Opet
Mastercard
Nike
Deri Tanıtım Grubu
Lassa
Clear
De Facto
Simit Sarayı
Türkiye Finans
Bank Azerbaijan
Turkcell

Sizce tüm bu markaların ortak özelliği ne?

Reklamlarında Arda Turan’ı oynatmaları.

Arda, Türk futbolunun yetiştirdiği en başarılı futbolculardan biri. Şu an dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olan Barcelona’da ter döküyor, klişe deyimle ülkesini Avrupa’da en iyi şekilde temsil etmeye çalışılıyor.
Evet, Arda sempatik, eli yüzü düzgün, celebrity bir futbolcu. Ancak onun bu kadar fazla markanın yüzü olması bazı problemlere işaret ediyor. Olaya marka, reklam ajansı ve Arda açılarından bakalım.

Marka, kolayca popüler olmak, bir süre gündemde kalmak, konuşulmak, Twitter’da trend topic olmak istiyor. Bunun için parayı bastırıp son dönemin en popüler yıldızı Arda’yla çalışmak bu amaçlarına ulaşmak için garanti yol. Ancak bunun markanın uzun vadeli başarısına ne kadar katkı sağladığı konusunda emin değilim. Arda, bu kadar birbirinden farklı markanın karakterine uygun biri midir? Eğer öyleyse ya Arda’da bir sorun var ya da markalarda. Bence Arda’nın karakteri gayet net.

opet

Pek çok reklam ajansı için celebrity bulunmaz nimettir. Bir kere reklamın konuşulmasını garanti eder. Dikkatleri üzerine çeker. Markayı da ajansı da kısa süreli de olsa popüler yapar. Ajansın portföyünü güçlü gösterir her şeyden önce. Ancak tüm bu artılar için zorlama senaryolara, mesajlara, prodüksiyonlara sonuçta vasat reklamların altına ajansın imzasını atmaya ne kadar değiyor?

Arda bu işten en kazançlı çıkan taraf gibi gözüküyor. Sonuçta alıyor parasına, yoluna bakıyor. Kazandığı parada gözümüz yok, helali hoş olsun her kuruşu :) Ama oda bu şekilde yüzünü eskitiyor. Tüketicinin gözündeki inandırıcılığını kaybediyor. Daha seçici olmalı. Artık o bir marka ve kendisini bir marka gibi yönetmek zorunda. Profesyonel bir danışmanlık alıyor mu bu konuda bilmiyorum ancak bana kalırsa almalı.

27188529

 

Paylaş
Markam Danışmanlık'ta Marka Stratejisti. Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunu. Fikir sever, strateji yazar...

Bir Cevap Yazın