Starbucks’ın Bardak İsimleri Neden İngilizce Değil?

ABD’nin Seattle eyaletinde temelleri atılan dev kahve zinciri Starbucks’tan kahve alırken bardak boyunu ifade etmek için kullandığımız kelimelerin İngilizce olmadığını daha önce fark etmişsinizdir. Çünkü bardak isimleri için kullandığımız Tall, Grande ve Venti boyutlandırması İtalyanca’dan geliyor. Peki bunun sebebini biliyor muydunuz?

Starbucks, ismi Starbucks olmadan önce şu anki CEO’su Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti. Fark ettiyseniz küçük kahve zincirinin ismi de İtalyanca. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz’ın İtalya’ya yaptığı bir ziyaret.

Starbucks’ın kahveleri espresso bazlı kahvelerdir. Espresso denilince de akla ilk önce İtalya gelir elbette. İtalya’nın romantik havası, kafeleri, kahve kültürü ve halkının kahveye olan aşkı Howard Schultz’ı ziyareti sırasında çok etkiler. Kendisi de büyük bir kahve tutkunu olan Howard, İtalya’nın romantizminden çok etkilenir ve bunu kendi ülkesine götürmek ister. Sonradan Starbucks olacak kendi küçük kahve zincirinin ismini İtalyanca yapmakla kalmaz kafesinde kullandığı bardak boylarına İtalyanca isimler verir. Bu ABD için farklı ve yeni bir deneyimdir.

Önce Short, Tall, Grande şeklinde isimlendirdiği bardakları biz bugün Tall, Grande ve Venti olarak kullanıyoruz.

Bu sıralamadaki “Tall” aklınızı karıştırmış olabilir çünkü tall uzun demek. Menüye “Venti”nin eklenmesiyle dört tane bardak boyunun çok fazla olduğuna karar veren şirketin “Short” boyutunu listeden çıkarmasıyla Tall en küçük boy olarak kalmıştır.

Bildiğiniz gibi Starbucks sadece kahve satmıyor, deneyim pazarlıyor. Bunun temelinde Howard Schultz’ın geliştirdiği özel satış ve sunum yöntemlerinin yattığını söyleyebiliriz. Howard, insanlara farklı bir deneyim yaşatmak istediği için bardaklara farklı ve özel isimler vermek istiyor çünkü eğer herkes gibi bardaklara small, medium, large deseydi de Starbucks yine Starbucks olurdu ama bugün bu yazıyı yazıyor olmazdık. Starbucks’ı Starbucks yapan da işte bu farklılıklar ve sunduğu farklı deneyimler. Kahve bardaklarına kişilerin özel isimlerinin yazılması da, dünyanın her yerinde bardakların isimlerinin tall, grande ve venti olarak bilinmesi de bugün Çin’de her 15 saatte bir adet Starbucks açılmasının nedenini oluşturuyor.

Yaratıcılık doğru bağlantıları kurabilmek ve farklı olanı görmektir. Dünyanın en sevilen kahve zincirindeki bardak boyu isimlerinin İtalyanca olmasının nedeni aslında Howard’ın İtalya’ya olan hayranlığı kadar basit bir sebebe dayanıyor ancak markayı ufacık bir dokunuşla da olsa farklılaştırıyor. Starbucks bizim için sıradan bir “kahve zinciri” olmaktan çıkıyor, kahve deneyimi yaşamak için en çok gittiğimiz yere dönüşüyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

McDonald’s 90’lar Aşıkları İçin Çıkardığı ‘McDelivery Koleksiyonu’nu Duyurdu


Bir çok kampanyayla dikkat çekmeye çalışan McDonald’s’ı hepimiz çok seviyoruz, sağlıklı olmadığını bildiğimiz halde her fırsatta yiyoruz. Çocuklar için tasarlanan oyuncaklar ve “kral ve kraliçe” tacı ile çocukları mutlu etmeyi de başaran McDonald’s bu sefer de gençleri mutlu etmeyi hedefliyor.

Obezite Sorunu İçin de Kaloriyi Azaltmayı Hedefliyor

Çocuklarda artan obezite durumu için aldığı önlemlerle geçtiğimiz aylarda McDonald’s çocuk menüsü olan “Happy Meals” menüsünün 600 kaloriyi geçmeyecek açıklaması birazda olsa aileler için güvenilir hale gelmiştir. 600, kalorinin içerisinde ise %10’undan azı doymuş yağ ve şeker olacakken, menülerde ki sodyum miktarı da azaltılacağını sizlerle paylaşmıştık.

‘McDelivry’ Koleksiyonu

McDonald’s gençlerin dikkatini çekmek üzere bir koleksiyonla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. 19 Temmuz günü düzenlenecek olan “Küresel McDelivery Günü” kutlamasında “Altın Kemerler” 90’ların nostaljik ve eğlenceli grafikleriklerinden etkilenen 2018 “geçmiş zaman koleksiyonunu’’ sunuyor.

McDonald’s, en ünlü hamburgerlerinden BigMac’in ve ikonik patates kızartmasının yer aldığı çoraplar ile koleksiyonuna renk katmış.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternetin En Popüler Markası H&M

  • İsveçli moda markası H&M, internette 30 milyondan fazla aramayla internetin en popüler markası oldu. 
  • H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi.
  • İlgili yazı; Hazır Giyim Savaşları: Zara vs H&M

İsveçli perakende markası tüm  H&M rakiplerini sollayarak internetin en popüler markası olmayı başardı. H&M, SEMrush tarafından derlenen internet arama verilerine göre, dünya çapında ayda 30 milyondan fazla arama kaydederek, dünyanın en popüler markası olmayı başardı. 

H&M’i ayda 25 milyon arama ile Zara izledi. Spor giyim devi Adidas ve Nike, İngiltere merkezli online perakendeci Asos ile her biri 15 milyondan fazla aylık arama hacmi ile üçüncü sırada yer aldılar.

En sevdikleri moda markalarını tercih eden İngiliz moda tüketicileri, Asos ve New Look ile 4 milyonu aşkın arama ile en üst sıradaki yerini alırken, 2 milyonu aşan Topshop ve Boohoo ile ikinci sırada yer alıyor.

İnternet aramalarına modanın fast food’u olarak bilinen fast-fashion markaları damga vururken lüks markaların ayda 5 milyon aramanın üzerine çıkamadığı görüldü.

Kaynak: Fashionunited

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link