5,2 Milyon Dolarlık Super Bowl Reklamı Yerine Hangi Dijital Medya Faaliyetleri Yapılabilir?

Bildiğiniz gibi dün ABD’de bu yılın Super Bowl karşılaşması gerçekleştirildi ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Super Bowl bir reklam geçidine sahne oldu. Bu yıl Super Bowl’da 30 saniyelik bir reklam yayınlatmanın bedeli 5 ila 5,2 milyon dolar arasında değişiyordu. Dijital pazarlama ve dijital reklam gibi konular üzerine içerikler üreten Digiday de bu bütçeyle Super Bowl’da reklam yayımlatmak yerine başka hangi reklam ve pazarlama faaliyetleri yapılabileceği üzerine ilgi çekici bir liste hazırladı. 5,2 milyon dolarlık bu bütçeyle neler yapılabileceğine birlikte göz atalım.

32 Yıllık Mobil Video Reklam

Medya ve video çözümleri konusunda markalara hizmet veren PadSquad isimli şirkette marka ve reklam inovasyonundan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Jen Gavin’e göre, interaktif mobil videolar için bin gösterim başına ortalama maliyet 14 dolar. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında 357,1 milyon mobil video reklam gösterimi elde edilebilir. Ya da 5,2 milyon dolara tam 32 yıllık (287.000 saate denk geliyor) mobil video reklam alınabilir.

Selena Gomez’den 8 Paylaşım

Influencer ajansı #Paid’in pazarlama ve yaratıcı ilişkilerinden sorumlu başkan yardımcısı Richard Wong’a göre, Instagram’da yaklaşık olarak 100.000 takipçisi bulunan bir fenomene bir paylaşım yaptırmanın maliyeti yaklaşık olarak 3.000 dolar civarında. 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle, bu ayardaki bir fenomene toplamda 1.733 adet paylaşım yaptırılabilir ve bu da yaklaşık olarak 173,3 milyon kişiye potansiyel erişim anlamına geliyor. 2017 yılında Super Bowl’u yaklaşık olarak 111 milyon kişinin izlediği düşünüldüğünde, bu 63 milyon daha fazla kişiye ulaşmak demek.

Richard Wong’un belirttiğine göre, Instagram üzerinde 133 milyon takipçiye sahip olan Selena Gomez gibi çok daha yüksek takipçi sayılarına sahip fenomenlere bir paylaşım yaptırmanın bedeli ise 600.000 dolar civarında. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle Selena Gomez’e Instagram üzerinde 8 paylaşım yaptırılabilir.

Facebook’ta 450 Milyon Gösterim

5,2 milyon dolarlık bir Facebook bütçesiyle, bir hafta süren bir kampanya aracılığıyla 113 milyon kişiye ulaşılabilir ve toplamda 450 milyon gösterim elde edilebilir. Bu da neredeyse ulaşılan her Facebook kullanıcısının bu reklamı 4 kez göreceği anlamına geliyor.

Instagram’da 2,6 Milyar Gösterim

Reklam satın alanların belirttiğine göre, Instagram video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 2 ila 3 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolar karşılığında, Instagram’da yaklaşık olarak 2,6 milyon gösterim elde edilebilir.

Amazon’da 2,6 Milyon Ücretli Arama Tıklaması

Reklam satın alanların belirttiğine göre Amazon’da arama reklamlarının tık başına maliyeti yaklaşık olarak 2 dolar. Yani 5,2 milyon dolara Amazon’da 2,6 milyon tıklanma elde edilebilir.

1,85 Milyar Görüntülü Reklam Gösterimi

E-posta pazarlama şirketi MonetizePros’a göre, görüntülü reklamların bin gösterim başına ortalama maliyeti 2,8 dolar. Yani 5,2 milyon dolarlık bir bütçeyle yaklaşık olarak 1,85 milyar görüntülü reklam gösterimi elde edilebilir.

33 Sosyal Medya Oyunu

Dijital ajans The1stMovement’a göre sosyal medya üzerindeki bir oyunun maliyeti 150.000 ila 300.000 dolar arasında değişiyor. Yani 5,2 milyon dolara minimum 17, maksimum 34 adet sosyal medya oyunu meydana getirilebilir.

4 Haftalık Snapchat Lensi

Society’de ücretli sosyal grup direktörü ve başkan yardımcısı olarak görev yapan Elijah Harris’e göre, Snapchat’teki kitle lenslerinin günlük minimum maliyeti 175.000 dolar. 5,2 milyon dolara yaklaşık olarak 29 günlük Snapchat lensi alınabilir. Bununla birlikte reklam satın alanların belirttiğine göre, Snapchat Discover video reklamlarının bin gösterim başına maliyeti 8 ila 12 dolar arasında değişiyor. Buna göre 5,2 milyon dolara 433 ila 650 milyon arasında bir gösterim elde edilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Snickers, 14 Şubat’ı Unutan Çiftlerin İmdadına Yetişti

Snickers

Bir klişe hâline gelse de gerçek şu ki sevginin, aşkın belli bir günü olamaz. Sevginizi her gün gösterebilir, âşık olduğunuz insanı mutlu etmek için her günü yeni bir sürpriz için değerlendirebilirsiniz. Yine de iki gün önce kutlanan Sevgililer Günü, bazı çiftler için tüketim çılgınlığı üzerine temellenmiş piyasa ekonomisinin bir dayatmasıyken, bazıları içinse sevgilisiyle özel ve baş başa zaman geçirmek için güzel bir fırsat olarak görüldü. Peki, ya 14 Şubat’ta gideceği mekân için rezervasyon yapmayı ya da günün kendisini unutanlar? Ünlü atıştırmalık markası Snickers, bu özel günkü planı için yer ayırmayı unutanların yardımına, Sevgililer Günü kamyonetiyle koştu.

