Türk Telekom Grubu, TTNet ve Avea’nın Türk Telekom ana markasının altında birleşmesiyle yeni bir döneme girdi. Bu dönemin de duyurusunu büyük bir reklam hazırlayıp tüm kanalları doldurarak kutladı. Dün yapılan lansman ile hazırlanan 2 dakikalık uzun metraj reklam Türk Telekom’un bu lansmanı ne kadar önemsediğini ve üzerine titrediğini ortaya koyuyor.

Ancak gelelim asıl meselemize. Türk Telekom bu atağıyla tüm kanalları ve dijitali yeni yüzüyle doldururken, aslında ön saha olarak düşünebileceğimiz reklama ne kadar çok değer verdiğini gösterdi. Peki ya arka saha, yani altyapı? Bir markanın karşılaşabileceği belki de en kötü durumlardan bir tanesiyle birebir karşılaştı yeni Türk Telekom. Sosyal medyada reklama tepkiler çığ gibi büyümeye başladı.

Şöyle bir Facebook hesabına göz attığımızda, reklam ve lansman duyurusunun altında sayısız tepkiye rastlıyoruz. Fiberin Türk Telekom’un neyine olduğunu söyleyenden tutun da, şehrin göbeğinde bile çekmeyen bir hatta sahip olmanın ne kadar saçma bir durum olduğundan yakınanına kadar birçok tepki yağmış durumda. PR ve dijital ajanslarının şu sıralar sadece bu tepkilerle başa çıkmaya çalışmaktan başka işi kalmamıştır diye düşünüyorum. İşte gözüme çarpan birkaç örnek:

TT1 pz TT2 pz

Bunlar Facebook sayfasında lansman filminin altında dönen yorumlardan sadece birkaç tanesi, daha nicesi kurumsal sayfaya yağmaya devam etmekte. Bunun yanı sıra da diğer bir gözde sosyal medya olan Twitter’da da benzer durumlardan şikayet devam etmekte. Özellikle de Avea kullanıcılarının Türk Telekom’un imajını daha düşük görmesi nedeniyle mobil platformlardaki tüm simge ve logoların Türk Telekom’a dönüşmesinden yakınmaya başlamış görünüyor. Herkesi memnun etmenin tabi ki mümkün olmadığını biliyoruz, ancak bu birleşmenin yapılırken dikkat edilmesi gereken içgörüler de önemli olmalı pazarlamacılar için.

 

TT3 pz

Bu örneklerin her dakika çoğalması da mümkün, azalarak yerini alışma ya da beğeniye bırakması da. Şimdi her zaman pazarlama ve marka dünyasının bahsettiği kriz yönetiminin ne kadar önemli olduğunu, canlı canlı Türk Telekom’dan izleyeceğiz.

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

1 YORUM

  1. Bu değişimi, alt yapıyı geliştirdikten sonra yapmaları gerekirdi. Üçünün birleşmesiyle fiberlemek nasıl olacak, anlamadım. Onu da geçtim, hadi fiberlendik diyelim, hız iyi, gel gör ki adil kullanım kotası diye saçma bir şey var. Ayın sonunu göremeden hız 3 mbit e düşüyor, 60 70 liraya 3mbit lik internet kullanıyoruz.

Bir Cevap Yazın