Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı 0

Bir önceki yazımızda start-uplar için SEO taktiklerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise start-uplar için pazarlama bütçelerini sarsmadan kullanabilecekleri yenilikçi pazarlama araçlarını tanıtmayı amaçladık. Bu araçlar sayesinde hız, zaman, para ve daha bir çok şeyi pazarlamanıza kazandırabilirsiniz.

1-Insightly

Müşteri ilişkileri yönetimi ve ekip içi görev takibi bir start-upın öncelikli olarak önem vermesi gereken bir konu. Yoksa saatlerce yapılan toplantıların çıktıları ertesi gün unutuluyor. Insightly hem CRM olarak hem de ekip yönetiminde çözümler sağlıyor. Temelinde bir CRM yazılımı olan Insightly, CRM ile entegre olabilen Proje Yönetimi, Görev Yönetimi, Satış Yönetimi gibi özelliklerde sunuyor. Bir diğer önemli özelliği ise Evernote, DropBox, MailChimp, Outlook gibi uygulamalara kolayca entegre edebiliyor. 2 kullanıcıya kadar ücretsiz kullanımı olan Insightly’nin mobil uygulamalarının da oldukça esnek olduğunu belirtelim.

insight
Müşteri ilişkileri yönetimi, proje ve görev takipi her start-upın öncelik vermesi gereken bir konu

2-Getresponse

E-posta pazarlamasının doğru yapıldığında geri dönüş oranlarının yüksek olması ve satış odaklı bir mecra yaratabilmesi bir start-up için e-posta pazarlamasını eşsiz kılıyor. Bu nedenle e-posta pazarlama aracımızı doğru seçmek önemli. Getresponse iyi bir fiyat/performans sunmasının yanında maillerinizi hazırlamanız için ücretsiz oldukça çeşitli templateler sunuyor. Ayrıca 15 dolar farkla yaratıcı açılış sayfaları (landing page) oluşturma imkanı veriyor. Yine internet siteniz için web formları oluşturup Getresponse üzerinden mail toplayabilirsiniz. 250 kişiye kadar ücretsiz olarak Getresponse’ı kullanabilirsiniz. E-posta pazarlamasında bahsetmişken mail listelerinizi aktarmadan önce ölü mailleri temizlemeyi unutmayın. E-Mail Checker e-mail listenizi temizlemek için uygun bir araç. E-Mail Checker ayrıca iyi bir e-posta bulma aracı. Örneğin büyük bir projenin sorumlu kişisini biliyorsunuz fakat kurumsal mail adresine ulaşamadınız. İsim soy isim ile varyansları deneyerek doğru e-postayı bulabilirsiniz. Gönderdiğiniz mailin okunup okunmadığını veya ne zaman okunduğunun takibini ise SideKick ile yapabilirsiniz.

Gönderdiğiniz mailleri kim okumuş hangi linke tıklamış detaylı analizler Getresponse ile yapabilirsiniz.
Gönderdiğiniz e-mailingleri kim okumuş hangi linke tıklamış vb. detaylı analizleri Getresponse ile yapabilirsiniz.

3-Open Site Explorer

Open Site Explorer site dışı SEO çalışmalarınız ve backlink analizleri için çok ideal bir araç. Rakiplerinizin backlinklerinden, anahtar kelimelerdeki sıralamanızı site dışı SEO’ya dair istediğiniz analizleri yapabilirsiniz.  1 aylık ücretsiz deneme süresi var.  Site içi kapsamlı bir SEO analizi içinse  SEO Site Check-Up‘ı kullanabilirsiniz.

Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.
Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.

4-Wideo

Bu yıl mobilin yılı olacak söyleminden sonra bu yıl videonun yılı olacak söylemine alışın. Nitekim bütün rakamlar video pazarlamanın altın çağına girmek üzere olduğunu gösteriyor. Wideo‘da tam bu noktada işletmeler için profesyonel video hazırlama konusunda çözümler sunuyor. Yaratıcı templatelerden pazarlamanız için güzel işler çıkartabilirsiniz. Video düzenleme ve kayıt programı olaraksa CamTasia ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük
Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük

5-GotoMeeting

Gotomeeting hem ofis içi online toplantılar için (deneme sürümü 25 kişiye kadar) hem de webinar GotoWebinar (deneme sürümü 100 kişiye kadar) düzenlemek için kullanışlı bir araç. Hem iOS hem de Anroid için sürümleri de bulunuyor. Bir ay deneme süresi var.

En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.
En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.

6-FreePik

FreePik orta-ileri düzey illustrator kullanıcılarına hitap eden harika bir ücretsiz vektör stoğu. Sosyal medya paylaşımlarınızdan, katalog çalışmalarına görsel kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Yine katalog çalışmalarınız için ücretsiz templateler bulabileceğiniz Indesign Secret güzel ücretsiz çözümler sunuyor. Stok görseller içinse Adobe Stock ilk 10 görseli ücretsiz vermekte. Fiyatları da diğer stok görsel sitelerinden daha iyi durumda.

7-HootSuite

Sosyal medya yönetimini daha kolay bir hale getirmek ve farklı analizler yapmak için kullanışlı bir araç. Anahtar kelimelerinizi, markanızı veya rakiplerinizi, internet ve sosyal ağlarda izlemek içinse Mention‘ı kullanabilirsiniz.

Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç
Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç

8-Dashlane

Facebook hesabının şifresi neydi, web sitesine hangi şifreyle giriyorduk gibi sorular soruyorsunuz kendinize şifre yönetim aracı Dashlane’ı kullanabilirsiniz. Mobil uygulamaları sayesinde şifrelere ne zaman ihtiyacınız olursa akıllı cihazınızda görüntüleyebilirsiniz. Kriptolama tekniği olaraksa AES-256 kullanılıyor.

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

Starbucks’ın ‘Pumpkin Spice Latte’ Üzerinden Verdiği Pazarlama Dersi 0

Eylül… Yaprakların sararmaya, çocukların okula başlamaya ve Starbucks’ın ikonik “Pumpkin Spice Latte”sinin geri dönüş zamanının başladığı sonbaharın habercisi. Herkes balkabağı aromalı kahvenin ne zaman döneceğini hesaplarken, Starbucks pazarlama departmanının bu ikonla ilgili farklı hesapları varmış gibi görünüyor.

Pumpkin Spice Latte yani kısa adıyla PSL, şirketin en popüler sezonluk içeceği olmakla beraber sadece Birleşik Devletler’de başlangıcından bu güne 350 milyon satarak rüştünü ispat etmiş bir lezzet. Günümüzde yaklaşık 50 ülkede servis edilen bu güzel içeceği bu kadar popüler hale getiren sizce nedir?  Özel balkabağı sosu, süt köpüğü, espresso ve sosyal medyada fazlaca bahsedilmesi olabilir mi?

Ürün yöneticilerinin bile bu kadar ünlü olabileceğini hesaplayamadığı Pumpkin Spice Latte şimdilerde ünlü bisküvi markası Oreo’nun da dahil olduğu ünlü birçok markanın menüsünde de yer almaya başladı bile.

Birkaç estetik fotoğraf ve hashtagin gizemli başarısı bu özel latte çeşidine bir “sosyal medya“ başarısı getirdi. Ee bu başarı da haliyle Starbucks tarafından PSL’ye özel sosyal medya hesapları ve özel hashtagler yaratılmasıyla desteklendi. Yine de dünyanın dört bir yanından sonbaharın güzelliğini selamlayan bu latteye insanların ilgisi bu içeceğin temel başarı nedenini oluşturmuş durumda.

Ancak her sene marka tarafından Pumpkin Spice Latte için çekilen reklam filmlerinin, özellikle içeceğe ait Instagram hesabının aktif bir şekilde kullanılmasının, lattenin geri döneceği haftanın Facebook canlı yayınıyla haber verilmesi gibi etkinliklerin de içeceğin ününün yayılmasına olan etkisini tartışamayız. Öyle ki sadece geçen sene Pumpkin Spice Latte ile ilgili 15.000 tweet atılması ve toplam sosyal medya etkileşiminin 37.000’i bulması bir ürüne, hatta mevsimsel bir ürüne yapılan doğru yatırımın ne boyutta başarılar getirebileceğinin canlı kanıtı.

Mevsimsel bir ürünü “ikon” haline getirip, her sene adından heyecanla bahsedilmesini sağlayan Starbucks ekibi bunu doğru pazarlama stratejileri ile beraber tabii ki ürünün mükemmel lezzetine borçlu gibi görünüyor.

 

Yüz Yüze Konuşmak İsteyen Ürünler Daha Çok Seviliyor 0

Pazarlama alanında tüketicilerle daha sıcak ve dostça bir iletişim kurmak isteyen markaların, son yıllarda görselliği öne çıkardığını siz de fark etmiş olmalısınız. Bunun pek çok nedeni olsa da en büyük itici güçlerinden biri, internette ve mobil iletişimde, özellikle de WhatsApp, Facebook Messenger vb. mobil mesajlaşma uygulamalarındaki konuşmalarda popülerleşen emoji kullanımı oldu. Kullanıcılar böylece, yıllardır noktalama işaretleriyle yaptıkları yüz ifadesi işaretlerini, daha renkli ve samimi ikonlarla yapıp duygu durumunu daha etkili bir şekilde ifade edebilir hâle geldi.

Elbette bu durumun sadece sanal ortamla sınırlı kalmayacağı belliydi. Tatil sezonunun hâlâ sürmesi nedeniyle, son dönemde televizyonda sıkça rastladığımız ucuzabilet.com‘un emojilerle dolu reklamını, bu durumun ülkemizdeki en açık yansımalarından biri sayabiliriz.

Avrupa Toplumsal Psikoloji Dergisi’nde (European Journal of Social Psychology) bu ay yayımlanan bir yazı, insanların ambalajı üzerinde bir yüz ifadesi bulunan ürünleri daha çok tercih ettiğini ortaya koyuyor. Hatta bu tercihin, tüketicinin yaşadığı yalnızlık hissiyle doğru orantılı olarak arttığını öne sürüyor.

Oregon Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, insanların temel ihtiyaçlarından sayılan aidiyet hissi ve sürdürülebilir toplumsal ilişkiler kurma noktalarından hareket edilmiş. Yeterli düzeyde sosyal ilişki kuramayan kişilerin, alışveriş alışkanlıklarını değiştirme de dâhil olmak üzere, bu boşluğu doldurmak için farklı yollar denediği belirtilmiş.

Logosunda ve ürün ambalajlarında, kurucusu Colonel Sanders’ı kullanan KFC, bu durumdan yararlanan markalar arasında yer alıyor.

Araştırmayı yapan ekipten Prof. Dr. Ulrich Orth, bir önceki araştırmada, tüketici davranışı ve satın alma kararıyla toplumsal bağlantılar kurmaya olan ihtiyacı ölçtüklerinin üzerinde duruyor. Orth ardından, bu araştırmada görsel içeriğin toplumsal ilişki kurmadaki ve marka beğenisindeki rolünü göstererek bir önceki araştırmadaki eksik parçayı tamamladığını söylüyor. Çalışmanın çıktılarına göre, görsel içeriğinde bir yüz bulunan markalara müşteriler daha çok sempati besliyor ve bu sempati, tüketicideki yalnızlık duygusu arttıkça yükseliyor.

Araştırmada imzası bulunan diğer akademisyen, yine Oregon Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Bettina Cornwell ise daha etkili olmak için markaların ille de kahkaha atan veya açıkça gülümseyen bir yüz kullanmak zorunda olmadıklarının altını çiziyor. Hangi kategoriden olursa olsun ürünleri gören tüketicilerin, insana benzer görüntüleri sıkça insan dışı görüntüler şeklinde hayâl ettiklerine dikkat çekiyor.

Markalar, yüz görüntüsü kullanımında illüstrasyonun gücünden de yararlanıyor.

Araştırmada dikkat çeken birçok nokta bulunuyor. Sonuçlara göre, yalnızlık duygusunun insanlarda yüz ifadesi görme isteğini kamçıladığı, başka insanlarla sosyal ilişki kurmadaki yetersizliğin insanları farklı arayışlara ittiği görülüyor. Bu iki etkileşimin toplamında, tüketicilerin markayla ilişkili bir yüz imgesiyle karşılaşması, onların sosyal bağlantılar kurmak amacıyla süren arayışlarının bir yansıması olarak önümüze çıkıyor. Araştırmanın bir kısmını ücretsiz olarak buradan okuyabilirsiniz.

Teknolojinin dur durak bilmeden ilerlemesinin bize pek çok yeni olanak sunduğu ve bireyselleşmeyi hiç olmadığı kadar mümkün kıldığı artık bir gerçek. Fakat bireyselleştikçe yalnızlaşıyorsak, yalnızlaştıkça da toplumsal iletişim eksikliğimizi markaların bize sunduklarıyla tatmin etmeye çalışır hâle geldiysek, sizce de belli noktalarda biraz aşırıya kaçmıyor muyuz? Ne dersiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link