2013 Mobil Pazarlamanın Yılı Olacak 0

Yıllardır mobil kullanımın artışına ve pazarlama aktivitelerinin mobile doğru kayışına yer veriliyor. İnsanlar bu öngörüleri paylaşmakta  pek de haksız da değiller çünkü akıllı telefon penetrasyonu ile birlikte mobilin hayatımızdaki yeri hızla artıyor. Haliyle markalar da bu artışa paralel olarak stratejilerini bu alana doğru kaydırıyorlar.

Tam da bu noktada Google ve ClickZ tarafından bir araştırma yapıldı. Araştırmada mobilin artık destekleyici bir rol olmaktan çıkıp başlı başına yoğunlaşılması gereken bir alan olduğu vurgulandı. Araştırmanın sonuçlarına geçmeden önce, araştırmanın ABD’de yapıldığını ve Türkiye’nin bu oranları orta vadede anca yakalayabileceğini söylemekte fayda var. Araştırmada dikkat çeken istatistikler şöyle;

 • Pazarlama sektöründekilerin %87‘si 2013 yılında mobile daha çok odaklanmayı ve mobilin gücünün artacağını düşünüyor.
 • Profesyonellerin 2013’te mobilde izleyeceği taktiklerin istatistikleri ise şu şekilde
 • %52’si mobil optimizasyonlu web site kurmak istiyor.
 • %48’i mobil reklam oranını ve mobil etkileşimi arttırmayı düşünüyor.
 • %41’i mobil aplikasyon yapmak istiyor.
 • Mobilde ölçüm şuan için yeni bir konu;
  • Profesyonellerin %59’u mobildeki ölçümlemede kendilerini yetersiz veya tecrübesiz görüyor.
 • Araştırmada öne çıkan diğer sonuçlar için ise aşağıdaki yüzdelere bakmanızda fayda var;

  Sonuçlar 2013’ün ABD’de mobilin temellerinin atılacağı bir yıl olacağını söylüyor. Mobil penetrasyonunun tam anlamıyla gerçekleşeceği öngörülen 2017 yılı için önemli bir hazırlık evresinde olduğumuz bu dönemlerde, Türkiye’nin mobilde atacağı adımlar önem kazanıyor. Sizce Türkiye’de mobil ile ilgili yeterli çalışmalar yapılıyor mu?

  Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

  Bir Cevap Yazın

  McCANN’in Yeni CEO’su Melda Barkın oldu! 0

  McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas, McCANN İstanbul’un yeni İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak Melda Barkın’ın 11 Eylül 2017 itibarıyla göreve başladığını açıkladı.

  Melda Barkın, McCann İstanbul’un yeni CEO’su oldu. Yeni görevi hakkında “McCANN gibi köklü ve saygın bir ajansın geleceğe taşınmasına liderlik etmek oldukça heyecan verici” diyen Melda Barkın, İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’nün ardından UC Berkeley’de Pazarlama Programı’nı tamamladı. Çalıştığı ajansların değişim ve yenilenme süreçlerinin yönetilmesi ve bunların hayata geçirilmesinde önemli deneyimlere sahip olan Barkın, kariyeri boyunca Y&R İstanbul’da genel müdürlük ve Leo Burnett’te CEO’luk görevlerinin yanı sıra, 2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak da görev yaptı.

  Türkiye’deki hedeflerimizin ilk ve en büyük adımı”

  McCANN Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Bölgesi CEO’su Tarek Miknas da Melda Barkın’ın CEO olmasına ilişkin duygularını; “Melda’nın aramıza katılması hepimizi çok mutlu etti. Bu bizim Türkiye pazarı ile ilgili hedeflerimize ulaşma yolunda attığımız ilk ve en önemli adım. McCANN’in Türkiye pazarında çok zengin bir geçmişi var. Melda’nın varlığı ile çok daha parlak bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyorum” sözleriyle ifade etti.

  Avrupa’daki Display Reklam Gelirlerinin Yarısı Programatikten Geliyor 0

  IAB Avrupa tarafından yayınlanan Programatik Pazar Büyüklüğü 2016 raporuna göre, Avrupa’daki display reklam gelirlerinin yarısı programatik satın almalarla gerçekleşiyor.

  IAB Avrupa’nın IHS Markit’le beraber 13 Eylül’de dmexco’da açıkladığı sonuçlara göre Avrupa programatik display reklamcılık pazarı 2016’da 5,7 milyar €’dan 8,1 milyar €’a ulaşarak %42,7’lik büyüme gerçekleştirdi.

  Avrupa programatik reklam yatırımları 2013-2016

  Rapor, Avrupa display reklam yatırımlarının %50,1’inin programatik satın almayla gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Buna ek olarak, programatik video %155’lik büyük bir artış göstererek toplam video reklam yatırımlarının %45’inden fazlasını oluşturuyor. Mobil, 2016 yılında da %65 programatiksatınalma yatırımıyla en popüler programatikplatformu olmayı sürdürüyor.

  Büyüklük ve olgunluk bakımından hâlâ küçük olan Orta ve Doğu Avrupa’nın 2016’da %53 büyüyerek Batı Avrupa’ya (büyüme oranı %42) yaklaşmaya başladığı görülüyor.

  Mobilde 2,5 milyar €, videoda1,37 milyar €’ya ulaşan programatik gelirlerinin bölgelere göre dağımı şöyle:

  • Batı Avrupa – 7,5 milyar €
  • Orta ve Doğu Avrupa – 0,6 milyar €

  IAB Avrupa ve IHS Markit tarafından gerçekleştirilen Avrupa Programatik Pazar Büyüklüğü araştırması konuyu, tüm paydaşların perspektifinden bütüncül bir yaklaşımla topladığı verilere göre ele alıyor. Avrupa pazarının büyüklüğünü belirleyen bu rakamlar, ulusal IAB’ler tarafından sektör uzmanlarınca raporlanan reklam yatırımlarına, işlem verilerine, istatistiksel ve ekonometrik modellere dayanıyor. Araştırma Avrupa dijital reklam pazarının durumuna ilişkin en kapsamlı çalışma olan IAB Avrupa AdExBenchmark Raporu’nu tamamlıyor.

  IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Programatik Çalışma Grubu Sorumlusu Atakan Demirci programatik satın almanın Türkiye’de de benzer bir süreçte geliştiğini, 2017’de ise büyümeye katkı sağlayacak iki alanı; ordino bazlı olan display& video bütçelerinin önemli bir kısmının PMP (Private Market Place) anlaşmalarıyla programatiğe evrilmesi ve mobil envanterin programatik ekosistemde daha elverişli hale gelmesi olarak gösterdi. Programatik konusunda bilginin yaygınlaşması gerektiğini vurgulayarak, sektör çalışanlarını IAB Türkiye’nin Kasım ayında yapacağı Programatik seminerine katılmaya davet etti.

  GELİŞMELERİ
  KAÇIRMAYIN!
  Haftalık bültenimize
  ücretsiz kaydolun!
  BİZE KATIL
  close-link
  Marketing Meetup Intelligence

  Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
  %65'e Varan İndirimle Kaydolun
  close-link
  Marketing Meetup
   

  ERKEN
  KAYIT FIRSATI


  Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
  Orada Olmalıyım

  Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
  close-link
  GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
  Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
  BİZE KATIL
  close-link
  Marketing Meetup Intelligence

  Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
  Erken Kayıt Fırsatı
  close-link
  İçerikle Pazarlama Workshop

  Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
  Hemen Kaydol
  close-link