Brand Finance tarafından hazırlanan “Nation Brand Index – Ulusal Marka Endeksi” araştırması sonuçlarına göre, Türkiye 2013 yılında marka değerini en fazla artıran 4 ülkeden biri oldu.

Dünyanın en değerli ülke markası, 17 trilyon 990 milyar dolar marka değeri ile ABD oldu.  ABD’yi 6 trilyon 109 milyar dolar marka değeri ile Çin takip etti. Türkiye ise 688 milyar dolar marka değeri ile 19’uncu sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıla göre sıralaması değişmese de marka değerini geçen yıla oranla yüzde 41 oranında artıran Türkiye, marka değeri en çok artan ülkeler arasında dördüncü sırada yer aldı.

Her ülkenin AAA ve DDD arasında yer alan notlarla marka gücünün ölçüldüğü araştırmada yatırım, turizm, ürünler ve yetenek olmak üzere, bir ülkenin markasına güç katan 4 değer incelendi. Altyapı, verimlilik, marka değeri ve ekonomik performanslar ele alınarak ortaya çıkarılan endeksler her kategori için ayrı ayrı değerlenderiliyor. Her performansın %33 etkisinin olduğu ölçüm metodolojisinde, ülkenin iş gücü kalitesi, yabancı yetenek çekme yeteneği, yaşam kalitesi ve öngörülen GSYİH büyümesi de sonuca etki eden faktörler arasında yer alıyor.

Brand Finance sonuçları ortaya çıkaran verileri hükümetlerin istatistikleri, tahminler ve analistlerin araştırmalarından yararlanarak olası yanlış hesaplamaların önüne geçiyor.

2013’ün En Değerli Ülkeleri

Resim1

Marka değeri en çok artan ilk 5 ülke

adsız

 

Marka değeri en çok azalan ilk 5 ülke

adsız2

 

Bir Cevap Yazın