Türkiye’nin Devleri Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de, şirketler ve markaların sahip olduğu kar marjları hakkında bilginiz var mı?

Dünya seviyesinde değerlendirildiğinde, bu alanda başı şaşırtılmayacak derecede teknoloji devleri çekiyor. Türkiye’nin en çok kar elde eden şirketleri sıralamasında ise, bu oran biraz farklılaşabiliyor. 2013 yılında bu sıralamaya  bankacılığın ardından enerji sektörü damga vurdu. Ayrıca listede elektrik üretim ve dağıtım alanında faaliyet gösteren 11 şirket yer alırken, petrol, gaz, sıvı yakıtlar ve ham petrolün çıkarılması ve ticareti alanında faaliyet gösteren 6 şirket de bulundu. Geçen yılın en fazla kazanan sektörü ise yine bankacılık olarak kaydedilmişti .

2013 yılında Türkiye’de en fazla ciro elde eden şirketler de sırasıyla: Tüpraş, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Opet ve Türk Telekom olarak sıralanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıralarda ise bankalar yer aldı. Buna göre bankacılık sektöründe yılın ilk dokuz ayındaki verilere göre başı çeken isimler; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası olarak ilk beş listesini oluşturdu.

Peki bu liste savaşında başı çeken Türkiye’nin en büyük şirketleri saniyede ne kadar gelir elde ediyor dersiniz?

İşte Türkiye’nin en çok kazanan listesinin başındaki isimlerin saniyede kazandıkları gelir oranları :

22

Dünyanın en çok kazanan şirketleri ise, teknolojiye yatırım yapmış ve bu alanda başı çeken şirketler olarak gözleniyor. Yıllık ciroları Türkiye’deki şirketlerin bir hayli üzerinde rakamlarda seyrediyor. 2012 yılının net kar bazında en karlı şirketleri sırasıyla Apple, Samsung, Microsoft ve Google olarak sıralanmıştı.

Nitekim bugün teknoloji devleri yüksek kazanç oranlarıyla, yıllık cirolarının haricinde, dakikalar hatta saniyeler içerisinde kazandıkları paralarla konuşulabilir durumlara geldiler. Teknoloji pazarı dünyada önlenemez bir hızla sürdürülebir konumda ilerlemeye sürekli devam ediyor. Günümüz teknoloji devleri yenilik, gelir ve çalışan istihdamı gibi daha birçok alanda sektörü elinde tutmayı başarabiliyor.

2013 yılı verilerine göre dünyanın en çok kazanan şirketleri : Samsung, Apple, IBM, Microsoft ve Amazon olarak ilk beşi aldı. Bu şirtketlerin saniyede kazanç oranları ise Türkiye’ye göre bir hayli yüksek.Saniyede kazandıkları gelir oranları şu şekilde seyrediyor.

[colored_box color=”  red”]

Samsung : $6486,

Aple : $4540

IBM : $3166

Microsoft : $2331

Amazon : $1996

[/colored_box]

Türkiye’nin teknoloji devleri ise dünya ile karşılaştırılamayacak ölçütlerde gelir oranlarına sahip. Arçelik saniyede 0,3 tl kazanırken, Vestel ise saniyede 0,09 tl kazanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Steve Jobs ve Tim Cook’un iPhone Satamadığı Apple Hissedarı: Warren Buffet

Yaklaşık 80 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 3’üncü insanı ve sahip olduğu 23 milyar dolarlık hisseyle Apple’ın en büyük 5’inci hissedarı olan Warren Buffet, Apple CEO’su Tim Cook’un ve Steve Jobs‘un kendisine Iphone satmaya çalıştığını ama bunu başaramadıklarını söyledi.

Cnbce’de katıldığı bir programda konuşan Buffett, Tim Cook’tan her yıl Noel’de bir kart aldığını, bu kartların üzerinde Cook’un  kendisine cep telefonu satmak istediğini yazdığını söyledi.

Buffett, Tim Cook’tan önce yakın olduğu Steve Jobs için de katıldığı bir programda “Steve bana iPhone satmak istiyordu” diye belirtti. 

Apple’daki hisselerinin değeri 23 milyar dolar olan Buffet, gelişen teknolojiye rağmen tercihini kapaklı telefonlardan yana kullandığını söyledi. Gelen soruya esprili bir yanıt veren Buffett, “Benim iPhone aldığım gün, son kalan kişi de Iphone almış demektir” ifadesini kullarak, pazarın henüz doyma noktasına gelmediğini belirtti.

Buffet Iphone salgınına karşı bağışıklık geliştirmiş tek kişi değil; 2016 yılında tüm dünyada 510 milyon adet kapaklı telefon satışı gerçekleştirilmiş durumda.

Warren Buffet’in hissedarı olduğu şirketten telefon almama sebebi kişisel olabilir ancak Apple’ın yakın zamanda itiraf ettiği müşterilere yeni telefon aldırmak için sürümler aracılığıyla telefonları yavaşlatma politikasını da unutmamak lazım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’da Kullanılan Ambalajlar 2025’e Kadar Geri Dönüştürülebilir Olacak

Bir fast food restoranında hayal edin kendinizi, kalabalık gürültülü bir ortam, sizden önce birçok kişinin yemek yediği tepsiler, onların üzerinde kağıt Amerikan servisler, hamburger ve patates kızartması kutuları derken aslında çöp olan ne kadar fazla geri dönüştürülebilir atık olduğunu düşününce şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Peki çöpe gitmek zorundalar mı, artık değiller.

Dünya’nın en büyük fast food restoran zinciri Mc Donald’s 7 yıl içinde kullandığı tüm ambalajları yenilebilir veya geri dönüştürülmüş kaynaklardan sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hayat tarzına olan destekleri her ne kadar devam ediyor olsa da yine de bu hamleyi yapıyor olması sektörü bu konuda ateşleyecek olması bakımından heyecan verici.

Müşterilerinin en önem verdiği bu detayı kendine amaç edinerek, çevre dostu paketleme sistemine tüm restoranlarda geçmeyi hedeflediğini belirten zincir, 2025’e kadar tüm ambalajlarını yenilebilir, geri dönüştürülebilir ve bu konuda sertifikalı kaynaklardan edineceğini ve çalışacakları şirketlerin, ormanların korunmasına katkı sağlayan Forest Stewardship Council sertifikalı olmasına dikkat edeceklerini duyurdu.

Her ne kadar Mc Donald’s ‘da kullanılan ambalajları yarısı hali hazırda yenilenebilir kaynaklardan ediniliyor olsa da bu miktarda ürünü kullanan restoran sayısının %10’u geçmediğini ancak 2025’e kadar tüm restoranlarda aynı standardın uygulanacağı duyurdu.

Ancak yine de bu konuda daha büyük bir farkındalık yaratılması ve standart oluşturulması için farklı endüstrilerde de elini taşın altına koyması gereken şirketler bulunuyor. Böylelikle yeni “geri dönüşüm programları” açılarak konu hakkında geniş bir bilinçlendirme faaliyeti yürütülebilir.

Ancak yine de neredeyse 30 sene önce atık miktarını azaltmaya başlayan Mc Donald’s ‘ın 7 sene içinde bu adımı tamamlıyor olması domino etkisi yaratacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link