Türkiye’nin Devleri Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de, şirketler ve markaların sahip olduğu kar marjları hakkında bilginiz var mı?

Dünya seviyesinde değerlendirildiğinde, bu alanda başı şaşırtılmayacak derecede teknoloji devleri çekiyor. Türkiye’nin en çok kar elde eden şirketleri sıralamasında ise, bu oran biraz farklılaşabiliyor. 2013 yılında bu sıralamaya  bankacılığın ardından enerji sektörü damga vurdu. Ayrıca listede elektrik üretim ve dağıtım alanında faaliyet gösteren 11 şirket yer alırken, petrol, gaz, sıvı yakıtlar ve ham petrolün çıkarılması ve ticareti alanında faaliyet gösteren 6 şirket de bulundu. Geçen yılın en fazla kazanan sektörü ise yine bankacılık olarak kaydedilmişti .

2013 yılında Türkiye’de en fazla ciro elde eden şirketler de sırasıyla: Tüpraş, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Opet ve Türk Telekom olarak sıralanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıralarda ise bankalar yer aldı. Buna göre bankacılık sektöründe yılın ilk dokuz ayındaki verilere göre başı çeken isimler; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası olarak ilk beş listesini oluşturdu.

Peki bu liste savaşında başı çeken Türkiye’nin en büyük şirketleri saniyede ne kadar gelir elde ediyor dersiniz?

İşte Türkiye’nin en çok kazanan listesinin başındaki isimlerin saniyede kazandıkları gelir oranları :

22

Dünyanın en çok kazanan şirketleri ise, teknolojiye yatırım yapmış ve bu alanda başı çeken şirketler olarak gözleniyor. Yıllık ciroları Türkiye’deki şirketlerin bir hayli üzerinde rakamlarda seyrediyor. 2012 yılının net kar bazında en karlı şirketleri sırasıyla Apple, Samsung, Microsoft ve Google olarak sıralanmıştı.

Nitekim bugün teknoloji devleri yüksek kazanç oranlarıyla, yıllık cirolarının haricinde, dakikalar hatta saniyeler içerisinde kazandıkları paralarla konuşulabilir durumlara geldiler. Teknoloji pazarı dünyada önlenemez bir hızla sürdürülebir konumda ilerlemeye sürekli devam ediyor. Günümüz teknoloji devleri yenilik, gelir ve çalışan istihdamı gibi daha birçok alanda sektörü elinde tutmayı başarabiliyor.

2013 yılı verilerine göre dünyanın en çok kazanan şirketleri : Samsung, Apple, IBM, Microsoft ve Amazon olarak ilk beşi aldı. Bu şirtketlerin saniyede kazanç oranları ise Türkiye’ye göre bir hayli yüksek.Saniyede kazandıkları gelir oranları şu şekilde seyrediyor.

[colored_box color=”  red”]

Samsung : $6486,

Aple : $4540

IBM : $3166

Microsoft : $2331

Amazon : $1996

[/colored_box]

Türkiye’nin teknoloji devleri ise dünya ile karşılaştırılamayacak ölçütlerde gelir oranlarına sahip. Arçelik saniyede 0,3 tl kazanırken, Vestel ise saniyede 0,09 tl kazanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Markaların Enflasyonla Mücadele Atakları

  • Yıllık yüzde 24.5’e ulaşan enflasyonla mücadele kapsamında, firmalarla ürünlerde asgari yüzde 10 indirim uygulanması başlatılmıştır.
  • İşte yüzde 10 ve daha fazla indirime katılan markaların tam listesi.
  • İlgili Yazı; Nutella’daki Yüzde 70 İndirim, İnsanların Birbirine Girmesine Neden Oldu

    Gelin hangi firmaların enflasyon döneminde ne kadar indirim yaptıklarına bakalım.

PEGASUS


Pegasus tüm yurt içi uçuşlarına özel %20 indirim uyguladı.  Pegasus’un yaptığı bu indirim 1 Aralık 2018 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında geçerlidir.

ECZACIBAŞI TOPLULUĞU

Eczacıbaşı Topluluğu: Karo seramik ve seramik sağlık gereçlerinde VitrA markalı tüm ürünlerde yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim uygulayacağını duyurdu.

BOYNER

Boyner grubu tüm magazalarında yüzde 10 indirim kampanyası başlatacak. Enflasyonla mücadeleye tam destek veren Boyner Grup şirketleri AY Marka, Beymen, BR Mağazacılık, Boyner, Hopi ve Morhipo oldu. Yüzde 10 indirim uygulayacak Boyner Grup markaları ise Academia, Agenda, Altınyıldız Classics, Barbie, Beymen Business, Beymen Club, Beymen Collection, Beymen Çanta, Beymen Studio, Black Pepper, Cotton Bar, Divarese, D by Divarese, Deep Purple, Enchantimals, Fabrika, Funky Rocks, George Hogg, Giro, House of Camellia, Limon Company, Loves You, MammaRamma, Monster High, Morhipo Kids, Morhipo Home, Morhipo Beach, NetWork, North of Navy, Penford, People by Fabrika, Pi, Pink&Orange, Que, T-Box, Tommorrowsland, Walk on by, Whiplash olarak sıralandı.

MEDİAMARKT

MediaMarkt: – Tüketicimizin alım gücüne katkıda bulunacak şekilde, belirli ürünlerde indirim yapacağız. Üstelik bu ürünleri her hafta güncelleyerek müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

UĞUR  DONDURUCULARI

Uğur donducuları : Uğur Şirketler Grubu’nun Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Öksüzömer, enflasyonla mücadelede üzerlerine düşeni yerine getireceklerini belirterek, “Ürünlerimizde yüzde 10 ile 22 arasında indirim uygulamaya başladık.” dedi.

MARKETLER

Carrefour, BİM, ŞOK, Metro, Migros, Metro, A101 marketlerinde 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim uygulanacak. Marketler şu anda hazırlıklarını yapıyorlar. Yakında indirimler ilan edilecek.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Türkiye Bankalar Birliği : TBB’den yapılan açıklamada, “Bankaların firmalara 1 Ağustos’tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında 10 Ekimden itibaren vade sonunu beklemeden yüzde 10 indirim yapacaklarını duyurdu.

DAMAT ve TWEEN MARKALARI

Damat ve Tween markaları : Orka Holding, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında, Damat, Tween ve D’S Damat olmak üzere tüm markalı ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptı.

ÇAYKUR

Çaykur 2017’den beri zam yapmadı, bundan sonra da zam yapmayacağını duyurdu.

Kale Endüstri Holding

Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Kale Kilit markalı kilit ürünleri ile Kale Alarm sistemlerinde yüzde 10 indirim uygulayacaklarını duyurdu.

Ek olarak  perakende,mobilya,otobüs biletleri,konut sektörleri,restorantlar,oteller de kampanyaya destek vererek en az %10 indirim yapacaklarını duyurdu.


En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Aleyna Tilki, Loft’un Yüzü Oldu

Ünlü sarkıçı Aleyna Tilki, Loft’un yüzü oldu. Markanın Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Eroğlu ve Loft ekibiyle birlikte kampanyanın startını verdi ve ilk kez reklam filmini izlediler. Reklam filmi ilk kez 12 Ekim’de yayınlanacak.

“Benim tarzım jean ve t-shirt. Markada tarzımı buldum. Reklam filminde de jean pantolonla neler yapılabileceğini göreceksiniz. Sahnede de, kliplerimde ve özel hayatımda jean vazgeçilmezim” diyen Tilki reklam filmini çekerken de büyük keyif almış.

Loft Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Eroğlu, “Bu işbirliğinin başından beri Aleyna Tilki’nin yaratıcı fikirleriyle yola çıktık. Cesur, genç, dinamik, hedefleri olan bir markayla onunla aynı hedefleri olan bir starı yan yana getirdik. O tam anlamıyla hayalimizdeki Loft Kızı” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?