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolara minimum 17, maksimum 34 adet sosyal medya oyunu meydana getirilebilir.

4 Haftalık Snapchat Lensi

Society’de ücretli sosyal grup direktörü ve başkan yardımcısı olarak görev yapan Elijah Harris’e göre, Snapchat’teki kitle lenslerinin günlük minimum maliyeti 175.000 dolar. 5,2 milyon dolara yaklaşık olarak 29 günlük Snapchat lensi alınabilir. Bununla birlikte reklam satın alanların belirttiğine göre, Snapchat Discover video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 8 ila 12 dolar arasında değişiyor. Buna göre 5,2 milyon dolara 433 ila 650 milyon arasında bir gösterim elde edilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?


8 Haftada Dijital Mükemmeliği Yakalayın!
Eğitimi İncelemek İstiyorum
Digital Excellence Program'da Erken Kayıt Fırsatından Yararlanın
close-link