Topluluk Oluşturmada Converse Etkisi: Converse Rubber Track

Hepimiz zor zamanlar yaşayan ünlü marka Converse’in Nike tarafından satın alınmasından sonra yeniden hayat bulduğunu biliyoruz.

Satın alınma süreci sonrası Nike, Converse’in marka vaadine sadık kalarak, Chuck Taylor II ile yeni bir başlangıç yapmak için adım attı. Hepimiz biliyoruz ki yıllar geçse de üstünden, Converse her zaman bir klasik olarak kalacak.

Hedef kitlesinin biraz unutsa da hala sevdiği marka Converse ‘in yeni çalışması Converse Rubber Tracks tam da medya, pazarlama ve müziğin iç içe olduğu bu dönemde sahalara mükemmel bir dönüş yapmasını sağladı.

Converse Rubber Tracks aslında 2011’den bu yana faaliyette olan bir çalışma. Rubber Tracks ABD’de Brooklyn, Sao Paulo ve Boston’da 3 kalıcı kayıt stüdyosuna sahip. Bu stüdyolardan şimdiye kadar 2.000’i aşkın grup yararlanırken, sadece etkinlik temalı gezici 99 stüdyosunda da 35 farklı ülkeden sanatçılar faydalanırken ayrıca canlı müzik konserlerine imza atılmış.

Converse-Rubber-Tracks-Lima-2015

Akıllara kazınan bir klasiğin çöküş dönemi sonrası kendini yeniden bulması, ortak paylaşılan şeyleri öne çıkararak hedef kitlesini bir topluluk haline getirmesi Rubber Tracks’in oldukça önemli bir proje olduğunu kanıtlıyor.

Bu yıl 84 farklı faaliyet planı olan Converse, tüm dünyada 12 ikonik stüdyoda gerçekleştireceği etkinlikte müzik servisleri Spotify, Tidal, Apple gibi servislerle de beraber çalışacak.

Müziğin evrensel ruhunu başarılı bir şekilde kendi marka vaadiyle birleştirdiği bu harika fikri ile ürün yerleştirme uygulamalarından birkaç adım öne geçen Converse, sanatçıların turlarına sponsor olarak, müzik videolarına prodüktörlük yaparak ve multimedya platformları sağlayarak kendi hikayelerini olabildiğince özgür anlatmaları için onlara bir şans sağlıyor.

Özgün ve kişişelleştirilmiş deneyimlerin, ilgi çekici içerik ile harmanlanması, artist ve marka işbirliklerinin temeli olacak.” Diyen  Hypebot’un bu yılın müzik trendlerine baktığımız zamanda göreceğimiz bu olgu müzik endüstrisinde de deneyim ve içerik pazarlamasının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterir nitelikte.

Sanatçıların klasik müzik stüdyolarından ziyade Converse Rubber Tracks ile işbirliğinde olmasının sebebi ise Converse’in küresel bir marka olarak sanatçılara, onların müziğini evrensel dinleyici kitlesine ulaştırma imkanı sunması. Converse de marka imajını dünyanın dört bir yanından sanatçılar ile beraber yaratarak hedef kitlesine ulaşıyor.

Converse,  gelenekseli inovasyonla harmanlayarak sponsor oldukları sanatçıların hikayelerini özgün bir bakış açısı ile ele alıp, sponsor oldukları markalarla yaptıkları işbirlikleri sonucu yaratıcı ve özgün içerikleri, hedef kitlesi ile inovatif platformlar aracılığı ile paylaşmanın başarıyı getirdiğini savunuyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

iPhone X Ne Kadar Başarılı Oldu?

Apple’ın sükseli bir marka olduğunu tartışmaya gerek yok. Hikayesi ve ürünleri ile birçok yazıya, akademik çalışmaya konu olmuş çok önemli bir marka… Markanın kurucusu Steve Jobs için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. Birçok insana ilham vermiş, konuşmaları viral olarak paylaşılmış, kendisini konu alan kitapları binlerce kişi tarafından okunmuş bir işadamıydı.

Steve Jobs vefat ettikten sonra Apple firmasının geleceğinin ne olacağı çok tartışıldı. Olumlu ve olumsuz birçok tahminde bulunuldu. Belki de halen değerlendirme yapmak için erken. Bilgisayar ve tablet ürünleri bir yana bırakırsak telefon pazarındaki geleceği daha çok merak ediliyor olabilir. Akıllı telefon pazarında Samsung ile rekabet devam ederken aynı zamanda markanın “kaptanının” vefatından sonra iPhone serisinin nasıl bir yol alacağı merak ediliyordu.

Tüketici, her yıl sonbaharda lanse edilen yeni model iPhone’a heyecanını yavaş yavaş yitirirken 10. yıla özel olarak üretilecek iPhone için özel bir beklentiye girmişti. 10. yılın markanın gövde gösterisine dönüşecek bir telefonla tekrar heyecanı ve merakı üstüne çekmesi bekleniyordu. Lansmanda bir yerine iki farklı iPhone tanıtıldı ve iPhone 8, 8 plus ve iPhone X görücüye çıktı. iPhone 9 ise, 10. yıl sebebiyle pas geçilmişti(!).  iPhone X, yeni jenerasyon olarak lanse edilirken, Apple’ın Steve Jobs sonrası satış ve popülerlik ivmesini sürdürmesi anlamında marka için bir test gibiydi.

iPhone X, face ID (yüz tanıma) sistemi ile ilgileri üzerine toplamıştı. Telefon ekranı büyürken, kasası plus modellere göre daha küçüktü. Ekranda OLED teknolojisi kullanıldı. Aynı zamanda “home” butonuna bu telefonda yer verilmiyordu. Apple, kendi alametifarikasına yeni jenerasyonda yer vermemişti. Öte yandan ürün satış fiyatının 999 Dolar, 999 Sterlin, 1179 Euro ve ülkemizde 6099 Türk Lirasından başlayan(!) fiyatlarla satışa sunulması tüketicide olumsuz etki yaratmıştı. Ürün, belki de ilk defa büyük bir kitle tarafından pahalı bulunmuştu. Ürün lansmanında face ID özelliğinin düzgün çalışmadığını da hatırlatmak lazım. Sonraki güncellemelerle bu problem giderildi.

2018’in ilk çeyreğinde iPhone 8 satışlarının iPhone X satışlarını geride bıraktığı görüldü (iPhone 8 %23, 8 plus %21, iPhone X %16). Görünen o ki tüketiciler iPhone’un yeni jenerasyonunu benimseme konusunda şirketle farklı fikirlere sahip oldular. Fiyat, kullanım alışkanlıkları, yüz tanıma teknolojisinin etik bulunmaması ve depolanmasına yönelik kaygılar satışların beklenenin altında olmasının sebepleri olarak görülebilir. Apple’ın iPhone X üretimini durduracağı da sürekli yazılıyor. Yine de yüksek fiyatı nedeniyle iPhone X, Apple için karlı bir ürün olmayı sürdürüyor. Apple, iPhone X satışlarında beklenenin altında kaldı. Bu açığı yıl içinde lanse edecekleri yeni modellerle kapatmaya çalışacaklar. iPhone X özelliklerinin bir kısmını “SE” modellerinde görebiliriz. Kesin olan, iPhone gibi bir ürüne rağmen tüketicinin fiyata karşı duyarlılığını net olarak ortaya koyduğudur. Apple’ın satışları artırmaya yönelik stratejilerini ilerleyen periyotlarla tekrar görebileceğiz.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/ewanspence/2018/03/19/apple-iphone-iphonex-iphonexse-sales-disaster-problem/#481a8770528e

http://fortune.com/2018/04/21/apple-iphone-x-sales-disappointment/

https://www.cnet.com/news/survey-more-people-buying-iphone-8-than-iphone-x/

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link