2017 Trend Tahminleri Raporu Açıklandı

7-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Brandweek’te oturumlardan biri “İnovasyonun adımları hiç bir zaman bu kadar hızlı olmamıştı” mottosu ile J. Walter Thompson Worldwide, Trend Tahminleri Direktörü Shepherd Laughlin’in konuşmasıyla gerçekleşti.

J.Walter Thampson Worldwide içerisinde görevi, tüketicinin kültür yapısını mercek altına alarak gelecek dönemlerdeki trendlerin neler olduğunu ve nasıl dönüşeceğine dair vurucu tahminler yaparak reklam ve pazarlama alanında kullanılabilir bilgilere dönüştürmek olan Laughlin, yayınladıkları The Future 100 isimli raporuyla 2017 trend tahminlerini belli kategoriler altında ele aldıklarından bahsetti.

Sağlık, Turizm, Perakende, Teknoloji, Yeme&İçme, Yaşam-Aktüelite, Kültür  alanlarında tahminlerin bulunduğu raporla ilgili detaylara linkten ulaşabilmek mümkün.

Bu rapora göre öne çıkan bir kaç  başlık şöyle sıralanabilir;

1- Kültür kategorisinde Kadına ilişkin tabuların yıkılması; özellikle sosyal medyada kadınların bedenlerine ilişkin kişisel bakım markalarının dayatmalarına tüketicinin baş kaldırdığı gerçeği ile karşı karşıyayız.  Kadınların bu başkaldırışına üretimlerin de ayak uydurduğu gözlemlenmekte. Kadınlar hakkında cinsellikle ilgili  toplum tarafından ayıp sayılan konuların açıkça konuşulduğundan ve kişisel bakım markalarının da bu konulara ilişkin üretiminden bahsediliyor.

2- VR teknolojisinde kullanılan görseller ve bu görsellerin oyun teknolojine yansımaya başlaması pazarı değiştiren konulardan biri olarak karşımızda. 2015 yılı itibariyle ortaya çıkan VR teknolojilerinin tüketicinin hayatına hızla giriş yapacağını söyleniyor.

3- Teknoloji alanında silikon vadisinin bir adım ötesine gidilerek Wi-Fi hizmetinin kişilere ücretsiz olarak verilmesi konusunaresim1 değiniliyor ve NewYork’ta telefon kulübelerinin yerini wi-fi kulübelerinin aldığından bahsediliyor.

4- Moda ve teknolojinin birleşmesine şahit olacağız. Giyilebilir teknolojilerin yanı sıra, moda alanında kişilerin duygularını yansıtabilen kıyafet tasarımlarına dikkat çekiyor. Kişinin kan akışının hızlanması ile birlikte rengi değişen kıyafetlerin modacılar tarafından tasarlandığını ve bu tasarımları daha sık göreceğimiz anlatılmakta.

 

5- Turizm sektöründe öne çıkan bir başka yenilik de; paket seyahat programlarının kişiselleştirilmesi. Artık bir ücret ödenerek herkes için tasarlanan deniz yolcuğu paketleri yerine kişilerin bu paketleri kendi talepleri doğrultusunda kişiselleştirebilecekleri ürünlerin olacağı gözükmekte. Gittikleri yerlerin kültürlerini daha fazla özümseyecekleri, o kültürle birlikte yaşayarak deneyimler elde edebilecekleri tur programlarının gelecek dönemde trend olacağından bahsediliyor.

6- Sağlık alanında sesle tedavi yöntemlerine, yeni meditasyon tiplerine yönelim görülüyor. Percussion aletleri, ses çıkaran çanaklar, meditasyonda kullanılan rahatlatıcı etkiye sahip ses çıkaran aletler gibi araçların da popüleritesinin artacağı öngörülmekte.

7- Health ve Hedonism web_4can_4fruit-1kavramlarının birleşerek Healthonism gibi yeni bir kavramın ortaya çıkması ile sağlıklı ama lezzetli ürünlerin oldukça trend olacağından bahsediliyor. Sağlıklı atıştırmalıklar, katkı maddesiz, şekersiz, kalorisi yok ama lezzetli içecekler vb.

 

8- Millenials’ın markaların toplumsal faydaya yönelmeleri beklentisi dikkat çeken konular arasında. Topluma “daha az zarar” değil “daha fazla fayda” yaratan markaların yeni kuşaklar tarafından tercih edildiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Bazı markalar bu konularla ilgili çoktan kollarını sıvamış durumdalar. Lego 150 milyon dolarlık sürdürülebilir materyallerle ilgili bir yatırım yapması örnek olarak verilebilir. Toplumsal faydaya odaklanmak markalar için vazgeçilmez bir unsur olacağından bahsedilmekte.

9- Yine healthonism kavramından hareketle öncelerde atık olarak karşımıza çıkan yiyeceklerin tüketilebilir ve faydalı gıdalar olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Peynir altı suyunun, meyve kabuklarının ya da çekirdeklerinin yiyeceklere dönüştürülmesi örneği gibi.

