Doğuş Çay’ın yaptırdığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 97’si için birinci içecek çay. Yerli ve ithal kahve pazarı ise sadece yüzde 3’lük bir paya sahip. Tüketim çapındaki bu büyük dengesizlik, çay tüketimindeki artışın yanında geleneksel Türk Kahvesi adına olan büyük bir kaybında göstergesi aslında.İşte bu kaybın canlandırılma çalışmalarına yönelik son dönemde Türk kahvesi üzerindeki unutulmuşluğu kaldırmaya çabalayan iki büyük girişim söz konusu. Kahve Dünyası ve Haremlique.

Türk kahvesini merkeze koyan Kahve Dünyası, bu geleneksel ürünü modern bir kafenin ürün ve hizmet anlayışıyla birleştiren bir kuruluş. Haremlique  ise ürünü daha çok şık tasarımlar, şık sunumlarla birlikte göz alıcı yönüyle ön plana çıkarıyor. Genellikle üst gelir konseptine uygun sunumuyla dikkat çeken Haremlique’nin yanında orta gelir düzeyi seviyesine hitabıyla Kahve Dünyası’nın da bulunuşu kahve tüketiminde çift taraflı bir artışı beraberinde getirdi. Nitekim Kahve Dünyası satışlarında Türk kahvesi yüzde 55’lik pay alırken, espresso bazlılar yüzde 35, diğer kahve çeşitleri de yüzde 10’luk bir payı ancak alabiliyor.

k.d

Haremlique’e göre, Türk kahvesinin ülke için bir değer taşıması ve aynı zamanda hiç geliştirilmemiş olması, bu nedenle de birçok fırsatı  içinde barındırıyor olması büyük bir fırsat. Haremlique, adından da anlaşılacağı gibi geleneksel Osmanlı kültürünün ürünü olan kahveyi modernize etmeyi amaçlıyor. Mücevher kutusunu andıran şık, siyah kutularda satışa sunulan, iyi pişirilmiş bir Türk kahvesinden ise, müşterilerin büyük çoğunluğu memnun olarak ayrılıyor. Haremlique marka kahveler Beymen, Harvey Nichols gibi lüks mağazalarda satılıyor ve Park Şamdan, Papermoon gibi lüks restoranların menülerinde de yer alıyor. Haremlique’in ihtişamının tersine Kahve Dünyası sunumlarında sadelik ve gelenekselliği ön planda tutmaya özen gösteriyor. Bu da orta düzey tüketiciyi kendisine çekmeye zaten yetiyor. Aslında her iki markanında farklı kulvarlarda gerçekleştirdiği başarı Türk Kahvesi tüketimini yalnızca orta yaş ve üstü olmaktan çıkarıp genç kesime yaymayı hedefliyor ve hızla olmasa da zamanla bunu başarabilme yolunda ilerliyor.

haremlique-kahve

Son dönemde Türk kahvesine sahip çıkılma yolundaki çabalar da gösteriyor ki, kahvenin bizdeki önemi yavaşça da olsa fark edilme yolunda. En önemli engelleyicilerinden biri olarak ise hazır kahve tüketim oranlarının varlığı elbette tartışılmaz. Bana göre bunun temel sebebi de Türk Kahvesinin modernleştirilmesindeki var olan geç kalınmışlık.Yani  Türk Kahvesi üzerine zamanında kurulamamış yaygın ve zincir kafe kültürleri. Bu yüzdendir ki, umarım unutulmuş diğer birçok Türk kültürü gibi bu konudaki gereken başarıyı yakalamakta da o kadar geç kalmayız.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın