2013’e Hakim Olması Beklenen Pazarlama Trendleri I

2012’nin bitmesine sayılı günler kala, 2012’nin nabzını tutmuşken sıra geldi 2013’e hakim olmasını beklediğimiz trendlere. İki parça halinde yayınlayacağımız bu tahminler, 2012’de geliyorum diyen gelişmelerin yansımalarından oluşuyor. İşte 2013’e hakim olmasını beklediğimiz pazarlama trendlerinin ilk bölümü:

Bulut Bilişim ( Cloud Computing )

2012 yılında emekleme dönemini büyük ölçüde geride bırakan bulut bilişim, büyük oyuncularında birer birer bu rekabette yerini almasıyla birlikte çok daha fazla oranda önem kazandı. IDC’nin yaz aylarında yayınladığı analizde, bulut bilişimin 2015 yılına kadar dünya genelinde yarattığı yeni iş imkanını 13.8 milyon olarak açıklamasının ardından, Avrupa Birliği Komisyonu’nun da 2020 yılına kadar Avrupa Birliği sınırları içerisinde, bulut bilişim alanında 3,8 milyon kişinin istihdam edileceğini ve  toplam ticaret hacmininde 45 milyara ulaşacağını beklediklerini söylemesi, bulut bilişimin yalnızca önümüzdeki yıl değil daha uzun yıllar boyunca gündemde olacağının göstergesi.

Mobil Ödeme

2012’de Apple ve Google gibi birçok oyuncunun yoğun yatırım ve rekabetine sahne olan mobil ödeme, ülkemizde de Turkcell’in önderliğinde gelişmeye devam ediyor. Finansal gelişmelerle birlikte günlük hayatta nakit kullanımının ikinci plana atılacak olması kaçınılmaz bir son. Mobil çözümlerin hayata her geçen gün, çok daha yoğun bir şekilde entegre olması ve finansal araçların mobil cihazlarla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte, mobil ödeme giderek çok daha büyük bir öneme sahip olacak ve nakit para kullanımını büyük oranda kullanımdan kalktığında, mobil ödeme de yakın gelecekte altın çağlarını yaşamaya doğru emin adımlarla yol alacaktır. Bu geleceğin bugünden farkına varıp, bu alana yatırım yapan firmalar ise şüphesiz geleceğin başarılı firmalarını oluşturacaklardır.

Kullanıcı Verisi

Özellikle sosyal medyanında yardımıyla firmaların ellerinde, kullanıcılarına ait bir çok detaylı veri bulunuyor. Markaların hedef kitlelerine daha sağlıklı ve doğru ürünü sunabilmeleri noktasında, bu veriler hiç olmadığı kadar önem teşkil ediyor. Markalar bu verilere sahip olmasına sahip ama şimdiye kadar bu verilere yeteri kadar değer verdikleri söylenemez. Ancak rekabetin her geçen gün bir üst seviyeye taşındığı bu piyasa koşullarında, markalar fark yaratmak ve yarışta bir adım daha önde yer almak adına bu algılarını değiştirecek gibi görünüyor. IBM ve Oxford Üniversitesinin ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre markalar, 2013 yılına dair hedeflerinde, üzerinde en çok duracakları konuların başına kullanıcı merkezli verileri koyuyor.

146870

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link