1999 krizini hatırlarsınız. Yazar kasaların atıldığı, bir gecede paranın %30 değer kaybettiği günleri söylüyorum… O günlerden hatırladığım ve hayatımdaki tüm seçimlerde bana küpe olan bir olay var. Şöyle ki; bir reçel üreticisi TV kanallarına çıkıp “bu krizden herkes etkilendi ancak ben etkilenmeyi bırak, karlı çıktım” demişti. Peki ama neden?

Malum, kriz esnasında insanların alım kapasitesi düşüyor ve geçmişte 3 adet aldıkları ürünleri artık teker teker almaya başlıyorlar. Reçel üreticisi de bu iç görü ile pazarlama stratejisini kurgulamış ve 500 gramlık paketlerini bir anda 100 gram olarak üretmeye başlamış. İşte bu yüzden!

Bugün Finlandiya’dan bunun tam tersi bir haber var. Nokian Panimo, 1000 üründen oluşan bir bira paketi yapmış. Evet yanlış duymadınız, tam 1000 biradan söz ediyorum. Her biri 12 biralık paketler halinde, 18 sıradan oluşan devasa bir küp.

A post shared by Nokian Panimo (@nokianpanimo) on

1000 biranın fiyatı 2150 Euro. Yani ortalama bir bira 2,15 Euro’ya denk geliyor. 1000 yerine tekli almak istersek ortalama 2,5 Euro’luk bir bütçemizin olması gerekiyor. Yani 1000 biradan ortalama 350 Euro kar edebiliyoruz.

A post shared by Nokian Panimo (@nokianpanimo) on

Bu arada “bunu kim alır?” diye düşünmeyin. Finlandiyalı’lar kampanyaya epey ilgi göstermişe benziyor. Hemen aşağıda cebinden bir anda 2150 Euro yani 8.300 TL çıkarmış, mutlu bir abimiz var örneğin.

Hemen aşağıda da bütçesi yetmeyen 3 Finlandiyalı dostumuz ortaklaşa biraya girmiş :)


Şimdi söz sırası sizde. Ürünü satmak için miktarını düşürmek mi gerek yoksa arttırmak mı gerek?

1 YORUM

  1. Bence Türk reçelci de mantıklı bir hareket yapmış Finlandiyalı biracı da. Reçel çok fazla almamız gerekmez, tüketimiz yavaştır ve gramın az olması tazelik ile ilgili de bir avantaj sağlar. Bira sigara gibi sürekli tüketilen bir içecektir ve çok adette almak sıkıntı çıkartmaz. Aynısını sigarada da yaparsanız tüketim artar. Ürünün kullanım durumuna göre miktarı azaltmak ve çoğaltmak gerekir. Ülkemizde çay çok tüketilir, 10×1 kg lık koli yapın ve kaliteli bir ürün olsun, kapış kapış gider. Çünkü alacak kişi bu kadar çayı ne yapacağım demez :) Hediye olarak bile götürebilir. Yavaş tüketilen bir grupta aynı şey söz konusu değil.

Bir Cevap Yazın