Satışları Artırmada ‘Markalama’nın Değeri

satislari-artirmada-markalamanin-degeri

 

Markanız siz odada değilken diğerlerinin onun hakkında ne söylediğidir.” diyor Amazon’un kurucusu Jeff Bezos. Tam bu noktada markalamanın değerini görüyoruz. Çünkü markanın bir logo, websitesi ya da etiket olmadığın farkındayız. Marka tüketicinin algı haritasında kendine yer bulmalı. Peki nasıl? İşin sırrı markalamada.

Şirketinizin görünün yüzü markanızdır. Özellikle tüketicinin zihnini meşgul etmeye aday hergün binlerce dikkat dağıtıcı etken varken markanız dinamik olmalı ve değişen zamanın gerekliliklerine ayak uydurmalıdır. Teknoloji ve trendlere göre değişen tüketici davranışlarını yakalamanız gerekmektedir.

Markalama ile işlerinizi geleneksel şirketlerden daha üst seviyelere çıkarmak için;

Müşteri Hizmetlerinin Önemini Kavrayın

tr-renaultyu-kesfet-musteri-hizmetleri-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Malum güvensizlik çağında tüm müşterilerin aradığı şeylerden birisi herhangi bir sıkıntı yaşadığı zaman ona hızlı bir şekilde yardımcı olacak, güvenebileceği bir müşteri desteği. Bir şirketi diğerleri arasında rekabette öne çıkaracak en önemli etkenlerden birisi güvenilirliği ve sorun çözme konusunda hızlı olmakla ‘ünlenmiş’ bir müşteri hizmetleri bölümünün varlığıdır. Memnuniyetin de memnuniyetsizliğinde hızla yayıldığı bu çağda tüketicilerin başka tüketicilere sizi tavsiye etmesinin tadını çıkarın.

Sunduğunuz Değerin Ne Olduğunu İyi Anlatın!

Ağızdan Ağıza reklamcılık tekniği ile müşteriyi kendinize çekmiş olabilirsiniz ancak o müşteriyi sadık müşteri haline getirebilmeniz için ona bir değer sunmanız, vazgeçemeyeceği bir deneyim yaratmanız gerekiyor. Eğer sunduğunuz bu değer müşterinizin beklentisinin altındaysa sizden sürekli satın alım yapayacaktır.

Bir müşteri ile ilk satın alım deneyiminizde kar beklemektense yaşadığı deneyimi onun için unutulmaz kılmalısınız. Unutmayın bir şirket tekrarlayan satışlardan sonra karlı hale gelir.

Sunduğunuz değerin müşteri tarafından farkedilerek sizden sürekli satın alım yapmaya başlaması muhteşemdir. Ancak gerçek hayatta bu tam olarak böyle işlemez. Sizin sunduğunuz değeri aynı zamanda reklamlarınızla da tüketici zihninde pekiştirmeniz gerekmektedir.

Markanız Hakkında Bir Hikaye Yaratın

markahikaye-1

Müşterilerinizin sizi tanımasını, size güvenmesini ve sevmesini istiyorsunuz. O zaman yöneleceğiniz nokta markanızın köklerinden başlayan hikayenizi onlarla paylaşmak olsun. Unutmayın başarı hikayeleri her zaman etkileyicidir ve dikkat çeker.

Müşterinin bir markaya sevgi duyması o markaya olan sadakatinin artmasına neden olur. Müşterinin markanızı sevmesinin ilk koşulu ise ona saygı duymasıdır.

Görünür Olun, Unutulmaya Meydan Okuyun

Coca Cola 1892’de kuruldu, bugün ise dünyanın en çok bilinen markası. Başarısının sırları arasında tüm dünyaya yayılan bir reklam ağının olması. Unutmayın gözden uzak olan gönülden de uzak olur.

Online Görünürlük Sağlayın!

Markanız ile ilgili bilgi almak için hedef kitlenizin gideceği ilk yerin arama motorları olduğunun farkındasınız. Bu nedenle lk işiniz online itibarınızı yapılandırmaya başlamak. Hedef kitleye görmek istediği bilgileri sunmalı, hizmetlerinizi onlara anlatmalı ve online müşteri iliikileri yönetiminizin markanıza sunacağı katkının farkında olmasınız.

İşiniz markanızdır, markanız için hedef kitlenizin zihninde oluşturacağınız bir algıdır. Unutmayın insanlar tanıyıp, sevip saydığı markalar hakkında olumlu algılara sahip olurlar.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

1 Comment

  1. Marka olmak kolay bir oluşum değildir. Sürdürülebilirlik çerçevesinde gelişmiş, kendini kanıtlamıştır. Marka = Güven dir. Yıllarca toplumun kalbinde taht kuran ürünler, müşterisinin her zaman memnun etmiş ve kullanıcı deneyimini artırarak gönüllerin güvenini kazanmıştır. Marka olmak uzun yıllar içersinde oluşan sadakatle yakından ilgilidir.

Bir Cevap Yazın

Dünyanın En Değerli Markaları Listesinde Teknoloji Hakimiyeti

  • Brand Finance marka değeri raporunda tepelerde hakimiyeti teknoloji markaları kuruyor. Ancak Apple ve Google gibi devleri yıkıp listede ilk sıralara yerleşen ise 150.8 milyar dolar marka değeri ile teknoloji ve e-ticareti harmanlayan Amazon oldu.
  • Ülke bazında Çin’in büyümesi dikkat çekerken, marka gücü konusunda ise çoğunluk hissesi 21st Century Fox’a satılmış olsa da 92.3 puan ile Disney öne çıkıyor.
  • İlgili yazı; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Teknoloji ve e-ticaret günümüzün marka değeri listesinde çok şey değiştirdi. Brand Finance tarafından hazırlanan Global 500 2018 raporunun çıktıları ise her markanın ders çıkarabileceği nitelikte. Gelin ilk 10’da yer alan markalara hep beraber göz atalım;

Bu yıl teknoloji devleri Apple ve Google’ı geride bırakarak birinciliğin sahibi Amazon oldu. Öyle ki e-ticaret devinin marka değeri %42’lik bir artış göstererek 150.8 milyar dolarlara ulaştı. Hem piyasa değeri hem de ciro bakımından dünyanın en büyük internet girişimi olan Amazon artık sadece online bir perakendeci olmaktan uzak, çünkü aynı zamanda hem bulut altyapısı hem de elektronik üreticisi rollerini de üstleniyor. Çünkü Amazon hem yeni sektör hem de coğrafyalara doğru da emin adımlarla büyüyor.

İkincilik tahtında geçen yıla göre %27.2’lik bir düşüşle, 146.3 milyar dolarlık marka değeri ile Apple yer alıyor. Markanın amiral gemisi iPhone’lar cironun üçte ikilik bir kısmını sağlarken, 29 milyon dolarlık satışı ile iPhone X’lerin beklentiyi karşılayamadığı görülüyor.

Listede üçüncü sırada %10’luk düşüş ile 120.9 milyar dolar marka değeri Google yer alıyor. İnternet aramaları, bulut ve mobil teknolojilerde lider olsa da Apple gibi belirli bir sektöre odaklanıyor olması markanın tüm potansiyelini açığa çıkaramamasına neden oluyor olabilir.  Google her ne kadar sürücüsüz araçlara yatırım ile bu döngüden çıkmaya çalışsa da şimdilik Amazon’un yeni yatırımlarının gölgesinde kalmaya mahkum.

Dijital çağın aslında bugünümüz  olduğunun altını çizen Brand Finance, ilk defa Global 500 listesinin ilk 5 sırasında sadece teknoloji markalarının bulunduğunu belirtiyor. Listede 4. sırada 92.3 milyar dolar ile Samsung yer alırken, 5. Sırada yer alan Facebook’un marka değeri 89.7 milyar dolar görülüyor.

Bununla beraber Google’ın satın almış olduğu Youtube ise marka değerini neredeyse ikiye katlayarak 42. Sırada 25.9 milyar dolar ile yer alırken, Çinli teknoloji markaları da marka değerlerini artırma trendinde ilerliyor. Çin’in küresel marka değeri 2008’den bu yana %3’den %15’lere yükselirken 2018’de marka değerini 911.5 milyar dolar olarak görüyoruz. Bununla beraber 2018’in en hızlı büyüyen markalarının da Çin’den geldiğinin de altını çizmek gerekiyor.

Bölgelere göre öne çıkan markalara göz attığımızda 8.4 milyar dolar ile Latin Amerika’nın en değerli markasının bu sene Meksika’dan Pemex olduğunu, Avrupa’nın en değerli markası olarak 43.9 milyar dolar değerleme ile listede 15.sırada yer alan Mercedes Benz’i görüyoruz. Mercedes Benz’in değerini artıran ise takip ettiği pazarlama stratejisi ile genç hedef kitleye daha fazla hitap etmeye başlaması olarak görülüyor.

Orta Doğu’da ise dijital inovasyona artık eskisinden daha fazla önem veren Birleşik Arap Emirlikleri’nin telekomünikasyon markası Etisalat 7.7 milyar dolar değerleme ile yer alırken, Asya’nın en değerli markası Samsung listede daha önce bahsettiğimiz gibi 4.sıradan kendine yer buluyor.

Türkiye’nin en değerli markası ise 2.42 milyar dolar ile Türk Hava Yolları, ikinci en değerli marka ise 1.97 milyar dolar ile Turkcell iken, Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri 27.2 milyar dolar değerinde. Ancak, İsveç’in en değerli markası olan listede yer bulan Ikea ise tek başına 24.4 milyar dolar marka değerine sahip. Türkiye’nin en değerli markaları ile ilgili yazdığımız “En Değerli 100 Türk Markası, Bir Starbucks Etmiyor” yazısına buradan ulaşıp daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Avusturya’nın en değerli markası olan medya ve telekomünikasyon şirketi Telstra’nın değeri ise 12.4 milyar dolar olarak belirlenmiş.

En güçlü markalar endeksini incelediğimizde 92.3lük puanı ile zirvede Disney’i görüyoruz. Her ne kadar yakın zamanda çoğunluk hisseleri 21st. Century Fox tarafından satın alınmış olsa da dünyada daha fazla kitleye ulaşabilmek için Disney sürekli markayı geliştirmek adına yatırımlar yapıyor.

En güçlü markalar endeksinde ilk 5’te ise Disney’den sonra sırayla Visa, Ferrari, Neutrogena, Facebook ve Lego yer alıyor.

Daha fazla detay için raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link