Mutluluğun İç Görüsünü Yakalayan Marka

Tüketicinin iç görüsünü anlamak ve o içeriğe göre reklam üretmek konusunda uzun uzun konuşurken, aynı zamanda müşterinin iç görüsünü nasıl göreceğimiz konusundaki formüllerin arayışındayız. Brandweek’te gerçekleşen workshoplardan birinde, pazarlama dünyasında iç görü yakalamanın öneminden ve bunun için tüm markaların ciddi performans sergilediklerinden bahsederken iç görünün tüketicinin davranışını gözlemlemenin ötesinde, davranışının altında yatan sebep olduğundan söz edilmişti. Tüketicinin davranışlarını neden ve nasıl yaptığını tespit ederek, mesajlarımızı bu nedenlere yönelik hazırladığımızda bizi duyabildiklerini görüyoruz.  Bana göre bunun yolu tüketici gibi yaşamaktan geçiyor. Onun gibi yaşayıp kendimizi tüketici yerinde konumlandırıp, iyi bir empati yapabilmekten geçiyor…

Pazarlamasyon.com’un kurucusu Necip Murat’ın 2016 yılı Eylül ayında yayınladığı ve görselinde “Hemen şimdi çok mutlu olmanı istiyorum, dostum” metninin yer aldığı yazısında markalara seslenirken yer verdiği “Mutluluğu yaşatmadığınız sürece onu sahiplenemezsiniz.”  cümlesinden markalarımız için çıkarılacak çok fazla mesaj var. Geçtiğimiz yıllarda mutluluk vadeden markaları sırasıyla izledik gördük. Ve Necip Murat’ın dediği gibi “eğer satın alındığında mutlu edemeyen bir marka iseniz zaten başarılı bir ürün satmıyorsunuzdur çünkü hiçbir tüketici mutsuz edecek bir ürüne para ödemek istemeyecektir.  Yazıyı hatırlamak isteyenler için;

Mutluluğu Cingıllarda Arayan Markalar… Sözüm Size

Mutluluk denince akla.., Mutluluk her yerde.. Mutluluğun Formülü..  dedik,  mutluluğa kapak bile açtık hep birlikte… ancak artık farklılaşmak için tüketicimizin mutlu olmak adına neler yaptığını ve hangi duyguların arkasında mutluluğun yer aldığını sorgulamamız gereken bir döneme geldik.

Tadelle 2017’ye ,mutluluktan başka duyguların kıymetini de bize öğretir nitelikte bir reklam filmi serisiyle ve yeni ambalajlarıyla  başlangıç yaptı. Hayatın Tadı Elinde “Tadelle” sloganı altında toplanan reklam kampanyasında Sev, Başla, Ağla, Affet, Eğlen vb. sonunda tüketiciyi yine mutluluğa götüren duygulara yer veriyor. Biraz cesareti tetikleyici, biraz hayatın tadını çıkarmamız için mesaj verici, gündelik hayatta tabularımızı ortadan kaldırmalıyız mesajı veren marka, tüketicinin zihninden geçirdiği davranışları hem reklam filmlerinde hem de Tadelle’ nin yeni ambalajlarında yer veriyor.

 

Üstelik içerisindeki maddelerle fizyolojik olarak direk mutluluk hormonlarının tetiklenmesine sebep olan bir ürün yani çikolatadan bahsediyoruz. Böyle olmasına rağmen ürün ve mutluluğu ilişkilendirmek yerine tüketicinin iç görüsüne odaklanarak bizi mutlu edecek diğer duygu ve davranışların yakalanması için çabalanmış.  Ayrıca Tadelle yeni ambalajlarında da bu duygu ve davranışlara yer veriyor. Çevresindeki kişileri affetmeye, eğlenmeye, yeniliklere başlamaya, sevmeye, gezmeye cesaret ettirmek isteyen tüketicilerin bu duyguları söyleyerek hatırlatmak yerine bir çikolatayla ifade edeceği ise şimdiden kendini belli etti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

1983 Eskişehir doğumlu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu ve Anadolu Üniversitesi Pazarlama Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi. Televizyon Haberciliği, Prodüksiyon, Reklam ve Perakende Mağazacılık sektörlerindeki 10 yılı aşkın yöneticilik deneyimlerinden sonra girişimcilik serüvenine girenler arasında. Girişimiyle kurduğu ve Gıda üzerine faaliyet gösteren şirketinde ortaklığı devam etse de reklamcılık sektörüne bağlılığı sebebiyle şu an bir Reklam Ajansında Genel Koordinatör olarak çalışmakta ve iş hayatına Marka ve Kurumsal İletişim Yöneticisi olarak devam etmektedir. JCI, ESGGK, ESGİAD ve Eskişehir Ticaret Odası'nda devam eden üyelikleriyle edindiği deneyimlerini iş hayatına yansıtma çabasında. "Kendinden başkasını görmeyenin değil, gördüğünü paylaşanın peşine düş" fikrinden hareketle kendini yazarlar değil, yazanlar kategorisinde nitelendiriyor. https://medium.com/@ezgioktas

Bir Cevap Yazın

Müşteri Sadakati Oluşturmak İçin Gerekli Olan 3 Unsur

 • Havas Group’un yaptığı araştırmaya göre, tüketiciler, markaların %74’ü ortadan kaybolsaydı, bunu önemsemeyeceklerini belirtiyorlar.
 • Tüketicilerin %75’i ise markaların hayatlarına önemli bir katkı yapmasını bekliyor, ama sadece %40’ı markaların bunu başardığına inanıyor.
 • Markalar, uzun vadeli başarıyı sürdürmek ve büyümeyi sağlamak için müşteri sadakati oluşturmak zorundalar.
 • Abonelik tabanlı bir hizmete kaydolmaktan mutlu olan tüketiciler, meraklı, yeni bir marka denemeye istekli ve sadakatlerini değiştirmeye açıklar.
 • İlgili Yazı: Müşterinizin Sadakatini İstiyorsunuz. Peki, Markanız Yeterince Müşterisine Sadık mı?

Fransa merkezli, çok uluslu reklamcılık ve halkla ilişkiler şirketi Havas Group‘un 15 farklı sektörde ve 33 ülkede, 300 binden fazla insan ve 1.500 markayla yaptığı araştırmaya göre, tüketiciler, markaların %74’ü ortadan kaybolsaydı, bunu önemsemeyeceklerini belirtiyorlar. Tüketicilerin %75’i ise markaların hayatlarına önemli bir katkı yapmasını bekliyor, ama sadece %40’ı markaların bunu başardığına inanıyor. Günümüzde markalar, uzun vadeli başarının nasıl sürdürüleceği ve büyümenin nasıl sağlanacağı sorusuyla karşı karşıya kalmış durumdalar. Bunu yapabilmek için de günümüzün bilinçli tüketici tabanında sadakat geliştirmek zorundalar, ki bu da amaç odaklı bir yaklaşım benimsemeyi gerektiriyor.

PSFK’in müşteri sadakatiyle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde paylaştığı yazıya göre, amaca yönelik yaklaşım, müşterilerin değerlerini, isteklerini ve tercihlerini öncelikle markaların ortak ihtiyaçlara ve ilgi alanlarına dayalı olarak kitlelerle bağlamasına olanak tanıyan özgün bir şekilde ilk sıraya koymak anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, müşteriler kendilerini, diğerlerini ve çevreyi her zamankinden daha fazla önemserler ve markaların da aynı şeyi yapmasını sadece istemezler, aynı zamanda da beklerler.

Direkt olarak tüketiciye yönelik markalarda, alışveriş yaparken mobil cihaz kullanımında, eş düzeyde pazarlada ve gelişmiş sosyal hedeflemedeki yükselişle birlikte; tüketiciler, abonelik tabanlı bir ürün ya da hizmete kaydolmaktan mutlu olurlar. Tüketiciler; meraklı, yetkili, yeni bir marka denemeye istekli ve sadakatlerini değiştirmeye açıklar.

PSFK tarafından hazırlanan ve müşteri ile marka arasındaki yolculuğa yönelik olarak yeni bir vizyon sunan “CX Playbook” (Kullanıcı Deneyimi Taktik Kitabı) isimli raporda ana hatlarıyla belirtilen stratejiler, herhangi bir sektörde faaliyet gösteren kuruluşların, müşterileri için bir numaralı seçim olarak statülerini sağlamlaştırmalarına ve bu müşterileri ömür boyu kullanıcılara dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Bu rapora göre, markalar bunları başarmak için şunlara odaklanmalılar:

 • Gerçeklik: Markaların, tutarlı ve kolay bir şekilde kanıtlanabilir bir bakış açısına sahip olmaları gerekir. Herhangi bir kişi bu konuda Patagonia‘yı örnek olarak gösterebilir. Çünkü Patagonia, tutarlı bir şekilde çevre bilinci mesajlarının hakkını teslim eden bir markadır.
 • Şeffaflık: Yetkili tüketici, kaynakların kullanımı ve genel olarak internetteki bilgilere kolay erişim yoluyla mağazaya değer biçmek için gerekli araçlara sahiptir. Bu yüzden müşterilere bilinçli kararlar almaları konusunda izin veren şirketler, değerli ortaklar haline gelecekler.
 • Kolaylık: İnsanların, yoğun yaşamlarında markalarla etkileşime girmek için kısıtlı bir zamanları var. Bu yüzden kolaylık sunmak ve yan ürün olarak müşterilere zaman kazandırmak oldukça önemlidir. Whole Foods gibi markalar tarafından somutlaştırılan “tıkla ve topla” isimli büyüyen trend buna örnek olarak verilebilir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Burger King, Suudi Arabistan’daki Kadın Şoförlere Ücretsiz Hamburger Veriyor

 • Suudi Arabistan’da geçtiğimiz seneye kadar kadınlar araba kullanamıyordu ve Burger King bu yasağın kalkmasını kutlamak için bir kampanya başlattı.
 • Burger King 24 Temmuz’a kadar Suudi Arabistan’daki kadın şoförlere bedava hamburgerleriyle destek verecek.
 • İlgili yazı; Coca-Cola’dan Suudi Arabistan’nın Kadın Şoförlerine Destek

Hatırlarsanız geçtiğimiz senenin Eylül ayında Suudi Arabistan’daki kadınların araba kullanma yasağı kalkmıştı. Bazı markalar buna yönelik bazı çalışmalar yapmışlardı. Bu kez kadın şoförlere destek Burger King’den geldi.

Burger King kadınların araba kullanmalarını kutlamak için restoranlarına araba sürerek gelen tüm kadınlara bedava hamburger veriyor.

Kampanya 24 Haziranda başlamıştı ve 24 Temmuz’da bitecek.

Burger King aynı zamanda Whopper Burger’ın ismini WhoppHer olarak değiştirdi ve hem Arapça hem İngilizce olarak “Kadınlarımızın araba sürmesini kutluyoruz” mesajını ekledi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link