Unilever-ÜrünleriArtık son zamanlarda görüyoruz ki rekabet hızla artıyor ve küreselleşmenin etkisiyle firmalar müşterilerinde duygusal bağlar kurmak için çeşitli logo, amblem tasarımlarına son derece önem veriyor. Bazen hiç tahmin edemediğimiz anlam veremediğimiz logo tasarımlarının arkasında müşterilere verilmek istenen mesajlar var olabiliyor.. Bunlardan biri Türkiye’deki ilk yatırımını 1952 yılında Sana fabrikası ile gerçekleştiren Unilever Grubudur.

unilever_logo

Unilever Sürdürülebilir Büyüme çerçevesinde iş modelini savunurken, yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor ve bu anlayışının ciddiliğini logo tasarımında da son derece iyi bir şekilde vurguluyor. Şirketin ”U” sembolünün mavi olmasının sebebi ise ferahlık, saflık, birlik, güvenlik ve güveni temsil ediyor olması. Logonun içinde bulunan sembollerin tüketiciye verdiği mesajlar ise önemsenecek kadar değerli. Büyük mavi ‘U’ harfi içinde bulunan 25 sembol ise Unilever’in markalarını ve temel değerlerini simgeler.

Adsız

Arı: Çalışkanlığı ve çeşitliliği temsil eder. Arılar hem çevre ile ilgili verilen mücadelelerin, hem de fırsatların sembolüdür.

Partiküller: Bilimi, kabarcıkları ve köpükleri çağrıştırır.

Kap: Ambalajı simgeler; kişisel bakıma gönderme yapan bir krem kavanozu.

Dondurulmuş: Bitki, tazeliği; kar tanesi ise dondurulmuşluğu temsil eder. Bir dönüşüm sembolü

Dalga: Gerek kişisel bakımda, gerekse (gömlek ile birlikte kullanıldığında) çamaşır yıkama ikonu olarak temizliği, tazeliği ve enerjiyi simgeler.

eda

 

DNA : Yaşamın kalıtımsal imzası ve biyolojinin sembolü olan çifte sarmal. Sağlıklı yaşamın anahtarı. Nasıl güneş yaşamın en büyük bileşeniyse, DNA da en küçük bileşenidir.

Palmiye Ağacı: Özenle büyütülmüş bir kaynak. Hem Palm yağının kaynağı, hem de hindistan cevizi, muz ve hurma gibi bir çok meyve veren ağacın.

Kalp: Sevgi, bakım ve sağlığın bir sembolüdür.

Geri Kazanım: Sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığımızın bir parçası.

Güneş: Hayat, canlılığın en büyük sembolü olan güneşle başlar. Ayrıca, William Lever’in şirketimizi kurduğu bölgeye verdiği isim olan güneşin kapısı, köklerimizi anlatır. Flora, Slim-Fast ve OMO markaları, yararlarını iletmek için güneş temasını kullanmaktadır.

Kuş: Özgürlüğün sembolü; günlük rutinden uzaklaşmayı ve yaşamdan daha fazla keyif almayı çağrıştırır.

semboller-mesutcapanoglu-com

Çay: Bir bitki veya bitki özü, tıpkı çay gibi. Aynı zamanda yetiştirmenin ve tarımın sembolü.

Pırıltı: Temiz, sağlıklı ve enerji ile parlama.

Baharat ve Çeşniler: Biberi ve taze çeşnileri temsil eder.

Kaşık: Tat alma ve yemek pişirmenin sembolüdür.

Kase: Enfes kokan bir kâse yemek. Aynı zamanda hazır yemeği, sıcak içeceği veya çorbayı temsil eder.

Çiçek: Güzel kokuyu temsil eder. El ile beraber kullanıldığında nemlendiricileri ve kremleri temsil eder.

 

Paylaş
Uludağ Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi. Çeşitli yurtdışı eğitim danışmanlıkları olan EF Educational First, United Towers gibi şirketlerde proje gönüllüsü olarak görev almaktadır. Pazarlama ve İnsan Psikolojisine karşı ilgisi var. Pazarlama ana bilim dalında akademik kariyer düşünmektedir.

Bir Cevap Yazın