2017 Trend Tahminleri Raporu Açıklandı

7-11 Kasım tarihlerinde gerçekleşen Brandweek’te oturumlardan biri “İnovasyonun adımları hiç bir zaman bu kadar hızlı olmamıştı” mottosu ile J. Walter Thompson Worldwide, Trend Tahminleri Direktörü Shepherd Laughlin’in konuşmasıyla gerçekleşti.

J.Walter Thampson Worldwide içerisinde görevi, tüketicinin kültür yapısını mercek altına alarak gelecek dönemlerdeki trendlerin neler olduğunu ve nasıl dönüşeceğine dair vurucu tahminler yaparak reklam ve pazarlama alanında kullanılabilir bilgilere dönüştürmek olan Laughlin, yayınladıkları The Future 100 isimli raporuyla 2017 trend tahminlerini belli kategoriler altında ele aldıklarından bahsetti.

Sağlık, Turizm, Perakende, Teknoloji, Yeme&İçme, Yaşam-Aktüelite, Kültür  alanlarında tahminlerin bulunduğu raporla ilgili detaylara linkten ulaşabilmek mümkün.

Bu rapora göre öne çıkan bir kaç  başlık şöyle sıralanabilir;

1- Kültür kategorisinde Kadına ilişkin tabuların yıkılması; özellikle sosyal medyada kadınların bedenlerine ilişkin kişisel bakım markalarının dayatmalarına tüketicinin baş kaldırdığı gerçeği ile karşı karşıyayız.  Kadınların bu başkaldırışına üretimlerin de ayak uydurduğu gözlemlenmekte. Kadınlar hakkında cinsellikle ilgili  toplum tarafından ayıp sayılan konuların açıkça konuşulduğundan ve kişisel bakım markalarının da bu konulara ilişkin üretiminden bahsediliyor.

2- VR teknolojisinde kullanılan görseller ve bu görsellerin oyun teknolojine yansımaya başlaması pazarı değiştiren konulardan biri olarak karşımızda. 2015 yılı itibariyle ortaya çıkan VR teknolojilerinin tüketicinin hayatına hızla giriş yapacağını söyleniyor.

3- Teknoloji alanında silikon vadisinin bir adım ötesine gidilerek Wi-Fi hizmetinin kişilere ücretsiz olarak verilmesi konusunaresim1 değiniliyor ve NewYork’ta telefon kulübelerinin yerini wi-fi kulübelerinin aldığından bahsediliyor.

4- Moda ve teknolojinin birleşmesine şahit olacağız. Giyilebilir teknolojilerin yanı sıra, moda alanında kişilerin duygularını yansıtabilen kıyafet tasarımlarına dikkat çekiyor. Kişinin kan akışının hızlanması ile birlikte rengi değişen kıyafetlerin modacılar tarafından tasarlandığını ve bu tasarımları daha sık göreceğimiz anlatılmakta.

 

5- Turizm sektöründe öne çıkan bir başka yenilik de; paket seyahat programlarının kişiselleştirilmesi. Artık bir ücret ödenerek herkes için tasarlanan deniz yolcuğu paketleri yerine kişilerin bu paketleri kendi talepleri doğrultusunda kişiselleştirebilecekleri ürünlerin olacağı gözükmekte. Gittikleri yerlerin kültürlerini daha fazla özümseyecekleri, o kültürle birlikte yaşayarak deneyimler elde edebilecekleri tur programlarının gelecek dönemde trend olacağından bahsediliyor.

6- Sağlık alanında sesle tedavi yöntemlerine, yeni meditasyon tiplerine yönelim görülüyor. Percussion aletleri, ses çıkaran çanaklar, meditasyonda kullanılan rahatlatıcı etkiye sahip ses çıkaran aletler gibi araçların da popüleritesinin artacağı öngörülmekte.

7- Health ve Hedonism web_4can_4fruit-1kavramlarının birleşerek Healthonism gibi yeni bir kavramın ortaya çıkması ile sağlıklı ama lezzetli ürünlerin oldukça trend olacağından bahsediliyor. Sağlıklı atıştırmalıklar, katkı maddesiz, şekersiz, kalorisi yok ama lezzetli içecekler vb.

 

8- Millenials’ın markaların toplumsal faydaya yönelmeleri beklentisi dikkat çeken konular arasında. Topluma “daha az zarar” değil “daha fazla fayda” yaratan markaların yeni kuşaklar tarafından tercih edildiği gerçeği ile karşı karşıyayız. Bazı markalar bu konularla ilgili çoktan kollarını sıvamış durumdalar. Lego 150 milyon dolarlık sürdürülebilir materyallerle ilgili bir yatırım yapması örnek olarak verilebilir. Toplumsal faydaya odaklanmak markalar için vazgeçilmez bir unsur olacağından bahsedilmekte.

