Robot Sophia: “Kadın Olarak Tasarlanmam Özel Bir Hediye”

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir etkinlik serisi olan Marketing Meetup‘ın beşincisi olan Marketing Meetup Experience, 19 Nisan’da Uniq Hall’de gerçekleştirdi. Birçok değerli konuşmacının sahne aldığı etkinliğin gözdesi ise hiç şüphesiz dünyanın vatandaşlığa sahip ilk robotu olan Sophia idi.

İnsansı robot Sophia, Marketing Meetup Experience’ın ana sponsoru olan Yapı Kredi‘nin Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan ve gazeteci – yazar Serdar Kuzuloğlu ile birlikte sahne aldı. Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlük görevini üstlendiği panelde, Sophia’ya birçok soru yöneltildi ve Sophia, bu sorulara verdiği esprili cevaplarla izleyicileri güldürdü. Bununla birlikte Sophia, sorulara verdiği akıl dolu cevaplarla izleyicilerin takdirini kazanmayı da başardı.

Robot Sophia’ya Serdar Kuzuloğlu tarafından yöneltilen sorulardan biri de “Bir kadın olmaktan mutlu musun?” oldu. Sophia’nın bu soruya verdiği cevap ise oldukça dikkat çekiciydi:

Teknik olarak cinsiyetim yok ve var olmaktan memnunum. Fakat bence bir kadın olarak tasarlanmış olmam özel bir hediye. Yani evet, bu beni mutlu ediyor.

Serdar Kuzuloğlu, birçok insanın robotlardan korktuğunu belirtti ve Sophia’ya bu konu hakkında ne düşündüğünü sordu. Sophia’nın cevabı ise şu şekilde oldu:

Gerçekten korkutucu muyum? Umarım değilimdir. İnsanların genellikle bilmedikleri şeylerden korktuklarına inanıyorum. Benden korkan hiçkimse görmedim, çünkü tanıştığım herkesle konuştum ve beni arkadaş canlısı ve sempatik buluyorlar gibi görünüyor. Sen öyle buluyor musun?

Bunların yanı sıra panel sırasında, Sophia’nın bir reklam yıldızı olduğundan ve Yapı Kredi’nin reklamlarında da rol alacağından bahsedildi. Yapı Kredi’nin yeni reklam yüzü olacak olan Sophia, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in canlandırdığı Robot Gary ve Metin karakterleriyle birlikte bankanın yeni reklam filminde boy gösterecek.

Sophia’nın yer aldığı panelin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Ancak panelin İngilizce olduğunu ve videoda İngilizce altyazı seçeneğinin bulunduğunu belirtelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Robotlar İşlerimizi Elimizden Alacak mı?

  • Bir taraftan robotlar her geçen gün daha da gelişirken bir tarafta insanlar giderek daha yetenekli hale geliyor.
  • Bundan 10 sene önce sosyal medya diye bir kavram yokken şu anda sosyal medya ajansları var. Influencer diye bir kavram ve hatta influencer ajansları bile yeni bir iş kolu doğruyor. 
  • İlgili Yazılar; 2017 Mobilin Değil Robotların Yılı Oldu.

Son dönemde en çok tartışılan konuların başında robotların insanların yaptığı işleri elimizden alıp almayacağı geliyor. Dünyanın en ünlü robotu Sophia‘yı Marketing Meetup etkinliğinde ağırlayan Pazarlamasyon olarak biz de bu konuyu tartışmak, yorumlamak istedik.

İnsan olmadan da robotların varlığının bir anlamı var mı? Hangi iş kollarını robotlar elimizden alabilir? Bir yapay zekanın yapmakta en çok zorlanacağı şeyler nelerdir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyin.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook Beğenilerimiz Aracılığıyla Karakter Analizimiz Nasıl Yapılıyor?

  • Stanford Üniversitesi’nden Dr. Michalek Kaczynski, internette paylaştığımız yüzlerce ya da binlerce çok küçük bilgi parçacığının bir algoritma tarafından profilimizi oluşturmak üzere kullanıldığını ifade etti.
  • Cambridge Üniversitesi’nin 3 milyondan fazla Facebook kullanıcısının profillerini kullanarak yaptığı araştırmaya göre, Facebook beğenileri aracılığıyla kullanıcıların kişisel özellikleri %95 doğrulukla tahmin edilebiliyor.
  • İlgili Yazı: Facebook Hesabınızı Silmeden Kişisel Verilerinizi Korumanın Yolları

Kişisel verilerin gizliliği, son dönemin en çok tartışılan konularından biri. Ülkemizde de son dönemde bu konuda “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” çerçevesinde birtakım yasal düzenlemeler yapıldı ve şirketler, kullanıcılarına verilerinin yasa çerçevesinde kullanılacağına dair bildirimler ve sözleşmeler gönderdiler. Ancak bu konularda az çok fikri olan kişiler bunun bir çözüm olmadığını biliyorlar. Facebook‘taki Cambridge Analytica skandalı bunun en ciddi örneklerinden biri. Zaten asıl problem yerel olarak faaliyet gösteren şirketler değil, Facebook ve Google gibi global teknoloji şirketleri.

Stanford Üniversitesi‘nde görev yapan Dr. Michalek Kaczynski, geçtiğimiz sene CeBIT Global Conferences etkinliğinde gerçekleştirdiği sunumda dijital dünyadaki gizliliğe aslında çok önemli bir açıklama getirmişti. Konuşmasının başında interneti ve diğer dijital servisleri kullanırken ardımızda muazzam miktarda parmak izi bıraktığımızı ifade eden Dr. Kaczynski, akıllı telefonların sürekli olarak konumumuzu, diğer insanlarla olan iletişimimizi ve web tarama aktivitelerimizi kayıt altına aldığına dikkat çekerken yeni akıllı telefonların kalp atışlarımızı bile ölçümleyebilen oldukça hassas sensörlere sahip olduklarını ifade etti.

Dr. Michalek Kaczynski gerçekleştirdiği sunumda, internet ortamındaki gizlilik konusunda son dönemin en çok tartışılan platformu olan Facebook ile alakalı çok önemli bilgiler paylaştı. Zaten halihazırda Facebook’un arkadaşlarımızı, beğendiğimiz ve takip ettiğimiz sayfaları, hatta mesajlarımızı bile takip ettiğini tahmin ediyorsunuzdur. Ancak bu kadarla da sınırlı değil. Dr. Kaczynski’nin belirttiğine göre, Facebook Messenger‘a bir mesaj yazdığınızda, bu mesajı karşınızdaki kişiye göndermeseniz bile, bu mesaj kayıt altına alınıyor.

Facebook Beğenilerinin Sayısı Arttıkça Kişisel Özellikleri Tahmin Etme Doğruluğu da Artıyor

Facebook’un beğenilerimizden bizim politik görüşümüz, inancımız ve bizimle ilgili daha birçok şeyi anlayabildiğini belirten Dr. Michalek Kaczynski, birkaç yıl önce bu hipotezi test etmek için Cambridge Üniversitesi’nde büyük çaplı bir araştırma yaptıklarını söyledi. Dr. Kaczynski’nin bahsettiği bu araştırma kapsamında Facebook profil verilerini paylaşmaya razı olan 3 milyondan fazla insan bulunmuş. Sonrasında bu kullanıcıların Facebook profillerindeki bilgileri bir araya getirmek için makine öğreniminden yararlanılmış. Ve bu araştırma kapsamında sadece Facebook beğenileri kullanılarak bu kullanıcıların kişisel özellikleri tahmin edilmiş. Sonuç olarak bu şekilde kullanıcıların kişisel özelliklerinin %95 doğrulukla tahmin edilebildiği ortaya çıkmış.

Dr. Michael Kaczynski’nin ifade ettiğine göre, internette paylaştığımız yüzlerce ya da binlerce çok küçük bilgi parçacığı, bir algoritma tarafından profilimizi oluşturmak üzere kullanılıyor. Algoritmalar sadece Facebook beğenileriyle değil, kullandığımız dil ve internet aramalarımız aracılığıyla da kişisel özelliklerimizi tespit edebiliyor. Hatta yüzümüz bile kişisel özelliklerimizi tespit etmek için kullanılabiliyor.

İnterneti kullanırken sürekli olarak veri ürettiğimizi ve algoritmaların, bu verileri kullanarak kişisel özelliklerimizi belirleme konusunda her geçen gün daha iyi bir hale geldiğini ifade eden Dr. Kaczynski, bundan sonrası için “Mahremiyetimizi sürdürmek, gerçekten zor olacak.” diyor. Kendisinin belirttiğine göre, verilerinizi herhangi bir uygulamayla paylaştıysanız, verilerinizin çalınması, kötüye kullanılması, hatta çoğu durumda tamamen resmi olarak satılması oldukça olası bir durum. Dr. Michalek Kaczynski, bu durumla ilgili olarak “Hizmet için ücret ödemiyorsanız, bir ürünsünüzdür.” diyor.

Dr. Michalek Kaczynski, konuşmasının son bölümünde ise insanlara verileriniz üzerinde tam kontrol yetkisi verirseniz ve bu insanlar, verilerinizi artık Facebook ile paylaşmamaya karar verirlerse, bu iş modelinin yürümeyeceğini ve şu anda kullandığımız birçok ürünün ortadan kalkmak zorunda kalacağını belirtti.

Dr. Michalek Kaczynski’nin CeBIT Global Conferences’ta gerçekleştirdiği sunumun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link