Satışları Artırmada ‘Markalama’nın Değeri

satislari-artirmada-markalamanin-degeri

 

Markanız siz odada değilken diğerlerinin onun hakkında ne söylediğidir.” diyor Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Tam bu noktada markalamanın değerini görüyoruz. Çünkü markanın bir logo, websitesi ya da etiket olmadığın farkındayız. Marka tüketicinin algı haritasında kendine yer bulmalı. Peki nasıl? İşin sırrı markalamada.

Şirketinizin görünün yüzü markanızdır. Özellikle tüketicinin zihnini meşgul etmeye aday hergün binlerce dikkat dağıtıcı etken varken markanız dinamik olmalı ve değişen zamanın gerekliliklerine ayak uydurmalıdır. Teknoloji ve trendlere göre değişen tüketici davranışlarını yakalamanız gerekmektedir.

Markalama ile işlerinizi geleneksel şirketlerden daha üst seviyelere çıkarmak için;

Müşteri Hizmetlerinin Önemini Kavrayın

tr-renaultyu-kesfet-musteri-hizmetleri-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Malum güvensizlik çağında tüm müşterilerin aradığı şeylerden birisi herhangi bir sıkıntı yaşadığı zaman ona hızlı bir şekilde yardımcı olacak, güvenebileceği bir müşteri desteği. Bir şirketi diğerleri arasında rekabette öne çıkaracak en önemli etkenlerden birisi güvenilirliği ve sorun çözme konusunda hızlı olmakla ‘ünlenmiş’ bir müşteri hizmetleri bölümünün varlığıdır. Memnuniyetin de memnuniyetsizliğinde hızla yayıldığı bu çağda tüketicilerin başka tüketicilere sizi tavsiye etmesinin tadını çıkarın.

Sunduğunuz Değerin Ne Olduğunu İyi Anlatın!

Ağızdan Ağıza reklamcılık tekniği ile müşteriyi kendinize çekmiş olabilirsiniz ancak o müşteriyi sadık müşteri haline getirebilmeniz için ona bir değer sunmanız, vazgeçemeyeceği bir deneyim yaratmanız gerekiyor. Eğer sunduğunuz bu değer müşterinizin beklentisinin altındaysa sizden sürekli satın alım yapayacaktır.

Bir müşteri ile ilk satın alım deneyiminizde kar beklemektense yaşadığı deneyimi onun için unutulmaz kılmalısınız. Unutmayın bir şirket tekrarlayan satışlardan sonra karlı hale gelir.

Sunduğunuz değerin müşteri tarafından farkedilerek sizden sürekli satın alım yapmaya başlaması muhteşemdir. Ancak gerçek hayatta bu tam olarak böyle işlemez. Sizin sunduğunuz değeri aynı zamanda reklamlarınızla da tüketici zihninde pekiştirmeniz gerekmektedir.

Markanız Hakkında Bir Hikaye Yaratın

markahikaye-1

Müşterilerinizin sizi tanımasını, size güvenmesini ve sevmesini istiyorsunuz. O zaman yöneleceğiniz nokta markanızın köklerinden başlayan hikayenizi onlarla paylaşmak olsun. Unutmayın başarı hikayeleri her zaman etkileyicidir ve dikkat çeker.

Müşterinin bir markaya sevgi duyması o markaya olan sadakatinin artmasına neden olur. Müşterinin markanızı sevmesinin ilk koşulu ise ona saygı duymasıdır.

Görünür Olun, Unutulmaya Meydan Okuyun

Coca Cola 1892’de kuruldu, bugün ise dünyanın en çok bilinen markası. Başarısının sırları arasında tüm dünyaya yayılan bir reklam ağının olması. Unutmayın gözden uzak olan gönülden de uzak olur.

Online Görünürlük Sağlayın!

Markanız ile ilgili bilgi almak için hedef kitlenizin gideceği ilk yerin arama motorları olduğunun farkındasınız. Bu nedenle lk işiniz online itibarınızı yapılandırmaya başlamak. Hedef kitleye görmek istediği bilgileri sunmalı, hizmetlerinizi onlara anlatmalı ve online müşteri iliikileri yönetiminizin markanıza sunacağı katkının farkında olmasınız.

İşiniz markanızdır, markanız için hedef kitlenizin zihninde oluşturacağınız bir algıdır. Unutmayın insanlar tanıyıp, sevip saydığı markalar hakkında olumlu algılara sahip olurlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Marka olmak kolay bir oluşum değildir. Sürdürülebilirlik çerçevesinde gelişmiş, kendini kanıtlamıştır. Marka = Güven dir. Yıllarca toplumun kalbinde taht kuran ürünler, müşterisinin her zaman memnun etmiş ve kullanıcı deneyimini artırarak gönüllerin güvenini kazanmıştır. Marka olmak uzun yıllar içersinde oluşan sadakatle yakından ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

Beko FC Barcelona’nın Global Ana Sponsoru Oldu

Beko 2014 yılından bu yana sürdürdüğü FC Barcelona sponsorluğunu, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon daha uzattığını duyurdu. Kapsamı genişleyen yeni anlaşmayla Beko, FC Barcelona’nın global üç ana sponsorundan biri oldu. FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué ise Beko’nun küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ projesinin kampanya elçisi olacak.

Avrupa solo beyaz eşya pazarının lideri Beko, FC Barcelona (FCB) ile 2014 yılından bu yana süren sponsorluk anlaşmasını yeniledi. Beko, 2018-2019 sezonundan itibaren üç sezon sürecek sözleşmeyle FCB’nin global üç ana ortağından biri oluyor.

Yenilenen anlaşma kapsamında, Beko logosu FC Barcelona formasının sol omzunda yer almaya devam ederken, Beko dünya çapında 300 milyonu aşkın taraftarı bulunan FCB’nin Resmi Ev Aletleri ve Resmi Antrenman Ortağı da oldu.

Beko, FCB sponsorluğuna başladığı 2014-2015 sezonundan itibaren İspanya pazarında istikrarlı bir büyüme çizgisi yakaladı ve pazardaki ilk üç oyuncu arasında girdi. Sponsorluk, Avrupa solo beyaz eşya pazarında zirvede yer alan Beko’nun global marka bilinirliğine özellikle Asya-Pasifik, Ortadoğu, Afrika ve Doğu Avrupa ülkelerinde olumlu katkı sağladı.

Camp Nou’da düzenlenen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, “Geride bıraktığımız dört yılda son derece verimli bir iş birliğine imza attık. FC Barcelona sportif başarısını istikrarlı bir şekilde artırırken, Beko da global marka pozisyonunu dünya çapında güçlendirdi. Her iki marka da sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne yürekten inanarak, sporun temsil ettiği değerleri attıkları her adıma taşıyor. Yeni dönemdeki ortaklığımızın, küresel başarılarımızı ve sağladığımız toplumsal katma değeri artıracağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ise; “Bugün lider küresel bir marka olan Beko ile stratejik bir ortaklığa imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2014’ten bu yana samimiyet ve güven üzerine kurulu bir iş birliği geliştirdik. Kulübümüzün bu dönemde kaydettiği sportif başarılar ve küresel etkileşimde Beko’nun da önemli rolü var. Sonuç olarak Beko, Nike ve Rakuten ile birlikte ana sponsorluğumuzu üstlendi. Bu süreç büyük gayrimenkul projemiz Espai Barça ile birlikte pozisyonumuzu dünya genelinde daha da güçlendirecek diğer stratejik projeler için de önemli bir adım” dedi.

Gerard Piqué Kampanya Sözcüsü

Beko ve FCB’nin kısa süre önce duyurduğu küresel sosyal girişimi ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ (Eat Like a Pro) projesi de yeni sponsorluk döneminin temel odaklardan biri olacak. ‘Şampiyonlar Gibi Beslen’ girişimi, çocukların hayran oldukları sporcuları örnek alarak sağlıklı beslenmelerini ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.

Barselona’daki basın toplantısında, dünyada hızla artan çocukluk dönemi obezitesine karşı farkındalık yaratmayı hedefleyen girişimin global kampanya yüzünün FCB’nin yıldız oyuncusu Gerard Piqué olacağı duyuruldu.

Basın toplantısında söz alan Gerard Piqué; “Sağlıklı beslenme ve doğru egzersiz hem profesyonel bir sporcu hem de iki çocuk babası olarak hayatımda çok önemli bir yere sahip. Küresel bir sorun haline gelen çocukluk dönemi obezitesi endişe verici boyutlara ulaştı. Mevcut eğilim devam ederse, bu sorun katlanarak büyüyecek. Beko ve kulübümün küresel çapta başlattığı bu kritik mücadelenin parçası olmaktan onur duyuyorum” dedi.

Camp Nou’daki imza töreninde Koç Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç, FC Barcelona Başkanı Josep Maria Bartomeu ve Gerdard Piqué’nin yanı sıra, Koç Holding A.Ş. Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Arçelik A.Ş. CEO’su Hakan Bulgurlu, Arçelik A.Ş. Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Zeynep Yalım Uzun ve Arçelik A.Ş. Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Özbil hazır bulundu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link