Canalys, 2016 yılının son çeyreğindeki akıllı saat satışlarıyla ilgili raporunu yayınladı. Raporda öne çıkan firma Apple oldu. Apple, 2016 yılının son çeyreğinde yeni bir satış rekoruna daha imza attı. Dünya çapında son çeyrekte satılan yaklaşık olarak 9 milyon akıllı saatin 6 milyonu Apple Watch’tı. Bu 6 milyonluk satış rakamı, aynı zamanda bir önceki yılın son çeyreğindeki satış rakamından %12 daha fazla.

Canalys’in tahminlerine göre Apple, gerçekleştirdiği rekor sayıdaki Apple Watch satışıyla geçtiğimiz yılın son çeyreğinde dünya çapında elde edilen akıllı saat gelirlerinin %80’ini oluşturdu. Yine Canalys’in tahminlerine göre Apple, 2016 yılında toplam 11,9 milyon Apple Watch satarak global akıllı saat pazarının yaklaşık olarak %49’unu elinde tuttu.

Global akıllı saat pazarında Apple’ın ardından %17 oranındaki pazar payıyla Fitbit geliyor ve onu %15’lik pazar payıyla Samsung takip ediyor. Geri kalan %19’luk dilimi ise diğer akıllı saat üreticileri kendi aralarında paylaşıyor. Ayrıca Çinli elektronik üreticisi Xiaomi de geçtiğimiz yılın son çeyreğin toplamda 5,5 milyon Mi Band satarak kendi adına bir çeyrek rekoruna imza attı.

Xiaomi Mi Band 2

Canalys’in akıllı saat pazarının geleceğine yönelik tahminlerine bakarsak, Samsung’un önümüzdeki çeyreklerde daha fazla Gear S3 Classic ve Gear S3 Frontier satması bekleniyor. Ayrıca Android Wear 2.0’ın yayınlamasıyla birlikte piyasaya sürülecek yeni akıllı saatlerle birlikte Android Wear akıllı saatlerin satışlarının artacağı tahmin ediliyor.

Samsung Gear S3 Classic ve Frontier

Bir Cevap Yazın