Merkez ofisi İskoçya’nın Edinburgh kentinde bulunan, Avrupa’nın bir numaralı karşılaştırmalı uçak bileti arama motoru Skyscanner, Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada büyümeye devam ediyor.

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak, kullanıcılarına en hesaplı uçak bileti alternatiflerini tek bir platform üzerinden sunan Skyscanner, 2012 büyüme rakamlarını açıkladı.

  • Skyscanner 2012’de %84’lük bir büyümeyle dünyada en hızlı büyüyen uluslararası uçak bileti arama motoru oldu.
  • Sitesine aylık ziyaretçi sayısı 30 milyonu geçti.
  • Türkiye’de ise 2012 yılında bir önceki seneye oranla %106 oranında büyüme kaydetti.

Skyscanner, bu rekabet üstünlüğünü, bir global dağıtım sistemi (GDS) yerine, havayolları ve çevrimiçi seyahat acenteleriyle doğrudan bağlantı kurarak her uçuş için en doğru fiyat bilgisini kullanmasına bağlıyor.

Skyscanner’in Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök:

“Dünyada olduğu gibi artık, Türk seyahatseverler de giderek artan bir oranda uçak biletlerini internetten arıyorlar. Skyscanner ise seyahatseverlere, seyahatlerini planlamak için farklı internet sitelerini incelemeye vakit ayırmak yerine, tek platform üzerinden hem havayollarının hem de seyahat acentelerinin fiyatlarını kolayca ve zaman harcamadan karşılaştırabilme imkanı sunuyor. Bu sene Türkiye’de iki kat büyümüş olmamız, Türkiye’nin uçak bileti arama sektöründe gittikçe daha önemli bir pazar haline geldiğinin ve Skyscanner’ın bu pazardaki ihtiyaçlara en uygun hizmetleri sunduğunun bir göstergesi. Çıtamızı daha da yükselterek, Türkiye’de büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Bu başarının özünde ise, Skyscanner’ın kurucusu olan Gareth Williams’ ın 2001 yılında ucuz uçuş ararken yaşadığı hayal kırıklığı vardır. Hayal kırıklığına sebep olan durum, Gareth’in Fransa’da yaşayan ağabeyini ziyaret etmek amacıyla en ucuz uçuşları bulmak için çeşitli havayolu ve seyahat acentesi web sitelerini taramanın zor ve can sıkıcı sürecidir.

Gareth’in hayali: “Dünyadaki tüm ticari uçuş fiyatlarını tek bir yerde toplayacak, birleştirecek ve karşılaştıracak tek bir web sitesi kurmak” oldu. BT girişimcilerinin bir bar beyin fırtınası oturumunda, Gareth Williams ve Bonamy Grimes bu fikirden hoşlanan fizik mezunu Barry Smith (daha sonra Skyscanner’da üçüncü kurucu ortak oldu) ile tanıştılar. Böylece basit bir excel tablosundan Skyscanner doğdu.

skyscanner-150x150

Burada bakış açısının önemi gözümüze çarpıyor. Bir hayal kırıklığı, Gareth için yeni bir pazarın keşfi olarak anlam bulmuştur.

Skyscanner yeni hedefi, Singapur ve Pekin’den sonra yeni ofisini bu yılın sonuna doğru Miami’de açmak. Böylece sitedeki trafiğin %18’ini oluşturan Asya’da yakaladığı başarıyı, Kuzey ve Güney Amerika pazarlarına taşımayı hedefliyor. Tüm dünyadaki ofislerinde farklı milletlerden toplam 180 çalışanı bulunan Skyscanner, 2013’ün sonunda bu sayıyı 280’in üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Paylaş
Esasen gönlünü pazarlamaya vermiş bu genç düz yazıya da bir o kadar meraklıdır, yazmayı sever,etrafındaki her olay, her nesnede pazarlamayı arar, bulur, yorumlar.

Bir Cevap Yazın