satislari-artirmada-markalamanin-degeri
satislari-artirmada-markalamanin-degeri

 

Markanız siz odada değilken diğerlerinin onun hakkında ne söylediğidir.” diyor Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Tam bu noktada markalamanın değerini görüyoruz. Çünkü markanın bir logo, websitesi ya da etiket olmadığın farkındayız. Marka tüketicinin algı haritasında kendine yer bulmalı. Peki nasıl? İşin sırrı markalamada.

Şirketinizin görünün yüzü markanızdır. Özellikle tüketicinin zihnini meşgul etmeye aday hergün binlerce dikkat dağıtıcı etken varken markanız dinamik olmalı ve değişen zamanın gerekliliklerine ayak uydurmalıdır. Teknoloji ve trendlere göre değişen tüketici davranışlarını yakalamanız gerekmektedir.

Markalama ile işlerinizi geleneksel şirketlerden daha üst seviyelere çıkarmak için;

Müşteri Hizmetlerinin Önemini Kavrayın

tr-renaultyu-kesfet-musteri-hizmetleri-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Malum güvensizlik çağında tüm müşterilerin aradığı şeylerden birisi herhangi bir sıkıntı yaşadığı zaman ona hızlı bir şekilde yardımcı olacak, güvenebileceği bir müşteri desteği. Bir şirketi diğerleri arasında rekabette öne çıkaracak en önemli etkenlerden birisi güvenilirliği ve sorun çözme konusunda hızlı olmakla ‘ünlenmiş’ bir müşteri hizmetleri bölümünün varlığıdır. Memnuniyetin de memnuniyetsizliğinde hızla yayıldığı bu çağda tüketicilerin başka tüketicilere sizi tavsiye etmesinin tadını çıkarın.

Sunduğunuz Değerin Ne Olduğunu İyi Anlatın!

Ağızdan Ağıza reklamcılık tekniği ile müşteriyi kendinize çekmiş olabilirsiniz ancak o müşteriyi sadık müşteri haline getirebilmeniz için ona bir değer sunmanız, vazgeçemeyeceği bir deneyim yaratmanız gerekiyor. Eğer sunduğunuz bu değer müşterinizin beklentisinin altındaysa sizden sürekli satın alım yapayacaktır.

Bir müşteri ile ilk satın alım deneyiminizde kar beklemektense yaşadığı deneyimi onun için unutulmaz kılmalısınız. Unutmayın bir şirket tekrarlayan satışlardan sonra karlı hale gelir.

Sunduğunuz değerin müşteri tarafından farkedilerek sizden sürekli satın alım yapmaya başlaması muhteşemdir. Ancak gerçek hayatta bu tam olarak böyle işlemez. Sizin sunduğunuz değeri aynı zamanda reklamlarınızla da tüketici zihninde pekiştirmeniz gerekmektedir.

Markanız Hakkında Bir Hikaye Yaratın

markahikaye-1

Müşterilerinizin sizi tanımasını, size güvenmesini ve sevmesini istiyorsunuz. O zaman yöneleceğiniz nokta markanızın köklerinden başlayan hikayenizi onlarla paylaşmak olsun. Unutmayın başarı hikayeleri her zaman etkileyicidir ve dikkat çeker.

Müşterinin bir markaya sevgi duyması o markaya olan sadakatinin artmasına neden olur. Müşterinin markanızı sevmesinin ilk koşulu ise ona saygı duymasıdır.

Görünür Olun, Unutulmaya Meydan Okuyun

Coca Cola 1892’de kuruldu, bugün ise dünyanın en çok bilinen markası. Başarısının sırları arasında tüm dünyaya yayılan bir reklam ağının olması. Unutmayın gözden uzak olan gönülden de uzak olur.

Online Görünürlük Sağlayın!

Markanız ile ilgili bilgi almak için hedef kitlenizin gideceği ilk yerin arama motorları olduğunun farkındasınız. Bu nedenle lk işiniz online itibarınızı yapılandırmaya başlamak. Hedef kitleye görmek istediği bilgileri sunmalı, hizmetlerinizi onlara anlatmalı ve online müşteri iliikileri yönetiminizin markanıza sunacağı katkının farkında olmasınız.

İşiniz markanızdır, markanız için hedef kitlenizin zihninde oluşturacağınız bir algıdır. Unutmayın insanlar tanıyıp, sevip saydığı markalar hakkında olumlu algılara sahip olurlar.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 YORUM

  1. Marka olmak kolay bir oluşum değildir. Sürdürülebilirlik çerçevesinde gelişmiş, kendini kanıtlamıştır. Marka = Güven dir. Yıllarca toplumun kalbinde taht kuran ürünler, müşterisinin her zaman memnun etmiş ve kullanıcı deneyimini artırarak gönüllerin güvenini kazanmıştır. Marka olmak uzun yıllar içersinde oluşan sadakatle yakından ilgilidir.

Bir Cevap Yazın