İkinci E-Ticaret Konferansı ve Fuarı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın internet kullanımı ve e-ticaret konusunda kronolojik olarak gelişmeleri katılımcılarla paylaştı. Angın “2000 yılında internet kullanma oranının dünya popülâsyonunun %7’sini oluştururken bu rakam şu anda %38 oranına geldi, 2023’de ise bu oranın %66’lara kadar çıkacağını öngörüyoruz‘ dedi. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısının bulunduğunu belirten Cenk Angın, bu rakamların yaklaşık 8-9 milyonunun internet üzerinden alış veriş tecrübesini yaşadığını vurguladı.

“ Toplam ticaret hacmi 10 trilyon dolar olabilir”

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın, tüketici beklentilerin çok hızlı olarak değiştiğini, artık tüketicinin ürüne her yerden ulaşabildiğinin altını çizerken “Tüketiciler en ucuz, en hızlı ve en rahat şekilde ürüne ulaşmak istiyorlar. Bu da tedarikçi olarak bizim tüketici beklentilerine göre pozisyon almamızı sağlıyor. Online ve Offline mağaza arasındaki farkın gün geçtikçe ortadan kalkması, Omni-Channel yani kullanıcılara kanal bağımsız bir deneyim stratejisiyle bakarsak 2023’de toplam ticaret hacminin 10 trilyon dolarlık bir pazar potansiyeline ulaşacağını söyleyebiliriz. Avrupa’daki gelişmelerle kıyasladığımızda hem internet kullanımı, hem de e-ticaret konusunda daha yolun başındayız ” dedi.

GittiGidiyor Genel Müdürü Cenk Angın’ın katıldığı ‘2023 e-Ticaret Vizyonu’ başlıklı oturumun moderatörlüğünü Bankalar arası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko yaptı. Oturumun diğer konuşmacıları ise Mastercard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, Hepsiburada Ticari Genel Müdürü İlker Baydar ve Morhipo Genel Müdürü Kaan Dönmez’di.

Bir Cevap Yazın