Marka Sadakatini Arttıracak 5 Tavsiye! 0

Hızlı ve teknoloji odaklı dünyamızda, şirketler artık marka sadakatinin var olup olmadığı hakkında ciddi endişe duyuyor. Bu durumu sorgulamakta bir yere kadar haklılar da. Günümüz tüketicileri, ebeveynleri gibi artık bir markaya sadık olmadıklarını söyleyebiliriz çünkü şimdi binlerce seçenekleri var. Kendimden bir örnek verecek olursam; daha iki gün önce iPad’im için bir kılıf almaya niyetlendim. İçine bir dizi kâğıt da koyabileceğim bir model aradım, çünkü bir yazar olarak yazabileceğim ortamlarda seçeneğim olmasını istiyorum. Öncelikle Apple’a baktım, ama aradığımı bulamadım. Birkaç farklı internet sitesine de göz gezdirdikten sonra buldum. Evet, aradığım ürünü satmadıklarını görene kadar ben sadık bir Apple müşterisiydim. Fakat bu tatbiki bir daha Apple’den alışveriş yapmayacağım da anlamına gelmez. Apple gibi büyük ve başarılı bir şirket bile olsanız yine de müşterilerinizin hayal ettiği her ürünü veya hizmeti onlara sunamayabilirsiniz, ama iyi bir içerik yapısı ile ürünlerinizin onların ihtiyaçlarını karşıladığına emin olmalarını sağlayabilirsiniz.

Sadık müşteri oluşturmanızda size yardımcı olabilecek 5 tavsiyede bulunacak olursam…

1) İlgili Olun

ilgiİşinizin dâhil olduğu endüstriyi veya trendlerini takip ediyor musunuz? Eğer sizin alanınızda bariz ya da öngörülen fırsatlar varsa, onlar için hazırlanın.

Örneğin, eğer bir dijital pazarlama şirketiniz varsa ve Google’ın Gmail pazarlama mesajlarını yönetme şeklini yenileceği duyumunu aldıysanız, buna paralel düzenlemeler yapabileceğinizden emin olun veya bu konuya meraklı bir müşteriniz size soru sorarsa en azından cevap verebiliyor olun.

2) Dürüst Olun

dürüstlük
Dürüstlük konseptini birçok açıdan değerlendirebilirsiniz ve her birini benimsemenizi tavsiye ederim. Eğer şirketiniz bir hata yaparsa veya bir şeyler ters giderse (web siteniz saldırıya uğrarsa, hosting’iniz çökerse veya uygulamanız çalışmazsa) bunu üstlenmekten sakın çekinmeyin.

Müşterilerinize neler olduğunu ve bunu düzeltmek için ne yapacağınızı anlatın. Eğer salağı oynarsanız müşterileriniz sizi kötü bir alışkanlığı bırakır gibi bırakır ve bir daha dönüşü çok zor olur. Müşterileriniz şirketinizde ters giden bir durumda dürüst olduğunu görürlerse, buna tolerans gösterip her zaman dürüst olacağınıza dair bir işaret olarak kabul edebilirler.

Dürüstlüğün başka bir boyutu da ürününüzü satma yönteminizdir. Ürününüzde olmayan özelliklerin bir listesini yapmanız gerekmez ama tutamayacağınız sözler vermemeye de dikkat etmelisiniz. Eğer doğru beklentiler oluşturursanız, müşterileriniz ürün veya hizmetinizden ne beklemeleri gerektiğini bilir ve eğer yanlış sözler vermezseniz onlar da hayal kırıklığına uğramazlar.

3) Çözüm Odaklı Olun

cozum_odakli_ol_-1024x427
Müşteri hizmeti, sadık bir müşteri tabanı oluşturma işleminin başarısında çok önemli bir yere sahiptir.

Örneğin, deniz suyundan deforme olan ayakkabılarım için bana bir para iadesi yapmayan Decathlon, şikâyetimin üzerine bana çözümler önermeye başladı. Birçok başka ürün ile değişim önerdiler ve mükemmel bir müşteri hizmeti sundular. Bu nedenle de outdoor giysileri için başka bir mağazaya gitmekte tereddüt ediyorum.

Benzer şekilde Türk Hava Yolları ile uçmayı her zaman tercih ediyorum, çünkü ihtiyaç duyduğumda hızlı ve yardımcı bir müşteri hizmeti sunduklarını biliyorum. Benim sabır seviyem -10 bile olsa onlarınki her zaman +10.

Müşteri hizmetleri ekibinizin hızlı ve arkadaş canlısı olduklarından, ayrıca müşterilere çözüm üretebilmek için gereken araç ve kaynaklara sahip olduklarından emin olun. Şikâyetçi olan müşterilerin çoğu dinlenilmek ve sorunlarının karşılığı olarak bir şey önerilmesini isterler. Eğer onlara bunu verebilirseniz markanıza sadık müşteri kazanma olasılığınız da çok yüksek olacaktır.

4) Ulaşılabilir Olun

ulasilabilirlikİnternet kullanıcılarının %70’i internet sitelerine mobil bir aygıttan ulaştıkları belirlenmiştir. Dolaysıyla dijital ortamda ulaşılabilir olmanız ve tüketicilerinize çözümler sunuyor olmanız günümüzde bir zorunluluk haline gelmiştir.

Sosyal medyada, direkt olarak web sitenize gidecek bir link paylaştığınızı düşünün. Akıllı telefon kullanan biri linke tıklıyor ve ana sayfanıza gidiyor. Ama ana sayfanız cevap vermiyor, birkaç tıklama ve aşağı-yukarı yapılan hareketten sonra potansiyel müşteriniz sitenizi ve sunacağınız deneyimi terk edecektir.

Müşterileriniz, neredeyse 7/24 online ve konum bazlı aramalar ile ihtiyaç duydukları hizmet ve ürünlere bu sayede ulaşabiliyorlar. Siz de dijital dünyanın size sunduğu avantajları doğru şekilde değerlendirebilirseniz, tüketicileriniz için ulaşılabilir olur ve markanıza pek çok avantaj sağlamış olursunuz.

Bunun haricinde internet veya sosyal mecralarda paylaşılan iletişim numaraları da erişebilir olmalı. Nasıl olsa bize internetten ulaşırlar veya bir daha ararlar diye düşünülmemeli. Benim gibi mesaj veya mail yazmaya üşenen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok olduğunu söyleyebilirim. Müşterileriniz en fazla iki aramadan sonra alternatif markalara yöneleceklerinden emin olabilirsiniz.

5) Kaliteli Olun

kalite
Siemens markasının hoşuma giden bir kalite parolası vardır, “Kalite, müşterilerimizin geri gelmesi, ürünlerimizin geri gelmemesidir.”

Eğer ürün ve hizmetleriniz zayıfsa; isterseniz en iyi müşteri hizmetlerine, en iyi cevap veren web sitesine ve en yakın iletişime sahip olun, fark etmez. Eğer kalite seviyeniz fiyat politikanız eşdeğerde değilse, tükenirsiniz.

Sadık müşteri kitlenizi yaratmak için bu 5 adımdan istediğinizi seçemezsiniz, 5’ine de ihtiyacınız var. Düşük kalite ile dürüstlüğü bir arada götüremezsiniz. İlgili olmazsanız çözüm odaklı olamazsınız. Ekibinizi bu prensipler etrafında oluşturun ve eğitin, işte bu başarınız için beş beşlik bir yol olduğunu fark edeceksiniz.

Bir Cevap Yazın

Facebook’tan YouTube’a Hamle: Facebook Creator App 0

Facebook Creator App

Kullanıcı sayısı dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i bile geçen Facebook, geliştirdiği Facebook Creator App uygulaması sayesinde, izleyici kitlesi arasındaki kanaat önderleri (influencer) ile yayınlanan yapımlar arasındaki mesafeyi daha da kısaltmayı hedefliyor.

Uygulama, internet “fenomenlerine” video oluşturma, video düzenleme ve canlı yayın için yeni bir alan açmış olacak. Ayrıca takipçileriyle mesajlaşmalarına ve videolarına dair istatistikleri takip etmelerine de imkân sağlayacak. Uygulama kişisel profiller için geçerli olmayacak, yalnızca Facebook sayfası sahipleri kullanabilecek.

Creator App
Facebook Creator App’ten bir ekran görüntüsü

Facebook’un “fenomenler” için duyurduğu bu yeni ürünü aslında, daha fazla insana ulaşarak başarısını artırmak isteyen birçok internet ünlüsü için hâlâ en önemli sıçrama tahtası olan YouTube ile rekabet etmek istemesi olarak yorumlayabiliriz. Anlaşılan o ki hem YouTube’un bu konumu hem de Snapchat’in içerik üretenler için daha fazla ürün ve hizmet sunacağını açıklaması, Facebook’u harekete geçirmiş görünüyor.

Facebook Ürün Müdürü Fidji Simo, geçtiğimiz günlerde yazdığı blog yazısında, YouTube ünlüsü Markian Benhamou ve Facebook’ta komik içerikler paylaşan Jay Mendoza ile bir araya geldiklerini belirtti. Simo, internette içerik oluşturanların ihtiyaçlarının ve hedeflerinin çeşitlendiğini ve bu kişilerin takipçi kitlesini beslemek için gereken araçlara sahip olmalarının önemli olduğunu yazdı. Facebook bunun yanında, Facebook Creator App uygulamasının içerik üreticileri tarafından nasıl kullanılacağına dair bir internet sitesi de hazırlamış.

Facebook Creator App uygulamasının, YouTube’un hakimiyetindeki video pazarlama alanında Facebook’un da var olması için önemli bir hamle olmması bekleniyor.

Her ne kadar bu uygulamanın geliştirilmesi Facebook için rekabet anlamında önemli bir adım olsa da YouTube’un, platform üzerinde kanalı olanlar için benzer bir kanal yönetimi ve videolardan elde edilen gelirlerin paylaşılmasını sağlayan bir ortak programı var. Ne var ki politik ve kültürel konulara odaklanan birçok YouTube ünlüsünü kapsayan YouTube fenomen topluluğunda, reklamverenlerin reklamların nerede görüldüğü konusuna daha fazla eğilmesinden bu yana, ciddi bir belirsizlik yaşanıyor. Özellikle de platformun, reklamverenleri düşünerek videoların uygun olmayan içerik taşıyıp taşımadığı noktasındaki aşırı hassasiyeti, YouTube’daki video üreticileri tarafından gelirlerine bir darbe olarak görülüyor.

Faecbook’un, bu yıl başlattığı YouTube benzeri video platformu Watch sayesinde, canlı yayın içinde reklam verme ve talep üzerine video üretimiyle, içerik üretenler ve platformun kendisi için yeni bir gelir kaynağı yaratmayı başarmıştı. Öyle ki Watch, internet ünlüleri için gelecek vadeden bir özellik olarak öne çıktı. Basketbolda ünlü Ball ailesinin Facebook’un Watch platformu üzerindeki şovu Ball In The Family, Jody Steel’in Body Art’ı ve Jay Mendoza’nın Elote Man’ini, bunun ilk işaretleri olarak kabul edebiliriz. Creator App’i de bu stratejinin yeni bir parçası olarak da düşünebiliriz.

Uygulama, canlı yayınlarıyla öne çıkan video içerik üreticilerini çekmede Facebook’un işine yarayabilir.

Gen Z dijital medya ağı bünyesindeki DanceOn’un Yetenek Direktörü ve İnternet Ünlüsü Yöneticisi Cameron Moody ise diğer platformlarla karşılaştırıldığında internet ünlüleri ve içerik üreticiler için Facebook’un hâlâ en az işe yarar platform olduğunu düşünüyor. Moody, her ne kadar Facebook’un YouTube’daki internet ünlülerini çekmesinin zor olacağını söylese de yeni çıkan uygulamanın dev sosyal ağ için önemli olduğunu, özellikle de canlı videolar konusunda onların dikkatini çekebileceğini de sözlerine ekliyor.

Moody canlı yayın yönetiminin yanında uygulamanın ayrıca, video içerik üreten fenomenlerin hem Facebook hem de Instagram üzerinden takipçileriyle mesajlaşmasını sağlamasının da önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, böylece içerik üreticilerinin takipçileriyle konuşurken uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacağını vurguluyor. Uygulama bunun yanı sıra, Facebook’un hikaye özelliğindeki özel çerçeveler ile efektlerini de içerik üreticilerinin yararına sunuyor.

snapchat
Aslında içerik üreticiler ve markalar arasındaki bu kârlı ilişkinin dikkatini çeken yalnızca Facebook ve YouTube değil. Snapchat de bu konuda yeni ürün ve hizmetler sunacağını açıklaması, rekabetin kolay olmayacağını gösteriyor.

Öte yandan Facebook, özellikle de videoda bir yerleştirme için markaların para ödediği içerikleri üretenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni reklam ürünleri oluşturuyor. İnternet ünlüleri (influencers) pazarlama şirketi olan WHOSAY’in CEO’su Steve Ellis’e göre, içerik üreticileri ve internet fenomenleri, kullanıcıların kayda değer bir deneyim için bu platformları ziyaret etmesi adına cazibe yaratıyor. Ona göre Facebook’un yeni uygulamasının toplayacağı ilgi, markalarla çalışarak gelir elde eden kişilere için işe yaradığı ölçüde gerçekleşecek.

Bakalım Facebook Creator App, Facebook’un video içerik konusunda YouTube ile başa baş bir şekilde yarışmasını sağlayabilecek mi?

2018’e Damgasını Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak? 0

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2018 yılında dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin, 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağının altını çizdi.

2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

Fijital pazarlama
Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Yapay zeka
Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün girdiğiniz Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda Facebook örneğinde olduğu üzere öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak. Bu yazılımlar pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere, birçok sektörün hedef kitlelerini doğru tespitine bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlayacak.

Mesajlaşma aplikasyonları
MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara iletiliyor. Baş döndürücü sayıların olduğu bu alanda mesajlaşma aplikasyonlarının sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor.

Live streaming videolar
İçerik her zaman kraldı ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

AR pazarlama
Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kısa süreli içerik
Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

VR pazarlama
Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek.

Chatbots
Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek gibi gözüküyor. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.

Sanal paralar
Baş döndürücü düzeydeki hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla dikkat çekiyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdürecek.

Daha öncesinde de sizler için 2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri‘ni araştırmıştık.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link