Netflix’in Abone Sayısı Nasıl 125 Milyona Ulaştı?

Son dönemde orijinal ve lisanslı içerikleriyle adından sıkça söz ettiren Netflix’in abone sayısı dünya genelinde 125 milyona ulaştı. Netflix tarafından paylaşılan verilere göre, 2018’in ilk çeyreğinde dünya genelinde yaklaşık 7 milyon 410 bin yeni abonesi olan platform, geçtiğimiz yılın Ocak-Mart döneminde 178 milyon dolar olan karını 290 milyon dolara çıkardı.

Peki Netflix’in bu başarısı nereden geliyor?

Netflix takdir edilesi çeşitlilikte, kalitede ve farklılıkta içerikler üretiyor. Dolayısıyla tabii ki başarısını öncelikle bu içerikleri üretebiliyor olmasına borçlu. Ama bu içerikleri üretmek yetmiyor, izletmek de gerekiyor ve Netflix’in asıl başarısı işte burada devreye giriyor.

Netflix’in başarısının temeli ürettiği içeriklerin kalitesine ve farklılığına dayansa da bence en önemli başarı sırlarından birisi Netflix’in dünya genelinde izlediği muhteşem reklam politikasına dayanıyor. Dünyanın pek çok yerinde en iyi reklam ajanslarıyla çalışıyor ve en yaratıcı projeleri bir şekilde kendileri için yaptırmayı başarıyorlar. Bu sayede dizilerini ve filmlerini henüz izlemeyenler olsa dahi duymayan kimse kalmıyor. 

Netflix reklamlarının başarılı olmasının arkasındaki nedenlerinden en önemlisinin de reklam kampanyalarını mutlaka yerelleştiriyor olmaları olduğunu düşünüyorum. Bugüne kadar Netflix Türkiye’nin yaptığı işlerin neredeyse hepsi haber değeri taşıdı ve çoğu da çok beğenildi. Netflix bunu başka ülkelerde de başarıyla yapıyor. Örneğin oldukça dikkat çeken dizisi “Santa Clara Diet”in Almanya tanıtımı için Almanya’nın en sevilen atıştırmalığı “Currywurst”a atıfta bulunarak outdoor çalışmaları yapmıştı.

Netflix Türkiye’nin yaptığı en yaratıcı 5 çalışmayı zaten daha önce sizlerle paylaşmıştık. Listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Netflix farklı ve etkileyici senaryoları iyi prodüksiyonlarla buluşturup bu şekilde duyurmaya devam ederse üyelerinin sayısında bence çok daha büyük bir artış olacaktır. Özellikle Netflix’in Türk dizisi “The Protector” yayına girdikten sonra, Netflix’in abone sayısının Türkiye’de daha da artması kuvvetle muhtemel. Siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Zorlu Holding’den Açıklama: “Türkiye’nin Yerli Otomobil Çalışmalarıyla Bağlantımız Yok”

Hatırlarsanız gün içinde sizlerle Zorlu Holding’in sahip olduğu marka Vestel’in yeni elektronik otomobilinin görüntülerinin geldiğini belirtmiştik. Vestel bu konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulunarak durumun yanlış anlaşıldığını ifade etti. İşte Vestel’in basın açıklaması:

Basın Açıklaması  

11 Ekim 2018  

Bugün medyaya yansıyan “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan Zorlu Grubu’nun, Vestel Elektronik aracılığıyla otomobil tasarımı ile tescil başvurusu yaptığına yönelik” haberlerdeki bazı ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. 

Vestel’in geleceğin elektrikli otomobil dünyasına kendi markası ile otomobil üretmek gibi bir planı bulunmamaktadır. Haberlerde bahsi geçen VEO; 1600 kişiyi aşkın Ar‑Ge ekibi ile 8 Ar‑Ge merkezinde yürütülen kokpit tasarımları, şarj istasyonu tasarımları gibi otomobil elektroniğinin de içinde yer aldığı konsept çalışmalar sırasında ortaya çıkarak, başvurusu yapılmış bağımsız bir tasarım çalışmasıdır. 

Bilindiği üzere Vestel, 2017 yılında yaptığı 408 patent başvurusu ile Avrupa Patent Ofisi’ne (European Patent Office) en çok patent başvurusu yapan ilk 100 şirket sıralamasındaki tek Türk şirketidir. 

Vestel olarak ilgi alanımızın sadece otomobil elektroniği olduğunun altını çizer, haberlerde bahsi geçen konunun Türkiye’nin yerli otomobil çalışmalarıyla hiçbir bağlantısı bulunmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız.  

Saygılarımızla,   

Zorlu Holding

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Vestel’in Yerli Otomobilinin İlk Görselleri Yayınlandı

Vestel’in tasarladığı yeni elektrikli otomobilinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil başvurusunun yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 farklı görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun tasarımcıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

Zorlu grup şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonunda Türkiye’nin her yerini elektrikli araçla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda hızlı şarj istasyonu kuracağını ve bunun için 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

İşte VEO’dan ilk görüntüler:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?