10- Modüler yaşam alanlarındaki artış daha da ön plana çıkacak. Nüfusun artması ile birlikte modüler, küçük ama konforlu, daha az eşyanın olduğu yaşanabilir alanlar ön plana çıkarken bu yaşamlara uygun araçlar ve eşyaların tasarlanması ve bu ürünlerin ön plana çıktığı gözlemlenmekte.

11- Yapay Zekayı ön plana çıkaracak, çocuklarla birlikte büyüyen onlarla birlikte yaşayan oyuncakların hayatlarımıza girdiğine şahitlik edeceğiz. Çocukla sadece dialog kurmakla kalmayan onunla birlikte gelişerek birbirlerine yenilikler öğreten oyuncak teknolojilerine bir örnek olarak  cognitoys’u örnek verebiliriz.

 

SONUÇ: Bu raporda gösteriyor ki; artık tüketicimiz bilinçli.. Sadece tüketime odaklanan hiç bir ürün için para ödemeyi kabul etmiyor. Anahtar kelimemiz ise FAYDA! Fayda odaklı olmayan markalara önümüzdeki yıllarda veda ediyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1983 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve Anadolu Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi. Televizyon Haberciliği, Prodüksiyon, Reklam ve Perakende Mağazacılık sektörlerindeki 10 yılı aşkın yöneticilik deneyimlerinden sonra girişimcilik serüvenine girenler arasında. Girişimiyle kurduğu ve Gıda üzerine faaliyet gösteren şirketinde ortaklığı devam etse de reklamcılık sektörüne bağlılığı sebebiyle şu an bir Reklam Ajansında Genel Koordinatör olarak çalışmakta ve iş hayatına Marka ve Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak devam etmektedir. JCI, ESGGK, ESGİAD ve Eskişehir Ticaret Odası'nda devam eden üyelikleriyle edindiği deneyimlerini iş hayatına yansıtma çabasında. "Kendinden başkasını görmeyenin değil, gördüğünü paylaşanın peşine düş" fikrinden hareketle kendini yazarlar değil, yazanlar kategorisinde nitelendiriyor. https://medium.com/@ezgioktas

Bir Cevap Yazın

Ntvspor Kapandı, Yerini Kim Alır?

Belki de pazarlama ile doğrudan ilgili bir yazı okumayacaksınız. Fakat Türkiye’de spor yayıncılığı bakımından önemli bir sayfa 17 Martta kapandı. Ntvspor‘u bu kadar çekici ve güçlü bir marka haline getiren neydi? Tabi ki ortaya koyduğu programlar; yani “ürün”.

Ntvspor, Türk spor takipçilerinin tabanına yayılan bir kanaldı. Kanalı farklı kılan birçok özelliği vardı.

Birincisi, dinamik kanal yapısıydı. Sol kısımda yayını izlerken, sağ ve alt kısımda canlı skorları, puan durumlarını ve maç fikstürlerini görebiliyordunuz. Ekranda ilginizi çekebilecek birçok ayrıntı ile karşılaşıyordunuz. Bu uygulama uzun bir süre Ntvspor’da kullanıldı ve farklı kanallara da ilham verdi.

İkincisi, programların kalitesiydi. Çoğu izleyicinin uzun bir süre 7-10 programını izlediğine eminim. Sabah kuşağını domine eden bu program uzun süre yayında kaldı ve 3 saat boyunca spor takipçilerini gündem hakkında bilgilendirdi, onların sorularını cevaplandırmaya çalıştı. Spor Servisi, %100 Futbol, Kırmızı Çizgi gibi programlar kanalın akılda kalan program konseptleri olacak. Tüm bu programlar alanlarında uzman kişiler tarafından sunuldu veya onların katılımı ile gerçekleştirildi. Kanalın doğru yaptığı işlerden biri de yorumcu olarak “3 büyükler” dengesini sağlamasıydı. Beşiktaş’ı Güntekin Onay, Fenerbahçe’yi Rıdvan Dilmen ve Galatasaray’ı Mehmet Demirkol temsil ediyor gibiydi. Bu takımları destekleyenlerin söz konusu yorumculara daha çok kulak kesildiklerine eminim.

Üçüncüsü, kanalın “beklendiği gibi” futbol ağırlıklı olması ile birlikte basketbol, voleybol, hentbol gibi branşlarla diğer spor kategorilerine olabildiğince yer ayırmaya çalışmasıydı. Eğer pazar sabah 06.00’da kalkmışsanız kendinizi rallikros şampiyonası izlerken bulabilirdiniz. Ntvspor, bir süre sonra kan kaybetmeye başladı. Ekran önünde ve arkasında çalışan birçok kişi süreç içinde kanaldan ayrıldı, bazıları başka kanallara transfer oldular ve sonunda kanal satıldı. Bu başka bir yazı konusu.

