Robot Sophia: “Kadın Olarak Tasarlanmam Özel Bir Hediye”

Pazarlamaya ait faydalı alt konuların alanında uzman konuşmacılar tarafından anlatıldığı, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir etkinlik serisi olan Marketing Meetup‘ın beşincisi olan Marketing Meetup Experience, 19 Nisan’da Uniq Hall’de gerçekleştirdi. Birçok değerli konuşmacının sahne aldığı etkinliğin gözdesi ise hiç şüphesiz dünyanın vatandaşlığa sahip ilk robotu olan Sophia idi.

İnsansı robot Sophia, Marketing Meetup Experience’ın ana sponsoru olan Yapı Kredi‘nin Genel Müdür Yardımcısı Yakup Doğan ve gazeteci – yazar Serdar Kuzuloğlu ile birlikte sahne aldı. Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlük görevini üstlendiği panelde, Sophia’ya birçok soru yöneltildi ve Sophia, bu sorulara verdiği esprili cevaplarla izleyicileri güldürdü. Bununla birlikte Sophia, sorulara verdiği akıl dolu cevaplarla izleyicilerin takdirini kazanmayı da başardı.

Robot Sophia’ya Serdar Kuzuloğlu tarafından yöneltilen sorulardan biri de “Bir kadın olmaktan mutlu musun?” oldu. Sophia’nın bu soruya verdiği cevap ise oldukça dikkat çekiciydi:

Teknik olarak cinsiyetim yok ve var olmaktan memnunum. Fakat bence bir kadın olarak tasarlanmış olmam özel bir hediye. Yani evet, bu beni mutlu ediyor.

Serdar Kuzuloğlu, birçok insanın robotlardan korktuğunu belirtti ve Sophia’ya bu konu hakkında ne düşündüğünü sordu. Sophia’nın cevabı ise şu şekilde oldu:

Gerçekten korkutucu muyum? Umarım değilimdir. İnsanların genellikle bilmedikleri şeylerden korktuklarına inanıyorum. Benden korkan hiçkimse görmedim, çünkü tanıştığım herkesle konuştum ve beni arkadaş canlısı ve sempatik buluyorlar gibi görünüyor. Sen öyle buluyor musun?

Bunların yanı sıra panel sırasında, Sophia’nın bir reklam yıldızı olduğundan ve Yapı Kredi’nin reklamlarında da rol alacağından bahsedildi. Yapı Kredi’nin yeni reklam yüzü olacak olan Sophia, Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in canlandırdığı Robot Gary ve Metin karakterleriyle birlikte bankanın yeni reklam filminde boy gösterecek.

Sophia’nın yer aldığı panelin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz. Ancak panelin İngilizce olduğunu ve videoda İngilizce altyazı seçeneğinin bulunduğunu belirtelim.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Pazarlama, Sosyal medya, Marka Yönetimi, Pazarlama İletişimi, Dijital Pazarlama ve İş Dünyası konularına odaklı bilgi kaynağı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Tarafından Yazılan Burger King Reklamları

  • Yapay zekanın son maharetlerinden biri, reklam metni yazmak oldu. Burger King bir derin öğrenme algoritması tarafından yazılan bir reklam serisi yayımladı.
  • Fast food restoran zinciri “gelişmiş model tanıma yetenekleri” ile bir yapay sinir ağını eğitmek için “en son teknolojiye sahip programlama kaynakları ve büyük veri” kullandı. Ayrıca yapay zeka, bu reklam metinlerini yazmadan önce binlerce fast food reklamıyla beslendi.
  • İlgili Yazı: Duygusal Yapay Zeka, Kullanıcı Deneyimini Kişiselleştirecek

Özellikle son 1-2 yıldır teknoloji dünyasının en çok tartıştığı konulardan biri olan yapay zekalar, gelecekte insanların yaptığı birçok işi rahatlıkla yapabilecekler. Üstelik bunlara yaratıcı işler de dahil olacak gibi görünüyor. Zira henüz yolun çok başında olan yapay zekaların şimdiye dek birçok yaratıcı işin üstesinden geldiklerine şahit olduk. Bu yaratıcı işlere örnek vermemiz gerekirse, bu zamana kadar şarkı besteleyen ve film senaryosu yazan yapay zekalarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Ve şimdi de reklam metni yazan yeni bir yapay zeka karşımızda.

Mashable’ın paylaştığı habere göre, Burger King bir derin öğrenme algoritması tarafından yazılan bir reklam serisi yayımladı. Fast food restoran zinciri, bu projeyi “Robotların Ajansı” olarak adlandırıyor.

Bu reklamlardan biri çıtır tavuk parçalarıyla ilgili ve bu reklamda, “Cinsiyet, kötüyü açığa çıkarır. Çıtır tavuk, gençliği açığa çıkarır. O, Burger Thing’den çıtır tavuk parçalarıyla çocuk bir kuştur.” şeklinde bir ifade kullanılıyor.

Burger King denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan Whopper ile ilgili olan reklamda ise “Whopper, aynı senin gibi bir çörek malikanesinde yaşıyor. Bugün kendin sipariş et.” şeklinde bir açıklama yer alıyor.

Bir diğer reklamda, “Burger King’in yeni tavuk kızartmaları, yeni patates. Üzgün değiliz. Patates bunu haketti.” deniyor.

