Bir önceki yazımızda start-uplar için SEO taktiklerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise start-uplar için pazarlama bütçelerini sarsmadan kullanabilecekleri yenilikçi pazarlama araçlarını tanıtmayı amaçladık. Bu araçlar sayesinde hız, zaman, para ve daha bir çok şeyi pazarlamanıza kazandırabilirsiniz.

1-Insightly

Müşteri ilişkileri yönetimi ve ekip içi görev takibi bir start-upın öncelikli olarak önem vermesi gereken bir konu. Yoksa saatlerce yapılan toplantıların çıktıları ertesi gün unutuluyor. Insightly hem CRM olarak hem de ekip yönetiminde çözümler sağlıyor. Temelinde bir CRM yazılımı olan Insightly, CRM ile entegre olabilen Proje Yönetimi, Görev Yönetimi, Satış Yönetimi gibi özelliklerde sunuyor. Bir diğer önemli özelliği ise Evernote, DropBox, MailChimp, Outlook gibi uygulamalara kolayca entegre edebiliyor. 2 kullanıcıya kadar ücretsiz kullanımı olan Insightly’nin mobil uygulamalarının da oldukça esnek olduğunu belirtelim.

insight
Müşteri ilişkileri yönetimi, proje ve görev takipi her start-upın öncelik vermesi gereken bir konu

2-Getresponse

E-posta pazarlamasının doğru yapıldığında geri dönüş oranlarının yüksek olması ve satış odaklı bir mecra yaratabilmesi bir start-up için e-posta pazarlamasını eşsiz kılıyor. Bu nedenle e-posta pazarlama aracımızı doğru seçmek önemli. Getresponse iyi bir fiyat/performans sunmasının yanında maillerinizi hazırlamanız için ücretsiz oldukça çeşitli templateler sunuyor. Ayrıca 15 dolar farkla yaratıcı açılış sayfaları (landing page) oluşturma imkanı veriyor. Yine internet siteniz için web formları oluşturup Getresponse üzerinden mail toplayabilirsiniz. 250 kişiye kadar ücretsiz olarak Getresponse’ı kullanabilirsiniz. E-posta pazarlamasında bahsetmişken mail listelerinizi aktarmadan önce ölü mailleri temizlemeyi unutmayın. E-Mail Checker e-mail listenizi temizlemek için uygun bir araç. E-Mail Checker ayrıca iyi bir e-posta bulma aracı. Örneğin büyük bir projenin sorumlu kişisini biliyorsunuz fakat kurumsal mail adresine ulaşamadınız. İsim soy isim ile varyansları deneyerek doğru e-postayı bulabilirsiniz. Gönderdiğiniz mailin okunup okunmadığını veya ne zaman okunduğunun takibini ise SideKick ile yapabilirsiniz.

Gönderdiğiniz mailleri kim okumuş hangi linke tıklamış detaylı analizler Getresponse ile yapabilirsiniz.
Gönderdiğiniz e-mailingleri kim okumuş hangi linke tıklamış vb. detaylı analizleri Getresponse ile yapabilirsiniz.

3-Open Site Explorer

Open Site Explorer site dışı SEO çalışmalarınız ve backlink analizleri için çok ideal bir araç. Rakiplerinizin backlinklerinden, anahtar kelimelerdeki sıralamanızı site dışı SEO’ya dair istediğiniz analizleri yapabilirsiniz.  1 aylık ücretsiz deneme süresi var.  Site içi kapsamlı bir SEO analizi içinse  SEO Site Check-Up‘ı kullanabilirsiniz.

Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.
Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.

4-Wideo

Bu yıl mobilin yılı olacak söyleminden sonra bu yıl videonun yılı olacak söylemine alışın. Nitekim bütün rakamlar video pazarlamanın altın çağına girmek üzere olduğunu gösteriyor. Wideo‘da tam bu noktada işletmeler için profesyonel video hazırlama konusunda çözümler sunuyor. Yaratıcı templatelerden pazarlamanız için güzel işler çıkartabilirsiniz. Video düzenleme ve kayıt programı olaraksa CamTasia ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük
Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük

5-GotoMeeting

Gotomeeting hem ofis içi online toplantılar için (deneme sürümü 25 kişiye kadar) hem de webinar GotoWebinar (deneme sürümü 100 kişiye kadar) düzenlemek için kullanışlı bir araç. Hem iOS hem de Anroid için sürümleri de bulunuyor. Bir ay deneme süresi var.

En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.
En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.

6-FreePik

FreePik orta-ileri düzey illustrator kullanıcılarına hitap eden harika bir ücretsiz vektör stoğu. Sosyal medya paylaşımlarınızdan, katalog çalışmalarına görsel kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Yine katalog çalışmalarınız için ücretsiz templateler bulabileceğiniz Indesign Secret güzel ücretsiz çözümler sunuyor. Stok görseller içinse Adobe Stock ilk 10 görseli ücretsiz vermekte. Fiyatları da diğer stok görsel sitelerinden daha iyi durumda.

7-HootSuite

Sosyal medya yönetimini daha kolay bir hale getirmek ve farklı analizler yapmak için kullanışlı bir araç. Anahtar kelimelerinizi, markanızı veya rakiplerinizi, internet ve sosyal ağlarda izlemek içinse Mention‘ı kullanabilirsiniz.

Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç
Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç

8-Dashlane

Facebook hesabının şifresi neydi, web sitesine hangi şifreyle giriyorduk gibi sorular soruyorsunuz kendinize şifre yönetim aracı Dashlane’ı kullanabilirsiniz. Mobil uygulamaları sayesinde şifrelere ne zaman ihtiyacınız olursa akıllı cihazınızda görüntüleyebilirsiniz. Kriptolama tekniği olaraksa AES-256 kullanılıyor.

Paylaş
İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın