Start-Uplar için Kullanabileceğiniz En İyi 8 Pazarlama Aracı

Bir önceki yazımızda start-uplar için SEO taktiklerini paylaşmıştık. Bu yazımızda ise start-uplar için pazarlama bütçelerini sarsmadan kullanabilecekleri yenilikçi pazarlama araçlarını tanıtmayı amaçladık. Bu araçlar sayesinde hız, zaman, para ve daha bir çok şeyi pazarlamanıza kazandırabilirsiniz.

1-Insightly

Müşteri ilişkileri yönetimi ve ekip içi görev takibi bir start-upın öncelikli olarak önem vermesi gereken bir konu. Yoksa saatlerce yapılan toplantıların çıktıları ertesi gün unutuluyor. Insightly hem CRM olarak hem de ekip yönetiminde çözümler sağlıyor. Temelinde bir CRM yazılımı olan Insightly, CRM ile entegre olabilen Proje Yönetimi, Görev Yönetimi, Satış Yönetimi gibi özelliklerde sunuyor. Bir diğer önemli özelliği ise Evernote, DropBox, MailChimp, Outlook gibi uygulamalara kolayca entegre edebiliyor. 2 kullanıcıya kadar ücretsiz kullanımı olan Insightly’nin mobil uygulamalarının da oldukça esnek olduğunu belirtelim.

insight
Müşteri ilişkileri yönetimi, proje ve görev takipi her start-upın öncelik vermesi gereken bir konu

2-Getresponse

E-posta pazarlamasının doğru yapıldığında geri dönüş oranlarının yüksek olması ve satış odaklı bir mecra yaratabilmesi bir start-up için e-posta pazarlamasını eşsiz kılıyor. Bu nedenle e-posta pazarlama aracımızı doğru seçmek önemli. Getresponse iyi bir fiyat/performans sunmasının yanında maillerinizi hazırlamanız için ücretsiz oldukça çeşitli templateler sunuyor. Ayrıca 15 dolar farkla yaratıcı açılış sayfaları (landing page) oluşturma imkanı veriyor. Yine internet siteniz için web formları oluşturup Getresponse üzerinden mail toplayabilirsiniz. 250 kişiye kadar ücretsiz olarak Getresponse’ı kullanabilirsiniz. E-posta pazarlamasında bahsetmişken mail listelerinizi aktarmadan önce ölü mailleri temizlemeyi unutmayın. E-Mail Checker e-mail listenizi temizlemek için uygun bir araç. E-Mail Checker ayrıca iyi bir e-posta bulma aracı. Örneğin büyük bir projenin sorumlu kişisini biliyorsunuz fakat kurumsal mail adresine ulaşamadınız. İsim soy isim ile varyansları deneyerek doğru e-postayı bulabilirsiniz. Gönderdiğiniz mailin okunup okunmadığını veya ne zaman okunduğunun takibini ise SideKick ile yapabilirsiniz.

Gönderdiğiniz mailleri kim okumuş hangi linke tıklamış detaylı analizler Getresponse ile yapabilirsiniz.
Gönderdiğiniz e-mailingleri kim okumuş hangi linke tıklamış vb. detaylı analizleri Getresponse ile yapabilirsiniz.

3-Open Site Explorer

Open Site Explorer site dışı SEO çalışmalarınız ve backlink analizleri için çok ideal bir araç. Rakiplerinizin backlinklerinden, anahtar kelimelerdeki sıralamanızı site dışı SEO’ya dair istediğiniz analizleri yapabilirsiniz.  1 aylık ücretsiz deneme süresi var.  Site içi kapsamlı bir SEO analizi içinse  SEO Site Check-Up‘ı kullanabilirsiniz.

Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.
Open site explorer ile rakip siteleri anailiz ederek daha etkin bir SEO stratejisi belirleyebilirsiniz.

4-Wideo

Bu yıl mobilin yılı olacak söyleminden sonra bu yıl videonun yılı olacak söylemine alışın. Nitekim bütün rakamlar video pazarlamanın altın çağına girmek üzere olduğunu gösteriyor. Wideo‘da tam bu noktada işletmeler için profesyonel video hazırlama konusunda çözümler sunuyor. Yaratıcı templatelerden pazarlamanız için güzel işler çıkartabilirsiniz. Video düzenleme ve kayıt programı olaraksa CamTasia ile başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük
Wideo ile yaratıcı videolar hazırlamak hızlı ve maliyeti düşük

5-GotoMeeting

Gotomeeting hem ofis içi online toplantılar için (deneme sürümü 25 kişiye kadar) hem de webinar GotoWebinar (deneme sürümü 100 kişiye kadar) düzenlemek için kullanışlı bir araç. Hem iOS hem de Anroid için sürümleri de bulunuyor. Bir ay deneme süresi var.

En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.
En iyi promosyon yöntemlerinden biri şüphesiz eğitim. Webinarlar aynı zamanda iyi bir mail toplama aracı.

6-FreePik

FreePik orta-ileri düzey illustrator kullanıcılarına hitap eden harika bir ücretsiz vektör stoğu. Sosyal medya paylaşımlarınızdan, katalog çalışmalarına görsel kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Yine katalog çalışmalarınız için ücretsiz templateler bulabileceğiniz Indesign Secret güzel ücretsiz çözümler sunuyor. Stok görseller içinse Adobe Stock ilk 10 görseli ücretsiz vermekte. Fiyatları da diğer stok görsel sitelerinden daha iyi durumda.

7-HootSuite

Sosyal medya yönetimini daha kolay bir hale getirmek ve farklı analizler yapmak için kullanışlı bir araç. Anahtar kelimelerinizi, markanızı veya rakiplerinizi, internet ve sosyal ağlarda izlemek içinse Mention‘ı kullanabilirsiniz.

Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç
Detaylı sosyal medya raporlaması için Hoot Suite kullanışlı bir araç

8-Dashlane

Facebook hesabının şifresi neydi, web sitesine hangi şifreyle giriyorduk gibi sorular soruyorsunuz kendinize şifre yönetim aracı Dashlane’ı kullanabilirsiniz. Mobil uygulamaları sayesinde şifrelere ne zaman ihtiyacınız olursa akıllı cihazınızda görüntüleyebilirsiniz. Kriptolama tekniği olaraksa AES-256 kullanılıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İTÜ Elektrik Mühendisliği mezunuyum. B2B Pazarlama, Mühendislik ve Marka Yönetimi özel ilgi alanlarım. Şuan Mühendislik firmalarına Pazarlama danışmanlığı yapıyorum.

Bir Cevap Yazın

EasyJet Neden Dünyada En Fazla Veriye Sahip Olan Havayolu Şirketi Olmak İstiyor?

  • Verinin ve müşteri deneyiminin hakim olduğu yeni nesil pazarlama dünyasında easyJet dünyada en fazla veriye sahip olan havayolu şirketi olmak istediğini duyurdu.
  • “Müşteri deneyimi sadece bir kişinin işi değildir, herkesin işidir.” Ünlü veri bilimci Michael Wu.
  • Müşteri kaybının nedeni kötü kalitedeki müşteri hizmetleri kaynaklı olmasına rağmen kuruluşların yalnızca % 31’inde, müşteri deneyimini iyileştirmek için şirket genelindeki çalışanlar takdir ediliyor ve ödüllendiriliyor.
  • İlgili yazı; Şirketlerin Müşteri Deneyimini Geliştirmek İçin Kullandığı 5 Yöntem

“Büyük veri”, “müşteri deneyimi” gibi kavramların şirketlerin ve markaların kaderini belirlediği artık su götürmez bir gerçek. Starbucks, Netflix, Spotify gibi başarılı yeni nesil markaların müşterilerine sunduğu farklı deneyimler toplumdaki beklentiyi de bu yöne çekti. Günümüzde pek çok marka bu farkındalıkla yoluna devam etmeye hazırlanıyor ve easyJet de bunlardan birisi.

easyJet’ten kısaca bahsetmek gerekirse; şirket İngiltere’nin en büyük ve Avrupanın ikinci en büyük tarifeli havayolu şirketi. 1995 yılında Sahibi olan Stelios Haji-Ioannou adlı İngiliz bir iş adamı tarafından İngiltere merkezli olarak kuruldu.

easyJet‘in şu anki CEO’su Johan Lundgren dün yaptığı konuşmada göre şirketin veri kullanımını üst düzeye çıkararak, tatilleri, iş müşterilerini ve sadakat programını kapsayan bir model ile büyüme sağlayabileceğine inandıklarını belirtti. Johan Lundgren, düşük maliyet ile geliri ve müşteri sadakatini artırıp dünyanın en fazla veriye sahip hava yolu şirketleri olacaklarına dair söz verdi.

Şirket son çeyrekte %8,8 artışla 36,8 milyon yolcuya sahip olmasına rağmen, Lundgren şirketin müşteri deneyimi ve müşteri korumasının geliştirilmesi ile ilgili “daha ​​iyisi yapılabilir” dedi. Çünkü yaşadığımız çağda daha iyisini yapmanın yolu olabildiğince çok veriye sahip olup bu verileri doğru kullanmaktan geçiyor. Markanıza sadık müşteriler kazandırmak istiyorsanız onlara kaliteli deneyimler yaşatmanız gerekiyor.

Lundgren konuşmasına “Sadık düzenli müşteriler bir marka için en yüksek değeri yaratıyor ve şu anda müşterilerimizin %46’sı bizimle yılda bir kez uçuyor, bu da büyük bir fırsat yaratıyor.” şeklinde devam etti. Bağlılık ve sadakat büyümeyi etkileyen en önemli faktör olduğu için Lundgren kendilerine üç kilit noktası belirlediklerini söyledi. Bunlar; tatil, iş ve sadakat.

Veri kullanımının “mükemmel” olmasını sağlamak için easyJet, havayolu şirketinin yönetim kuruluna katılacak olan Luca Zuccoli’deki ilk ana veri memurunu işe aldı. Lundgren, müşteri deneyimini geliştirmek için uçuş sürelerini de optimize etmeyi planladıklarını açıkladı. Ayrıca Lundgren müşterilerinin tatil deneyimini artırmak için konaklama hizmetlerini de kapsayan tatil paketlerini artıracaklarını söyledi. 

easyJet’in bu açıklamaları ve attığı adımlar büyümek ve yeni nesle ayak uydurmak isteyen diğer şirketler için güzel bir örnek teşkil edebilir. Zira markanız bu zamana kadar Starbucks, Netflix olamadı diye bundan sonra olamayacağı anlamına gelmiyor. Tek yapmanız gereken rakiplerinizden farklılaşmak ve Johan Lundgren’ın da dediği gibi olabildiğince çok veriye sahip olmak.

Nisan 2018’de gerçekleştirdiğimiz Marketing Meetup’a dünyaca ünlü veri bilimci Dr. Michael Wu’yu davet etmiştik. Konuşmasında müşteriye sunulan hizmet ile müşteri beklentisinin arasında fark olduğunu belirten Dr. Michael Wu, günümüzde müşteri beklentisinin artmasından ötürü hayal kırıklığının da arttığını ifade etmişti.  Buradan rahatlıkla şu sonucu çıkarabiliriz diye düşünüyorum: Müşterilerinizin beklentilerine uygun hizmet verebilmeniz için müşterilerin ne beklediğini anlayacak kadar veri toplamalısınız. Elde ettiğiniz verileri doğru kullandığınız takdirde büyümenizin önünde fazla engel kalmayacaktır.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tarihin En Başarılı 8 Marka Sloganı

Markanın kendilerini ifade ederken kullandıkları  en önemli araçların başında gelen sloganlar, zaman zaman da sadece  markaya ait olmaktan çıkıp insanların  kullandığı söz öbekleri haline dönüşüyor. Bazen sloganın yaratıcılığı bazen akılda kalıcı olması bazen de içerisinde komik unsurlar bulunması nedeniyle günlük hayatta birçok kez markaların sloganlarını duyabiliyoruz.

