Yenibiris.com, yayınlanan ilan ve başvuruları değerlendirerek Yenibiriş İstihdam Raporu’nun 2013 yılına ilişkin verilerini açıkladı. Buna göre, geçen yılın en çok ilan veren sektörü olan Yapı-İnşaat, yüzde 9.18 oranı ile 2013’ün de galibi oldu. Yapı-İnşaat sektöründe en çok İnşaat Mühendisi yüzde 10.8, Mimar yüzde 8.1, Makine Mühendisi yüzde 6.9 ve Şantiye Şefi yüzde 6.8 pozisyonları arandı. Eğitim yüzde 7.75 sektörü ise geçen yıla göre yüzde 2.48’lik bir büyüme göstererek 2013’ün en çok ilan yayınlayan ikinci sektörü oldu.

2013’te işveren tarafından en çok aranan 10 pozisyon arasında, yüzde 14.12 ile Satış Temsilcileri listenin en üst sırasında yerini aldı. Satış Temsilcisi ilanları bu yıl geçen yıla oranla yüzde 1.14 artış gösterirken, Muhasebe Elemanı yüzde 10.36, Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi yüzde 6.66 ve Sekreter yüzde 6.23 pozisyonları işveren tarafından en çok aranan diğer pozisyonlar oldu.

Bankacılık ve Finansa İlgi Arttı

İş arayanların yaptığı başvurulara bakıldığında ise yine Yapı-İnşaat sektörü öne çıkıyor. Yapı-İnşaat sektörünü yüzde 9.4, 2012 yılına göre yüzde 2 oranında artış ile dikkat çeken Bankacılık-Finans sektörü yüzde 8.9 izledi. Buna paralel olarak iş arayanların en çok başvuruda bulunduğu pozisyonlar arasında yüzde 7.12 ile Gişe Elemanı pozisyonu listenin üst sıralarında yerini aldı.

Yenibiris.com’un 2013 istihdam verilerine göre bu yıl, geçen yıla oranla yayınlanan ilan sayısında yüzde 15.8, başvuru sayısında da yüzde 23.07 oranında artış gözlendi.

İstanbul Başı Çekiyor

Yayınlanan ilan sayısı bakımından İstanbul, 2013 yılında da listenin en üst sırasında yerini aldı. En çok ilan yayınlayan üç şehir İstanbul yüzde 57.3, Ankara yüzde 7.6 ve Antalya yüzde 3.3) olarak sıralandı. Antalya, geçen yıla oranla artan ilan sayısı ile sıralamada İzmir’in yerini aldı.

2013’ün iş ve insan kaynakları alanında hareketli bir yıl olduğunu belirten Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek, “Satış Temsilciliği, her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok ilan yayınlanan pozisyon olarak öne çıktı. Satış temsilcisi, çağrı merkezi elemanı, yazılım uzmanı ve banka pozisyonlarının 2014’te de popülerliğini sürdürmesini bekliyoruz. Bu pozisyonlar aynı zamanda yeni mezun gençlere de deneyim kazanma fırsatı sunması açısından önemli. İş hayatına atılacak gençlere, kendilerine uygun bir hedef belirlemelerini ve bu hedefe yönelik olarak kendilerini geliştirmelerini ve bu doğrultuda iş fırsatlarını takip etmelerini öneriyoruz” dedi.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın