Hepimiz zor zamanlar yaşayan ünlü marka Converse’in Nike tarafından satın alınmasından sonra yeniden hayat bulduğunu biliyoruz.

Satın alınma süreci sonrası Nike, Converse’in marka vaadine sadık kalarak, Chuck Taylor II ile yeni bir başlangıç yapmak için adım attı. Hepimiz biliyoruz ki yıllar geçse de üstünden, Converse her zaman bir klasik olarak kalacak.

Hedef kitlesinin biraz unutsa da hala sevdiği marka Converse ‘in yeni çalışması Converse Rubber Tracks tam da medya, pazarlama ve müziğin iç içe olduğu bu dönemde sahalara mükemmel bir dönüş yapmasını sağladı.

Converse Rubber Tracks aslında 2011’den bu yana faaliyette olan bir çalışma. Rubber Tracks ABD’de Brooklyn, Sao Paulo ve Boston’da 3 kalıcı kayıt stüdyosuna sahip. Bu stüdyolardan şimdiye kadar 2.000’i aşkın grup yararlanırken, sadece etkinlik temalı gezici 99 stüdyosunda da 35 farklı ülkeden sanatçılar faydalanırken ayrıca canlı müzik konserlerine imza atılmış.

Converse-Rubber-Tracks-Lima-2015

Akıllara kazınan bir klasiğin çöküş dönemi sonrası kendini yeniden bulması, ortak paylaşılan şeyleri öne çıkararak hedef kitlesini bir topluluk haline getirmesi Rubber Tracks’in oldukça önemli bir proje olduğunu kanıtlıyor.

Bu yıl 84 farklı faaliyet planı olan Converse, tüm dünyada 12 ikonik stüdyoda gerçekleştireceği etkinlikte müzik servisleri Spotify, Tidal, Apple gibi servislerle de beraber çalışacak.

Müziğin evrensel ruhunu başarılı bir şekilde kendi marka vaadiyle birleştirdiği bu harika fikri ile ürün yerleştirme uygulamalarından birkaç adım öne geçen Converse, sanatçıların turlarına sponsor olarak, müzik videolarına prodüktörlük yaparak ve multimedya platformları sağlayarak kendi hikayelerini olabildiğince özgür anlatmaları için onlara bir şans sağlıyor.

Özgün ve kişişelleştirilmiş deneyimlerin, ilgi çekici içerik ile harmanlanması, artist ve marka işbirliklerinin temeli olacak.” Diyen  Hypebot’un bu yılın müzik trendlerine baktığımız zamanda göreceğimiz bu olgu müzik endüstrisinde de deneyim ve içerik pazarlamasının ne kadar değerli olduğunu bir kez daha gösterir nitelikte.

Sanatçıların klasik müzik stüdyolarından ziyade Converse Rubber Tracks ile işbirliğinde olmasının sebebi ise Converse’in küresel bir marka olarak sanatçılara, onların müziğini evrensel dinleyici kitlesine ulaştırma imkanı sunması. Converse de marka imajını dünyanın dört bir yanından sanatçılar ile beraber yaratarak hedef kitlesine ulaşıyor.

Converse,  gelenekseli inovasyonla harmanlayarak sponsor oldukları sanatçıların hikayelerini özgün bir bakış açısı ile ele alıp, sponsor oldukları markalarla yaptıkları işbirlikleri sonucu yaratıcı ve özgün içerikleri, hedef kitlesi ile inovatif platformlar aracılığı ile paylaşmanın başarıyı getirdiğini savunuyor.

 

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın