Markam Pazarlama Yönetimi ve Marka İletişimi Danışmanlığı, her sene yaptığı gibi bu senede geleneği bozmadı ve güncel veriler ışığında kapsamlı bir Türkiye 2016 raporu hazırladı.

2001 yılından bu yana yerel şirketlerin küresel ilişkilerine katkıda bulunmak amacıyla açık kaynaklardan derleyerek hazırlanan raporda Türkiye’ye dair en temel bilgilerle beraber pazarlama odaklı birçok bilgiye ulaşmak mümkün.

Gelin hep beraber rapordan birkaç önemli noktaya değinelim;

  • 96 sayfadan oluşan rapor Türkiye hakkında özellikle fazlaca fikir sahibi olmayan yabancı şirketler için fikir edinmeleri oldukça kapsamlı bilgiler içeriyor.
  • Ülke hakkında en temel bilgilerin verildiği ‘Overview’ kısmında coğrafi bilgilerle beraber iklim, doğal kaynaklar, yenilenebilir enerji hakkında da özet bilgilere yer veriliyor.
  • Raporun ikinci başlığı olan ‘Demographics’ kısmında ise nüfus ile ilgili numerik bilgilerle beraber harita üzerinde nüfusun nerelerde yoğunlaştığı ve gelecek yıllara göre beklenen nüfus artışı, sektörlere göre işgücü katılım oranı, din, dil ve eğitim seviyesi ile ilgili grafik ve bilgilere de ulaşmak mümkün.
  • Raporun ‘Politics’ bölümü yönetim yapısı parlamento ve ordu hakkında temel bilgilere yer verirken. ‘Economics’ bölümü ise Gayrı Safi Milli Hasıla, ithalat, ihracat işsizlik ve enflasyon oranı gibi temel ekonomik belirleyenlerle beraber sektörlere göre bölümlendirilmiş verilere de değiniyor.
  • ‘Business and Trade’ bölümünde Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimize dair kilometre taşı sayılabilecek tarihsel bilgilerle beraber, temel endüstri alanlarımız, tarım ithalat, ihracat ile ilgili verilere yer veriliyor.
  • Bir diğer bölüm ‘Consumption’ ise sektörler ve şehirlere göre yapılan grafiklere yer vererek ülkenin temel tüketim trendleri hakkında fikir sahibi olunmasını sağlıyor.
  • Raporun son bölümü ‘Media’ toplam reklam harcamaları, Türkiye’nin en büyük 10 reklamvereni, medya harcamaları, Türkiye’de akıllı cihazlara sahip olan kitlenin profili gibi birçok faydalı bilgiyi bir araya toplamış.
  • Ülke hakkında birçok bilginin aynı yerde toplandığı bu faydalı içeriğe göz atmak isteyenler buradan Turkey 2016’ya ulaşabilirler.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın