Saklı hikayeleriyle markalar yazı dizimize ikinci kısımla devam ediyoruz.

Coca Cola:

Dünyaca ünlü içecek firmasının ismi aslında karışımı tatlandıran “Coca” yaprakları ve “Kola” fıstığından geliyor. Kola fıstığından geliyor olmasına rağmen logonun daha düzgün olması için şirketin kurucusu koladaki “K” harfini “C” yapmış ve günümüze kadar başarılı bir şekilde markayı taşımış.

800px-Coca-Cola_logo.svg

Volkswagen:

Dünyaca ünlü otomotiv markası Volkswagen, Almanca’da “halkın arabası” anlamına geliyor. Almanya’da her yerde görebileceğimiz marka, Türkiye’de ise biraz daha lüks segmente hitap ediyor.

images

IBM:

Bilgisayar dünyasının en güçlü ve köklü markalarından olan IBM ise bir kısaltma. “International Business Machines” yani “Uluslararası İş Makineleri”, IBM kısaltmasıyla tüm dünyanın bilinen markalarından biri günümüzde.

ibm

IKEA:

Mobilya ve ev eşyaları üzerinde tüm dünyanın en başarılı şirketlerinden biri olan İsveçli marka IKEA, farklı harflerin birleşimi. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soy isminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy “Elmtaryd Agunnaryd”ın baş harflerinden geliyor.

ikea

Pepsi:

Dünyaca ünlü içecek markası Pepsi’nin ismi de en büyük rakibi Coca Cola’ya benzer bir şekilde denilebilir. Markanın ismi sindirimi kolayaştıran enzim olan Pepsin enziminden geliyor.

images (1)

Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın