Markanız Müşteri Gözünde Gerçekten Samimi mi?

Samimiyet, bir konu oldu.

Samimiyet, iç görünün bir ikizi gibi oldu artık günümüzde.

Ama rekabet samimiyetin zaferiyle sonuçlanırken bazı noktalar gözden kaçtı elbette.

İç görü yani aslında ‘ah vallahi ben’ dediğimiz konu, eskisinden çok daha önemli hale geldi şimdiki rekabet koşullarında. İletişimde güçlenmenin yollarından biri ‘o’ kişiyi kendinize, parlayan gözlerle baktırmanız oldu. Eh, bir kere baktığımı bu kalabalığın içinde, ‘tam benlik’ dedirtmelisiniz, malum.

Ama gözden kaçan şey, bu ‘samimiyet’ konusunun samimiyetsiz hale dönüşme riski. Eğer herkes, herşeyi aynı anda sahiplenmeye çalışırsa, bu rekabette sorun oluşturuyor. İletişimde karmaşa ve huzursuzluğa da neden oluyor. Herkesin çağrısı aynı olunca, güvensizlik baş gösteriyor.

Dünyada artık insanların, devletlere, hükümetlere, büyük mahkemelere, spora, ona, buna ve şuna güvensizlik konusunda zirve yaptığı bu riskli dönemde, bu tip aksiyonlar ve seçimler hata olarak algılanabiliyor. Zaten trendin bize gösterdiği ‘güven’ in ve mutluluğun oldukça zor kazanıldığı bir kalabalık içindeyiz. Dünya bile buna sahip değilken, markaların bu kadar ısrarla ‘senle güzel’, ‘size bağlı’, ‘hayat senle güzel’, ‘gelenek melenek, çok güzel’ iletişimi yapmaları o kadar uygun kaçıyor mu düşünmek gerekiyor.

coca-cola-yeni-kampanyalar

Bu işi sahiplenen markalar var. Örneğin; Coca-Cola. Onun kırmızısı dünyada herkes için aynı şeyi ifade eder. Şişesi herkes tarafından tanınır. Markanın sahiplendiği şey her zaman ‘mutluluk’ ve ‘birliktelik’ dir. Yani Coca-Cola size ‘tadını çıkar’ dediği zaman bunu gerçekten istediğini düşünmeniz için yıllardır bu mantıkla iletişim kuruyor. Ancak LCW ve hatta yılların iyi iletişimcisi Turkcell bana bu konuda o kadar mantıklı bir noktaya değinebilmiş gibi gelmiyor. Billboardlar bana şunu anlatıyor ‘Coca- Cola’ ya da ‘THY’.

Emek verip yüzlerce fotoğraf çekimi yaptığınızda, marka olarak bunu düşünmelisiniz. Marka konumlandırma başka bir şeydir, bunun iletişimi çok başka bir şeydir. İletişim konusunda dilinizi, konumunuza göre seçmelisiniz, fotoğraflarınızı, fotoğraflarınızda yer alan cast ekibini de elbette.

Turkcell, LCW ya da Coca Cola, burada geçen örneklere göre düşünürsek eğer, bu markalar başarılı konumlandırmalarını yıllardır devam ettiren, güçlü kocaman, her yıl daha da çok büyüyen dev markalar. Ancak, rakipler kafaları çok bulandırdığında, tutanı yakalamak adına iletişimde yanlışlıklar yapmamak içten bile değil. Bu da aslında istemeden var olan marka algılarının size, başka marka ile karıştırılarak dönmesine neden olabiliyor. Kendi harcamanızlar, başkasının algısını yürütmek ne kadar akılcı?

Belki de bütün bu samimiyetler işe yarıyorlar ama nedense markaların algısıyla, hedef kitlesiyle, iletişimlerinin tonu ve tarzı birbirine uyumlu olmadığında tüm bunlar çok içtensiz kalıyor gibi hissediyorum.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Burger King International House of Pancakes’i Sosyal Medyada Trolledi

Rakiplerine özellikle de Mc Donald’s’a sataşmakta ustalaşmış olan Burger King bu sefer olabilecek en iyi şekilde International House of Pancakes (IHOP)‘u trolledi.

International House of Pancakes, pankekleriyle ünlü bir kahvaltı zinciri. Yakın bir zamanda pankeklerin yanında burger da satmaya başladı. Burger satmaya başladıktan sonra yeni bir pazarlama stratejisi olarak ismini IHOB yani International House of Bancakes şeklinde değiştirdi. Bu elbette diğer fast food markalarını kızdıracak bir hamle oldu.

Bu hamlenin ardından sosyal medya karıştı. Burger’ların bir süre muhtemelen yenilemez olacağı ile ilgili söylentiler vardı, Burger King sosyal medyadaki sessizliğini bir süre korudu ta ki Facebook’ta logosunu “Pancake King” olarak değiştirene kadar.

Burger King logosundaki ismini değiştirdikten sonra zaten daha öncesinde kahvaltıda sunuyor olduğu pankeklerinin fotoğrafını kapak fotoğrafı olarak değiştirdi.  Değişiklikle ilgili açıklama yapmayan Burger King Twitter üzerinden “Hey Burger King ihob için ödünç verebileceğin bir ızgaran var mı?” diye soran bir kullanıcısına şu cevabı verdi; “Üzgünüm, eski Burger King şu an telefona gelemiyor…”

Reklam kampanyalarını ve sosyal medya hesaplarını en iyi yöneten markalardan birisi olan Burger King’in bu hamlesini siz nasıl buldunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Alibaba ile THY Anlaştı, Teslimat Süresi 4 Güne İnecek

  • THY’nin Alibaba ile yaptığı iş birliği kapsamında Alibaba’dan Türkiye’ye ürün teslimatı 40 günden 4 güne düşecek.
  • THY, Çin menşeili kargo şirketi ZTO ve PAL Air ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 2 milyar gelir sağlamayı hedefliyor.
  • İlgili yazı; Türkiye’nin En Değerli Markaları Belli Oldu

Türk Hava Yolları (THY) dünyanın en büyük kargo şirketlerinden Çinli ZTO ve Hong Konglu havayolu şirketi PAL Air ile stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Hong Kong merkezli ortak bir global ekspres şirketi kurulacak. Bu iş birliği ile THY, dünyanın en büyük entegratörleri arasında yer alacak. Yeni kurulacak şirketin hizmetleri arasında, kapıdan kapıya lojistik faaliyetleri, toplama, taşıma, adresten alma, dağıtım, navlun taşıma, çapraz sevkiyat ve son noktaya kadar taşıma yer alacak. Şirket aynı zamanda gerektiği durumlarda depo yönetimi, sipariş ve tedarik zinciri yönetimi hizmetleri de sunacak.

2 milyar dolarlık gelir

Şu anda filosundaki 18 kargo uçağı ile alanında dünyanın en büyük 8’inci şirketi olan Turkish Cargo, Uzak Doğu pazarındaki yeni operasyonları ile yakın zamanda ilk 5’e daha sonra da ilk 3’e girmeyi planlıyor. Şirket bu anlaşmadan 5 yıl içerisinde 2 milyar dolar gelir bekliyor.

Alibaba teslimatları 4 güne inecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı öncesi küresel anlamda ses getirecek ortaklığın imzaları, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker  Aycı, ZTO Express Başkanı Mei Song Lai ve PAL Air Ltd Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vivian Lau’nun katıldığı basın toplantısında atıldı. e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.

Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

10 kat  hızlanacak

e-ticarette ve ekspres kargoda son yıllarda bir arayış içinde olduklarını belirten İlker Aycı, “Alibaba’dan aldığımız ürünler Türkiye’ye 40-45 günde geliyordu. Bu iş birliği ile uluslararası kargolar hızlanacak. Ekspres kargo ile zamanlamada büyük avantajlar oluşacak. 40 günde gelen ürünler artık Türkiye’ye 4 günde ulaşacak” dedi.
Uluslararası e-ticaret firmalarının önde gelenlerinden Alibaba Group, kısa süre önce 1.38 milyar dolar yatırımla ZTO Express firmasının yüzde 10’luk payını satın alarak ortağı olacağını ve bu işlemin bu ay tamamlanacağını duyurdu.

Kaynak: Gazete Vatan

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link