Starbucks’ın Bardak İsimleri Neden İngilizce Değil?

ABD’nin Seattle eyaletinde temelleri atılan dev kahve zinciri Starbucks’tan kahve alırken bardak boyunu ifade etmek için kullandığımız kelimelerin İngilizce olmadığını daha önce fark etmişsinizdir. Çünkü bardak isimleri için kullandığımız Tall, Grande ve Venti boyutlandırması İtalyanca’dan geliyor. Peki bunun sebebini biliyor muydunuz?

Starbucks, ismi Starbucks olmadan önce şu anki CEO’su Howard Schultz kahve işine Il Giornale isimli küçük bir kahve zinciriyle girmişti. Fark ettiyseniz küçük kahve zincirinin ismi de İtalyanca. Tüm bunların sebebi ise Howard Schultz’ın İtalya’ya yaptığı bir ziyaret.

Starbucks’ın kahveleri espresso bazlı kahvelerdir. Espresso denilince de akla ilk önce İtalya gelir elbette. İtalya’nın romantik havası, kafeleri, kahve kültürü ve halkının kahveye olan aşkı Howard Schultz’ı ziyareti sırasında çok etkiler. Kendisi de büyük bir kahve tutkunu olan Howard, İtalya’nın romantizminden çok etkilenir ve bunu kendi ülkesine götürmek ister. Sonradan Starbucks olacak kendi küçük kahve zincirinin ismini İtalyanca yapmakla kalmaz kafesinde kullandığı bardak boylarına İtalyanca isimler verir. Bu ABD için farklı ve yeni bir deneyimdir.

Önce Short, Tall, Grande şeklinde isimlendirdiği bardakları biz bugün Tall, Grande ve Venti olarak kullanıyoruz.

Bu sıralamadaki “Tall” aklınızı karıştırmış olabilir çünkü tall uzun demek. Menüye “Venti”nin eklenmesiyle dört tane bardak boyunun çok fazla olduğuna karar veren şirketin “Short” boyutunu listeden çıkarmasıyla Tall en küçük boy olarak kalmıştır.

Bildiğiniz gibi Starbucks sadece kahve satmıyor, deneyim pazarlıyor. Bunun temelinde Howard Schultz’ın geliştirdiği özel satış ve sunum yöntemlerinin yattığını söyleyebiliriz. Howard, insanlara farklı bir deneyim yaşatmak istediği için bardaklara farklı ve özel isimler vermek istiyor çünkü eğer herkes gibi bardaklara small, medium, large deseydi de Starbucks yine Starbucks olurdu ama bugün bu yazıyı yazıyor olmazdık. Starbucks’ı Starbucks yapan da işte bu farklılıklar ve sunduğu farklı deneyimler. Kahve bardaklarına kişilerin özel isimlerinin yazılması da, dünyanın her yerinde bardakların isimlerinin tall, grande ve venti olarak bilinmesi de bugün Çin’de her 15 saatte bir adet Starbucks açılmasının nedenini oluşturuyor.

Yaratıcılık doğru bağlantıları kurabilmek ve farklı olanı görmektir. Dünyanın en sevilen kahve zincirindeki bardak boyu isimlerinin İtalyanca olmasının nedeni aslında Howard’ın İtalya’ya olan hayranlığı kadar basit bir sebebe dayanıyor ancak markayı ufacık bir dokunuşla da olsa farklılaştırıyor. Starbucks bizim için sıradan bir “kahve zinciri” olmaktan çıkıyor, kahve deneyimi yaşamak için en çok gittiğimiz yere dönüşüyor.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Tommy Hilfiger ile Moda Engel Tanımıyor: Engelli Bireylere Özel Tommy Adaptive Koleksiyonu ile Tanışın!

Ünlü moda markası Tommy Hilfiger engelli bireylerin istedikleri gibi giyinmelerin önünü açan yenilikçi bir koleksiyona imza attı. Tommy Adaptive ismi verilen koleksiyonda birçok renkli ve stil parça bulmak mümkün.

2016 yılında moda endüstrisine engelli kişilerin katılımını artırmayı amaçlayan kar amacı gütmeyen organizasyon Runway of Dreams ile işbirliği yaparak bir koleksiyon çıkarak marka, koleksiyonu genişletmek ve engelli bireylere daha fazla kıyafet opsiyonu sunmak için yeni bir giyim hattı oluşturdu.

Tommy Adaptive’in misyonunun kendilerini moda ile ifade etmeleri için kişileri güçlendirmek ve onları modaya dahil etmek olduğu belirtildi.

Adaptive her gardıropta olması gereken temel parçalar olan tişörtler, pantolonlar, sortlar, elbiseler ve ceketlerden oluşuyor. Ve tüm bu kıyafetlerin yakaları ya da kolları ayarlanabiliyor. Bazıları manyetik düğmeler içeriyor, fermuarları tek el ile kapatılabiliyor ve böylece moda engel bir parça daha engel tanımıyor hale geliyor.

Tommy Hilfiger bu yeni hattını duyurmak için 18 yaşındaki otistik şef Jeremiah Josey, tekerlekli sandalye kullanan bir dansçı, paralimpik atlet Jeremy Campbell gibi önemli isimlerle çalıştı.

Marka daha önce Runway of Dreams ile çıkardıkları koleksiyon sonrası birçok kişiden ürünleri çeşitlendirmeleri adına yoğun geri dönüşler almaları sonucu böyle bir giyim hattı çıkarmak istediklerini belirtti. Belki de bu geri dönüşler moda endüstrisinde artan bu talep için daha fazla marka için de bir uyanış olur ne dersiniz?

3 Nisan’da lansmanı yapılan Tommy Adaptive koleksiyonu online satışa sunuldu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Starbucks’ta İsminizin Nasıl Yazılacağını Tahmin Eden Site

Daha önce hiç Starbucks’tan kahve alırken kahve bardağının üzerine isminizin yanlış yazıldığına şahit oldunuz mu? Sizin başınıza gelmemiş olabilir, ama özellikle yurt dışında böyle bir olayı tecrübe etmiş birçok kişi bulunuyor. Hatta bu konuyla ilgili olarak 2016 yılının aralık ayında, Starbucks’ta müşteri isimlerinin bardaklara yanlış yazılmasının bir pazarlama stratejisi olabileceğine dair bir yazı paylaşmıştık.

Bu bir pazarlama stratejisi mi bilinmez, ancak birçok kişinin başına gelen bir durum olduğu da yadsınamaz bir gerçek. Bu gerçekten yola çıkan biri de Starbucks’a özgü bu eğlenceli duruma özel olarak bir internet sitesi açmış. Bu internet sitesinin ismi “What’s My Starbucks Name?” (Starbucks İsmim Ne?). İnternet sitesine giriş yaptığınızda, sizden bir isim girmeniz isteniyor. Ekranda bulunan kutucuğa herhangi bir isim girip kutucuğun yanındaki kahve bardağına tıkladığınızda ise o ismin yanlış yazıldığı bir kahve bardağının fotoğrafı karşınıza geliyor. Tabii, internet sitesi yabancı kaynaklı olduğu için Türkçe isimler aratıp sonuç almayı beklememenizi tavsiye ediyoruz.

TIME dergisinin internet sitesinde paylaşılan habere göre, bu ilginç internet sitesini meydana getiren kişi, ABD’de 2011 yılından beri yayımlanan komedi türündeki Bob’s Burgers isimli çizgi dizinin yazar ekibinde yer alan Justin Hook. Belirtilene göre Justin Hook, sosyal medya sitesi Tumblr’da yer alan “Starbucks Name Fail” (Starbucks İsim Hatası) ve “Starbucks Spelling” (Starbucks Yazılışı) isimli sayfalarda paylaşılan Starbucks bardaklarının fotoğraflarına bu sitede yer vermiş.

Bu arada “Bir isim ne kadar yanlış yazılabilir ki?” diye düşünüyorsanız, Starbucks baristalarının sınırları zorladığı isim hatalarının ve muzipliklerin yer aldığı “Starbucks Çalışanlarının Müşteri İsimlerini Yanlış Yazdığı 8 An” başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link