Starbucks’ın Bardak İsimleri Neden İngilizce Değil?

ABD’nin Seattle eyaletinde temelleri atılan dev kahve zinciri Starbucks’tan kahve alırken bardak boyunu ifade etmek için kullandığımız kelimelerin İngilizce olmadığını daha önce fark etmişsinizdir. Çünkü bardak isimleri için kullandığımız Tall, Grande ve Venti boyutlandırması İtalyanca’dan geliyor. Peki bunun sebebini biliyor muydunuz?

Starbucks, ismi Starbucks olmadan önce şu anki CEO’su Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti. Fark ettiyseniz küçük kahve zincirinin ismi de İtalyanca. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz’ın İtalya’ya yaptığı bir ziyaret.

Starbucks’ın kahveleri espresso bazlı kahvelerdir. Espresso denilince de akla ilk önce İtalya gelir elbette. İtalya’nın romantik havası, kafeleri, kahve kültürü ve halkının kahveye olan aşkı Howard Schultz’ı ziyareti sırasında çok etkiler. Kendisi de büyük bir kahve tutkunu olan Howard, İtalya’nın romantizminden çok etkilenir ve bunu kendi ülkesine götürmek ister. Sonradan Starbucks olacak kendi küçük kahve zincirinin ismini İtalyanca yapmakla kalmaz kafesinde kullandığı bardak boylarına İtalyanca isimler verir. Bu ABD için farklı ve yeni bir deneyimdir.

Önce Short, Tall, Grande şeklinde isimlendirdiği bardakları biz bugün Tall, Grande ve Venti olarak kullanıyoruz.

Bu sıralamadaki “Tall” aklınızı karıştırmış olabilir çünkü tall uzun demek. Menüye “Venti”nin eklenmesiyle dört tane bardak boyunun çok fazla olduğuna karar veren şirketin “Short” boyutunu listeden çıkarmasıyla Tall en küçük boy olarak kalmıştır.

Bildiğiniz gibi Starbucks sadece kahve satmıyor, deneyim pazarlıyor. Bunun temelinde Howard Schultz’ın geliştirdiği özel satış ve sunum yöntemlerinin yattığını söyleyebiliriz. Howard, insanlara farklı bir deneyim yaşatmak istediği için bardaklara farklı ve özel isimler vermek istiyor çünkü eğer herkes gibi bardaklara small, medium, large deseydi de Starbucks yine Starbucks olurdu ama bugün bu yazıyı yazıyor olmazdık. Starbucks’ı Starbucks yapan da işte bu farklılıklar ve sunduğu farklı deneyimler. Kahve bardaklarına kişilerin özel isimlerinin yazılması da, dünyanın her yerinde bardakların isimlerinin tall, grande ve venti olarak bilinmesi de bugün Çin’de her 15 saatte bir adet Starbucks açılmasının nedenini oluşturuyor.

Yaratıcılık doğru bağlantıları kurabilmek ve farklı olanı görmektir. Dünyanın en sevilen kahve zincirindeki bardak boyu isimlerinin İtalyanca olmasının nedeni aslında Howard’ın İtalya’ya olan hayranlığı kadar basit bir sebebe dayanıyor ancak markayı ufacık bir dokunuşla da olsa farklılaştırıyor. Starbucks bizim için sıradan bir “kahve zinciri” olmaktan çıkıyor, kahve deneyimi yaşamak için en çok gittiğimiz yere dönüşüyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Markaların Enflasyonla Mücadele Atakları

  • Yıllık yüzde 24.5’e ulaşan enflasyonla mücadele kapsamında, firmalarla ürünlerde asgari yüzde 10 indirim uygulanması başlatılmıştır.
  • İşte yüzde 10 ve daha fazla indirime katılan markaların tam listesi.
  • İlgili Yazı; Nutella’daki Yüzde 70 İndirim, İnsanların Birbirine Girmesine Neden Oldu

    Gelin hangi firmaların enflasyon döneminde ne kadar indirim yaptıklarına bakalım.

PEGASUS


Pegasus tüm yurt içi uçuşlarına özel %20 indirim uyguladı.  Pegasus’un yaptığı bu indirim 1 Aralık 2018 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında geçerlidir.

ECZACIBAŞI TOPLULUĞU

Eczacıbaşı Topluluğu: Karo seramik ve seramik sağlık gereçlerinde VitrA markalı tüm ürünlerde yıl sonuna kadar yüzde 15 indirim uygulayacağını duyurdu.

BOYNER

Boyner grubu tüm magazalarında yüzde 10 indirim kampanyası başlatacak. Enflasyonla mücadeleye tam destek veren Boyner Grup şirketleri AY Marka, Beymen, BR Mağazacılık, Boyner, Hopi ve Morhipo oldu. Yüzde 10 indirim uygulayacak Boyner Grup markaları ise Academia, Agenda, Altınyıldız Classics, Barbie, Beymen Business, Beymen Club, Beymen Collection, Beymen Çanta, Beymen Studio, Black Pepper, Cotton Bar, Divarese, D by Divarese, Deep Purple, Enchantimals, Fabrika, Funky Rocks, George Hogg, Giro, House of Camellia, Limon Company, Loves You, MammaRamma, Monster High, Morhipo Kids, Morhipo Home, Morhipo Beach, NetWork, North of Navy, Penford, People by Fabrika, Pi, Pink&Orange, Que, T-Box, Tommorrowsland, Walk on by, Whiplash olarak sıralandı.

MEDİAMARKT

MediaMarkt: – Tüketicimizin alım gücüne katkıda bulunacak şekilde, belirli ürünlerde indirim yapacağız. Üstelik bu ürünleri her hafta güncelleyerek müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz.

UĞUR  DONDURUCULARI

Uğur donducuları : Uğur Şirketler Grubu’nun Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Öksüzömer, enflasyonla mücadelede üzerlerine düşeni yerine getireceklerini belirterek, “Ürünlerimizde yüzde 10 ile 22 arasında indirim uygulamaya başladık.” dedi.

MARKETLER

Carrefour, BİM, ŞOK, Metro, Migros, Metro, A101 marketlerinde 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim uygulanacak. Marketler şu anda hazırlıklarını yapıyorlar. Yakında indirimler ilan edilecek.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ

Türkiye Bankalar Birliği : TBB’den yapılan açıklamada, “Bankaların firmalara 1 Ağustos’tan sonra yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında 10 Ekimden itibaren vade sonunu beklemeden yüzde 10 indirim yapacaklarını duyurdu.

DAMAT ve TWEEN MARKALARI

Damat ve Tween markaları : Orka Holding, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında, Damat, Tween ve D’S Damat olmak üzere tüm markalı ürünlerinde yüzde 20 indirim yaptı.

ÇAYKUR

Çaykur 2017’den beri zam yapmadı, bundan sonra da zam yapmayacağını duyurdu.

Kale Endüstri Holding

Kale Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Kale Kilit markalı kilit ürünleri ile Kale Alarm sistemlerinde yüzde 10 indirim uygulayacaklarını duyurdu.

Ek olarak  perakende,mobilya,otobüs biletleri,konut sektörleri,restorantlar,oteller de kampanyaya destek vererek en az %10 indirim yapacaklarını duyurdu.


En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?