Türkiye’nin Devleri Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de, şirketler ve markaların sahip olduğu kar marjları hakkında bilginiz var mı?

Dünya seviyesinde değerlendirildiğinde, bu alanda başı şaşırtılmayacak derecede teknoloji devleri çekiyor. Türkiye’nin en çok kar elde eden şirketleri sıralamasında ise, bu oran biraz farklılaşabiliyor. 2013 yılında bu sıralamaya  bankacılığın ardından enerji sektörü damga vurdu. Ayrıca listede elektrik üretim ve dağıtım alanında faaliyet gösteren 11 şirket yer alırken, petrol, gaz, sıvı yakıtlar ve ham petrolün çıkarılması ve ticareti alanında faaliyet gösteren 6 şirket de bulundu. Geçen yılın en fazla kazanan sektörü ise yine bankacılık olarak kaydedilmişti .

2013 yılında Türkiye’de en fazla ciro elde eden şirketler de sırasıyla: Tüpraş, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Opet ve Türk Telekom olarak sıralanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde ilk sıralarda ise bankalar yer aldı. Buna göre bankacılık sektöründe yılın ilk dokuz ayındaki verilere göre başı çeken isimler; Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Akbank ve Ziraat Bankası olarak ilk beş listesini oluşturdu.

Peki bu liste savaşında başı çeken Türkiye’nin en büyük şirketleri saniyede ne kadar gelir elde ediyor dersiniz?

İşte Türkiye’nin en çok kazanan listesinin başındaki isimlerin saniyede kazandıkları gelir oranları :

22

Dünyanın en çok kazanan şirketleri ise, teknolojiye yatırım yapmış ve bu alanda başı çeken şirketler olarak gözleniyor. Yıllık ciroları Türkiye’deki şirketlerin bir hayli üzerinde rakamlarda seyrediyor. 2012 yılının net kar bazında en karlı şirketleri sırasıyla Apple, Samsung, Microsoft ve Google olarak sıralanmıştı.

Nitekim bugün teknoloji devleri yüksek kazanç oranlarıyla, yıllık cirolarının haricinde, dakikalar hatta saniyeler içerisinde kazandıkları paralarla konuşulabilir durumlara geldiler. Teknoloji pazarı dünyada önlenemez bir hızla sürdürülebir konumda ilerlemeye sürekli devam ediyor. Günümüz teknoloji devleri yenilik, gelir ve çalışan istihdamı gibi daha birçok alanda sektörü elinde tutmayı başarabiliyor.

2013 yılı verilerine göre dünyanın en çok kazanan şirketleri : Samsung, Apple, IBM, Microsoft ve Amazon olarak ilk beşi aldı. Bu şirtketlerin saniyede kazanç oranları ise Türkiye’ye göre bir hayli yüksek.Saniyede kazandıkları gelir oranları şu şekilde seyrediyor.

[colored_box color=”  red”]

Samsung : $6486,

Aple : $4540

IBM : $3166

Microsoft : $2331

Amazon : $1996

[/colored_box]

Türkiye’nin teknoloji devleri ise dünya ile karşılaştırılamayacak ölçütlerde gelir oranlarına sahip. Arçelik saniyede 0,3 tl kazanırken, Vestel ise saniyede 0,09 tl kazanıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Starbucks, Sipariş Vermedikleri İçin 2 Siyahi Müşterisini Tutuklattı

Sürekli olarak işini büyütmek için yaptığı yeni hamlelerle ve yeni içecekleriyle karşımıza çıkan dünyanın en büyük kahve dükkanı zinciri Starbucks, bu sefer son derece olumsuz bir haberle karşımıza çıktı. Business Insider’ın yaptığı habere göre, geçtiğimiz hafta içerisinde sosyal medyada, Starbucks’taki iki siyahi erkeğin polis tarafından kelepçelenerek götürüldüğü anları gösteren çeşitli videolar viral hale geldi. Videolardan birinde, olaya tanık olan bir Starbucks müşterisinin ise “Onlar hiçbir şey yapmadılar.” dedikleri duyuluyordu.

Philadelphia yetkililerinin yaptıkları açıklamaya göre, bu iki siyahi adam herhangi bir şey satın almamalarına rağmen, kafede oturuyormuş ve baristaya tuvaleti kullanıp kullanamayacaklarını sormuşlar. Barista da tuvaleti kullanamayacaklarını söyleyip mekandan ayrılmalarını istemiş, iki adam mekandan ayrılmayı reddedince de Starbucks çalışanlarından biri polisi aramış. Ardından da polis gelip bu iki siyahi adamı tutuklamış.

Yukarıdaki videoda polisle konuşan ve tutuklanan iki siyahi adamla buluşmaya geldiğini belirten bir adam da görülüyor. Bu adam polislere bu tutuklamanın saçma olduğunu söylüyor ve birçok kez polislere “Onlar ne yaptılar?” diye soruyor. Alabildiği tek cevap ise bir polis memurunun, mağazadan bir çağrı aldıklarını söylemesi oluyor.

Starbucks CEO’su Kevin Johnson, sosyal medyada Starbucks’a karşı büyük tepki gösterilmesine neden olan bu olayla ilgili olarak geçtiğimiz cumartesi günü bir açıklama yaptı. Kevin Johnson yaptığı açıklamada, olayın videolarını izlemenin çok zor olduğu ve sonucun ise kınanmayı hakettiğini söyledi. Bununla birlikte Johnson, tutuklanan iki adamla uzlaşmaya gideceğini ve böyle bir olayın gelecekte tekrar yaşanmayacağından emin olmak için gerekli adımları atacaklarından bahsetti.

Ayrıca Starbucks CEO’su en derin özürlerini bildirdiği açıklamada, şirketin olayın soruşturmayı ve gereken her uygulamayı değiştirmeyi planladığını ve de Starbucks’ın ayrımcılığa ve ırksal profillemeye kesin olarak karşı durduğunu kamuoyuna garanti ettiğini ifade etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Nano Teknoloji Sayesinde Sivrisinek Katiline Dönüşen Sivrisinekler

Sivrisinekler, özellikle dünyanın belirli bölgelerinde yaşayan insanlar için her zaman problem olmuştur. Çeşitli türlerdeki sivrisineklerin, her yıl Afrika, Güney Amerika, Orta Amerika, Meksika, Rusya ve Asya’nın büyük bölümünde 700 milyondan fazla insana çeşitli hastalıkları bulaştırdıkları tahmin ediliyor ve sivrisineklerin neden olduğu hastalıklardan dolayı yılda en az iki milyon insan hayatını kaybediyor.

Sivrisinekler, özellikle düşük gelirli toplumlar için hala büyük bir tehdit oluşturuyor. Çünkü düşük gelirli toplumlarda, sivrisineklerin bulaştırdığı en basit hastalıklar bile, imkansızlıklardan ötürü kolay bir şekilde tedavi edilemiyor ve hastalıkların ilerlemesi sonucu hastaların birçoğu hayatını kaybediyor. Reklam ajansı BBDO Bangkok, SCG Chemicals ve Pasteur Enstitüsü bir araya gelerek bu soruna çözüm bulmak için ortak bir çalışma gerçekleştirdiler ve bu çalışma sonucunda “Nano Ayakkabılar” adı verilen bir bakteri üretildi.

Nano Ayakkabılar, sivrisinek larvalarını öldüren, sentetik ama doğal olarak meydana gelen bir bakteri. Sivrisineklerin bacaklarına yapışan bu bakteri, sivrisinekler üreme alanlarına gittiklerinde suya karışarak sivrisinek larvalarının büyümelerini durduruyor. Bu çalışmayla sivrisineklerin üremesi engellenerek hastalık taşıyan sivrisineklerden en çok etkilenen düşük gelirli toplumlara yardım edilmesi amaçlandı.

BBDO Bangkok Yönetim Kurulu Başkanı Suthisak Sucharittanonta, bu sosyal sorumluluk projesinin nasıl hayata geçtiği ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kendimize sorduk: BTI (bir tür bakteri) larva öldürücüsünü fiziksel olarak kendimiz yapmak zorunda kalmadan üreme alanlarına nasıl ulaştırabiliriz? Bu noktadan itibaren ekipler, derhal bu temel sosyal haklardan mahrum toplulukların içerisindeki mevcut nesnelerin yeniden tasarlanması ve uygulanması konusunda düşünmeye başladılar.”

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link