Amerika’da adeta bir noel ritüeli haline gelen Black Friday yani Kara Cuma pazarlama efsanesi için mesaj bombardımanına hazır olun, zira online alışveriş siteleri, markalar ve bankalar ülkemize de bu kültürü taşımaya hazırlanıyor ki bugün Miles&Smiles’ın Bonus Flash uygulamasından buna dair mil kampanyalı ilk mesajı telefonuma düşmüş durumda.

Şükran gününden sonraki ilk Cuma günü başladığı varsayılan ve ilk kez 1961’de yerel bir gazetenin, ülkede o Cuma yaşanan alışveriş yoğunluğunu dillendirmesiyle yayılan Kara Cuma kavramı bugün Amerikalı, İngiliz ve Kanadalılar için daha gün aydınlanmadan başlayan çılgın promosyonları ve de satın alma arzusundan kaynaklı müşterilerin ezilesi rekabetini anlatıyor.

Apple, Microsoft, Amazon.com, Google Gift gibi pek çok dünya markasının şu sıralar saat farkıyla resmi olarak sosyal medya hesaplarından duyurmaya başladığı deal ve indirimlere son olarak Wal-Mart’ın Cyber Monday -Siber Pazartesi adı altında özel web promosyonlarıyla 2 gün daha devam ettireceği bilgisi eklendi.

black-friday-2016-deals-ads-best-tv-deals

Etkinliğin bu yıla denk gelen asıl başlangıç tarihinin 25 Kasım Cuma günü olduğu ancak bazı markaların promosyonlarına geçtiğimiz yıllardaki gibi Xmas’a değin sürdürebilecekleri de söyleniyor.

black-friday-wembl_3121002k-large_transqvzuuqpflyliwib6ntmjwfsvwez_ven7c6bhu2jjnt8

Bu arada ağırlıklı teknolojik ürünlerle ilgili bilinse de Kara Cuma alışveriş çılgınlığı hazır giyimden, ayakkabıya, aksesuardan kozmetiğe kadar pek çok ürün ve hizmeti içinde barındırıyor.

Bakalım Türkiye’den başka hangi markalar bu çılgınlığa ayak uyduracak? bugün yarın onların da mesajını alırız gibi geliyor. :)

Paylaş
1980 İstanbul doğumlu Nurten Korkut Soyugür, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup, Marmara Üniversitesinde İşletme Ana Bilim Dalı - Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisansını tamamlamıştır. 2002 yılından bu yana ülkemizin önde gelen ulusal ve uluslararası düzeydeki çeşitli kurumlarında kurumsal iletişim, satış - pazarlama ve organizasyon yönetimi üzerine çalışmalarda bulunmuştur. Şu sıralar ise aktif iş hayatına sektöründe lider bir güvenlik teknolojileri firmasında satış ve pazarlamadan sorumlu iş geliştirme direktörü olarak devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın