Türk Döneri Neden Dünya Markası Olmasın?

Son 2 haftadır Pazarlamasyon’da ‘Neden bir dünya markamız yok?’’ isimli yazı dizisi yayınlanıyor. Makro-ekonomik nedenlerden tutun da geleneklerimize kadar birçok nedenin derinlemesine tartışıldığı bu yazı dizisini okurken akıllara THY, Mavi, EFES, Ülker gibi şirketlerin potansiyelleri geliyor.

Peki ya fast food sektörü?

Dünyadaki global markaları sayarken aklımıza ilk gelen markalar Burger King veya MC Donald’s oluyor. Bu markalar fast food sektörünün ne denli geniş bir sektör olduğunun kanıtı. Değişen tüketim alışkanlıklarımızla birlikte bu geniş sektörün çok daha ileri noktalara geleceği de aşikar.

Peki böyle bir ortamda adını Avrupalılara ezberlettiğimiz fast food ürünümüz olan dönerle özdeşleşen   bir markamız neden yok?

McDoenerDönerin ne denli önemli bir ürün olduğunu anlatarak başlayalım isterseniz. Nerdeyse sıfıra yakın gurbetçimizin yaşadığı İngiltere’nin yıllık döner hacmi tam 2 Milyar Sterlin. Dahası İngiltere genelinde yaklaşık  17.000 dönerci bulunuyor. Diğer Avrupa ülkerine baktığımızda bu rakamın  çok daha yüksek bir noktada olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Örneğin sadece Almanya’da 60.000 Türk bu işten para kazanıyor.

Döner yurtdışında o kadar çok tutulan bir ürün ki sadece İngiltere’deki 17.000 Dönerci birleşse ve sürdürülebilir bir strateji izlese büyük fast food zincirlerini birkaç sene içerisinde piyasadan silebilir. Tabi bu durum söylenildiği kadar kolay bir durum değil ama döner tüketiminin ne denli yüksek olduğunun bir kanıtı.

‘’Başka şubemiz yoktur’’

son ali ustaKlasik özelliğimizdir ve klişeleşmiştir artık ‘’Başka şubemiz yoktur’’ sendromu. Avrupa’nın ya da Dünya’nın her köşesine dağılmış milyonlarca dönerci ‘’başka şubemiz yoktur’’ yazarken MC Donald’s gibi Burger King gibi markalar fast food pazarını domine ediyor. Bize de Ranch Soslu bir Whopper söylemek düşüyor ne yazıkki.

Yunana İtelenen  Değerler

Avrupa’daki dönerci sayısının neredeyse 1.5 katı Gyro (Dönerin Yunan versiyonu) satan işletme var. Aynı şekilde yılların Turkish Yoghurt’u da Greek Yoghurt olmak üzere. Öyle ki çoğu Avrupalı yoğurdun Yunan Menşeli olduğunu düşünüyor. Yani sadece Atilla Taş’ı değil, milli değerlerimizi Yunan’a iteliyoruz. Bu da ileride piyasayı Türk motifleriyle egale etmeye çalışacak olan markaları zor durumda bırakıyor.

Sarhoş Yemeği

Dönerin algılanmada dezavantajları da mevcut. Çoğu geç saatlere kadar açık ve bu durum dönerin Avrupalıların gözünde ‘sarhoş yemeği’ olmasını sağlıyor.

Zor ama imkansız değil

Yukarıdaki etkenlerin üstüne bir de global fast food zincirlerine karşı koyabilmek elbette çok zor. Ancak şu da unutulmamalı ki bunu dünyada başarabilecek bir ürünümüz varsa onun da Döner olduğu aşikar. Böylesine sevilen bir ürünü, Türkiye’den başlayarak global bir zincirin içine dahil edebilecek bir marka, dünyadaki en güçlü markamız olacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ile THY Anlaştı, Teslimat Süresi 4 Güne İnecek

  • THY’nin Alibaba ile yaptığı iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.
  • THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor.
  • İlgili yazı; Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY, dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.

2 milyar dolarlık gelir

Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor.

Alibaba teslimatları 4 güne inecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.

Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

10 kat  hızlanacak

e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

Kaynak: Gazete Vatan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link