Paha biçilemez anların kartı MasterCard yeni logosu ile karşımızda. Görünümünü tamamen yenilemeye karar veren ABD’li finans şirketi, markasını hem bireysel hem de müşterileri için daha kolay ve sade hale getirmeyi planlıyor.

Pentagram tarafından tasarlanan yeni logo, dünyanın her tarafında logosu ile kolaylıkla tanınan şirketi dijital dünyaya hazırlamak için bir adım.

Yeni logoda klasik MasterCard renkleri kırmızı ve sarı, turuncu bir kesişim kümesi oluşturuyor ve MasterCard için kullanılan font eski logolara oranla daha yumuşak ve sade bir görünüm katıyor. Şirketin yeni logosunda büyük harfler ve italik yazı tipi de bulunmuyor.
New York temelli finans şirketi 1968’de belirlediği logosunda yıllar boyunca köklü değişikliklere gitmemişti. Ancak markanın ismi Master Charge olan ilk halinden 1979’da alınan bir kararla MasterCard haline dönüşmüş, 1990’larda ise font italik olmuş. Ancak hiçbir değişim markanın asıl renkleri olan kırmızı ve sarının gitmesine izin vermemiş.

Mastercard_Pentagram_Press-5

Tüm bunlardan 50 yıl sonra bile bu denli akılda kalmayı başarabilmesinin temel sebeplerinden birisi bu renkler olurken, diğer sebebi ise dünyanın dört bir yanında milyonlarda kasada ve yaklaşık 2.5 milyar kredi kartının üzerinde yer alması olabilir.
Şirketin logosunda yaptığı bu dönüşüm aslında gelecek büyük değişimlerinde habercisi niteliğinde. Şöyle ki şirket artık dijital ödeme sistemlerine ağırlık vermek istiyor. Bunu tüm dünyaya yeni tanıttığı Masterpass isimli dijital ödeme sisteminden de kolayca anlayabiliriz.

Mastercard_Pentagram_Press-14
Bununla beraber logo değişimi şirketin yaptığı iş hakkındaki kafa karışıklıklarını da gidermek için kullanılacak. Çünkü MasterCard sadece kartlarda kullanılmıyor, ödeme yapılmasını sağlayan teknolojinin de sağlayıcısı durumunda. Şirketin geleceğinde de sadece bir kart ürünü olmaktan ziyade dijital ödeme sistemine yatırım daha fazla yer alıyor.
Logosunda değişimler yaşasa da MasterCard logosu tüm dünyada %81’lik bir oranda hatırlanmaya sahip.
Ne dersiniz sizce MasterCard’ın yeni logosu başarılı mı?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın