[Türk Telekom Birleşmesine Yorumlar] Marka Fikirleri: Neden Fiberliyoruz? 1

Biliyorsunuz, Ocak ayının son günlerindeki dönüşüm operasyonuyla, Türkiye çapında Türk Telekom mağazaları, genel müdürlük binaları, ofisler, tabelalar, araçlar, personel kıyafetleri Avea, TTNET ve Türk Telekom tek logoda birleşmesiyle yeniden giydirildi.

Biz de bu haftayı bu birleşmenin yansımalarına ayırdık ve birbirinden değerli marka danışmanlarına bu birleşmeyi nasıl değerlendirdiklerini kısaca anlatmalarını istedik. İlk konuğumuz Markam Kurucusu Güven Borça idi. Türk Telekom, TTNET ve Avea marka birleşmesini uzaktan bakan biri olarak doğru bulduğunu söyledi. İkinci konuğumuz ise Marka Fikirleri Kurucusu Bilal Temizer. 

Neden Fiberliyoruz? 

Türk Telekom birleşmesi, son dönemin en önemli gelişmelerinden biri olarak görünüyor. Birden olmuş bir izlenimi verse de, uzun süredir bu birleşme gündemdeydi. Bu konuyu birkaç açıdan değerlendirmenin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

  •  Operasyonel Verimlilik ve Karlılık

Türk Telekom çatısı altında gerçekleşen birleşme, operasyonel verimliliğe ve karlılığa katkı sağlayacaktır. Ciddi bir güç oluşturacak ve etkili bir dinamiğe sahip olacaktır. Bu yüzden temel anlamda baktığımızda, bu birleşmenin doğru olduğunu düşünüyorum.

  • Reklam Kampanyası

markafikirleri logoBu birleşmenin doğru anlatılamadığını düşünüyorum. Reklamda büyük bir prodüksiyon olduğu açıkça görülüyor. Reklamların sıklığına baktığımızda medya bütçesinin de oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Fakat bu oranda büyük bir bütçeye rağmen, reklam kampanyası derdini anlatamıyor.

Sürekli, “fiberliyoruz” vurgusu var. Neden fiberliyoruz? Türk Telekom birleşmesi ile fiberlemenin bağlantısı nasıl olacak? Fiberin gücünü nasıl kullanacağız? Bu birleşme sonunda marka nasıl bir yapıda olacak? Bu sorular havada kalıyor.

Reklam kampanyası, yayınlanma sıklığı ile de ciddi anlamda rahatsız edici. İletişimdeki en önemli detaylardan biri, doğru ifade etmektir. Derdinizi doğru anlatamadıktan, sonra onu yüksek frekansta tekrarlamak faydadan çok zarar verecektir. Siz kendinizi doğru ifade ederseniz, sosyal medyanın da etkisiyle mesajınız geniş kitlelere aktarılır. Fakat bunun göz ardı edildiğini görüyoruz.

Sürekli tekrarlarım, insanların zihninde kalırım düşüncesi var. Dünya çok başka bir yere gidiyor, tüketici her geçen gün değişiyor.. Bu faktörleri göz önüne almadan sürekli tekrarla, büyük bütçelerle başarılı olma şansınız yoktur.

Marka iletişimindeki en önemli faktörlerden biri, bütünselliktir. Markanız ile ilgili iletişimi, 360 derece olarak kurgulamalısınız. Bu kampanyaya baktığımızda, bu konuda da ciddi sıkıntılar var.

İnternette aradığımızda, yeterli ve tatmin edici bilgi bulamıyorsunuz. Türk Telekom’un internet sitesinde kısmi açıklamalar var. Fakat tüketicilerin ilgisini çekecek, anlamalarını kolaylaşıtracak oranda etkili değil.

Reklam kampanyasının sahiplendiği kelimelerle bağlantılı internet sitelerine baktığımızda, ilginç sonuçlar var. Fiberliyoruz.com internet sitesine girdiğinizde sizi Go Daddy ekranı karşılıyor. Kampanya ile ilgili herhangi bir açıklama yok. Yönlendirme yok. Reklam kampanyasında bu kadar yoğun kullanılan bir temanın, internet sitesinin bu yapıda olması düşündürücü. Bu sitenin içinde fiberlemek ve kampanya hakkında doyurucu bilgiler yer almalıydı. Markanın imajı açısından olumsuz bir durum olarak görüyorum.

fiberlemek.com internet sitesine girdiğinizde ise, fiberlemek ile ilgili capsler karşımıza çıkıyor. Fiberlemek konusunu, capslerle anlatma çabası da konuyu anlamamıza yardımcı olmuyor. Konunun, caps ve mizahtan önce,  açıklanması, ifade edilmesi gerekiyor. Burada da bir hayalkırıklığı yaşıyoruz.

Reklam kampanyasını genel olarak değerlendirdiğimde başarısız buluyorum. Bu birleşmenin 360 derece adım adım, tüm mecralarda, o mecraların yapısına uygun şekilde anlatılması gerekiyordu. Bu birleşmenin iletişim süreçleriyle, tüketicinin zihninde inşa edilmesi gerekiyordu. Şu ana kadar bu başarılmış görünmüyor.

  • Marka Algısı

Bu birleşmedeki en önemli konulardan biri, marka algısının nasıl yönetileceğidir. Türk Telekom, Avea ve TTNET müşterilerine aynı çatı altında hizmet verirken, marka algısını doğru yönetmek, oldukça zor bir iş.

Türk Telekom markası altında marka yönetimi daha hassas bir hale gelecek. Markayı iyi bir şekilde yönetmek, bu çatı altında müşterileri memnun etmek ve marka algısını üst seviyeye çıkarmak önümüzdeki dönemdeki öncelikler haline gelecek. Marka algısının doğru yönetilmesinde yöneticilere büyük iş düşüyor. Süreç içinde bu konuyu daha net göreceğiz.

  • Organizasyonun Uyumu

Bir markanın en değerli unsuru, çalışanlarıdır. Bu birleşme sürecinde ekiplerin birleşmesinin de çok iyi yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı çatı altında birleşmek, aynı takımın parçası olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden Türk Telekom, Avea ve TTNET çalışanlarının ortak bir noktada buluşturulması gerekecek. Aynı takımın bir parçası olarak hareket etmeleri ve ortak bir hedefe doğru ilerlemeleri büyük önem taşıyor.

Özünde, genel çerçevede doğru olduğunu düşündüğüm bir birleşme gerçekleşti. Fakat fikrin uygulamaya geçmesi noktasında bazı eksikler ve hatalar var. Bu eksiklerin giderilmesi, bu birleşmenin gerçek anlamda güç birliği haline dönüşmesi gerekiyor. Gelecek dönemde en önemli soru şu olacak: Türk Telekom markası nasıl yönetilecek? Bu sorunun cevabı, birleşmenin sonucunu büyük oranda etkileyecek.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. katiliyorum. bu cok reklam yaparim akilda kalirim olgusu cok faydasiz ve sinir bozucu. sosyal medya oldun tv ve benzeri iletisim organlari olsun sponsorluk anlasmalari gibi bir cok alanda reklam yspiyorsun ama insanlara ben buyum kavramini aşilayamamak gercekten hata.

Bir Cevap Yazın

Amazon Ev Tekstili Ticareti İçin Türkiye’de 0

Hatırlarsanız, Amazon’un geçtiğimiz Kasım ayında müşterilerine Almanya’da Türkçe dil desteği sunduğunu ve Türkiye’ye yapılan gönderimlerin ücretsiz olduğunu ve bunun hemen ardından da Amazon Shopping uygulamasının da Türkçe dil destekli olacağını açıklamıştık.

Bununla beraber Amazon’un Türkiye pazarına sıcak baktığını biliyorduk. Geçtiğimiz hafta Pazarlamasyon olarak Amazon ve Amazon’un Türkiye’ye girmesiyle beraber e-ticaret sektöründe neler olacağına dair keyifli bir sohbet gerçekleştirmiştik. Şimdi ise Amazon, Türkiye için önemli adım daha atmaya hazırlanıyor. Amazon.com’un verdiği bilgilere göre,  Avrupa ofisinden bir ekip ile Denizli’de ev tekstil ürünleri üreticileri arasında ticaret yapma yöntemleri için bir araya geldikleri açıklandı.

Bilindiği üzere E-ticaretin öncü isimlerinden Amazon.com’un Avrupa üst düzey yöneticileri, Shibu Thrakan, Otavio Alves, Krishna Murali ve Gül Sönmez‘den oluşan ekip, Denizli İhraçatçı Birliklerinde (DENİB) ihracatçılar ile birlikte bir sunum gerçekleştirdi. Ekip Denizlili ihracatçıların, Amazon’un dünya yapılanması ve bu platformda ticaret yapma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Ardından Amazon yetkilileri firmalarla doğrudan görüşme aşamasına geçebileceklerini de belirtti.

Ev tekstil fabrikalarını gezip, üretim yöntemlerini anlattılar

DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle nitelikli alım heyeti organizasyonu kapsamında ağırladıkları Amazon Europe yetkililerinin kentte havlu, bornoz ve ev tekstili fabrikalarını ziyaret ettiğini, üretim teknolojisi, kalitesi ve servis hızını yerinde görme imkanı bulduklarını anlattı. Bununla beraber Kocasert, Amazon Europe’un şirketin küresel yapılanması içinde farklı bir konumunun bulunduğunu, kendi markaları altında üretim yaptırarak bir nevi “internet üzerinde perakendecilik” yapacaklarını da açıkladı.

Kocasert ayrıca ev tekstili sektörünün toplam ihracatı içinde e-ticaretin henüz yüzde 5’in altında bir paya sahip olduklarını belirtti ve “E-ticaret altyapısını kısa sürede 4 katına çıkarma hedefimiz var. Önümüzdeki 3 yıl içinde Denizli’nin toplam ticaret hacminde e-ticaretin payı yüzde 5’in üzerine çıkacak, 2023 için de iki haneli rakamları konuşuyor olacağız.” dedi.

Amazon Türkiye pazarına olumlu bakıyor

Kocasert, Amazon’un Türkiye pazarına girme fikrine sıcak bakması, bu sayede Türkiye’den alım sürecini olumlu yönde etkileyeceğini belirtti. “Türkiye pazarına girişle ilgili Ekonomi Bakanlığı ile görüşmelerini sürdürüyorlar.  Amazon, ABD ve Avrupa’da çok büyük ama son zamanlarda Çin ve Hindistan yapılanmalarından çok memnunlar, Brezilya takip ediyor, sıradaki ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebiliriz.”

Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası Listesinde Chobani Kurucusu Hamdi Ulukaya da Yer Aldı 0

“Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası”ndan biri Hamdi Ulukaya Chobani markasıyla ABD’nin gıda devleri arasına giren Hamdi Ulukaya, Forbes Dergisi’nin 100. yıl etkinlikleri kapsamında hazırladığı 100 kişilik “Yaşayan En Büyük İş Dehaları” listesine dahil edildi.

Amerika merkezli dünyaca ünlü Forbes dergisi, 100. yaşını bir dizi özel çalışma ile kutluyor. Derginin bu kapsamda hazırladığı “Yaşayan En Büyük 100 İş Dehası” listesinde, Chobani markasının kurucusu Türkiyeli girişimci Hamdi Ulukaya da yer aldı.

Forbes dergisi, internet sitesinde listeyi “Forbes’un 100 yılını kutlamak üzere 100 girişimci, vizyoner ve kapitalizm kâhininden A’dan Z’ye bir ansiklopedi oluşturacak fikirleri derledik. Ortaya iş dünyasının en müthiş deneme yazısı koleksiyonu ve ticaret tarihinin en müthiş portre portfolyosu çıktı.” sözleriyle tanımladı.

Dergi, 100 iş insanının en etkili görüşlerini bir araya getiren koleksiyonda Hamdi Ulukaya’ya şu sözleri ile yer verdi:

“Siz yürüyün…

Mevlana, “Sen yürümeye başlayınca yol kendiliğinden görünür” demiş. Ben Chobani’yi kurmaya giriştiğimde, ne daha önce bir şirket yönetmiştim ne de ortada bir iş planım vardı. Gözüme fabrikanın eskimiş duvarları takıldı; bu duvarların fena halde boyanmaya ihtiyacı vardı ve bu kolaylıkla halledilebilecek bir sorundu. Ben de gidip biraz boya aldım ve ilk beş çalışanımızla beraber kolları sıvayıp işe giriştik. Bu, benim o güne kadar aldığım ilk ve en iyi karardı. Harekete geçmenin, bir eylemde bulunmanın sihirli bir tarafı var; insana düşünmenin, yeni fikirler geliştirmenin kapısını açıyor ve bir ilerleme kaydettiğinizi hissettiriyor. Bu yüzden, oturup beklemeyin, yürümeye başlayın, merak etmeyin yol kendiliğinden görünür.

…ama yalnız yürümeyin

Her şeyi tek başınıza yapamazsınız, özellikle de belirli bir noktaya geldikten sonra. Bunun imkânı yok. Chobani’yi sıfırdan kurarken kendi potansiyelime inanmam, kendi kararlarıma güvenmem gerekiyordu ve bugün de hâlâ böyle yapıyorum. Fakat hem Chobani’yi kurarken hem de şirketi bugünkü noktaya taşırken, hayatın her alanında güvenebileceğim pek çok insanla birlikte yürüdüm. Her şeyi tek başınıza yapamazsınız, güvenebileceğiniz bir ekip şart.”

Chobani geçtiğimiz günlerde de Dünyayı Değiştiren Firmalar listesinde de kendine yer bulmuştu.

Forbes dergisinin hazırladığı Yaşayan En Büyük İş Dehaları listesinin tamamına buradan ulaşabilir, Hamdi Ulukaya’nın görüşlerini ise şu linkte bulabilirsiniz:https://www.forbes.com/100-greatest-business-minds/person/hamdi-ulukaya

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link