‘Markam’ dan Turkey 2016 Raporu Taze Geldi!

Markam Pazarlama Yönetimi ve Marka İletişimi Danışmanlığı, her sene yaptığı gibi bu senede geleneği bozmadı ve güncel veriler ışığında kapsamlı bir Türkiye 2016 raporu hazırladı.

2001 yılından bu yana yerel şirketlerin küresel ilişkilerine katkıda bulunmak amacıyla açık kaynaklardan derleyerek hazırlanan raporda Türkiye’ye dair en temel bilgilerle beraber pazarlama odaklı birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Gelin hep beraber rapordan birkaç önemli noktaya değinelim;

  • 96 sayfadan oluşan rapor Türkiye hakkında özellikle fazlaca fikir sahibi olmayan yabancı şirketler için fikir edinmeleri oldukça kapsamlı bilgiler içeriyor.
  • Ülke hakkında en temel bilgilerin verildiği ‘Overview’ kısmında coğrafi bilgilerle beraber iklim, doğal kaynaklar, yenilenebilir enerji hakkında da özet bilgilere yer veriliyor.
  • Raporun ikinci başlığı olan ‘Demographics’ kısmında ise nüfus ile ilgili numerik bilgilerle beraber harita üzerinde nüfusun nerelerde yoğunlaştığı ve gelecek yıllara göre beklenen nüfus artışı, sektörlere göre işgücü katılım oranı, din, dil ve eğitim seviyesi ile ilgili grafik ve bilgilere de ulaşmak mümkün.
  • Raporun ‘Politics’ bölümü yönetim yapısı parlamento ve ordu hakkında temel bilgilere yer verirken. ‘Economics’ bölümü ise Gayrı Safi Milli Hasıla, ithalat, ihracat işsizlik ve enflasyon oranı gibi temel ekonomik belirleyenlerle beraber sektörlere göre bölümlendirilmiş verilere de değiniyor.
  • ‘Business and Trade’ bölümünde Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimize dair kilometre taşı sayılabilecek tarihsel bilgilerle beraber, temel endüstri alanlarımız, tarım ithalat, ihracat ile ilgili verilere yer veriliyor.
  • Bir diğer bölüm ‘Consumption’ ise sektörler ve şehirlere göre yapılan grafiklere yer vererek ülkenin temel tüketim trendleri hakkında fikir sahibi olunmasını sağlıyor.
  • Raporun son bölümü ‘Media’ toplam reklam harcamaları, Türkiye’nin en büyük 10 reklamvereni, medya harcamaları, Türkiye’de akıllı cihazlara sahip olan kitlenin profili gibi birçok faydalı bilgiyi bir araya toplamış.
  • Ülke hakkında birçok bilginin aynı yerde toplandığı bu faydalı içeriğe göz atmak isteyenler buradan Turkey 2016’ya ulaşabilirler.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Mc Donald’s’da Kullanılan Ambalajlar 2025’e Kadar Geri Dönüştürülebilir Olacak

Bir fast food restoranında hayal edin kendinizi, kalabalık gürültülü bir ortam, sizden önce birçok kişinin yemek yediği tepsiler, onların üzerinde kağıt Amerikan servisler, hamburger ve patates kızartması kutuları derken aslında çöp olan ne kadar fazla geri dönüştürülebilir atık olduğunu düşününce şaşırıyorsunuz öyle değil mi? Peki çöpe gitmek zorundalar mı, artık değiller.

Dünya’nın en büyük fast food restoran zinciri Mc Donald’s 7 yıl içinde kullandığı tüm ambalajları yenilebilir veya geri dönüştürülmüş kaynaklardan sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Sağlıksız beslenmeden kaynaklanan hayat tarzına olan destekleri her ne kadar devam ediyor olsa da yine de bu hamleyi yapıyor olması sektörü bu konuda ateşleyecek olması bakımından heyecan verici.

Müşterilerinin en önem verdiği bu detayı kendine amaç edinerek, çevre dostu paketleme sistemine tüm restoranlarda geçmeyi hedeflediğini belirten zincir, 2025’e kadar tüm ambalajlarını yenilebilir, geri dönüştürülebilir ve bu konuda sertifikalı kaynaklardan edineceğini ve çalışacakları şirketlerin, ormanların korunmasına katkı sağlayan Forest Stewardship Council sertifikalı olmasına dikkat edeceklerini duyurdu.

Her ne kadar Mc Donald’s ‘da kullanılan ambalajları yarısı hali hazırda yenilenebilir kaynaklardan ediniliyor olsa da bu miktarda ürünü kullanan restoran sayısının %10’u geçmediğini ancak 2025’e kadar tüm restoranlarda aynı standardın uygulanacağı duyurdu.

Ancak yine de bu konuda daha büyük bir farkındalık yaratılması ve standart oluşturulması için farklı endüstrilerde de elini taşın altına koyması gereken şirketler bulunuyor. Böylelikle yeni “geri dönüşüm programları” açılarak konu hakkında geniş bir bilinçlendirme faaliyeti yürütülebilir.

Ancak yine de neredeyse 30 sene önce atık miktarını azaltmaya başlayan Mc Donald’s ‘ın 7 sene içinde bu adımı tamamlıyor olması domino etkisi yaratacak gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link