Peki, Ntvspor’un yerini kim alır? Türkiye’de spor severlere sunulan 3 önemli platform var: Digiturk, D-smart ve Tivibu. Bunların hepsi farklı spor kanallarına sahipler.

Digiturk, LigTV’yi Beinsports grubuna bırakarak farklı bir yola girdi. Kanalı dikkatli takip edenler Ntvspor’dan birçok ismin buraya transfer olduğunu görmüştür. Beinsports, güçlü bir kanal yapısına sahip olsa da futbol ağırlıklı ve Türkiye Süper Ligi odaklı bir kanal olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle Ntvspor benzeri bir yaygınlık göstereceğini düşünmüyorum. Aylık 90 TL’ye ulaşan abonelik ücreti de bunu destekler nitelikte görülebilir.

Atv’nin spor kanalı A-spor ise farklı bir anlayışı içinde barındırıyor. Program yapısı ve kanalın vaat ettikleri Ntvspor’dan oldukça farklı. A-spor’da Türkiye Kupası maçları yayınlanıyor. Yayın ve yorumcu kalitesinin yorumunu bu noktada sizlere bırakıyorum.

Tivibu, UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi resmi yayıncısı olarak farklı kanallarla hizmet veriyor. Kanalın elinde önemli ürünler olduğu söylenebilir. Bu ürünleri iyi bir yorumcu grubu ile süslüyorlar. Tivibu’da da bir dönem Ntvspor’da çalışmış bir kamera önü ekibi var. Tivibu platformunda aynı zamanda Ssport TV var ve bu kanal İngiltere Premier League ve NBA maçlarını yayınlama hakkına sahip. Kişisel olarak Tivibu platformunu, bir paket olarak Ntvspor’un ikamesi olarak değerlendiriyorum. Yine de Ntvspor gibi yekpare bir kanal yapısı henüz mevcut değil.

TRT Spor kanalı ise ulaşılabilirlik anlamında diğer kanallardan daha iyi şartlara sahip. Yine de bu kanalda Ntvspor’un dinamizmini göremiyorsunuz.

Sonuç olarak, yeri doldurulur mu bilinmez ama birçok izleyici uzun bir süre otomatik olarak “85” kanalını tuşlayacak fakat Ntvspor’u ekranda göremeyecek.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Dünyanın İlk 3B Yazıcıyla Üretilmiş, Seri Üretim Elektrikli Arabası: LSEV

Üç boyutlu yazıcılar söz konusu olduğunda, genel olarak bu teknolojiyle çok kısa sürede yapılan evler gündeme geliyor. Biz de bu tarz projelerden sizlere daha önce bahsettik. Örneğin; üç boyutlu yazıcıyla 8 saatte basılan ev, bu projelerden biriydi. Üç boyutlu yazıcı ile yapılan ev projelerine nazaran, az sayıda da olsa araba projeleri de kendini gösteriyordu. Ancak çok büyük ihtimalle, bugüne kadar bu alanda ortaya çıkarılmış en iyi proje, henüz gün yüzüne çıktı.

Design Taxi’nin yaptığı habere göre; İtalya merkezli XEV isimli elektrikli otomobil şirketi ve üç boyutlu baskı malzemesi üreten Polymaker isimli şirket, dünyanın ilk seri üretilebilir, üç boyutlu yazıcıyla üretilmiş elektrikli arabasını yaptılar. İki şirket, Çin’in Şangay şehrinde yer alan 3B Baskı Kültürel Müzesi‘nde düzenlenen bir basın toplantısıyla “LSEV” adını verdikleri seri olarak üretilebilir bu elektrikli otomobili tanıttılar.

Küçük boyutuyla dikkat çeken elektrikli arabanın fiyatı da oldukça uygun. Belirtilene göre, LSEV’nin satış fiyatı 7.500 dolar olacak. CNBC’nin Polymaker’a dayandırdığı bilgiye göre, bu elektrikli otomobil sadece üç günde üretiliyor. Arabanın şasisi, koltukları ve camları haricindeki her şey, üç boyutlu yazıcı kullanılarak üretiliyor.

Şehir içinde kullanım için harika bir araç olan LSEV’nin saatteki maksimum hızı, yaklaşık olarak 70 kilometre ve araç, tek şarjla yaklaşık 150 kilometre yol katedebiliyor. 450 kilogram ağırlığa sahip olan elektrikli otomobil, benzer boyuttaki standart muadillerine göre çok daha hafif bir araç. Polymaker yaptığı açıklamada, üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde, otomobil içerisindeki plastik parçaların ve modüllerin sayısının 2.000 gibi büyük bir rakamdan 57’ye düşürüldüğünü ifade etti.

XEV şirketi yaptığı basın açıklamasında, daha şimdiden sadece Avrupa’da 7.000 sipariş aldıklarını belirtti. İtalyan şirket, üç boyutlu baskı teknolojisini kullanılarak üretilen elektrikli otomobilin seri üretimine 2019 yılının ikinci çeyreğinde başlamayı planlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link