İnsanlar, sarhoşken çok çabuk sinirlenebiliyor ve eften püften sebeplerle kavga çıkarabiliyorlar. Ünlü fast food zinciri McDonald’s ise daha önce bu durumu bizzat deneyimledi. Kolay erişilebilen lokasyonlarda şubeleri bulunduğu ve gece geç saatlere kadar hizmet verdiği için sarhoş kişiler tarafından tercih edilen markanın bazı şubelerinde, geçtiğimiz dönemlerde sarhoş kavgaları yaşandı (Hatta daha önce bir McDonald’s şubesinde gerçekleşmiş ve kayıtlara geçmiş bir kavgayı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz). Şirket ise bu durumun önüne geçmek için şubelerinde klasik müzik çalmaya başladı.

Mashable’ın yaptığı habere göre, bu uygulama kapsamında sarhoş müşterileri sakinleştirmek için İngiltere, İskoçya ve Avustralya’daki bazı McDonald’s şubelerinde, belirli saatlerde Mozart çalınıyor. Aslında şirket, bu fikri ilk olarak iki yıl önce İskoçya’nın Glasgow şehrindeki bazı şubelerinde denemişti. Daha sonrasında ise uygulama, İngiltere’nin Liverpool ve Gloucester şehirlerindeki McDonald’s şubelerinde yürürlüğe koyuldu. Son olaraksa Avustralya’daki bazı lokasyonlarda bu uygulama başlatıldı.

Restoranlarda klasik müzik çalmanın, sarhoş kavgalarını ne oranda azalttığı bilinmez, ancak incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebepten dolayı kavgaya tutuşan iki kişiyi ayırmaya çalışmaktan çok daha mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, klasik müziğin insana huzur verici bir etkisinin olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

Ne dersiniz, ilerleyen dönemde bu yöntem Türkiye’deki McDonald’s restoranlarında da uygulanır mı? Uygulanırsa fayda sağlar mı?

Bir Cevap Yazın