Netflix’in Abone Sayısı Nasıl 125 Milyona Ulaştı?

Son dönemde orijinal ve lisanslı içerikleriyle adından sıkça söz ettiren Netflix’in abone sayısı dünya genelinde 125 milyona ulaştı. Netflix tarafından paylaşılan verilere göre, 2018’in ilk çeyreğinde dünya genelinde yaklaşık 7 milyon 410 bin yeni abonesi olan platform, geçtiğimiz yılın Ocak-Mart döneminde 178 milyon dolar olan karını 290 milyon dolara çıkardı.

Peki Netflix’in bu başarısı nereden geliyor?

Netflix takdir edilesi çeşitlilikte, kalitede ve farklılıkta içerikler üretiyor. Dolayısıyla tabii ki başarısını öncelikle bu içerikleri üretebiliyor olmasına borçlu. Ama bu içerikleri üretmek yetmiyor, izletmek de gerekiyor ve Netflix’in asıl başarısı işte burada devreye giriyor.

Netflix’in başarısının temeli ürettiği içeriklerin kalitesine ve farklılığına dayansa da bence en önemli başarı sırlarından birisi Netflix’in dünya genelinde izlediği muhteşem reklam politikasına dayanıyor. Dünyanın pek çok yerinde en iyi reklam ajanslarıyla çalışıyor ve en yaratıcı projeleri bir şekilde kendileri için yaptırmayı başarıyorlar. Bu sayede dizilerini ve filmlerini henüz izlemeyenler olsa dahi duymayan kimse kalmıyor. 

Netflix reklamlarının başarılı olmasının arkasındaki nedenlerinden en önemlisinin de reklam kampanyalarını mutlaka yerelleştiriyor olmaları olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar Netflix Türkiye’nin yaptığı işlerin neredeyse hepsi haber değeri taşıdı ve çoğu da çok beğenildi. Netflix bunu başka ülkelerde de başarıyla yapıyor. Örneğin oldukça dikkat çeken dizisi “Santa Clara Diet”in Almanya tanıtımı için Almanya’nın en sevilen atıştırmalığı “Currywurst”a atıfta bulunarak outdoor çalışmaları yapmıştı.

Netflix Türkiye’nin yaptığı en yaratıcı 5 çalışmayı zaten daha önce sizlerle paylaşmıştık. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix farklı ve etkileyici senaryoları iyi prodüksiyonlarla buluşturup bu şekilde duyurmaya devam ederse üyelerinin sayısında bence çok daha büyük bir artış olacaktır. Özellikle Netflix’in Türk dizisi “The Protector” yayına girdikten sonra, Netflix’in abone sayısının Türkiye’de daha da artması kuvvetle muhtemel. Siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Devrimsel Markaların Başarısının Ardında Ne Yatıyor?

Netflix, Apple ve Spotify neden bu kadar başarılı hiç düşündünüz mü? Bu hafta Pazarlamasyon’un YouTube kanalında bu konuyu konuştuk.

Spotify’ın 58 ülkede 60 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Bu kullanıcıların %25’i her ay düzenli para ödüyor. Keza Netflix’in 2017 sonunda dünya genelinde 117.5 milyon kullanıcısı var. Bu şirketler bu rakamlara nasıl ulaştılar, neden bu kadar başarılılar?

Daha önce Netflix’in başarısı ile ilgili tahminlerimizden bahsetmiştik. Abonelik sistemiyle düzenli kullanıcılar elde eden Spotify ve Netflix’in başarısının altında ortak neler var bunları değerlendirdik. Öncelikle her iki uygulamaya da her türlü cihazdan erişim kolaylığı olması kullanıcıların artması için çok büyük ve önemli bir etken fakat Apple da dahil olmak üzere bu üç markada da ortak olan çok daha bariz bir unsur var: Basitlik.

Apple kaç yaşında olursan ol kim olursan ol benim ürünlerimi kullanabilirsin diyor ve gerçekten Apple ürünleri herkesin kullanabileceği basitlikte tasarlanıyor. Spotify tüm müzikleri tek bir platformda topluyor, Netflix keza tüm dizilerini tek bir platformda buluşturuyor ve istediğiniz ürüne çok daha kolay ulaşma imkanı sağlıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Apple Kendi Kredi Kartını Çıkarıyor

Dün sizlere Apple TV’nin üyelik modeline geçerek abonelik satmaya hazırlandığından bahsetmiştik. Apple yine markasını genişletecek bir yeniliğe imza atmak üzere. Wall Street Journal’ın haberine göre Goldman Sachs ve Apple, Apple Bay markası taşıyacak yeni bir kredi kartı çıkaracaklar.

Apple ve Goldman Sachs, yeni bir ortak kredi kartı çıkarmak için hazırlıklara başladılar. Habere göre, planlanan kredi kartı Apple Pay markasını taşıyacak ve gelecek yıl müşterilere sunulacak.

Apple, Goldman Sachs ile yaptığı anlaşma sonrasında mütyerileri için ödül kartı konusunda Barclays PLC ile uzun süredir devam eden işbirliğini de sona erdirecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link