Peki şu ana kadar yapılmış ve dünya çapında ses getirmiş sloganlar hangileri? Pazarlamasyon olarak en başarılı 8 sloganı araştırdık;


Just Do It! – Nike – 1988

Nike’ın reklam ajansı Wieden and Kennedy ve bir grup Nike çalışanı tarafından 1988 yılında geliştirilen slogan ve slogan etrafında şekillenen promosyonlar sayesinde, Nike’ın %18 olan spor ayakkabısındaki pazar payı %43’e ulaştı. Zamanın Reebok & Nike rekabetinde Nike’ın dominasyonunu sağlayan bu slogan artık Nike ile özleşleşti ve hala Nike’ın en önemli kozlarından biri.


Because I’m worth it – L’oreal – 1973

70’lerdeki sosyal evrim ve feminizm sonucunda L’oreal tarafından oluşturulan ‘Çünkü ben buna değerim‘ sloganı aradan 40 yıl geçmesine rağmen hala kullanılıyor.

O dönemin koşullarını anlamak için küçük bir not; L’oreal’ın rekabet ettiği markalar, reklamlarında dahi erkek sesi kullanıyordu. Düşünün, erkek sesiyle kadınlara yönelik ürünler satıyorsunuz! L’oreal, reklamında kadın sesi kullanan ilk marka özelliğini taşıyor.


 Connecting People – Nokia- 1992

Finli cep telefonu üreticisinin ilk olarak 1992 yılında düzenlemiş olduğu reklam kampanyasında duymuş olduğumuz Connecting People sloganı, yıllarca Nokia’yı cep telefonu sektöründe lider koltuğunda oturttu. O zamandan bu güne tam 21 yıl geçse de cep telefonu dendiğinde birçoğumuzun aklına  Nokia’nın sloganı ve ses tonu geliyor.


Refreshes the parts other beers cannot reach – Heineken – 1973

Carlsberg’in 1973’teki ‘Probably the best beer in the world‘ sloganı ile aynı dönemde yaratılan ve 2005 yılına kadar kullanılan slogan dünya çapında bir başarı yakaladı ve Heineken’in rekabet gücünü arttırdı.


Open happiness – Coca Cola – 2009

Coca-Cola-open-happiness1

Coca Cola’nın yıllardır gerçekleştirmek için çaba sarfettiği ‘insanları mutlu etme’ temasının ilk filizlerinden olan Mutluluğa Kapak Aç, 2009 yılında McCann Erickson tarafından yaratıldı. O günden bu güne geçen süre zarfında bu sloganın bilinçaltına yerleşmesi için binlerce pazarlama faaliyetinde bulunan Coca Cola, “mutluluk” kelimesi ile kendini özdeşleştirmeyi başardı.


Think Different! – Apple – 1997

Bu listede Apple’ın ‘Think Different’ sloganına yer vermemek büyük bir hata olurdu. Sloganın yarattığı başarıyı anlatmaya gerek yok sanırım. Sloganın kullanıldığı reklam filmi hala akıllarda taze bir yer kaplıyor.


Think Small – Volkswagen – 1959

1959 yılında  Helmut Krone tarafından yaratılan ‘Think Small’ kampanyası, Volkswagen’ın Beetle (Vosvos) modeli için tanımlanabilecek en iyi slogandı. Marka bu slogan-ürün uyumu sayesinde milyonlarca kişiyi Vosvos sevdalısı yaptı. Bu model günümüzde bile birçok insan için ‘bir otomobilden fazlası’nı anlatıyor.


Beanz Meanz Heinz – Heinz- 1967

1967’de üretilen ve 30 yıl kullanılan bu slogan, birçok otoriteye göre Dünya’da en çok tekrarlanan ve akılda kalan slogan olma özelliği taşıyor. Slogan,  özellikle Birleşik Krallık’ta bir efsane olarak nitelendiriliyor. 60’larda iletişim, tek kanallı olduğundan insanların bilinçaltına adeta kazınmış bir slogandı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link