Net olmak… Kulağa ne hoş geliyor, değil mi? İkili ilişkilerde, isteklerde, iş yaşantısında, iletişimin gerekli olduğu her alanda istenen şeydir net ve açık olmak. İnsanı yormaz, sinirlendirmez, mutlu mesut, dingin bir şekilde iletişimi sürdürmenizi sağlar. Pazarlamada da böyle aslında. Bir markanın kendini tüketicilere en iyi şekilde ifade etmesi net, açık ve basit olmaktan geçer. Eğer karmaşık bir şekilde tüketiciye çok fazla bilgi vermeye çalışırsanız asıl vermeye çalıştığınız mesaj uçar gider. Tıpkı insan ilişkilerindeki gibi… Unutmayın ki, markanızı anlatırken insana dokunuyorsunuz, yani iletişimin ta kendisini yapıyorsunuz.

Tanıtım kampanyalarınızda verdiğiniz mesajlar tüketicide ne kadar şüphe doğuruyor ve inançsızlığa yol açıyorsa kampanyanız o kadar başarısız olacaktır. Aynı zamanda kampanyaların çok fazla iddia içermesi de tüketicinin kafasının karışmasına ve ürünü almaktan vazgeçmesine neden olabilir. Bununla ilgili ekonomist Daniel McFadden‘in çok çarpıcı açıklamaları mevcut. Daniel McFadden, The Economist dergisindeki makalede tüketicilerin bir markada aynı anda verilen çok sayıda seçeneği “yanlış algılama, mevcut alternatifleri yanlış anlama, yanlış okuma” nedenleri ile rahatsız edici bulduklarını ve bu durumun tüketicide bilgi edinme stresine yol açtığını, sonuç olarak bunun tüketicilerin satın alma kararlarını zorlaştırarak ürünü hiçbir şekilde satın almamalarına neden olduğunu çok net bir şekilde açıklıyor. Kendi satın alma davranışınızı sorguladığınızda bu ifadenin çok yerinde olduğunu görebiliyorsunuz.

Mesajlarınızı 3 Nitelik İle Sınırlandırın

Tanıtım kampanyalarınızda verdiğiniz mesajların kaybolmamasını sağlamak için en güzel yol, ürününüz için 3 temel niteliği seçmektir. Ürün veya hizmetinizin en güçlü ya da  en dikkat çekici nitelikleri nelerdir? Bununla ilgili bir liste yapmak faydalı olacaktır. Listeyi, üç önemli veya en çekici olanlara ayırmanızı ve verdiğiniz mesajlarda bu nitelikleri merkeze koyarak kullanmanızı öneririm. Bu sayede mesajlarınız daha net ve yalın olacaktır. Bu çok da zor değil. Sadece hedef kitlenizin dikkatini çekmek için üç fikirden söz etmeniz gerekiyor. Yalnızca güçlü, anlaşılması kolay ve faydalı değil, aynı zamanda doğru bilgi olması önemli. Kampanyanın sonucunda aslında memnun müşterilerinizin arkadaşlarına veya meslektaşlarına “Bu gerçekten çalışıyor.” ya da “Gerçekten harika bir ürün.” demelerini bekliyoruz.

Bunların yanı sıra, mesajlarda verdiğiniz ters tepkiler işletmenize ciddi zarar verebilir ve bu gibi durumlar, bazen ne yazık ki kalıcı olabilir. Örneğin birçok uzman, Suzuki‘nin düşüşünü öngörüyordu ve gerçekten de Suzuki, ocak ayında ABD’de otomobil satışlarını durduracağını açıkladı. Bunun nedeni, sadece Suzuki’nin düşük maliyetli, yakıt tasarruflu araçlara sahip diğer araç üreticileri ile rekabet edemeyip pazar payını kaybetmesi değil; şirketin güvenilirlik mesajlarının, olumlu kullanıcı yorumları ile karşılaştırılmaması ve buna tanıtım mesajlarında yer verilmemesi nedeniyle Suzuki’nin araba satışında zorluk çekmesiydi.

Bir Cevap Yazın