Snickers’ın Sevgililer Günü’nü unutan sevgililerin imdadına yetişen kamyoneti.

Kamyonette ağırlanan çiftlere, Londra’nın en iyi şeflerinden birinin ellerinden çıkan ve üç çeşit yemekten oluşan menü servis edildi. Çalışma en çok da romantik bir atmosferde yemek yemek için rezervasyon yapmayı unutan veya bunun için çok geç kalan çiftler için güzel bir telafi oldu.

Snickers ve birlikte çalıştığı ajans AMV BBDO’nun ortaklaşa projesi olan çalışma, Sevgililer Günü kamyonetinin 14 Şubat’ta, Londra’daki Shoreditch High Street caddesine park etmesiyle başladı. Üzerinde “Bu gece için bir masaya ihtiyacınız var mı?” sorusu yazılı kamyonet, yoldan geçenlerin dikkatini çekti. Kamyonetin üzerindeki kartlara gözü ilişenler, bunların iki kişilik restoran rezervasyonu olduğunu fark etti.

Oublié, Sevgililer Günü için tam da istenen atmosferi yansıtan bir mekân olarak hazırlandı.

Kartlar, Oublié (Fransızcada “unutmak” anlamındaki sözcük) adlı, bu proje için dekore edilmiş geçici bir restorandaki Sevgililer Günü yemeğine davet ediyordu. Oublié, Sevgililer Günü boyunca hizmet verdi ve Londra’nın oldukça tanınan bir aşçısı tarafından yapılan üç çeşit yemekten oluşan ücretsiz menüsünün yanında, gürültüden uzak atmosferiyle de çiftler için mükemmel bir ortam sundu.

Snickers, kamyonetin diğer tarafına ise “Açken unutursun.” ifadesini taşıyarak hem geçen yılki Sevgililer Günü’nde 14 Şubat mesajlarının yazılı olduğu küçük kutlama kartlarından oluşan billboard reklamını hem de hepimizin bildiği o ünlü “Açken sen, sen değilsin.” mottosunu hatırlatmış oldu.

Üç çeşit yemekten oluşan menünün sunulduğu restoranda, yemekler usta bir şefin ellerinden çıktı.

Sevgililer Günü sizin için gerçekten bir tüketim çılgınlığı mı, yoksa sevdiklerimize sevgimizi farklı şekillerde ifade etmemize bir bahane mi bilemiyoruz. Fakat Snickers markasının güzel düşünülmüş, dikkat çeken ve işe yarar bir içgörüye dayanan bu çalışmasını, uygulanabilirlik ve tüketicileirn gönlüne girme açısından da oldukça başarılı bulduğumu söylemeliyim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama ve Teknoloji Dünyasında Şimdiye Dek Yapılmış En Kötü 6 Tahmin

Dönemin ünlü iş adamları ya da pazarlamacıları tarafından söylenmiş bazı sözler var ki söyleyenin ismi duyulduğu anda akıllara bu sözler geliyor. Ancak  iyi anlamda değil; kötü anlamda akıllara gelen sözlerden bahsediyorum.

1759 yılında reklamcılığın artık gelişme kat edemeyeceğini söyleyenden tutun da 1899 yılında icat edilebilecek her şeyin icat edildiğini söyleyene kadar birçok ünlü kişi tarihi yanılgıya düşmüş. Örneğin Microsoft Kurucusu Bill Gates 2004 yılında  “İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” demişti.

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden yakşalık 10 yıl  önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Peki yanılgıya düşen diğer kişiler kimler? Pazarlamasyon olarak geleceği tahmin edemeyen iş adamları, pazarlamacılar ve reklamcıların sözlerini derledik. İşte tarihe kötü izler bırakan, nam-ı diğer “Epic Fail” sözler.

steve-ballmer-580

“There’s no chance that the iPhone is going to get any significant market share.”

Steve Balmer / USA Today, 2007

“iPhone’un pazardan pay kapabilmek için hiç bir şansı yok.”

ken-olsen

“There is no reason for any individual to have a computer in his home.”

Ken Olson / Digital Equipment Corporation (DEC) Kurucusu, 1977

“Bir bireyin evine bilgisayar alması için herhangi bir neden yok.”

johnson

“The trade of advertising is now so near perfection that it is not easy to propose any improvement. “

Dr. Samuel Johnson, 1759

“Reklamcılık piyasası artık mükemmelliğe öyle yakın ki herhangi bir gelişme sağlamak kolay değil.”

charles-h-duell-1

 “Everything that can be invented has been invented.”

Charles H. Duell / ABD Patent Enstitüsü Başkanı, 1899

“İcat edilebilecek her şey icat edildi.”

120919071727-ibm-ceos-tom-watson-sr-large-gallery-horizontal

“I think there is a world market for maybe five computers.”

Thomas Watson / IBM başkanı, 1943
“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.”

 

99n/36/huty/13510/16

 “Television won’t be able to hold on to any market it captures after the first six months.”

Darryl F. Zanuck / 20th Century Fox yöneticisi, 1946

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link