[Türk Telekom Birleşmesine Yorumlar] Marka Fikirleri: Neden Fiberliyoruz?

Biliyorsunuz, Ocak ayının son günlerindeki dönüşüm operasyonuyla, Türkiye çapında Türk Telekom mağazaları, genel müdürlük binaları, ofisler, tabelalar, araçlar, personel kıyafetleri Avea, TTNET ve Türk Telekom tek logoda birleşmesiyle yeniden giydirildi.

Biz de bu haftayı bu birleşmenin yansımalarına ayırdık ve birbirinden değerli marka danışmanlarına bu birleşmeyi nasıl değerlendirdiklerini kısaca anlatmalarını istedik. İlk konuğumuz Markam Kurucusu Güven Borça idi. Türk Telekom, TTNET ve Avea marka birleşmesini uzaktan bakan biri olarak doğru bulduğunu söyledi. İkinci konuğumuz ise Marka Fikirleri Kurucusu Bilal Temizer. 

Neden Fiberliyoruz? 

Türk Telekom birleşmesi, son dönemin en önemli gelişmelerinden biri olarak görünüyor. Birden olmuş bir izlenimi verse de, uzun süredir bu birleşme gündemdeydi. Bu konuyu birkaç açıdan değerlendirmenin faydalı olacağı düşüncesindeyim.

  •  Operasyonel Verimlilik ve Karlılık

Türk Telekom çatısı altında gerçekleşen birleşme, operasyonel verimliliğe ve karlılığa katkı sağlayacaktır. Ciddi bir güç oluşturacak ve etkili bir dinamiğe sahip olacaktır. Bu yüzden temel anlamda baktığımızda, bu birleşmenin doğru olduğunu düşünüyorum.

  • Reklam Kampanyası

markafikirleri logoBu birleşmenin doğru anlatılamadığını düşünüyorum. Reklamda büyük bir prodüksiyon olduğu açıkça görülüyor. Reklamların sıklığına baktığımızda medya bütçesinin de oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Fakat bu oranda büyük bir bütçeye rağmen, reklam kampanyası derdini anlatamıyor.

Sürekli, “fiberliyoruz” vurgusu var. Neden fiberliyoruz? Türk Telekom birleşmesi ile fiberlemenin bağlantısı nasıl olacak? Fiberin gücünü nasıl kullanacağız? Bu birleşme sonunda marka nasıl bir yapıda olacak? Bu sorular havada kalıyor.

Reklam kampanyası, yayınlanma sıklığı ile de ciddi anlamda rahatsız edici. İletişimdeki en önemli detaylardan biri, doğru ifade etmektir. Derdinizi doğru anlatamadıktan, sonra onu yüksek frekansta tekrarlamak faydadan çok zarar verecektir. Siz kendinizi doğru ifade ederseniz, sosyal medyanın da etkisiyle mesajınız geniş kitlelere aktarılır. Fakat bunun göz ardı edildiğini görüyoruz.

Sürekli tekrarlarım, insanların zihninde kalırım düşüncesi var. Dünya çok başka bir yere gidiyor, tüketici her geçen gün değişiyor.. Bu faktörleri göz önüne almadan sürekli tekrarla, büyük bütçelerle başarılı olma şansınız yoktur.

Marka iletişimindeki en önemli faktörlerden biri, bütünselliktir. Markanız ile ilgili iletişimi, 360 derece olarak kurgulamalısınız. Bu kampanyaya baktığımızda, bu konuda da ciddi sıkıntılar var.

İnternette aradığımızda, yeterli ve tatmin edici bilgi bulamıyorsunuz. Türk Telekom’un internet sitesinde kısmi açıklamalar var. Fakat tüketicilerin ilgisini çekecek, anlamalarını kolaylaşıtracak oranda etkili değil.

Reklam kampanyasının sahiplendiği kelimelerle bağlantılı internet sitelerine baktığımızda, ilginç sonuçlar var. Fiberliyoruz.com internet sitesine girdiğinizde sizi Go Daddy ekranı karşılıyor. Kampanya ile ilgili herhangi bir açıklama yok. Yönlendirme yok. Reklam kampanyasında bu kadar yoğun kullanılan bir temanın, internet sitesinin bu yapıda olması düşündürücü. Bu sitenin içinde fiberlemek ve kampanya hakkında doyurucu bilgiler yer almalıydı. Markanın imajı açısından olumsuz bir durum olarak görüyorum.

fiberlemek.com internet sitesine girdiğinizde ise, fiberlemek ile ilgili capsler karşımıza çıkıyor. Fiberlemek konusunu, capslerle anlatma çabası da konuyu anlamamıza yardımcı olmuyor. Konunun, caps ve mizahtan önce,  açıklanması, ifade edilmesi gerekiyor. Burada da bir hayalkırıklığı yaşıyoruz.

Reklam kampanyasını genel olarak değerlendirdiğimde başarısız buluyorum. Bu birleşmenin 360 derece adım adım, tüm mecralarda, o mecraların yapısına uygun şekilde anlatılması gerekiyordu. Bu birleşmenin iletişim süreçleriyle, tüketicinin zihninde inşa edilmesi gerekiyordu. Şu ana kadar bu başarılmış görünmüyor.

  • Marka Algısı

Bu birleşmedeki en önemli konulardan biri, marka algısının nasıl yönetileceğidir. Türk Telekom, Avea ve TTNET müşterilerine aynı çatı altında hizmet verirken, marka algısını doğru yönetmek, oldukça zor bir iş.

Türk Telekom markası altında marka yönetimi daha hassas bir hale gelecek. Markayı iyi bir şekilde yönetmek, bu çatı altında müşterileri memnun etmek ve marka algısını üst seviyeye çıkarmak önümüzdeki dönemdeki öncelikler haline gelecek. Marka algısının doğru yönetilmesinde yöneticilere büyük iş düşüyor. Süreç içinde bu konuyu daha net göreceğiz.

  • Organizasyonun Uyumu

Bir markanın en değerli unsuru, çalışanlarıdır. Bu birleşme sürecinde ekiplerin birleşmesinin de çok iyi yönetilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı çatı altında birleşmek, aynı takımın parçası olduğunuz anlamına gelmez. Bu yüzden Türk Telekom, Avea ve TTNET çalışanlarının ortak bir noktada buluşturulması gerekecek. Aynı takımın bir parçası olarak hareket etmeleri ve ortak bir hedefe doğru ilerlemeleri büyük önem taşıyor.

Özünde, genel çerçevede doğru olduğunu düşündüğüm bir birleşme gerçekleşti. Fakat fikrin uygulamaya geçmesi noktasında bazı eksikler ve hatalar var. Bu eksiklerin giderilmesi, bu birleşmenin gerçek anlamda güç birliği haline dönüşmesi gerekiyor. Gelecek dönemde en önemli soru şu olacak: Türk Telekom markası nasıl yönetilecek? Bu sorunun cevabı, birleşmenin sonucunu büyük oranda etkileyecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

1 Comment

  1. katiliyorum. bu cok reklam yaparim akilda kalirim olgusu cok faydasiz ve sinir bozucu. sosyal medya oldun tv ve benzeri iletisim organlari olsun sponsorluk anlasmalari gibi bir cok alanda reklam yspiyorsun ama insanlara ben buyum kavramini aşilayamamak gercekten hata.

Bir Cevap Yazın

Converse’den Sadece İki Günlüğüne Açık “One Star Hotel”

Bir dönemin kitleleri peşinden sürükleyen ikon sneaker markası Converse, sadece iki günlüğüne oldukça özel bir otel açıyor.

‘Daha önce hiç deneyimlemediğiniz bir otel konseptine hoş geldiniz’ diyen markanın Londra’da yer alan pop-up otelinin her katında Converse One Star özel koleksiyonundan parçalar görülebilecek. Beş katlı otelde yer alan her oda ise misafirler için özel olarak tasarlandı.

Markanın hızlı bir geri dönüş yapan, önemli serilerinden birisi olan “One Star” ismini olan otel, Converse’in tasarımcılarla işbirliği yaptığı One Star Koleksiyonunun lansmanı için hayata geçirilen bir fikir. Özellikle markanın oldukça güçlü olduğu yıllar olan 90’lar teması ile gerçekleşen bu iki günlük etkinlikte, dönemin modası, ikon sneakerı Converse, kaykay ve müzikleri bir araya getirilerek bir nostalji havası yaratılmaya çalışılmış.

Zaten sadece iki gün hizmet verecek bu otel için herhangi bir rezervasyon gerekmezken marka otel ziyaretçilerine “en taze müzik, stil ve sneakerları” vadediyor. Bununla beraber otelde sıfır uyku ve gürültülü komşuların olacağı konusunda tüm ziyaretçiler baştan “uyarılıyor”

One Star Hotel’in her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş odalarının tasarımlarının arkasında A$AP Nast, Yung Lean ve MadeMe gibi günümüz gençlerinin sevdiği şarkıcılar ve özel konuklar bulunuyor. Ayrıca otelin ziyaretçilerini odalarda özel ürün deneyimlerinin beklediği de markanın verdiği haberler arasında.

One Star Hotel’in tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Beko FC Barcelona’nın Global Ana Sponsoru Oldu

Beko 2014 yılından bu yana sürdürdüğü FC Barcelona sponsorluğunu, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon daha uzattığını duyurdu. Kapsamı genişleyen yeni anlaşmayla Beko, FC Barcelona’nın global üç ana sponsorundan biri oldu. FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué ise Beko’nun küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ projesinin kampanya elçisi olacak.

Avrupa solo beyaz eşya pazarının lideri Beko, FC Barcelona (FCB) ile 2014 yılından bu yana süren sponsorluk anlaşmasını yeniledi. Beko, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon sürecek sözleşmeyle FCB’nin global üç ana ortağından biri oluyor.

Yenilenen anlaşma kapsamında, Beko logosu FC Barcelona formasının sol omzunda yer almaya devam ederken, Beko dünya çapında 300 milyonu aşkın taraftarı bulunan FCB’nin Resmi Ev Aletleri ve Resmi Antrenman Ortağı da oldu.

Beko, FCB sponsorluğuna başladığı 2014-2015 sezonundan itibaren İspanya pazarında istikrarlı bir büyüme çizgisi yakaladı ve pazardaki ilk üç oyuncu arasında girdi. Sponsorluk, Avrupa solo beyaz eşya pazarında zirvede yer alan Beko’nun global marka bilinirliğine özellikle Asya-Pasifik, Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerinde olumlu katkı sağladı.

Camp Nou’da düzenlenen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, “Geride bıraktığımız dört yılda son derece verimli bir iş birliğine imza attık. FC Barcelona sportif başarısını istikrarlı bir şekilde artırırken, Beko da global marka pozisyonunu dünya çapında güçlendirdi. Her iki marka da sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne yürekten inanarak, sporun temsil ettiği değerleri attıkları her adıma taşıyor. Yeni dönemdeki ortaklığımızın, küresel başarılarımızı ve sağladığımız toplumsal katma değeri artıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ise; “Bugün lider küresel bir marka olan Beko ile stratejik bir ortaklığa imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2014’ten bu yana samimiyet ve güven üzerine kurulu bir iş birliği geliştirdik. Kulübümüzün bu dönemde kaydettiği sportif başarılar ve küresel etkileşimde Beko’nun da önemli rolü var. Sonuç olarak Beko, Nike ve Rakuten ile birlikte ana sponsorluğumuzu üstlendi. Bu süreç büyük gayrimenkul projemiz Espai Barça ile birlikte pozisyonumuzu dünya genelinde daha da güçlendirecek diğer stratejik projeler için de önemli bir adım” dedi.

Gerard Piqué Kampanya Sözcüsü

Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacak. ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ girişimi, çocukların hayran oldukları sporcuları örnek alarak sağlıklı beslenmelerini ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.

Barselona’daki basın toplantısında, dünyada hızla artan çocukluk dönemi obezitesine karşı farkındalık yaratmayı hedefleyen girişimin global kampanya yüzünün FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué olacağı duyuruldu.

Basın toplantısında söz alan Gerard Piqué; “Sağlıklı beslenme ve doğru egzersiz hem profesyonel bir sporcu hem de iki çocuk babası olarak hayatımda çok önemli bir yere sahip. Küresel bir sorun haline gelen çocukluk dönemi obezitesi endişe verici boyutlara ulaştı. Mevcut eğilim devam ederse, bu sorun katlanarak büyüyecek. Beko ve kulübümün küresel çapta başlattığı bu kritik mücadelenin parçası olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Camp Nou’daki imza töreninde Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ve Gerdard Piqué’nin yanı sıra, Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu, Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun ve Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil hazır bulundu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link