Starbucks’ın Hamlesinin Ardından Çay İşine Girecek “Vizyoner” Girişimciler Aranıyor

Zamanında “Nasıl oluyor da yol tarif ederken kullanılacak kadar çok şubesi olan Amerika menşeili küresel sermaye Starbucks’ta biz Türklerin geleneksel içeceği “Çay” bulunuyor da %100 Türk sermayeli bu toprakların markası Kahve Dünyası’nda “Çay” bulunmuyor?” diye sormuştuk. Tabi bu soruyu sadece Kahve Dünyası değil; ülkemizde kahve perakendeciliği yapan tüm işletmelere yöneltmiştik aslında. Zira bu konu, ülke olarak en çok sahiplendiğimiz, değer verdiğimiz, tükettiğimiz ürünümüz ile ilgiliydi.

Gel zaman git zaman yıl oldu 2016…

Geçtiğimiz günlerde Jale Özgentürk’ün yazısına denk geldim. Yazıda Starbucks’ın, şu anki menülerindeki çay ürünlerinden bağımsız olarak, geçtiğimiz dönemlerde 620 milyon dolara satın aldığı Atlanta menşeli ünlü Teavana çay zincirini ülkemize getirmek için çalışmalara başladığı yazıyordu.

teavanaDahası, Starbucks’ın genel müdürlüğünü halen sürdüren Schultz, Starbucks olabilmek için kahve kategorisinde ne tür stratejiler izlendiyse; Teavana’da da çay özelinde aynı stratejilerin izleneceğini söylemişti. Anlayacağınız önümüzdeki dönemlerde çay kaşığından fincana kadar ‘çay’ ile ilgili aklınıza gelebilecek her nesneye sahip olan Teavana mağaza konseptlerini İstanbul’da görebileceğiz.

Tüm Türkiye’ye hayırlı olsun (!)

Bizim ülkemizin girişimcileri için yazılı olmayan bir kural var. O kural der ki; “Eğer bir caddede yeni açılan bir dükkanın işleri iyi gidiyorsa mutlaka tam karşısına aynı dükkanı sen de aç ki onun kadar para kazanabilesin.” Gerçekten de böyle değil mi? Starbucks, Gloria Jeans, Nero Türkiye’ye geldiğinde hemen karşılarında yerli kahve zincirleri türemedi mi? hem de aynı ürünler, aynı mağaza konseptleri ile!

Teavana’nın Türkiye’ye girişiyle birlikte muhtemelen bu kuralı uygulayan yeni yerli çay zincirleri görmeye başlayacağız; şimdiden Çay Dünyası, Çay Evi, Çay Ateşi, Çay Diyarı, Çay Durağı gibi isimleri görmeye hazırlıklı olun derim. Zira Teavana Türkiye’de yepyeni bir pazar açacak.

Yurdumun sudan sonra en çok tüketilen içeceği olan çayı Amerikalı’ların sayesinde yeniden yudumlayacak olmamızın verdiği üzüntü bir yana dursun, dünya çapında marka yaratma olasılığımızın en yüksek olduğu pazarlardan birinde yardımcı oyuncu olmaktan öteye gidemeyeceğimiz gerçeği beni epey sinirlendiriyor.

Neyse…

Biz en iyisi global oyuncuların bizi pohpohladığı replikleri TV spotlarında izleyip gururlanalım (!);

“Aslansın Türkiye, kaplansın Türkiye… Bu arada, Bi’ çay daha Türkiye?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

6 Comments

  1. Keşke bu yazıyı yazmadan önce biraz araştırsaydın da Çaycı’dan haberdar olsaydın. Dümdüz gelip yazmışsın kardeşim.

  2. Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek. Mustafa’nın dediği gibi yazmadan önce ufak bir araştırma yapsaydın çok iyi olabilirdi. Şayet yazılım sektöründen gelip Türkiye’de Çaycı adında bir girişim kuran Veysel Berk, bu konuda çok güzel bir adım attı. Hatta bu adımları teknoloji ile besleyip stratejik olarak pazarlama faaliyetlerini de anlık olarak yansıtıyor. https://www.youtube.com/watch?v=LxU1Izld-xM adresindeki 10 dakikalık videoda bahsettiğim stratejik adımlar konusunda bilgi edinebilirsin.

    1. “Necip tekniğin iyi ama geliştirmen gerek.” derken hangi teknikten bahsettiğini anlayamadım. Belki bir gün tekniğimi geliştirmek adına senden ders alırım ha?

      Çaycı’yı ilk defa senden duydum. Kaç şubesinin olduğunu merak edip Google’da arattırdım. Sıralamaları yetersiz. Bence SEO hizmetine ihtiyaçları var. Naçizane tavsiyem markalaşmadan ziyade SEO tarafı ile ilgili yorum yapman ;) Diğer tarafları pazarlamacı ya da marka uzmanları halletsin ;)

Bir Cevap Yazın

Ryanair Türkiye’ye Uçuş Başlattı

Ryanair, Dalaman seferleri ile Türkiye pazarına giriyor

Avrupa’nın en ucuz havayolu seferlerini düzenleyen İrlandalı havayolu şirketi Ryanair bugün itibariyle Türkiye’de de uçuş başlattığını duyurdu. Reuters’in haberine göre şirket uçuşların Dalaman’a yapılacağını açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uçuşlar Dublin ve Bratislava kentlerinden Dalaman’a yapılacak.

Dünya’nın haberine göre, şirket Türkiye’ye ilk uçuşunu Bratislava’dan 28 Haziranda gerçekleştirecek. Dublin seferleri ise 24 Temmuz’da başlayacak. Ryanair’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Dublin’den Dalaman’a ilk sefer 24 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Bu sefer için tek yön bilet 39,99 euroya (yaklaşık 193 lira) alınabiliyor.

İrlanda’da 1985 yılında kurulan Ryanair, bugün filosundaki 300’den fazla uçak ile 190’dan fazla noktaya sefer gerçekleştiriyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Lancome’dan Genç Kadınlara Anlamlı Destek: Kendi Geleceğini Yazsın!

Kurumsal sosyal sorumluluk tam olarak nedir? Bir markanın yaparak kendisine katma değer sağlayacağı bir proje mi yoksa dezavantajlı gruplara katkı sağlayacağı anlamlı bir etkinlik mi? Lancome 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için oldukça anlamlı bir projeye imza attı.

“Write Her Future ismini verdiği proje ile Lancome, tüm dünyadaki genç kadınların okuma yazma problemine savaş açtı. Sadece selfie çekerek hepimizin katkıda bulunabileceği bu projede Lancome kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Care ile ortak hareket ediyor.

Kampanya kapsamında Lancome ve Futerra herkesi “sen ismini yaz ki o da kendi geleceğini yazsın” mottosu ile selfie çekip üstüne ismini yazarak paylaşmaya ve böylece bir bilinirlik oluşturmaya davet etti.

Çünkü dünya üstünde hala okuma yazma bilmeyen 76 milyon genç kadın var ve okuma yazma bilen bir annenin çocuğu 5 yaşından sonra kendi kendini idare edebiliyor, okumaya ve yazmaya daha hevesli oluyor. Yani genç bir kadının okuma yazma bilmesini destekleyerek aslında gelecek neslin kaderinin de değişimi için katkıda bulunabiliyorsunuz.

Okuma yazma öğrenmesine katkıda bulunarak bir kadının kendi ayakları üstünde durmasına, çocuklarını daha farklı bir bilinçle yetiştirmesine ve kendi hayatını kurmasına destek olabileceğiniz bu projeye şimdiden aralarında Julia Roberts, Lupita Nyongo, Kate Winslet, Taylor Hill, Lisa Eldridge, Isabella Rossellini, Lilly Collins ve Penélope Cruz’un da bulunduğu birçok ünlü destek verdi.

Care ve Lancome’un el ele vererek başlattığı bu proje, birçok kadının hayatını değiştirmek için gelecek 5 yıl boyunca savaşacak.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link












Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link






Teknolojiyi pazarlamaya en yaratıcı ve
verimli şekilde uygulayan markalar 
MarTech Awards ile ödüllendiriliyor.
ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link
Bu Etkinlikte Olmalıyım
close-link