Starbucks’ın Hamlesinin Ardından Çay İşine Girecek “Vizyoner” Girişimciler Aranıyor

Zamanında “Nasıl oluyor da yol tarif ederken kullanılacak kadar çok şubesi olan Amerika menşeili küresel sermaye Starbucks’ta biz Türklerin geleneksel içeceği “Çay” bulunuyor da %100 Türk sermayeli bu toprakların markası Kahve Dünyası’nda “Çay” bulunmuyor?” diye sormuştuk. Tabi bu soruyu sadece Kahve Dünyası değil; ülkemizde kahve perakendeciliği yapan tüm işletmelere yöneltmiştik aslında. Zira bu konu, ülke olarak en çok sahiplendiğimiz, değer verdiğimiz, tükettiğimiz ürünümüz ile ilgiliydi.

Gel zaman git zaman yıl oldu 2016…

Geçtiğimiz günlerde Jale Özgentürk’ün yazısına denk geldim. Yazıda Starbucks’ın, şu anki menülerindeki çay ürünlerinden bağımsız olarak, geçtiğimiz dönemlerde 620 milyon dolara satın aldığı Atlanta menşeli ünlü Teavana çay zincirini ülkemize getirmek için çalışmalara başladığı yazıyordu.

teavanaDahası, Starbucks’ın genel müdürlüğünü halen sürdüren Schultz, Starbucks olabilmek için kahve kategorisinde ne tür stratejiler izlendiyse; Teavana’da da çay özelinde aynı stratejilerin izleneceğini söylemişti. Anlayacağınız önümüzdeki dönemlerde çay kaşığından fincana kadar ‘çay’ ile ilgili aklınıza gelebilecek her nesneye sahip olan Teavana mağaza konseptlerini İstanbul’da görebileceğiz.

Tüm Türkiye’ye hayırlı olsun (!)

Bizim ülkemizin girişimcileri için yazılı olmayan bir kural var. O kural der ki; “Eğer bir caddede yeni açılan bir dükkanın işleri iyi gidiyorsa mutlaka tam karşısına aynı dükkanı sen de aç ki onun kadar para kazanabilesin.” Gerçekten de böyle değil mi? Starbucks, Gloria Jeans, Nero Türkiye’ye geldiğinde hemen karşılarında yerli kahve zincirleri türemedi mi? hem de aynı ürünler, aynı mağaza konseptleri ile!

Teavana’nın Türkiye’ye girişiyle birlikte muhtemelen bu kuralı uygulayan yeni yerli çay zincirleri görmeye başlayacağız; şimdiden Çay Dünyası, Çay Evi, Çay Ateşi, Çay Diyarı, Çay Durağı gibi isimleri görmeye hazırlıklı olun derim. Zira Teavana Türkiye’de yepyeni bir pazar açacak.

Yurdumun sudan sonra en çok tüketilen içeceği olan çayı Amerikalı’ların sayesinde yeniden yudumlayacak olmamızın verdiği üzüntü bir yana dursun, dünya çapında marka yaratma olasılığımızın en yüksek olduğu pazarlardan birinde yardımcı oyuncu olmaktan öteye gidemeyeceğimiz gerçeği beni epey sinirlendiriyor.

Neyse…

Biz en iyisi global oyuncuların bizi pohpohladığı replikleri TV spotlarında izleyip gururlanalım (!);

“Aslansın Türkiye, kaplansın Türkiye… Bu arada, Bi’ çay daha Türkiye?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

6 Comments

  1. Keşke bu yazıyı yazmadan önce biraz araştırsaydın da Çaycı’dan haberdar olsaydın. Dümdüz gelip yazmışsın kardeşim.

  2. Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek. Mustafa’nın dediği gibi yazmadan önce ufak bir araştırma yapsaydın çok iyi olabilirdi. Şayet yazılım sektöründen gelip Türkiye’de Çaycı adında bir girişim kuran Veysel Berk, bu konuda çok güzel bir adım attı. Hatta bu adımları teknoloji ile besleyip stratejik olarak pazarlama faaliyetlerini de anlık olarak yansıtıyor. https://www.youtube.com/watch?v=LxU1Izld-xM adresindeki 10 dakikalık videoda bahsettiğim stratejik adımlar konusunda bilgi edinebilirsin.

    1. “Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek.” derken hangi teknikten bahsettiğini anlayamadım. Belki bir gün tekniğimi geliştirmek adına senden ders alırım ha?

      Çaycı’yı ilk defa senden duydum. Kaç şubesinin olduğunu merak edip Google’da arattırdım. Sıralamaları yetersiz. Bence SEO hizmetine ihtiyaçları var. Naçizane tavsiyem markalaşmadan ziyade SEO tarafı ile ilgili yorum yapman ;) Diğer tarafları pazarlamacı ya da marka uzmanları halletsin ;)

Bir Cevap Yazın

Louvre Müzesi, Fransa’nın Dünya Kupası Zaferini Mona Lisa Aracılığıyla Kutladı

Fransa’nın FIFA 2018 Dünya Kupası’nı almasının ardından markalar değişik kutlama içerikleri ve reklamları paylaşıyorlar.

Fransa’nın başkenti Paris’in Eifel kulesi’nden sonra belki en önemli simgelerinden birisi olan ve içerisinde pek çok önemli sanat eserini barındıran Louvre Müzesi de Fransa’nın galibiyetini kutlamak için değişik bir çalışma yaptı.

Müzenin içerisindeki en önemli eserlerden birisi kuşkusuz Leonardo Da Vinci’nin ünlü tablosu Mona Lisa. Louvre Müzesi bu ünlü eser Mona Lisa aracılığıyla Fransa’nın futbol takımının başarısını kutladı.

Müze Mona Lisa’ya Fransa milli takım üstü giydirdiği bir Tweet paylaştı. Burada Mona Lisa’nın her zamanki gülümsemesinden daha büyük bir gülümseme ile durduğunu görüyoruz.

Louvre Müzesi, “Dünya kupasındaki Zaferleri için Fransa Milli Takımı’na tebrikler” mesajıyla yukarıdaki Tweet’i paylaştı. Tweet kısa zamanda oldukça beğeninin yanı sıra pek çok yorum da aldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WeWork Şirketi, İş Yerinde Et Ürünlerini Yasakladı


20 milyar dolar değerindeki ofis kiralama şirketi olan WeWork, Cuma günü 6 bin çalışanına mail yoluyla çalışanlarının tavuk ve et içeren öğünleri hiç bir şekilde ödeme yapmayacaklarını dile getirdi. Şirket aynı zamanda düzenlediği toplu etkinliklerde, görüşmelerde ve sunumlar arasında et ve tavuk içeren yiyecekler servis etmeyeceğini de bildirdi.

Bu konuda tıbbi ve dini yükümlülükleri olan çalışanlar şirketin idari ekibine yönlendirildi. Çalışanlara iletilen e-postada şirketin kurucu ortağı ve şirket kültür yöneticisi Miguel McKelvey, bu yasağın şirketin karbon ayak izini azaltma çabası olduğunu belirtti. WeWork bu yeni ilke ile birlikte 2023’e kadar Karbondioksit emisyonunu 200 kilogram azaltacak, 62,7 litre su tasarrufu yapacak ve 15,507,103 hayvanın hayatını kurtaracak.

McKelvey ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise; 

“Yeni araştırmalar gösteriyor ki etten kaçınmak, bir bireyin çevreye verdiği zararı azaltmasının en iyi yolu hatta bu yöntem hybrid araba kullanımına geçmekten çok daha etkili.

Bu kararın hepimizi etkilemeyeceğinin farkındayız fakat WeWork’un yapmış olduğu bu vizyoner ve yenilikçi adımın hepimizin sağlığına katkıda bulunacağını biliyoruz.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link