Türk Döneri Neden Dünya Markası Olmasın?

Son 2 haftadır Pazarlamasyon’da ‘Neden bir dünya markamız yok?’’ isimli yazı dizisi yayınlanıyor. Makro-ekonomik nedenlerden tutun da geleneklerimize kadar birçok nedenin derinlemesine tartışıldığı bu yazı dizisini okurken akıllara THY, Mavi, EFES, Ülker gibi şirketlerin potansiyelleri geliyor.

Peki ya fast food sektörü?

Dünyadaki global markaları sayarken aklımıza ilk gelen markalar Burger King veya MC Donald’s oluyor. Bu markalar fast food sektörünün ne denli geniş bir sektör olduğunun kanıtı. Değişen tüketim alışkanlıklarımızla birlikte bu geniş sektörün çok daha ileri noktalara geleceği de aşikar.

Peki böyle bir ortamda adını Avrupalılara ezberlettiğimiz fast food ürünümüz olan dönerle özdeşleşen   bir markamız neden yok?

McDoenerDönerin ne denli önemli bir ürün olduğunu anlatarak başlayalım isterseniz. Nerdeyse sıfıra yakın gurbetçimizin yaşadığı İngiltere’nin yıllık döner hacmi tam 2 Milyar Sterlin. Dahası İngiltere genelinde yaklaşık  17.000 dönerci bulunuyor. Diğer Avrupa ülkerine baktığımızda bu rakamın  çok daha yüksek bir noktada olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Örneğin sadece Almanya’da 60.000 Türk bu işten para kazanıyor.

Döner yurtdışında o kadar çok tutulan bir ürün ki sadece İngiltere’deki 17.000 Dönerci birleşse ve sürdürülebilir bir strateji izlese büyük fast food zincirlerini birkaç sene içerisinde piyasadan silebilir. Tabi bu durum söylenildiği kadar kolay bir durum değil ama döner tüketiminin ne denli yüksek olduğunun bir kanıtı.

‘’Başka şubemiz yoktur’’

son ali ustaKlasik özelliğimizdir ve klişeleşmiştir artık ‘’Başka şubemiz yoktur’’ sendromu. Avrupa’nın ya da Dünya’nın her köşesine dağılmış milyonlarca dönerci ‘’başka şubemiz yoktur’’ yazarken MC Donald’s gibi Burger King gibi markalar fast food pazarını domine ediyor. Bize de Ranch Soslu bir Whopper söylemek düşüyor ne yazıkki.

Yunana İtelenen  Değerler

Avrupa’daki dönerci sayısının neredeyse 1.5 katı Gyro (Dönerin Yunan versiyonu) satan işletme var. Aynı şekilde yılların Turkish Yoghurt’u da Greek Yoghurt olmak üzere. Öyle ki çoğu Avrupalı yoğurdun Yunan Menşeli olduğunu düşünüyor. Yani sadece Atilla Taş’ı değil, milli değerlerimizi Yunan’a iteliyoruz. Bu da ileride piyasayı Türk motifleriyle egale etmeye çalışacak olan markaları zor durumda bırakıyor.

Sarhoş Yemeği

Dönerin algılanmada dezavantajları da mevcut. Çoğu geç saatlere kadar açık ve bu durum dönerin Avrupalıların gözünde ‘sarhoş yemeği’ olmasını sağlıyor.

Zor ama imkansız değil

Yukarıdaki etkenlerin üstüne bir de global fast food zincirlerine karşı koyabilmek elbette çok zor. Ancak şu da unutulmamalı ki bunu dünyada başarabilecek bir ürünümüz varsa onun da Döner olduğu aşikar. Böylesine sevilen bir ürünü, Türkiye’den başlayarak global bir zincirin içine dahil edebilecek bir marka, dünyadaki en güçlü markamız olacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Diesel, Müşterilerini Korsan Mağazasıyla Kandırdı (!)

Diesel

Ünlü giyim markası Diesel, New York’un sahte ürün satan mağazalarıyla ünlü yeri Canal Street’te, korsan dükkânını açtı. Kelime oyunu yaparak Deisel etiketi altında, tamamen kendi üretimi olan ve sınırlı sayıda üründen oluşan koleksiyonunu burada satışa sunan markanın bu girişiminden ise dükkâna gelenlerin elbette haberi yoktu.

Diesel ürünü aldığını bilmeyen birçok müşterinin geldiği dükkân, aslında korsan ürün satan bir yer değildi. Fakat gerek satıcı rolü için seçilen kişilerin ziyaretçilere yaklaşımı, gerekse aksanlı konuşması ve tam anlamıyla sahte ürün satan bir tezgâhtar gibi davranması, fikrin sorunsuz bir şekilde hayata geçmesini sağladı.

Markanın bu yılki ilkbahar-yaz kreasyonunun tanıtımı için düzenlediği pazarlama çalışmalarının bir parçası olan olay, Diesel’in “Go with the Flaw” mottolu ve kimsenin mükemmel olmadığını, kusurlarımızla yüzleşmemiz gerektiği temalı kampanyasıyla da taban tabana uyuyor. Publicis New York ekibinin imzasını taşıyan bu eğlenceli projenin videosunun yapımcılığını Rival School Pictures, yönetmenliğini ise Andrew Lane üstlenmiş.

Yaklaşan New York Moda Haftası rüzgârını da arkasına alan marka, korsan ürünlerin New York’taki merkezi Kanal Caddesi’nde açtığı sahte mağazası ve burası için çektiği komik videoyla sosyal medyada da dikkat çekti. Dükkânı ziyaret eden müşterilerin tepkileri, eminiz ki sizin de yüzünüzü güldürecek.

Kim bilir? Belki bir gün Diesel ya da başka bir meşhur markayı, adını gizlice değiştirmiş şekilde, İstanbul’un Canal Street’i sayabileceğimiz Tahtakale’de bir tezgâhta görebiliriz, ne dersiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link