Son reklamda da fast food restoran zincirinin tavuk sandviçi, “uyumanız için marul yatağı” ve “ekstra uyku için mayonez yatağı” olarak tanımlanıyor.

Basın açıklamasına göre, Burger King “gelişmiş model tanıma yetenekleri” ile bir yapay sinir ağını eğitmek için “en son teknolojiye sahip programlama kaynakları ve büyük veri” kullandı. Belirtilene göre, şirket, yapay zekayı binlerce fast food reklamıyla besledi ve sonuç olarak yapay zeka, yukarıdaki gibi ifadeleri ortaya çıkardı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba’nın Robotlar Tarafından İdare Edilen Akıllı Deposu

  • Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın Çin’deki bir deposunda 60 adetten fazla robot bulunuyor ve bu robotlar, depodaki işlerin %70’ini hallediyorlar.
  • Alibaba’nın belirttiğine göre, bu robotlar sayesinde deponun genel verimliliği üç katına çıktı.
  • Alibaba, küresel lojistik ağını genişletmek için 2022 yılı itibarıyla 15 milyar dolar yatırım yapmayı ve bu yatırımında bu akıllı depo modelini ön plana çıkarmayı planlıyor.
  • İlgili Yazı: Robotlar, İşlerimizi Elimizden Alacak mı?

Haziran ayında paylaştığımız bir yazıda, insan başına düşen robot işçi sayısının her geçen gün hızla arttığından bahsetmiştik. Son yıllarda robotik teknolojisinde yapılan ciddi atılımlar, birçok büyük şirketin, otomasyona geçiş yapmalarına neden oldu. Çin de son yıllarda, bu alanda önemli yatırımlar yapan ülkelerden biri konumunda. Bu atılıma öncülük eden Çinli şirketlerin başında da e-ticaret devi Alibaba geliyor.

Alibaba’nın, Çin’in Huiyang bölgesinde bulunan ve geçtiğimiz yıl faaliyete başlayan deposunda 60 adetten fazla robot görev yapıyor ve bu robotlar, depodaki işlerin %70’ini hallediyorlar. Çin şirketi Quicktron tarafından üretilen robotların asıl işleri, depodaki ürünleri taşımak. 500 kilograma kadar yük taşıyabilen robotlar, bu ürünleri çalışanlara götürüyorlar ve çalışanlar da ürünleri paketleyip yerleştiriyorlar. Çarpışmalarını önlemek için lazer sistemiyle donatılan robotlar, talimatları ise Wi-Fi üzerinden alıyorlar. Aynı zamanda oldukça çevik olan ve 360 derece dönebilen bu robotlar, şarjları azaldığında otomatik olarak bir şarj istasyonuna gidiyorlar. Bununla birlikte sadece 5 dakikalık şarj ile 4-5 saat boyunca aralıksız olarak çalışabiliyorlar.

Bir kullanıcı, Alibaba’nın sahibi olduğu Tmall’ın internet sitesinden bir sipariş verdiğinde; robot, kullanıcının pakedini içeren rafı ilgili depo çalışanına götürüyor. Depo çalışanı da doğru pakedi buluyor ve siparişi müşteriye gönderiyor. Bir görev tamamlandığında ise robotlar sonraki siparişi beklemek için geri dönüyorlar.

Bu Akıllı Depo, Alibaba’ya Ne Sağlıyor?

eMarketer’ın geçtiğimiz yılki tahminine göre, global online perakende harcamalarının yaklaşık olarak yarısını Çin tek başına üstleniyor. Aynı zaman Çin, dünyanın en büyük robotik pazar yeri. Bu yüzden talep büyüdükçe ve verimlilik hedefleri arttıkça e-ticaret ve robotik teknolojisini bir araya getirmek son derece mantıklı. Geleneksel lojistik depoları, manuel yükleme, zamanlama ve takip etme ile son derece yoğun iş gücü gerektiren operasyonlara sahiptirler.  Alibaba ise akıllı deposu aracılığıyla nesnelerin interneti uygulamaları, büyük veri ve yapay zeka kullanarak bu süreci dijitalleştirdi. Alibaba’nın belirttiğine göre, bu robotlar sayesinde deponun genel verimliliği üç katına çıktı.

Lojistiğin Geleceği, Robotlara Emanet

Gelecekte robotların birçok iş kolunda insanların yerini alacaklarına yönelik tahminler, zaten uzun bir süredir dile getiriliyor. Bu iş kollarından biri de hiç şüphesiz lojistik olacak. Alibaba’nın uyguladığı bu sistem, robotlardan yararlanarak daha fazla verim elde etmeye yönelik çarpıcı bir vaka çalışması olma özelliği taşıyor. PlaceTech’in paylaştığı bilgiye göreAlibaba, küresel lojistik ağını genişletmek için 2022 yılı itibarıyla 15 milyar dolar yatırım yapmayı ve bu yatırımında bu akıllı depo modelini ön plana çıkarmayı planlıyor. Üstelik Alibaba’nın bu depo robotları stratejisi konusunda olumlu olan şey ise insan istihdamını tamamen ortadan kaldırmamasıdır. Zira bu robotlar, depo çalışanlarının işlerini daha kolay ve daha az yorucu hale getirmeyi sağlıyorlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?