Marka Sadakatini Arttıracak 5 Tavsiye!

Hızlı ve teknoloji odaklı dünyamızda, şirketler artık marka sadakatinin var olup olmadığı hakkında ciddi endişe duyuyor. Bu durumu sorgulamakta bir yere kadar haklılar da. Günümüz tüketicileri, ebeveynleri gibi artık bir markaya sadık olmadıklarını söyleyebiliriz çünkü şimdi binlerce seçenekleri var. Kendimden bir örnek verecek olursam; daha iki gün önce iPad’im için bir kılıf almaya niyetlendim. İçine bir dizi kâğıt da koyabileceğim bir model aradım, çünkü bir yazar olarak yazabileceğim ortamlarda seçeneğim olmasını istiyorum. Öncelikle Apple’a baktım, ama aradığımı bulamadım. Birkaç farklı internet sitesine de göz gezdirdikten sonra buldum. Evet, aradığım ürünü satmadıklarını görene kadar ben sadık bir Apple müşterisiydim. Fakat bu tatbiki bir daha Apple’den alışveriş yapmayacağım da anlamına gelmez. Apple gibi büyük ve başarılı bir şirket bile olsanız yine de müşterilerinizin hayal ettiği her ürünü veya hizmeti onlara sunamayabilirsiniz, ama iyi bir içerik yapısı ile ürünlerinizin onların ihtiyaçlarını karşıladığına emin olmalarını sağlayabilirsiniz.

Sadık müşteri oluşturmanızda size yardımcı olabilecek 5 tavsiyede bulunacak olursam…

1) İlgili Olun

ilgiİşinizin dâhil olduğu endüstriyi veya trendlerini takip ediyor musunuz? Eğer sizin alanınızda bariz ya da öngörülen fırsatlar varsa, onlar için hazırlanın.

Örneğin, eğer bir dijital pazarlama şirketiniz varsa ve Google’ın Gmail pazarlama mesajlarını yönetme şeklini yenileceği duyumunu aldıysanız, buna paralel düzenlemeler yapabileceğinizden emin olun veya bu konuya meraklı bir müşteriniz size soru sorarsa en azından cevap verebiliyor olun.

2) Dürüst Olun

dürüstlük
Dürüstlük konseptini birçok açıdan değerlendirebilirsiniz ve her birini benimsemenizi tavsiye ederim. Eğer şirketiniz bir hata yaparsa veya bir şeyler ters giderse (web siteniz saldırıya uğrarsa, hosting’iniz çökerse veya uygulamanız çalışmazsa) bunu üstlenmekten sakın çekinmeyin.

Müşterilerinize neler olduğunu ve bunu düzeltmek için ne yapacağınızı anlatın. Eğer salağı oynarsanız müşterileriniz sizi kötü bir alışkanlığı bırakır gibi bırakır ve bir daha dönüşü çok zor olur. Müşterileriniz şirketinizde ters giden bir durumda dürüst olduğunu görürlerse, buna tolerans gösterip her zaman dürüst olacağınıza dair bir işaret olarak kabul edebilirler.

Dürüstlüğün başka bir boyutu da ürününüzü satma yönteminizdir. Ürününüzde olmayan özelliklerin bir listesini yapmanız gerekmez ama tutamayacağınız sözler vermemeye de dikkat etmelisiniz. Eğer doğru beklentiler oluşturursanız, müşterileriniz ürün veya hizmetinizden ne beklemeleri gerektiğini bilir ve eğer yanlış sözler vermezseniz onlar da hayal kırıklığına uğramazlar.

3) Çözüm Odaklı Olun

cozum_odakli_ol_-1024x427
Müşteri hizmeti, sadık bir müşteri tabanı oluşturma işleminin başarısında çok önemli bir yere sahiptir.

Örneğin, deniz suyundan deforme olan ayakkabılarım için bana bir para iadesi yapmayan Decathlon, şikâyetimin üzerine bana çözümler önermeye başladı. Birçok başka ürün ile değişim önerdiler ve mükemmel bir müşteri hizmeti sundular. Bu nedenle de outdoor giysileri için başka bir mağazaya gitmekte tereddüt ediyorum.

Benzer şekilde Türk Hava Yolları ile uçmayı her zaman tercih ediyorum, çünkü ihtiyaç duyduğumda hızlı ve yardımcı bir müşteri hizmeti sunduklarını biliyorum. Benim sabır seviyem -10 bile olsa onlarınki her zaman +10.

Müşteri hizmetleri ekibinizin hızlı ve arkadaş canlısı olduklarından, ayrıca müşterilere çözüm üretebilmek için gereken araç ve kaynaklara sahip olduklarından emin olun. Şikâyetçi olan müşterilerin çoğu dinlenilmek ve sorunlarının karşılığı olarak bir şey önerilmesini isterler. Eğer onlara bunu verebilirseniz markanıza sadık müşteri kazanma olasılığınız da çok yüksek olacaktır.

4) Ulaşılabilir Olun

ulasilabilirlikİnternet kullanıcılarının %70’i internet sitelerine mobil bir aygıttan ulaştıkları belirlenmiştir. Dolaysıyla dijital ortamda ulaşılabilir olmanız ve tüketicilerinize çözümler sunuyor olmanız günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sosyal medyada, direkt olarak web sitenize gidecek bir link paylaştığınızı düşünün. Akıllı telefon kullanan biri linke tıklıyor ve ana sayfanıza gidiyor. Ama ana sayfanız cevap vermiyor, birkaç tıklama ve aşağı-yukarı yapılan hareketten sonra potansiyel müşteriniz sitenizi ve sunacağınız deneyimi terk edecektir.

Müşterileriniz, neredeyse 7/24 online ve konum bazlı aramalar ile ihtiyaç duydukları hizmet ve ürünlere bu sayede ulaşabiliyorlar. Siz de dijital dünyanın size sunduğu avantajları doğru şekilde değerlendirebilirseniz, tüketicileriniz için ulaşılabilir olur ve markanıza pek çok avantaj sağlamış olursunuz.

Bunun haricinde internet veya sosyal mecralarda paylaşılan iletişim numaraları da erişebilir olmalı. Nasıl olsa bize internetten ulaşırlar veya bir daha ararlar diye düşünülmemeli. Benim gibi mesaj veya mail yazmaya üşenen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok olduğunu söyleyebilirim. Müşterileriniz en fazla iki aramadan sonra alternatif markalara yöneleceklerinden emin olabilirsiniz.

5) Kaliteli Olun

kalite
Siemens markasının hoşuma giden bir kalite parolası vardır, “Kalite, müşterilerimizin geri gelmesi, ürünlerimizin geri gelmemesidir.”

Eğer ürün ve hizmetleriniz zayıfsa; isterseniz en iyi müşteri hizmetlerine, en iyi cevap veren web sitesine ve en yakın iletişime sahip olun, fark etmez. Eğer kalite seviyeniz fiyat politikanız eşdeğerde değilse, tükenirsiniz.

Sadık müşteri kitlenizi yaratmak için bu 5 adımdan istediğinizi seçemezsiniz, 5’ine de ihtiyacınız var. Düşük kalite ile dürüstlüğü bir arada götüremezsiniz. İlgili olmazsanız çözüm odaklı olamazsınız. Ekibinizi bu prensipler etrafında oluşturun ve eğitin, işte bu başarınız için beş beşlik bir yol olduğunu fark edeceksiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Kiğılı’dan Sevgililer Günü İçin Sosyal Deney

Kiğılı bu Sevgililer Günü için yaptığı sosyal deney videosunu sosyal medyadan yayınladı. #SeniGordugumZaman isimli sosyal deneyde Kiğılı özel günlerde güzel ve şık giyinmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapıyor.

Hazırlanan videoda kadınlar ve erkeklere ilk tanıştıkları anlarla ilgili sorular soruluyor. İlk olarak erkeklere sorulan soruların aynıları sonradan kadınlara da soruluyor. “İlk buluşmada ne yediniz”, “nerede tanıştınız”, “evlilik teklifi nasıl geldi” gibi sorulara yanıt vermesi istenen çiftlere son olarak, “onu ilk gördüğünüz zaman ne giyiyordu” diye soruluyor. Kadınlar sorunun cevabını net bir şekilde verebilirken, erkekler bu soruyu o kadar rahat yanıtlayamıyorlar. Kiğılı bu sosyal deney videosunu, “Tüm özel anlarda olduğu gibi bu Sevgililer Günü’nde de ne giydiğiniz hatırlanacak” mesajıyla sonlandırıyor.

Marka, aynı konsept çatısı altında bir de sosyal medya da bir yarışma düzenliyor. instagtagram.com/kigiligiyim adresinde düzenlenen yarışmada, takipçilerin yarışma postunun altına sevgilisini etiketleyip, ilk tanıştıkları gün üzerinde ne olduğunu yorum olarak paylaşması bekleniyor. Hediye olarak ise 4 adet 500 TL’lik hediye çekinden birini kazanma şansı sunuluyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba, Milyarlarca Doların Yattığı 60 Yaş Üstü Tüketici Pazarına Yöneliyor

Günümüzde birçok şirket, öncelikle Y kuşağını hedef kitlesi olarak belirlerken e-ticaret devi Alibaba’nın sahibi olduğu online perakende şirketi Taobao, odağını Çin’in hızla artan yaşlı nüfusuna kaydırdı. Business Insider’ın yaptığı habere göre şirket, geçtiğimiz günlerde mobil uygulamasının yaşlı dostu versiyonunu kullanıma sundu. Taobao, bu şekilde Çin’deki yaşlı insanların dikkatini çekebilmeyi umuyor.

Şu anda Çin’de, 60 yaşın üzerinde 222 milyon insan bulunuyor. Bu rakamın 2020 itibarıyla yaklaşık olarak 255 milyonu bulacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte 2020 yılında, 60 yaş üzeri insanların, ülkenin toplam nüfusunun beşte birini oluşturması bekleniyor.

Çinli şirket Taobao da doğal olarak büyüyen bu tüketici tabanına erişebilmek amacıyla yaşlı kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilecekleri özel bir uygulama yayımladı. Yaşlı kullanıcıların hesapları, doğrudan çocuklarının hesaplarına bağlanabiliyor ve “Benim İçin Öde” seçeneği sayesinde yaptıkları alışverişin ücreti çocuklarına yansıtılabiliyor.

Bunların yanı sıra bu özelleştirilmiş uygulama, her sayfada yaşlı kullanıcıların çocuklarının resmini görüntülüyor ve böylece yaşlı kullanıcılar ürünleri kolay bir şekilde çocuklarıyla paylaşabiliyor ya da arama veya mesaj aracılığıyla bir sohbet başlatabiliyorlar. Ayrıca daha büyük ve biraz daha sade bir arayüze sahip olan uygulamada, yönlendirme için daha fazla kısa yol bulunuyor.

Taobao’nun Kıdemli Ürün Yöneticisi Ding Jian, Business Insider’a e-posta aracılığıyla yaptığı açıklamada şirketin bu yeni staratejisiyle ilgili olarak şunları ifade etti:

“Taobao uygulaması için bu basit ve kullanıcı dostu seçeneği sunarak yaşlı vatandaşlarımız için online alışveriş yapmayı daha kolay hale getireceğiz ve onların daha genç jenerasyonla ve halkla bağlantılı kalmalarına yardımcı olacağız.”

Taobao’nun paylaştığı verilere göre, geçtiğimiz yıl Çin’de yaşayan 50 yaşın üzerindeki tüketiciler, online alışverişte ortalama olarak 44 ürün aldılar ve yaklaşık olarak 800 dolar harcadılar. 60 yaşın üzerindeki tüketiciler hesaba katıldığında, yılda yaklaşık olarak 200 milyar dolarlık bir harcama potansiyeli ortaya çıkıyor.

Şu anda Taobao’nun 60 ila 69 yaşları arasında 6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bununla birlikte şirket, yaşlı kullanıcılara özel uygulamasını geliştirmek amacıyla kullanıcılardan geri bildirim alma görevini üstlenmeleri için geçtiğimiz ay 60 yaş üzerindeki iki kişiyi işe aldı.

Bununla birlikte yaşlı tüketicileri odağına alan tek firma Taobao değil. Daha önce Nestle, Çin’de ve Japonya’da bulunan 50 yaşın üzerindeki tüketicilere özel bir süt piyasaya sürmüştü. Apple ve IBM ise yaşlı kullanıcılar için daha büyük metinlere, daha basit bir arayüze ve daha kolay bir şekilde aile bireyleriyle konuşulabilmesi amacıyla değiştirilmiş bir FaceTime uygulamasına sahip olan özel bir iPad geliştirmişlerdi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link