2012’nin bitmesine sayılı günler kala, 2012’nin nabzını tutmuşken sıra geldi 2013’e hakim olmasını beklediğimiz trendlere. İki parça halinde yayınlayacağımız bu tahminler, 2012’de geliyorum diyen gelişmelerin yansımalarından oluşuyor. İşte 2013’e hakim olmasını beklediğimiz pazarlama trendlerinin ilk bölümü:

Bulut Bilişim ( Cloud Computing )

2012 yılında emekleme dönemini büyük ölçüde geride bırakan bulut bilişim, büyük oyuncularında birer birer bu rekabette yerini almasıyla birlikte çok daha fazla oranda önem kazandı. IDC’nin yaz aylarında yayınladığı analizde, bulut bilişimin 2015 yılına kadar dünya genelinde yarattığı yeni iş imkanını 13.8 milyon olarak açıklamasının ardından, Avrupa Birliği Komisyonu’nun da 2020 yılına kadar Avrupa Birliği sınırları içerisinde, bulut bilişim alanında 3,8 milyon kişinin istihdam edileceğini ve  toplam ticaret hacmininde 45 milyara ulaşacağını beklediklerini söylemesi, bulut bilişimin yalnızca önümüzdeki yıl değil daha uzun yıllar boyunca gündemde olacağının göstergesi.

Mobil Ödeme

2012’de Apple ve Google gibi birçok oyuncunun yoğun yatırım ve rekabetine sahne olan mobil ödeme, ülkemizde de Turkcell’in önderliğinde gelişmeye devam ediyor. Finansal gelişmelerle birlikte günlük hayatta nakit kullanımının ikinci plana atılacak olması kaçınılmaz bir son. Mobil çözümlerin hayata her geçen gün, çok daha yoğun bir şekilde entegre olması ve finansal araçların mobil cihazlarla sorunsuz bir şekilde kullanılabilir hale gelmesiyle birlikte, mobil ödeme giderek çok daha büyük bir öneme sahip olacak ve nakit para kullanımını büyük oranda kullanımdan kalktığında, mobil ödeme de yakın gelecekte altın çağlarını yaşamaya doğru emin adımlarla yol alacaktır. Bu geleceğin bugünden farkına varıp, bu alana yatırım yapan firmalar ise şüphesiz geleceğin başarılı firmalarını oluşturacaklardır.

Kullanıcı Verisi

Özellikle sosyal medyanında yardımıyla firmaların ellerinde, kullanıcılarına ait bir çok detaylı veri bulunuyor. Markaların hedef kitlelerine daha sağlıklı ve doğru ürünü sunabilmeleri noktasında, bu veriler hiç olmadığı kadar önem teşkil ediyor. Markalar bu verilere sahip olmasına sahip ama şimdiye kadar bu verilere yeteri kadar değer verdikleri söylenemez. Ancak rekabetin her geçen gün bir üst seviyeye taşındığı bu piyasa koşullarında, markalar fark yaratmak ve yarışta bir adım daha önde yer almak adına bu algılarını değiştirecek gibi görünüyor. IBM ve Oxford Üniversitesinin ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre markalar, 2013 yılına dair hedeflerinde, üzerinde en çok duracakları konuların başına kullanıcı merkezli verileri koyuyor.

146870

 

Bir Cevap Yazın