Dün yayınlanan ve Apple’ın şimdiye kadar nasıl bu denli bir başarı yakaladığını anlatan ”Apple Jobs’ın Kazandırdığı Felsefeyi Kaybetmeye mi Başlıyor-1” başlıklı yazının yankıları sürerken bugün çok ilginç bir video ile karşılaştım.

Video’da Apple’ın şuandaki son cihazı olan 4S, sanki iPhone 5’miş gibi sokaktaki insanlara veriliyor ve insanların tepkileri ölçülüyor. Tepkilerin tamamına yakınının olumlu olduğu video’da, insanlar iPhone 5’i (Aslında 4S) tanımlarken 4S’den daha canlı renklere ve daha ince hatlara sahip olduğunu belirtiyorlar. Hepsinin yüzündeki şaşkınlık ‘Adamlar yine yapmış yapacağını’ şaşkınlığı…

Türkiye’deki marka algısı üzerine yoğun tartışmaların olduğu  şu günlerde Apple’ın yaratmış olduğu bu algı takdire şayan bir durum. Bu algının altında yatan şey ise Steve Jobs döneminde lanse edilen ‘Revolutionary Products’ dediğimiz ürünler. Ürünler öyle bir etki yarattı ki lansmanlar tüm dünyada canlı seyredilmeye başladı.

Sorulması gereken soru ise gayet net: Neredeyse her tanıtımda yeni bir efsaneyi dünyaya kazandırdığı izlenimi veren Jobs’ın Apple’ının yerine gelen yeni yönetim, ‘ürünü boyayıp satma” politikası ile bu algıyı ne kadar daha sürdürebilir?

httpv://www.youtube.com/watch?v=rdIWKytq_q4

 

Bir Cevap Yazın