McDonalds, İskandinav Ülkelerindeki 435 Restoranını Daha Devrediyor 0

McDonalds, İskandinav ülkelerinde bulunan tam 435 restoranını İngiliz firması Terra Firma Capital Partners Ltd.’nin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Guy Hands’e satacağını duyurdu. Ünlü fast food zincirinin geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada Danimarka, Norveç, Finlandiya ve İsveç’teki restoranların devredileceği belirtildi.

Bunun yanı sıra dev marka, bu ayın başında Çin ve Hong Kong’daki varlıklarının çoğunu devlet destekli şirketler grubu CITIC Ltd. ve Carlyle Group LP’ye 2,1 milyar dolar karşılığında satmak üzere anlaşmıştı. Buna karşılık McDonalds, gelecekte Çin pazarındaki olası bir büyümeden pay alabilmek adına %20 hissesini elinde tuttu. Ayrıca şirket, geçtiğimizde aralık ayında da Singapur ve Malezya’daki 390’dan fazla restoranını Suudi Arabistanlı Lionhorn Pte Ltd. adlı şirket sattığını açıklamıştı.

McDonalds, 2015 yılında bir açıklama yaparak 2016 yılının sonuna kadar tam 4.000 restoranını yeniden franchising ile işletilmek üzere devredeceğini ve toplamda %95 oranında franchising dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağını belirtmişti. Yani bütün bu satışlar, şirketin daha önce belirlemiş olduğu franchising dönüşümünün bir parçası.

Ayrıca dev fast food markasının Boston’da uygulamaya koymuş olduğu Big Mac ATM ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

McDonald’s’ın Sınırlı Sayıdaki Özel Sosundan Alamayan İnsanlar Eylem Yaptı 0

Oldukça büyük bir hayran kitlesi bulunan çizgi dizi Rick and Morty‘nin üçüncü sezonunun ilk bölümünde McDonald’s‘ın Szechuan isimli özel sosuna yönelik bazı referanslara yer verilmişti. Bu özel sos, 1998 yılında Disney filmi Mulan ile bağlantılı olarak satışa sunulmuştu.

McDonald’s, geçtiğimiz temmuz ayında Rick and Morty’nin yaratıcısı olan Justin Roiland‘a bu özel sostan büyük bir şişe göndermiş ve ardından da sosun 7 Ekim’de, sadece bir günlüğüne ABD’deki belirli restoranlarda satışa sunulacağını duyurmuştu. Dev fast food restoran zinciri, bu duyuruda satışa sunulacak sosların “gerçekten sınırlı sayıda” olacağına da vurgu yapmıştı.

Ancak bu sınırlı sayıda satışa sunulan Szechuan sos, talebi karşılamaya yetmedi ve olanlar oldu. Görünen o ki, birçok insan bunca zamandır bu özel sosun satışa çıkması için tabir-i caizse pusuda bekliyormuş. Independent’ın yaptığı habere göre 7 Ekim günü sosun satışa sunulduğu McDonald’s restoranlarında uzun kuyruklar oluştu. İnsanlar, bu sostan alabilmek için öylesine bir hırs yapmış ki, bazı restoranlarda insanların sostan alamamaları nedeniyle tansiyon yükseldi ve polis çağrılmak zorunda kalındı.

Sostan alamayan birçok insan, sosyal medyada duydukları öfkeyi ifade etti. Twitter’da paylaşılan ve bizim de aşağıda yer verdiğimiz bir video ise olayın vahametini tam olarak gözler önüne seriyor. Videoda polis ekipleri, “Sos istiyoruz.” diye tempo tutan grubu kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bununla birlikte, video ile birlikte atılan tweet’te 1000’den fazla insanın Szechuan sostan alabilmek için kamp kurduğu, ancak McDonald’s’ın ise sadece 70 adet sosa sahip olduğu belirtilmiş.


McDonald’s ise bu yaşananların ardından özür diledi, ancak ilk duyurularında sınırlı sayıda sosun satışa sunulacağını belirttiklerini vurgulamayı da ihmal etmediler.

Bu haberi ilk gördüğümde önce şaşırdım, sonra güldüm. Nihayetinde bir sos için koparılan onca yaygara, “Başka derdiniz mi yok?” sorusunu aklıma getirdi. Bu ve benzeri örnekleri, son yıllarda sıkça görüyoruz. Bu, tüketim çılgınlığının yaratmış olduğu sahip olma arzusuyla alakalı bir durum olabilir. Ama ben, bu çılgınlığın sebebini anlayamıyorum. Anlayabilen varsa buyursun, yorum kısmında görüşlerini belirtsin.

Burger King’ten Mc Donalds’a: “Asla Bir Palyaçoya Güvenme” 1

Ülkemizde 15 Eylül’de gösterime giren korku filmi “It“, tüm dünyada büyük ses getirdi. Tabii, filmin, korku romanlarıyla tanınan ünlü yazar Stephen King‘in aynı isimli romanından uyarlanmış olmasının etkisi büyüktü.

Filmi izlemediyseniz bile, filmin fragmanlarında ya da afişlerinde ana karakterin bir palyaço olduğunu görmüşsünüzdür. Palyaço denilince de akla gelen ilk marka, hiç şüphesiz ünlü fast food restoran zinciri McDonald’s oluyor. Zira markanın maskotu Ronald McDonald isim bir palyaço. İşte film ile McDonald’s arasındaki bu bağlantı, Burger King’e kendi avantajına kullanabileceği bir malzeme verdi.

It Filmindeki Kötü Karakterimiz Pennywise

It filminin 27 Eylül’de Almanya’da gerçekleştirilen ön gösteriminde, filmin sonundaki jenerikten hemen önce sinema perdesinde “ALINACAK DERS: ASLA BİR PALYAÇOYA GÜVENME.” şeklinde bir yazı belirdi. Bunun hemen ardından da Burger King logosu gözüktü. Stresli ve gerilim dolu bir filmin ardından böylesi bir mesaj görünce tüm salon kahkaya boğuldu. Bu anları, aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz.

Reklam filmi için hazırlanan ve bizim de yukarıda yer vermiş olduğumuz videoda, bunun Burger King’in şimdiye kadarki en uzun reklamı olduğuna vurgu yapılıyor. Yani, “bütün bir film, Burger King’in palyaçoların kötü olduğunu anlatmak için hazırladığı bir reklammış” gibi bir izlenim veriliyor.

Burger King’in böylesi popüler bir film üzerinden en büyük rakibine yönelik yaptığı bu göndermenin oldukça yerinde ve zekice olduğunu söyleyebiliriz sanırım. Evet, palyaçonun kötü karakter olduğu bir filmde böylesi bir gönderme yapma fikri, pek akla gelmeyecek bir fikir olmasa da bunun yapılış şeklinin başarılı olduğunu kabul etmeliyiz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link