Volkswagen Bir Masaldı Bitti.

‘Aman canım ne olcak, olan mala olsun’ tesellisi bazen o kadar gerçek gösteriyor ki kendini, insanın aklı karışıyor. Volkswagen şimdi hepimize birden bu karmaşanın esintilerini gönderiyor. Bir anda sarsılan otomotiv düzenin toprak altında kalanının ilk olarak Volkswagen olacağı kimsenin aklına gelmezdi elbet. Üstelik şimdilerde o toprağın üstüne son kalan kumlar da itekleniyor.

Çevre için o kadar da iyi olmadığını gösteren, emisyon oranı göstergesi yazılımı markanın başını belaya sokmakla kalmadı, yeni bir akımla hem bunu kullanması muhtemel markaların, hem de dizel yakıtın imajını baştan aşağı yerle bir etti. Yani bu sadece kendi kocaman markasına yaptığı bir harekiri olmadı. Bu aynı zamanda zaten zar zor yükseltilen kullanım alışkanlığıyla dizelin de ağır bir yara almasına neden oldu.

İletişimin üzerinde en çok emek isteyen ve bir çok kurama rağmen tonla soru işareti içeren ‘tüketici davranışı’ konusu ne yazık ki başka bir bahara yeniden ele alınmalı. Ancak biz markaya geri dönersek, onu bu kadar kolay ‘yeniden’ ele almak pek kolay olmayacaktır.

Kriz yönetimi zor bir mevzudur. Bunları yazmak, incelemek de bir o kadar keyiflidir. Ama çok uzun zamandır kafamı bu kadar yoran bir sorun daha olmamıştı sanırım. ‘Volkswagen nasıl toparlar bu durumu?’ sorusunun seri bir cevabını üretemedim. O genç ve girişimci, zehir gibi hocalarımın yol göstermelerine rağmen buna şöyle içime sine sine bir sonuç çıkaramadım. Ben yapamadıysam (sorumluluk yokken, karar vermek daha stressizdir çünkü), dev firma, bunca yönetmesi gereken konu varken bunu nasıl yapacaktı?

Bir marka ne kadar devse, sorunu da o kadar devdir, krizi de titana dönüşür. Çünkü ne kadar büyükseniz o kadar popülersiniz. Ne kadar ünlüyseniz, bileniniz çok, affedeniniz azdır. Volkswagen yıllardır süre gelen sadık müşteri kitlesi ve güveniyle , Fortune dergisine göre ilk 3’de yer alan otomobil satıcısı. Avrupa’da sattığı Volkswagen sayısı, Türkiye’de satılan toplam araç kadar ediyor. Düşünsenize bu üretim, bu piyasa, bu kudret…

Hâl böyle olunca, Volkswagen düştüğünde saplanacağı bataklık da aynı derece de kudretli. 1 gün içerisinde piyasalarda 14 milyon euro düşüş yaşayan acımsız bir saldırının içinde.

Böyle zamanlarda ilk adım çok önemlidir derdi hocalarım. Gerçekten de mütemadiyen denk geldiğimiz kriz yönetim süreçlerinde bu durum böyle. Volkswagen de ilk adım konusunda doğruydu. Sorumluları çıkardı, özür diledi, itiraf etti. Mazlumu oynadı, CEO’sunu değiştirdi. Porsche’un karizmatik, üst seviye beyfendisi, Volkswagen’nin yeni CEO’su olarak ‘bu sorunu çözeceğim, bunun hesabının verilmesi için sizlere yüzde yüz şeffaflıkla soruşturma sonucu sunacağım, söz veriyorum’ dedi.

Buraya kadar herşey çok güzeldi. Peki ya şimdi?

Hergün yeni bir haber görüyorum ki, ülkeler yavaş yavaş Volkswagen dizel arabaların satışına ambargo koyuyor. Dahası, ilk başta da değindiğim gibi dizel araçlar konusunda koca çaplı araştırma istemleri ortaya atılıyor. Suçlanan suçlanana, araçlar konusundaki saldırı devam ediyor. Geri kalan herkes nasıl kurtulacak bilinmez ama, zamanında Ford’un kaybettiği güzellik, hani şu bizim annelerimize, babalarımıza ‘eskiden Ford…’ dedirten imaj, yazık ki gelecekte Volkswagen içinde aynı yolda gözüküyor. Böyle markalar ilk adımdan fazlasını atmak zorunda kalıyor. Volkswagen imajının çok büyük bir kısmını enkaz altına soktu. Üstelik bu üretim hatasından daha da fazlası demek, insanları kandırırken yakalanmanın geri dönüşü çok da ağır oluyor.

Milyarlarca dolar ceza, araçların çağırılması darken yapılacak işler çok olmasına rağmen, eminim ki benim kafamı yorduğundan daha çok Volkswagen ailesini en çok şu soru yoruyor; ‘Biz ne yaptık?

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Diesel, Müşterilerini Korsan Mağazasıyla Kandırdı (!)

Diesel

Ünlü giyim markası Diesel, New York’un sahte ürün satan mağazalarıyla ünlü yeri Canal Street’te, korsan dükkânını açtı. Kelime oyunu yaparak Deisel etiketi altında, tamamen kendi üretimi olan ve sınırlı sayıda üründen oluşan koleksiyonunu burada satışa sunan markanın bu girişiminden ise dükkâna gelenlerin elbette haberi yoktu.

Diesel ürünü aldığını bilmeyen birçok müşterinin geldiği dükkân, aslında korsan ürün satan bir yer değildi. Fakat gerek satıcı rolü için seçilen kişilerin ziyaretçilere yaklaşımı, gerekse aksanlı konuşması ve tam anlamıyla sahte ürün satan bir tezgâhtar gibi davranması, fikrin sorunsuz bir şekilde hayata geçmesini sağladı.

Markanın bu yılki ilkbahar-yaz kreasyonunun tanıtımı için düzenlediği pazarlama çalışmalarının bir parçası olan olay, Diesel’in “Go with the Flaw” mottolu ve kimsenin mükemmel olmadığını, kusurlarımızla yüzleşmemiz gerektiği temalı kampanyasıyla da taban tabana uyuyor. Publicis New York ekibinin imzasını taşıyan bu eğlenceli projenin videosunun yapımcılığını Rival School Pictures, yönetmenliğini ise Andrew Lane üstlenmiş.

Yaklaşan New York Moda Haftası rüzgârını da arkasına alan marka, korsan ürünlerin New York’taki merkezi Kanal Caddesi’nde açtığı sahte mağazası ve burası için çektiği komik videoyla sosyal medyada da dikkat çekti. Dükkânı ziyaret eden müşterilerin tepkileri, eminiz ki sizin de yüzünüzü güldürecek.

Kim bilir? Belki bir gün Diesel ya da başka bir meşhur markayı, adını gizlice değiştirmiş şekilde, İstanbul’un Canal Street’i sayabileceğimiz Tahtakale’de bir tezgâhta görebiliriz, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link