Rekabette Ayakta Kalmanın Formülü :Yaratıcılık

Markanızın tüketicilerin mesaj karmaşası yaşadığı bu dönemde rekabette ayakta kalmasının yolunun yaratıcılıktan geçtiğini biliyor olmalısınız.

Peki tüketici gözünde nasıl ayakta kalabileceksiniz? Tüketici gerçekten sizi başarılı buluyor mu, ya da çalışmalarınız markanızı gerçek anlamda tüketiciye yansıtıyor mu?

Tüm bu soruların yanıtı için aşağıda markaların tüketicilerine sunduğu çalışmalardan sizler için bir derleme yaptık. Buyrun :)

Dove

“Dove Farklıdır” hepimiz bu slogana aşinayızdır. Dove diğer kişisel bakım ürünleri satan markaların yaptığından ziyade mükemmel bir güzelliğe ve kusursuzluğa vurgu yapmak yerine doğal güzelliğe odaklandı. Adeta bu dünyanın dayattığı güzellik algısına bir protesto olarak doğan Dove bu sloganı yaptığı çalışmalar ile de desteklemeyi unutmadı.

Özellikle bu konuda yaptığı çalışmalar hem hedef kitlesine özgüven aşılarken hem de sadece YouTube bir çok kez paylaşıldı ve çok ses getirdi.

Burada bahsettiğimiz, rakiplerinizden farklılaşmanız ve bunu kendi yolunuzdan özgün bir şekilde yapmanız.Bu anlamda her zaman çoğunluğun odaklandığı nokta doğru olmayabilir, Dove’un yaptığı bu stratejinin bir benzerini de Omo sürdürdü aslında. Tüm temizlik markaları muhteşem temizliğe odaklanırken Omo’nun “Kirlenmek Güzeldir” diyerek kirlenmeye odaklanması oldukça ilgi toplayan ve akılda kalan bir çalışma oldu. Önemli olan hedef kitlenizi hiç beklemediği bir noktadan yakalayarak etkilemenizdir ve bunu da kendi tarzınızla yaptığınızda tüketici algısında rakiplerinizden farklı ve olumlu bir yere konumlanmanız kaçınılmaz olacaktır.

Cuties

cuties

Cuties sizi bekliyor peki siz neyi bekliyorsunuz?

Cuties aslında bildiğimiz mandalin. Türkiye’de değil Amerika Birleşik Devletlerinde California’daki tarlalarda üretilen mandalinleri çocuklar için sağlıklı bir atıştırmalık konsepti ile sunan marka mandalin ve diğer meyveleri kullanarak hazırladığı sevimli meyve tabakları ile fast food’a yatkın ABD tüketicisini sağlıklı bir atıştırmalıkla tanıştırıyor. “Çocuklar Cuties sever, çünkü Cuties çocuklar için üretiliyor” diyerek hedef kitlesini satın alma kararının etkileyicileri olan çocuklar olarak belirliyor. Süpermarketlerde diğer mandalinlerden çok daha pahalıya satılan Cuties mandalinleri en fazla satış rakamına ulaşan meyvelerden de biri aynı zamanda.

Doritos Locos

taco-bell-doritos-tacos

Bir diğer örneğimiz yine ABD’den geliyor. Amerika’nın Meksika tadı fast food restoranı Taco Bell menüsünde sürekli olan Taco Supreme ile Doritos cipslerini harmanlayarak yeni bir ürün yaratıyor. Müşterilerin bayılarak tükettiği bu yeni üründen Taco Bell bir yılda yaklaşık yarım milyar satmaya başlıyor. E bu da doğal olarak günlük bir milyon Doritos Lacos sattıkları anlamına geliyor ki bu çok fazla taco demek!

Wedit

wedit

Wedit ise düğün haftalarından önce çiftlere 5 el kamerası göndererek istedikleri kadar video çekmeleri için olanak sağlayan bir startup, sonrasında çekilen görüntülerle beraber gönderilen kameralardan Wedit ekibinin editlediği videolar normal bir düğün videosundan kat be kat ucuza geliyor.

Ağızdan ağıza iletişimin gücü ile reklama herhangi bir bütçe ayırmadıklarını belirten CEO, Pinterest’ten duyarak gelen yeni müşterilerin gün geçtikçe arttığını belirtiyor. Hedef kitlesinin hangi sosyal mecralarda vakit geçirdiğini bilmenin avantajını kullanan Wedit, geçtiğimiz Eylül’de Haziran satışlarına göre %976 artış sağlamış.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’da Kullanılan Ambalajlar 2025’e Kadar Geri Dönüştürülebilir Olacak

Bir fast food restoranında hayal edin kendinizi, kalabalık gürültülü bir ortam, sizden önce birçok kişinin yemek yediği tepsiler, onların üzerinde kağıt Amerikan servisler, hamburger ve patates kızartması kutuları derken aslında çöp olan ne kadar fazla geri dönüştürülebilir atık olduğunu düşününce şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Peki çöpe gitmek zorundalar mı, artık değiller.

Dünya’nın en büyük fast food restoran zinciri Mc Donald’s 7 yıl içinde kullandığı tüm ambalajları yenilebilir veya geri dönüştürülmüş kaynaklardan sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hayat tarzına olan destekleri her ne kadar devam ediyor olsa da yine de bu hamleyi yapıyor olması sektörü bu konuda ateşleyecek olması bakımından heyecan verici.

Müşterilerinin en önem verdiği bu detayı kendine amaç edinerek, çevre dostu paketleme sistemine tüm restoranlarda geçmeyi hedeflediğini belirten zincir, 2025’e kadar tüm ambalajlarını yenilebilir, geri dönüştürülebilir ve bu konuda sertifikalı kaynaklardan edineceğini ve çalışacakları şirketlerin, ormanların korunmasına katkı sağlayan Forest Stewardship Council sertifikalı olmasına dikkat edeceklerini duyurdu.

Her ne kadar Mc Donald’s ‘da kullanılan ambalajları yarısı hali hazırda yenilenebilir kaynaklardan ediniliyor olsa da bu miktarda ürünü kullanan restoran sayısının %10’u geçmediğini ancak 2025’e kadar tüm restoranlarda aynı standardın uygulanacağı duyurdu.

Ancak yine de bu konuda daha büyük bir farkındalık yaratılması ve standart oluşturulması için farklı endüstrilerde de elini taşın altına koyması gereken şirketler bulunuyor. Böylelikle yeni “geri dönüşüm programları” açılarak konu hakkında geniş bir bilinçlendirme faaliyeti yürütülebilir.

Ancak yine de neredeyse 30 sene önce atık miktarını azaltmaya başlayan Mc Donald’s ‘ın 7 sene içinde bu adımı tamamlıyor olması domino etkisi yaratacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link