Modernizmin Türk Kahvesi 0

Doğuş Çay’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 97’si için birinci içecek çay. Yerli ve ithal kahve pazarı ise sadece yüzde 3’lük bir paya sahip. Tüketim çapındaki bu büyük dengesizlik, çay tüketimindeki artışın yanında geleneksel Türk Kahvesi adına olan büyük bir kaybında göstergesi aslında.İşte bu kaybın canlandırılma çalışmalarına yönelik son dönemde Türk kahvesi üzerindeki unutulmuşluğu kaldırmaya çabalayan iki büyük girişim söz konusu. Kahve Dünyası ve Haremlique.

Türk kahvesini merkeze koyan Kahve Dünyası, bu geleneksel ürünü modern bir kafenin ürün ve hizmet anlayışıyla birleştiren bir kuruluş. Haremlique  ise ürünü daha çok şık tasarımlar, şık sunumlarla birlikte göz alıcı yönüyle ön plana çıkarıyor. Genellikle üst gelir konseptine uygun sunumuyla dikkat çeken Haremlique’nin yanında orta gelir düzeyi seviyesine hitabıyla Kahve Dünyası’nın da bulunuşu kahve tüketiminde çift taraflı bir artışı beraberinde getirdi. Nitekim Kahve Dünyası satışlarında Türk kahvesi yüzde 55’lik pay alırken, espresso bazlılar yüzde 35, diğer kahve çeşitleri de yüzde 10’luk bir payı ancak alabiliyor.

k.d

Haremlique’e göre, Türk kahvesinin ülke için bir değer taşıması ve aynı zamanda hiç geliştirilmemiş olması, bu nedenle de birçok fırsatı  içinde barındırıyor olması büyük bir fırsat. Haremlique, adından da anlaşılacağı gibi geleneksel Osmanlı kültürünün ürünü olan kahveyi modernize etmeyi amaçlıyor. Mücevher kutusunu andıran şık, siyah kutularda satışa sunulan, iyi pişirilmiş bir Türk kahvesinden ise, müşterilerin büyük çoğunluğu memnun olarak ayrılıyor. Haremlique marka kahveler Beymen, Harvey Nichols gibi lüks mağazalarda satılıyor ve Park Şamdan, Papermoon gibi lüks restoranların menülerinde de yer alıyor. Haremlique’in ihtişamının tersine Kahve Dünyası sunumlarında sadelik ve gelenekselliği ön planda tutmaya özen gösteriyor. Bu da orta düzey tüketiciyi kendisine çekmeye zaten yetiyor. Aslında her iki markanında farklı kulvarlarda gerçekleştirdiği başarı Türk Kahvesi tüketimini yalnızca orta yaş ve üstü olmaktan çıkarıp genç kesime yaymayı hedefliyor ve hızla olmasa da zamanla bunu başarabilme yolunda ilerliyor.

haremlique-kahve

Son dönemde Türk kahvesine sahip çıkılma yolundaki çabalar da gösteriyor ki, kahvenin bizdeki önemi yavaşça da olsa fark edilme yolunda. En önemli engelleyicilerinden biri olarak ise hazır kahve tüketim oranlarının varlığı elbette tartışılmaz. Bana göre bunun temel sebebi de Türk Kahvesinin modernleştirilmesindeki var olan geç kalınmışlık.Yani  Türk Kahvesi üzerine zamanında kurulamamış yaygın ve zincir kafe kültürleri. Bu yüzdendir ki, umarım unutulmuş diğer birçok Türk kültürü gibi bu konudaki gereken başarıyı yakalamakta da o kadar geç kalmayız.

Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Ünlü Markaların İlk Reklamları 0

Bütünleşik pazarlama iletişimi çabaları içinde yer alan reklam, bugün tüm tutundurma karması elemanları gibi, işletmelerin pazarlama amaçlarının başarılması ve karşılaşılan pazarlama sorunlarının çözümlenmesinde en önemli rollerden birini üstlenir durumda.

Peki günümüz markalarının reklam stratejileri hakkında ne düşünüyorsunuz? Klasik reklamcılığa karşı hızla yükselişe geçen modern reklamcılık, sektörde anlayışı kısa sürede ikiye bölmeyi başardı.

Hal böyle iken reklamların eski yüzleri ile yeni yüzleri arasındaki anlamsal ve biçimsel farklar kaçınılmaz bir boyutta arttı.

Bu eski-yeni karması içinde,  Türkiye’deki bilinen markaların yeni reklamları bir kenara bırakıp, unutulmuş ilk reklamlarını incelemeye ne dersiniz?

Efes Pilsen (1976) 
1
Coca-Cola (1964) 

2

Akbank (1951) 

3

Aygaz (1963) 

5

Koleston (1960)  

6

Sana (1953)

Adsız

Selpak (1971) 

8 (473 x 640)

Blendax (1970) 

4

Ülker (1970) 

Turkcell (90’lar) 

559528_383984084957995_2143945414_n

İngiliz Sporcu İçeceği iPro Sport Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanıyor 0

Şu an Türkiye’de faaliyet gösteren sporcu içecekleri markalarına yeni bir oyuncu ekleniyor. İngiltere menşeili iPro Sport yakın bir zamanda Türkiye pazarında faaliyete başlayacak. Birleşik Krallık ülkeleri dışında 5 farklı ülkede faaliyette bulunan markanın 6. noktası Türkiye olacak.

İzotonik sporcu içecekleri kategorisinde bulunan marka, vücudun kaybettiği tuz ve mineralleri vücuda geri kazandıran, spor esnasında kas gücünün devamına destek veren özelliklere sahip ürünler üretiyor. Markanın 3 farklı ürün çeşidi bulunuyor. Ürünlerde Stevia bitkisi tatlandırma amaçlı kullanılıyor. Sağlıklı beslenme konusunda kalite güvencesi programı olan informed-sport.com üzerinden alınan akreditasyonların yanı sıra ürünlerde Helal Gıda Sertifikası bulunuyor.

Britanya ülkeleri başta olmak üzere diğer ülkelerde çeşitli spor dalları ve liglere destek veren markanın promosyon çalışmaları Amerikan futbolu, basketbol, plaj sporları, kriket, bisiklet, dans, futbol, motor sporları, rugby, vücut geliştirme ve jimnastik gibi çeşitli branşlarda yürütülüyor. Promosyon çalışmalarının birbirinden farklı dallarda olması ve ana akım spor dalları dışındaki branşlara yönelik çalışmalar yapmaları, markaya Türkiye’de de birtakım avantajlar sağlayabilir. Ülkemizde aynı kategoride yer alan markaların futbol ve basketbol ağırlıklı çalışmaları ön plana çıkıyor.

Bir süre önce spor ve sağlıklı yaşama yönelik geliştirilecek içeceklerin Türkiye’de yeni bir pazar yaratabileceğini öne sürmüştüm. iPro Sport, geliştireceği pazarlama çalışmalarıyla hem sporculara hem de oluşacağını düşündüğüm bu sektöre hitap edebilir. Ülkemizde şu an sporcu içecekleri sektöründe yer alan küresel markalar arasında Gatorade ve Powerade sayılabilir. Protein içerikli ürünleriyle yeni bir uygulama sahasına giren Ülker ve Pınar markaları, pazardan alacakları geri bildirimle birlikte ürün gamını artırabilir ve sektörü genişleterek yeni oyuncuların buraya yönelmelerine neden olabilir. 2018 yılı bu çalışmaların gözlemlenebileceği taze bir yıl olarak önümüzde duruyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link