Hayalinizdeki İşi Mi Yapıyorsunuz ? 0

Çocukluğunda teyzeler tarafından, ilerde ne olmak istiyorsun sen bakalım diye sorguya çekilmeyen çocuk yoktur sanırım. O an çocuğun, biraz anne-babanın ne iş yaptığıyla alakalı, biraz da öğretmeninden ya da doktorundan etkilenmesiyle verdiği cevaplar vardır ve genelde aynıdır. Türk toplumunda, büyüyünce ne olacaksın sorusuna ‘atlet’ yanıtını veren çok az çocuk vardır sanırım. Genelde ya öğretmendir cevap ya da doktor. İşte tam da bu noktada, profesyonel iş ağı olan Linkedin 8,000 profesyonelle birlikte, çocukluk hayalini oluşturan meslekler üzerine bir araştırma yapmış. Araştırma ilginç sonuçlar içeriyor.

Öncelikle Amerika’da erkeklerin hayallerindeki meslekler nelermiş onlara bakalım:

1. Profesyonel ya da Olimpik atlet (% 8.2)
2. Uçak ya da helikopter pilotu (% 6.8)
2. Bilim adamı (% 6.8)
4. Avukat (% 5.9)
5. Astronot (%5)

Gelelim bayanların hayallerine:

1. Öğretmen(%11.4)
2. Veteriner (%9)
3. Yazar ya da gazeteci (%8.1)
4. Doktor veya hemşire (%7.1)
4. Şarkıcı (%7.1)

Amerika’daki sonuçlar böyle. Peki bu hayaller hangi oranda gerçeğe dönüştü. Araştırma sonuçlarına göre her 3 kişiden 1’i ya hayalindeki işi yapıyor ya da onla ucundan kıyısından alakalı bir işle uğraşıyor. Hayalindeki işi yapmayanların büyük bir kısmı ise, hayalindeki iş yerine yaptıkları diğer işi, yeterince yaptıklarını düşündüklerinde, farklı bir kariyer planı izleyerek hayalindeki işi yapabileceğini söylüyor.

Peki bu çocukluk hayalini oluşturan meslek aslında neye göre belirleniyor ? Linkedin’in kariyer uzmanı Nicole Williams‘ın analizine göre çocukluk hayalini oluşturan meslek, bizim zevklerimizin ve yeteneklerimizin bir yansıması aslında. Bu zevkleri tanımlamak ve anlayabilmek işimizi iyi yapmanın ve geliştirmenin en önemli ayağı. Ayrıca bu araştırmaya katılan profesyonellerin % 70’i Nicole Williams‘ın bu görüşüne katılarak hayallerindeki işin en önemli karakteristik özelliğini, yaptığı işten zevk almak olarak tanımlıyor.

 

 

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

‘Elle Rusya’ Dergisi’nin Instagram Gönderisi Tadında Yeni Kapağı 0

Kurulduğu günden bugüne on binlerce kampanyaya ev sahipliği yapan, birçok markayı şahlandıran, birçok kişinin bloglarla başlayan serüvenlerine ‘kişisel markalarını’ geliştirerek katkıda bulunan bir mecra Instagram.

Fotoğraf paylaşımlarından sonra  ‘hikaye’ paylaşımlarıyla da popülaritesini kaybetmeyen bu mecra, ünlü moda dergisi Elle tarafından alışkın olmadığımız bir şekilde kullanıldı:  Instagram gönderisi şeklinde bir kapak tasarımı ile!

Modaya dair son haberleri almak, trendlerden haberdar olmak için dergi karıştırdığımız günleri hatırlamak için öyle çok da geçmişe gitmemiz gerekmiyor. Ama artık tüm bunlara tek tıkla ulaşacağımız belki de en iyi mecra Instagram oldu. Tasarımcılar, mankenler ve moda editörlerinin en popüler duraklardan birisi olan bu mecrada hem markalar hem de trendler büyüme ve yayılma eğilimi gösteriyor. Durum böyleyken bizlerde belki Paris ya da New York moda haftalarına katılma şansı bulamıyoruz ama bunları Instagram’dan takip edebiliyoruz.

Tam da bu nedenlerle Instagram basılı dergiler için oldukça zorlu bir rakip. Peki bu rakibi dergi satışlarını yükseltmek için bir nevi kaldıraç olarak kullanmanın yolu ne olur derseniz cevabı Elle Rusya dergisinden alıyoruz.

Elle Rusya Ekim 2017 kapağını Instagram gönderisine benzer bir şekilde hazırladı ve gönderiyi marka tag ve hashtaglari ile tamamladı. Halihazırda her derginin o aya ait kapaklarını Instagram’da yayınladıkları düşünürsek neden tam tersini yapmayalım ki bakış açısı olaya ilginçlik katmıyor değil.

Güney Afrikalı model Candice Swanepoel’ün kapak kızı olarak boy gösterdiği derginin Ekim ayı ana başlıkları teknoloji ve gelecek olarak belirlenmiş.

Aslında sosyal medyadan alınan ilhamla tasarlanan ilk kapak örneği Elle Rusya Ekim sayısı değil. 2009’da da Vogue İtalya Twitter temalı bir kapakla görücüye çıkmıştı.

Siz bu kapak tasarımını nasıl buldunuz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link