Starbucks’ın Hamlesinin Ardından Çay İşine Girecek “Vizyoner” Girişimciler Aranıyor

Zamanında “Nasıl oluyor da yol tarif ederken kullanılacak kadar çok şubesi olan Amerika menşeili küresel sermaye Starbucks’ta biz Türklerin geleneksel içeceği “Çay” bulunuyor da %100 Türk sermayeli bu toprakların markası Kahve Dünyası’nda “Çay” bulunmuyor?” diye sormuştuk. Tabi bu soruyu sadece Kahve Dünyası değil; ülkemizde kahve perakendeciliği yapan tüm işletmelere yöneltmiştik aslında. Zira bu konu, ülke olarak en çok sahiplendiğimiz, değer verdiğimiz, tükettiğimiz ürünümüz ile ilgiliydi.

Gel zaman git zaman yıl oldu 2016…

Geçtiğimiz günlerde Jale Özgentürk’ün yazısına denk geldim. Yazıda Starbucks’ın, şu anki menülerindeki çay ürünlerinden bağımsız olarak, geçtiğimiz dönemlerde 620 milyon dolara satın aldığı Atlanta menşeli ünlü Teavana çay zincirini ülkemize getirmek için çalışmalara başladığı yazıyordu.

teavanaDahası, Starbucks’ın genel müdürlüğünü halen sürdüren Schultz, Starbucks olabilmek için kahve kategorisinde ne tür stratejiler izlendiyse; Teavana’da da çay özelinde aynı stratejilerin izleneceğini söylemişti. Anlayacağınız önümüzdeki dönemlerde çay kaşığından fincana kadar ‘çay’ ile ilgili aklınıza gelebilecek her nesneye sahip olan Teavana mağaza konseptlerini İstanbul’da görebileceğiz.

Tüm Türkiye’ye hayırlı olsun (!)

Bizim ülkemizin girişimcileri için yazılı olmayan bir kural var. O kural der ki; “Eğer bir caddede yeni açılan bir dükkanın işleri iyi gidiyorsa mutlaka tam karşısına aynı dükkanı sen de aç ki onun kadar para kazanabilesin.” Gerçekten de böyle değil mi? Starbucks, Gloria Jeans, Nero Türkiye’ye geldiğinde hemen karşılarında yerli kahve zincirleri türemedi mi? hem de aynı ürünler, aynı mağaza konseptleri ile!

Teavana’nın Türkiye’ye girişiyle birlikte muhtemelen bu kuralı uygulayan yeni yerli çay zincirleri görmeye başlayacağız; şimdiden Çay Dünyası, Çay Evi, Çay Ateşi, Çay Diyarı, Çay Durağı gibi isimleri görmeye hazırlıklı olun derim. Zira Teavana Türkiye’de yepyeni bir pazar açacak.

Yurdumun sudan sonra en çok tüketilen içeceği olan çayı Amerikalı’ların sayesinde yeniden yudumlayacak olmamızın verdiği üzüntü bir yana dursun, dünya çapında marka yaratma olasılığımızın en yüksek olduğu pazarlardan birinde yardımcı oyuncu olmaktan öteye gidemeyeceğimiz gerçeği beni epey sinirlendiriyor.

Neyse…

Biz en iyisi global oyuncuların bizi pohpohladığı replikleri TV spotlarında izleyip gururlanalım (!);

“Aslansın Türkiye, kaplansın Türkiye… Bu arada, Bi’ çay daha Türkiye?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye’nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon‘un kurucusu.

6 Comments

  1. Keşke bu yazıyı yazmadan önce biraz araştırsaydın da Çaycı’dan haberdar olsaydın. Dümdüz gelip yazmışsın kardeşim.

  2. Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek. Mustafa’nın dediği gibi yazmadan önce ufak bir araştırma yapsaydın çok iyi olabilirdi. Şayet yazılım sektöründen gelip Türkiye’de Çaycı adında bir girişim kuran Veysel Berk, bu konuda çok güzel bir adım attı. Hatta bu adımları teknoloji ile besleyip stratejik olarak pazarlama faaliyetlerini de anlık olarak yansıtıyor. https://www.youtube.com/watch?v=LxU1Izld-xM adresindeki 10 dakikalık videoda bahsettiğim stratejik adımlar konusunda bilgi edinebilirsin.

    1. “Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek.” derken hangi teknikten bahsettiğini anlayamadım. Belki bir gün tekniğimi geliştirmek adına senden ders alırım ha?

      Çaycı’yı ilk defa senden duydum. Kaç şubesinin olduğunu merak edip Google’da arattırdım. Sıralamaları yetersiz. Bence SEO hizmetine ihtiyaçları var. Naçizane tavsiyem markalaşmadan ziyade SEO tarafı ile ilgili yorum yapman ;) Diğer tarafları pazarlamacı ya da marka uzmanları halletsin ;)

Bir Cevap Yazın

Irkçılıkla Suçlanan H&M’in Güney Afrika’daki Mağazalarına Saldırdılar

İsveçli giyim markası H&M’in, kendi online alışveriş sitesinde yer alan bir kıyafetin tanıtım görseli nedeniyle büyük tepki topladığını ve ırkçılık suçlamalarına maruz kaldığını geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Söz konusu kıyafetin görselinde siyahi bir çocuk modellik yapıyor ve giydiği kıyafetin üzerinde “coolest monkey in the jungle”, yani “ormandaki en havalı maymun” yazıyordu. Haliyle bu durum, markanın özellikle sosyal medyada büyük tepki görmesine neden oldu.

H&M’in bu hareketine yönelik tepkiler devam ederken bugün markaya yönelik tepkilerin geldiği son noktayı gösteren bir haber gündeme yansıdı. USA Today’in yaptığı habere göre Güney Afrika’daki “Ekonomik Özgürlük Savaşçıları” isimli grup, H&M’in bu hareketini protesto etmek amacıyla markanın ülkede bulunan bazı mağazalarını saldırdı.

Üstelik gelen haberlere göre yer yer bu prostetoların dozu arttı. Reza Crime Network isimli kuruluşun paylaştığı bilgiye göre East Rand isimli alışveriş merkezinde yer alan H&M mağazasındaki protesto sırasında, polis tarafından -büyük ihtimalle kalabalığı dağıtmak amacıyla- ateş edildi. Polisin yaptığı açıklamaya göre bu ateş sırasında plastik mermi kullanıldı.

News24’ün yaptığı habere göre bu protesto gösterileri sırasında birçok H&M mağazası tahrip edildi. Menlyn Mall isimli alışveriş merkezinden gelişmeleri bildiren bir News24 muhabiri ise protestocuların zaman zaman polisle karşı karşıya kaldığını ifade etti. Tahrip edilen birçok H&M mağazası da protesto gösterilerinin ardından kapatıldı. Bunların yanı sıra, paylaşılan bilgilere göre olaylar sırasında yaralanan olmadı.

H&M Güney Afrika, yaptığı açıklamada tepkilere neden olan görselde yer alan sweatshirt’ü satıştan çektiğini açıkladı ve internet sitesinde bir açıklama yayımlayarak bu konuda hatalı ve oldukça üzgün olduklarını ifade etti. Güney Afrika Yayın Kuruluşu’nun belirttiğine göre Ekonomik Özgürlük Savaşçıları’nın lideri Julius Malema, yaptığı açıklamada gerçekleştirdikleri protesto eyleminden ötürü pişmanlık duymadığını belirtti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola, Yeniden ‘Zero Sugar’a Teşvik Ediyor

Coca-Cola’nın önümüzdeki pazartesiden itibaren televizyonlarda, sinemalarda ve online mecralarda yayınlanacak reklamı sağlığa odaklanıyor. Reklam filmi McCann EMEA tarafından yaratılan reklam ‘İlk Tat’ın devamı niteliğinde.

Reklam filminde yaşlılar evinde kalan Bay Hadley‘in Coca-Cola Zero’yu ilk defa denedikten sonra gençleştiğini görüyoruz. Sevdiği kadına aşkını itiraf ediyor, dövme yaptırıyor, festivallere gidiyor… Bay Hadley “Break free” şarkısı eşliğinde şekersiz kolanın verdiği ilhamla özgürlüğe yelken açıyor. 

Coca-Cola’nın bu kampanyası insanların şekersiz ürünler tercih etmeleri için devletin şekere uyguladığı vergi politikası ve insan sağlığına dayanıyor.

İngiltere’nin Coca-Cola pazarlama müdürü Aedamar Howlett, “kampanya evrensel olarak insanların ‘bucket list’ anlarını hayata geçiriyor. İnsanlara anlarını özel kılan şeyler hatırlatarak bir başarı elde etmek istiyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı. 

Coca-Cola Zero ismini 2016 Nisan’da Coca-Cola Zero Sugar (Coca-Cola sıfır şeker) olarak değiştirdiğinde bu hareket satışları hızlı bir şekilde etki etmiş ve satışları yükseltmişti.

 

 

 

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link