9- Yine healthonism kavramından hareketle öncelerde atık olarak karşımıza çıkan yiyeceklerin tüketilebilir ve faydalı gıdalar olarak karşımıza çıktığını görüyoruz. Peynir altı suyunun, meyve kabuklarının ya da çekirdeklerinin yiyeceklere dönüştürülmesi örneği gibi.

10- Modüler yaşam alanlarındaki artış daha da ön plana çıkacak. Nüfusun artması ile birlikte modüler, küçük ama konforlu, daha az eşyanın olduğu yaşanabilir alanlar ön plana çıkarken bu yaşamlara uygun araçlar ve eşyaların tasarlanması ve bu ürünlerin ön plana çıktığı gözlemlenmekte.

11- Yapay Zekayı ön plana çıkaracak, çocuklarla birlikte büyüyen onlarla birlikte yaşayan oyuncakların hayatlarımıza girdiğine şahitlik edeceğiz. Çocukla sadece dialog kurmakla kalmayan onunla birlikte gelişerek birbirlerine yenilikler öğreten oyuncak teknolojilerine bir örnek olarak  cognitoys’u örnek verebiliriz.

 

SONUÇ: Bu raporda gösteriyor ki; artık tüketicimiz bilinçli.. Sadece tüketime odaklanan hiç bir ürün için para ödemeyi kabul etmiyor. Anahtar kelimemiz ise FAYDA! Fayda odaklı olmayan markalara önümüzdeki yıllarda veda ediyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1983 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve Anadolu Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi. Televizyon Haberciliği, Prodüksiyon, Reklam ve Perakende Mağazacılık sektörlerindeki 10 yılı aşkın yöneticilik deneyimlerinden sonra girişimcilik serüvenine girenler arasında. Girişimiyle kurduğu ve Gıda üzerine faaliyet gösteren şirketinde ortaklığı devam etse de reklamcılık sektörüne bağlılığı sebebiyle şu an bir Reklam Ajansında Genel Koordinatör olarak çalışmakta ve iş hayatına Marka ve Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak devam etmektedir. JCI, ESGGK, ESGİAD ve Eskişehir Ticaret Odası'nda devam eden üyelikleriyle edindiği deneyimlerini iş hayatına yansıtma çabasında. "Kendinden başkasını görmeyenin değil, gördüğünü paylaşanın peşine düş" fikrinden hareketle kendini yazarlar değil, yazanlar kategorisinde nitelendiriyor. https://medium.com/@ezgioktas

Bir Cevap Yazın

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, bir iş modelini kullanıcıya kavuşturmak için yaptığı planlı büyüme stratejisi ve planlamalarının hazırlanmasıdır. Bu kavram birkaç yıllık geçmişe sahip olsa da, esasında uzun yıllar önce bir çok firma “Büyüme Stratejisi” adı altında projeler ilerletmiştir.

Growth Hacking’i iki parça haline ayırıp, ele aldığımız zaman öncelikle Growth bölümüne bakmamız gerekiyor. Growth ile anlamamız gereken şey internet trafiği, sosyal medyadaki takipçi sayınız gibi gerçek büyüme metriklerinden uzak ve bağımsız konular olamaz. Growth Hacking kavramın ikinci kısım olan Hacking bölümü ise düşündüğünüzden çok daha farklıdır. Hacking ile anlaşılması gereken yazılım korsanlığı yapmak veya ücretsiz kaynaları ele geçirmeyi  değil, tespit edilmiş olan problemlere en etkili ve inovatif çözümleri üretebilmek için standart metotlar yerine farklı yöntemleri kullanmayı ele almış oluruz.

Growth Hacker Nedir?

Growth Hacking ile uğraşan kişiler “Growth Hacker” olarak adlandırılıyor. Dijital pazarlama uzmanı olan Growth Hackerlar, SEO, analitik araçların kullanımı ve analizlerde, kullanıcı testleri ve sosyal medya planlarında, viral içerikler konusunda belirli bir beceriye sahiptirler. Growth Hackerlar aslında online pazarlama ile uğraşıyorlar fakat online pazarlamacılardan farkları ise her türlü konuları analiz etmeleri, test etmeleri ve ölçümleri online  sunmalarıdır. SEO, Google Analytics ve diğer analitik araçları, içerik pazarlaması, A/B testi, viral pazarlama ve sosyal medya pazarlaması ise growth hacking konusunda en çok kullanılan kavramlardandır.

Growht Hacking’in online pazarlamaya kıyasla daha çok internet girişimleriyle özdeşleşmesinin sebebi ise daha düşük bütçelere ihtiyaçlar duymasıdır. Growht Hacking’i; Linkendln, Twwitter, Facebook gibi büyük şirketler kullanımaktadır.

Growth Hacking Ne Zaman Sahaya Çıkar

İnternet gelişiminde bütçe ve sermaye tüketiminin kısıtlama olması Growht Hacking kavramına ihtiyaç duyularak daha düşük bütçeler ile büyüme planlamasının gerçekleşmesini sağlar. Küçük çaplı sosyal medya projeleri ve firmalar değil günümüzde sıkça kullandığımız sosyal medya ve veri depolama siteleri de aktif olarak bu stratejiyi kullanmaktadır.

Growth Hacking Planlaması Nasıl Yapılır?

Growth hacking planlamasının genel hedefi ise SEO başta olmak üzere diğer tüm pazarlama kanallarının daha çok stratejik bir şekilde kullanılmasıdır. Bu plan üzerinde kullanılan strateji ise hedeflerin artırılması ve kısa süre içerisinde ani bir çıkış yakalayarak tüm stratejilerin geliştirilmesidir. Geliştirilen stratejiler de pazarlama alanında siteye hızlı ve güçlü ivme kazandıracak çalışmalarla gerçekleşecektir.

Growth Hacking Nasıl Çalışır?

1- Veri Analizi

Büyüme ile ilgili sorunları bulabilmek için hem pazarlama çalışmalarınız hem de kullanıcıların internet sitesi uygulamanız içerisinde davranışlarını ince bir şekilde analiz etmeniz gerekir. Growth hackerların bunu yapabilmeleri için dünya genelinde popüler olan Google Analytics, Hotjar, Mixpanel, Kissmetrics gibi araçlara hakim olmaları gerekir.

İlk aşamada bu analizlerin teknik kurumlarını yapmaları gerekir. İkinci aşamada ise bu araçlardan gelen verilerin okunması ve yorumlanması gerekir. Verilerin yorumlanması aşamasında hem istatiksel veriler incelenmeli hem de kullanıcı araştırması, anket gibi istatiksel olmayan yazılı ve sözel verilerin incelenmesi önemlidir.

2- Teknik Bilgi

Büyüme süreci hızlı bir şekilde fikirlerin test edilmesi ve başarısız olan fikirlerin analiz edilip, öğrenilmeyi sağlaması, başarılı olan fikirlerinden daha detaylı olarak uygulanması şeklinde devam eder. Bu süre zarfın da yapılacak büyüme çalışmaları ile ilgili Growth Hackerların teknik bilgisinin yüksek olması beklenir. 

3- Kreatif Düşünme

Başarılı Growth Hackerlar problemlere kişilerin getirdiği çözümlerin dışında daha farklı çözümler getirir. Bunu sağlamak ise ancak yaratıcı düşünce ile güçlüdür. Farklı farklı sektörlerde bulunan alanlarda çözümleri bilmeleri ve bunu ele aldıkları problemlere göre nasıl uyarlayabileceklerini düşünebilmeleri gerekir.

Growth Hacking konusunda eğitim almak ve uzmanlaşmak istiyorsanız, derslerin arasında Growth Hacking’in de bulunduğu Digital Excellence Program’a buradan göz atabilirsiniz. 8 haftalık bir dijital pazarlama eğitimi maratonu ile dijitalde uzmanlaşabilirsiniz!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Şehrin Ortasında Dilediğiniz Zaman Uyuyabileceğiniz Uyku Salonu

Gün içinde uykunuz geldiğinde veya çok yorgun hissettiğinizde evinize gidip biraz kestirmeyi isterdiniz değil mi? Yenilikçi uyku şirketi Casper da bu ihtiyaçtan yola çıkarak gün içinde şekerleyebileceğiniz bir uyku merkezi açtı.

Ney York şehrinde, Manhattan’ın merkezinde kutu içi yatak konseptini tanıtmak için bir uyku merkezi açan Casper uyku için gereken tüm malzemeleri de müşterilerine sağlıyor. Şirket uyku merkezini  yüz yıkama platformu, lüks pijama markası Sleepy Jones’un pijamaları ve diş temizliği yapan Hello’nun diş fırçaları ve diş macunu ile donatmış.Yastık, yorgan gibi tüm malzemelerle birlikte saydığımız lüks malzemeleri kullanmak ve 45 dakikalık bir uyku için 25 dolar ödemeniz gerekiyor.


Casper, yıldızlarla donatılmış karanlık bir giriş kısmı ve yıldızlı pijamalar ile tam takım bir uyku konsepti sunuyor.

Müşteri deneyimini sonuna kadar yaşatan marka uyku moduna girmeniz için her şeyi yapıyor ve size 45 dakikalık muhtemelen unutamayacağınız bir deneyim yaşatıyor.

Casper’in CMO’su Jeff Brooks, amaçlarının sakinleştirici ve dinlendirici bir yer yaratmak olduğunu ve boşlukları bi deneyimle doldurmak istediklerini söylüyor. Yaklaşık 1 yıldır işleyen bu konseptin sadece marka için değil kaliteli ve sağlıklı uyku anlayışı için de çok önemli olduğunu ve bu şekilde müşterilerinin memnuniyetlerini çok rahat ölçebildiklerini de ekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link