Bugün otomotiv sektörü, tüm sanayileşmiş ülkelerde ekonominin lokomotifi olarak kabul görüyor. Sektörün ekonomideki bu sürükleyici lokomotif etkisinin nedeni ise, diğer sanayi dalları ve ekonominin  diğer sektörleri ile olan yakın ilişkisi. Nitekim otomotiv sektörünün ülke ekonomisine katkısı ve birçok farklı sektöre öncülük etme açısından önemi tartışılmaz.

Şartlar bu yönde ilerlerken müşteri portföyü açısından pazarı elinde tutma kısmı oldukça güç gerçekleştirilebiliyor. Pazardaki yoğun rekabet nedeniyle müşteri memnuniyetinin önemli bir bölümü ancak teknolojik gelişme ile sağlanabiliyor. Bu da Ar-Ge ve sürekli gelişim stratejilerini firmaların temel prensibi haline getirmeye yetiyor.

car-logos

 

Booz&Co‘ nun yayınladığı “ 2013 Automotive Industry Perspective” raporuna göre, 2013 yılında otomotiv sektöründe inovasyonun önemi her zamankinden daha kritik önem taşımaya başladı. Tabi bu da üreticiyle tedarikçiler arasındaki dengelerin yüksek oranda değişimini beraberinde getirdi.

Elbette ki son dönemde bahsedilen bu inovasyon penceresinin en başını elektrikli araçlar üstlendi. Avantajları ve dezavantajlarıyla birlikte piyasaya yüksek oranlı bir ilgiyle oturmayı başaran elektrikli araçlar,  BMW’ nin yaptığı son dönem çalışmalar ile birlikte otomotiv sektörünü tamamen sarmaya girişirken, Volvo tüm bu fikirleri çöpe attıracak yeni bir atılımla ilgileri üzerine çekmeyi başardı. Otomobilde güven denince akla ilk gelen isimlerden biri olmayı başaran Volvo, elektrikli araç bataryaları için yepyeni bir teknoloji üzerine çalışıyor. Buna göre, yolları şarj cihazına dönüştürmeyi planlayan teknoloji kablosuz şarj imkanıyla araçlarda kesintisiz elektriği hedefliyor. Yollara döşenecek iki güç kablosu sayesinde elektrikli araçların çok daha ileriye taşıma ve bu konunun en büyük engellerinden biri olan güç kaynağı sorunun çözümü bir hayli kolaylaşabilir.

1

Elbette bu denli bir teknolojinin Türkiye’ ye girişinin zaman alacağı kesin olmakla birlikte, otomotiv sektörü üzerindeki rekabet hacminin hızla büyüyor ve büyümeye devam edecek olması kısa zamanda sektörde görülecek yeniliklerin habercisi olmaya yetiyor.

Bu konuda asıl merak uyandıran nokta ise, çalışmaları elektrikli araç üzerine yoğunlaşmış olarak ilerleyen BMW için, Volvo’ nun bu girişimine karşı göstereceği yeni atak olacak gibi görünüyor.

 

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın