Satışları Artırmada ‘Markalama’nın Değeri

satislari-artirmada-markalamanin-degeri

 

Markanız siz odada değilken diğerlerinin onun hakkında ne söylediğidir.” diyor Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Tam bu noktada markalamanın değerini görüyoruz. Çünkü markanın bir logo, websitesi ya da etiket olmadığın farkındayız. Marka tüketicinin algı haritasında kendine yer bulmalı. Peki nasıl? İşin sırrı markalamada.

Şirketinizin görünün yüzü markanızdır. Özellikle tüketicinin zihnini meşgul etmeye aday hergün binlerce dikkat dağıtıcı etken varken markanız dinamik olmalı ve değişen zamanın gerekliliklerine ayak uydurmalıdır. Teknoloji ve trendlere göre değişen tüketici davranışlarını yakalamanız gerekmektedir.

Markalama ile işlerinizi geleneksel şirketlerden daha üst seviyelere çıkarmak için;

Müşteri Hizmetlerinin Önemini Kavrayın

tr-renaultyu-kesfet-musteri-hizmetleri-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Malum güvensizlik çağında tüm müşterilerin aradığı şeylerden birisi herhangi bir sıkıntı yaşadığı zaman ona hızlı bir şekilde yardımcı olacak, güvenebileceği bir müşteri desteği. Bir şirketi diğerleri arasında rekabette öne çıkaracak en önemli etkenlerden birisi güvenilirliği ve sorun çözme konusunda hızlı olmakla ‘ünlenmiş’ bir müşteri hizmetleri bölümünün varlığıdır. Memnuniyetin de memnuniyetsizliğinde hızla yayıldığı bu çağda tüketicilerin başka tüketicilere sizi tavsiye etmesinin tadını çıkarın.

Sunduğunuz Değerin Ne Olduğunu İyi Anlatın!

Ağızdan Ağıza reklamcılık tekniği ile müşteriyi kendinize çekmiş olabilirsiniz ancak o müşteriyi sadık müşteri haline getirebilmeniz için ona bir değer sunmanız, vazgeçemeyeceği bir deneyim yaratmanız gerekiyor. Eğer sunduğunuz bu değer müşterinizin beklentisinin altındaysa sizden sürekli satın alım yapayacaktır.

Bir müşteri ile ilk satın alım deneyiminizde kar beklemektense yaşadığı deneyimi onun için unutulmaz kılmalısınız. Unutmayın bir şirket tekrarlayan satışlardan sonra karlı hale gelir.

Sunduğunuz değerin müşteri tarafından farkedilerek sizden sürekli satın alım yapmaya başlaması muhteşemdir. Ancak gerçek hayatta bu tam olarak böyle işlemez. Sizin sunduğunuz değeri aynı zamanda reklamlarınızla da tüketici zihninde pekiştirmeniz gerekmektedir.

Markanız Hakkında Bir Hikaye Yaratın

markahikaye-1

Müşterilerinizin sizi tanımasını, size güvenmesini ve sevmesini istiyorsunuz. O zaman yöneleceğiniz nokta markanızın köklerinden başlayan hikayenizi onlarla paylaşmak olsun. Unutmayın başarı hikayeleri her zaman etkileyicidir ve dikkat çeker.

Müşterinin bir markaya sevgi duyması o markaya olan sadakatinin artmasına neden olur. Müşterinin markanızı sevmesinin ilk koşulu ise ona saygı duymasıdır.

Görünür Olun, Unutulmaya Meydan Okuyun

Coca Cola 1892’de kuruldu, bugün ise dünyanın en çok bilinen markası. Başarısının sırları arasında tüm dünyaya yayılan bir reklam ağının olması. Unutmayın gözden uzak olan gönülden de uzak olur.

Online Görünürlük Sağlayın!

Markanız ile ilgili bilgi almak için hedef kitlenizin gideceği ilk yerin arama motorları olduğunun farkındasınız. Bu nedenle lk işiniz online itibarınızı yapılandırmaya başlamak. Hedef kitleye görmek istediği bilgileri sunmalı, hizmetlerinizi onlara anlatmalı ve online müşteri iliikileri yönetiminizin markanıza sunacağı katkının farkında olmasınız.

İşiniz markanızdır, markanız için hedef kitlenizin zihninde oluşturacağınız bir algıdır. Unutmayın insanlar tanıyıp, sevip saydığı markalar hakkında olumlu algılara sahip olurlar.

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Marka olmak kolay bir oluşum değildir. Sürdürülebilirlik çerçevesinde gelişmiş, kendini kanıtlamıştır. Marka = Güven dir. Yıllarca toplumun kalbinde taht kuran ürünler, müşterisinin her zaman memnun etmiş ve kullanıcı deneyimini artırarak gönüllerin güvenini kazanmıştır. Marka olmak uzun yıllar içersinde oluşan sadakatle yakından ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

Marka Sadakatini Canlandırma Yolu: Kişiselleştirme!

Klasik marka sadakati yaratma yöntemleri artık eskidi.Tüketicilerin artık markalara olan bakış açıları eskisi gibi değil. Bugünün tüketicisi artık eskiye göre çok daha bilinçli, çok daha araştırmacı ve maalesef çok daha az beğenir durumda. Şimdi sıra yeni kuşaklar için yeni yöntemler üretmekte. Daha öncede fazlaca üzerinde durduğumuz gibi bu yeni yöntem kişiselleştirmeden geçiyor.

Bildiğiniz üzere marka sadakati artık müşterilerinizin size verdiği bir şey olmaktan ziyade sizin kazanmanız gereken bir yapıya büründü. Bu kötü mü? Aslında değil, her zamanki tutundurma faaliyetlerinizden vazgeçip yeni şeyler denemeniz için size yapılan bir uyarı sanki.

Hepimiz özgün birey bireyiz ve bir çok ilgi alanına sahibiz. Sizin her müşterinizin de böyle olduğunu düşünürseniz verdiğiniz mesaja aldığınız tepki çeşitlenecektir. Bu nedenle markanızın her müşterinize özel, onların dikkatini çekebilecek türden, kişişelleştirilmiş mesajlar ilettiğinden emin olmasınız.

marka

E mail pazarlamanın hala oldukça önemli olduğunun farkındayız.Ancak unutmayın müşterilerinize sizin dışınızdaki yerlerden de bir çok mesaj ve mail geliyor bu nedenle ancak müşterilerinizin sizden gelen e-maili çok dikkatli bir şekilde okuduğunu da sanmayın.

Özellikle Y kuşağı tüketicisi %70 kişiselleştirilmeyen marka değer önerilerinin markayı kullanmayı bırakmalarına neden olduğunu belirtiyor. Bugün Y kuşağının hemen marka değiştirme lüksü var, ancak sizin hedef kitlenizin %70’ini kaybetme lüksünüz sanırım yok.

Bazı markalar müşteri portföyünde bulunan kişilerin sadece cinsiyetini bilirken, bazıları bu konuyu çoktan aştı. Elinizdeki verinin değerini anlayın ve müşterilerinizi iyi analiz ederek bu bilgiler ışığında müşterilerinize kişiselleştirilmiş kampanyalar , promosyonlar sunun. Farkı anlayacaksınız.

Demografik bilgileri, websitenizi kullanma aralıkları ve saatleri, satın alım geçmişi ve ondan edinebileceğiniz tüm bilgilerin kişiselleştirilmiş öneriler sunmak için altın değerinde olduğunu unutmayın.

E-maillerde kişiselleştirmeyi deneyin, artık toplu tüketim devrinden kişiselleştirilmiş devre geçtiğimizin farkında bir marka olarak müşterilerinize attığınız maillerde isimleri ile hitap etmeyi deneyin. Sadece isimle kalmayın, ona özel bir değer önerisi, istek ve ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş içerikler sunun.

Bunu yaparak müşteri ya da potansiyel müşterinizin websitenize tıklayıp ürün ya da hizmetlerinizi satın alma şansını artırmış olursunuz.

Bu anlattığımız pazar bölümlendirmesinden ziyade mesajları kişiselleştirmek. Çünkü kişiler yaptığınız işin onlara değer yaratabileceğini düşündüğü zaman mesajlarınıza daha olumlu yanıt verir. Sadece ürün ve hizmet tanıtımı yapmaktan ziyade onlara değer yaratmayı deneyin, problemlerini çözmek için ilk adres olun, böylelikle müşteri ile beraber marka sadakati de size gelmiş olacak, göreceksiniz.

İstanbul’da Yapılırsa Trafiği Kesin Kilitleyecek 15 Gerilla Pazarlama Örneği

Bir sorum var. Bugün gördüğünüz reklamlardan kaçını hatırlıyorsunuz?

Ya da şöyle sorayım; En son hangi reklamı hatırlıyorsunuz?

Hatırlayamadığınızı duyar gibiyim… Aslında bu durum bilinçaltımızın reklama karşı panzehir ürettiğinin ve sürekli salgıladığının güzel bir kanıtı. Hal böyle olunca da bu panzehirden etkilenmek istemeyen markalar da çareyi yaratıcı gerilla pazarlama ve ambient reklam faaliyetlerinde arıyor. Bu faaliyetlerin en çok yapıldığı yerlerin başında da sokaklar geliyor.

Biz de Pazarlamasyon olarak markaların insanları etkilemek için şimdiye dek nasıl çalışmalar yaptığını derledik ve harika 15 örnek çıkardık.

 

Otomobil dediğin büyük değil; küçük olur. İşte kanıtı! 

this-smart-car-looks-really-little


“Yaya geçidini bile belirginleştiririm” diyen daksil markası

multipurpose-whiteout-courtesy-of-fedex

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-28


Bir başka zekice kurgulanmış yaya geçidi mecrası reklamı örneği

Creative-Ambient-Ads-Meister-Proper


Stabilo da aynı yaratıcılıkla kendi ürününü sergilemiş

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-8


Apartmanda canlı tenis maçı var. İş makinalarını izlemenin milli sporumuz olduğunu varsayarsak, trafik kuyruğunun sonunun nerede olabileceğini kestirmek çok güç olacaktır. 

real-models-were-hired-to-play-soccer-on-this-adidas-billboard


Bu Ford yük olayını biraz abartmış. Umarız bu reklamı İstanbul’da uygulamazlar. Meraklı kalabalık, ellerinde çekirdeklerle çevrede toplanacaktır. 

this-ford-can-haul-a-lot


Eskilerden bir çalışma… Alman Panteri Kahn topu köşeden çıkarmış. Volkan’lı versiyonunu E-5’e bekleriz.

this-goalie-leaps-over-traffic


Vejeteryanlar için taze yemekler

Creative-Ambient-Ads-tibits-fork


Hava kirliliği yılda 60.000 insanı öldürüyor

creative-ambient-ads-part-3-14


Dururken bile hızlı giden otomobil: Mercedes

creative-ambient-ads-part-3-20-1creative-ambient-ads-part-3-20-2


Otopark baştan aşağı boyanmış

coops-paints


Kendi kendine ayakta duran oje. Ne dersiniz, Sultanbeyli’ye bu ojeyi koysak çalınıp hurdacılara satılır mıydı?

ambient-ads-17-rimmel-quick-dry-nail-polish


Durağı fırına dönüştüren reklam. İstanbul’da da kokoreçli versiyonunu görmek isteriz :)

caribou-coffee-bus-stop


Bisiklet park alanını kendi ürününe dönüştüren Toblerone’a alkış. Keşke kahverengiye de boyansaydı

40-cool-and-creative-ads-that-are-larger-than-life-19


GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün ve Yarın Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Sadece ilk 50 kişi için geçerli olacaktır
close-link
€42,90 Bugün ve Yarın Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday