2013’e Hakim Olması Beklenen Pazarlama Trendleri I 0

2012’nin bitmesine sayılı günler kala, 2012’nin nabzını tutmuşken sıra geldi 2013’e hakim olmasını beklediğimiz trendlere. İki parça halinde yayınlayacağımız bu tahminler, 2012’de geliyorum diyen gelişmelerin yansımalarından oluşuyor. İşte 2013’e hakim olmasını beklediğimiz pazarlama trendlerinin ilk bölümü:

Bulut Bilişim ( Cloud Computing )

2012 yılında emekleme dönemini büyük ölçüde geride bırakan bulut bilişim, büyük oyuncularında birer birer bu rekabette yerini almasıyla birlikte çok daha fazla oranda önem kazandı. IDC’nin yaz aylarında yayınladığı analizde, bulut bilişimin 2015 yılına kadar dünya genelinde yarattığı yeni iş imkanını 13.8 milyon olarak açıklamasının ardından, Avrupa Birliği Komisyonu’nun da 2020 yılına kadar Avrupa Birliği sınırları içerisinde, bulut bilişim alanında 3,8 milyon kişinin istihdam edileceğini ve  toplam ticaret hacmininde 45 milyara ulaşacağını beklediklerini söylemesi, bulut bilişimin yalnızca önümüzdeki yıl değil daha uzun yıllar boyunca gündemde olacağının göstergesi.

Mobil Ödeme

2012’de Apple ve Google gibi birçok oyuncunun yoğun yatırım ve rekabetine sahne olan mobil ödeme, ülkemizde de Turkcell’in önderliğinde gelişmeye devam ediyor. Finansal gelişmelerle birlikte günlük hayatta nakit kullanımının ikinci plana atılacak olması kaçınılmaz bir son. Mobil çözümlerin hayata her geçen gün, çok daha yoğun bir şekilde entegre olması ve finansal araçların mobil cihazlarla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte, mobil ödeme giderek çok daha büyük bir öneme sahip olacak ve nakit para kullanımını büyük oranda kullanımdan kalktığında, mobil ödeme de yakın gelecekte altın çağlarını yaşamaya doğru emin adımlarla yol alacaktır. Bu geleceğin bugünden farkına varıp, bu alana yatırım yapan firmalar ise şüphesiz geleceğin başarılı firmalarını oluşturacaklardır.

Kullanıcı Verisi

Özellikle sosyal medyanında yardımıyla firmaların ellerinde, kullanıcılarına ait bir çok detaylı veri bulunuyor. Markaların hedef kitlelerine daha sağlıklı ve doğru ürünü sunabilmeleri noktasında, bu veriler hiç olmadığı kadar önem teşkil ediyor. Markalar bu verilere sahip olmasına sahip ama şimdiye kadar bu verilere yeteri kadar değer verdikleri söylenemez. Ancak rekabetin her geçen gün bir üst seviyeye taşındığı bu piyasa koşullarında, markalar fark yaratmak ve yarışta bir adım daha önde yer almak adına bu algılarını değiştirecek gibi görünüyor. IBM ve Oxford Üniversitesinin ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre markalar, 2013 yılına dair hedeflerinde, üzerinde en çok duracakları konuların başına kullanıcı merkezli verileri koyuyor.

146870

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link