Markaların Spor Kulübü Sponsorluklarında ‘Bursaspor – Beşiktaş’ Karşılaşması

 

Marka olmak başka bir sorumluluğu beraberinde getirir. Tarafsız kalmanız oldukça zordur. Özellikle doğu toplumlarında bu, daha da zor bir süreçtir. Birilerini açık açık desteklemeyebilirsiniz ancak kökleriniz bir yere tutunmalı sizin de. Her marka bu seçimlerini mantıklı kararlar alarak yönetmelidir. Markalar için bu durum olmazsa olmaz bir zorunluluk halini almıştır.

John Grant kitabında köklere bağlı kalmanın ne derece önemli hale geldiğini anlatır. Doğu toplumlarında bu işin daha da katı kurallara bağlı kaldığını da ekler. Eğer köklerinizi devam ettirmiyor, bu anlamda bir geleneğe dayalı yolunuza devam etmiyorsanız, ayağınızın kayması ya da birkaç hatanın yapılması içten bile değildir. Artık dünya bunu gerektirir. Dünya altı doldurulmuş destekleri ister.

Çünkü asıl mesele şudur; güvenmek.

Artık markalar için bu durum çok tehlikeli bir hal aldı.

Güven konusu hassas, zor ve hatta bazen imkansız. Hal böyle olunca müşteri sadakati de imkansız hale gelmeye başladı gibi. Sonuçta markaların sadık müşteri kitlesi yavaş yavaş erirken, altını hikayeyle doldurduğunuz temsiller yollarına devam ediyorlar.

Çok yakın zamanda TOFAŞ’ın yaşamış olduğu bir mevzu da tam olarak bu çözümlemeye örnek olarak gösterilebilir. Çok yakın zamanda neşeyle, curcunayla açılan Beşiktaş’ın Vodafone Arena’sı da bu işin tam orta noktasında. Vodafone, bu işi çok güzel sahiplendi. Kendi de taraftarlardan biri oldu ama dayanak noktası Vodafone’un statlarına yatırımı idi.

vodafone

Ancak Bursaspor konusunda durum farklı oldu. Bursa halkını harekete geçiren de bu oldu. Bursaspor yönetimi çok yakın zamanda TOFAŞ yani Bursa temelli marka ile konuşma talebinde bulundu. Loca alım sürecinde bir katkı alabilmek adına  yaptıkları bu talebin karşılığını alamadıklarını söyleyen Bursa ekibi, görüşme bile yapamadığı markanın, daha sonra kendi logosunu Vodafone Arena’da Beşiktaş locasına yazdırınca olanlar oldu. Buna tepki olarak tüm Koç ürünlerine karşı tepki gösteren Bursa taraftarının sosyolojik açıklaması çok açık.

Kendini ait hissettikleri bir kültüre karşı duruşunu farklı yönde sergileyen marka, zaten güvenin zor elde edildiği pazarda çok acı bir kan kaybı yaşadı. Aslına bakarsanız görünürde belki oldukça az insan demek, ancak bugün sosyal medyanın gücü küçümsenemeyecek kadar açık. Bir markanın imajıyla ilgili bir eksi ifade, onu bu durumun içinden çıkamaz hale getirmekten geri kalmıyor.  Bu,  #koçürünleriboykot şeklinde başlatılan kampanyanın tüm Türkiye içinde ivme kazanması sadece 1 saatten az sürdü.

Koç Holding’in Beşiktaş ile uzun süredir yan yana duran imajının, onu zaten siyah beyaza ait kılıyor mu? Evet denilebilir. Ancak holdinglerin markalarının her birinin farklı kişilikler olduğunu ve farklı koşullar içinde bulunduğunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Holding olmanın sorumluluklarıyla, markalar olarak, bireysel sorumluluklar ve stratejiler tamamen farklı değerlendirilmeli mi? Bence evet. Bu yüzden marka çatımız var. Bu yüzden marka kimliğimiz, kişiliğimiz var. Bu yüzden her marka başka başka renkler ve sloganlar altında şekilleniyor. Bir ailenin üyelerinin her birini, aileye genellikler öne sürerek değerlendiremezsiniz sonuçta.

tofaş bursa

Üretim fabrikası Bursa’da yer alan TOFAŞ için ilk aksiyonu Bursaspor yönetim kurulu alarak, Tofaş’ın spor salonunu artık basketbol takımı için kullanmayacağını söyledi. Buradan baktığımızda Bursaspor markası için doğru bir hareketi, kriz yönetimi anlamında verildiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak TOFAŞ için hem ezeli rakip olduğunu da düşünürsek Beşiktaş locası konusunda ne kadar doğru hareket ettiğini değerlendirmek de oldukça zor. Burada lokal düzene, geleneksel özelliklere ve sosyolojik bağlılığa dikkat etmek gerekiyor. Ne yazık ki zaman, bize göstere göstere gelen trendin köklere bağlılık olduğunu gösteriyor. Bu bilgi ve ön görüyle birlikte, durumun değerlendirmesini yapmaya da sizi davet ediyorum…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunu olan Zümrüt Tanrıöven; Pazarlamasyon'da pazarlama ve reklam üzerine yazılar yazmaktadır. Futbol Extra'da yazar olmasının yanında, bunun bir devamı olarak spor pazarlama konusunda oldukça derin eğitimler almış, bu konuda bir çok araştırmada ve projede bulunmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesinde bitirdiği yüksek lisansıyla beraber kültür ve sosyolojik yönetimlere de odaklanmaya çalışmış, bu alanları birbiri içinde kullanmaya yönelmiştir. Alamet-i Farika, Show Tv gibi yerlerin ardından son 5 yılında TTNET, Tivibu'da İçerik Pazarlama'cı olarak çalıştı. Şimdi Türk Telekom Pazarlama İletişiminde yolunda devam etmekte.

Bir Cevap Yazın

Netflix’in Kendisine Özel Yazı Stili: Netflix Sans

Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşan platform Netflix’in başarısı, sadece talep üzerine sergilenen kapsamlı gösterilerden ibaret değil, aynı zamanda kullanıcı dostu kullanıcı arayüzünü oluşturan tasarım öğelerini de barındırıyor. Netflix, grafik dizaynıyla bile müşterilerine farklı bir deneyim yaşatmaya çalışıyor. 

Designtaxi’nin haberine göre, artık platform kesinlikle global bir boyut kazandı. Buna istinaden Netflix’in Noah Nathan ve Tanya Kumar tarafından yönetilen tasarım ekibi, evrensel ölçekte çalışan, ısmarlama bir yazı dili geliştirdi. 

Temiz, okunaklı ve nötr, grotesk ‘Netflix Sans’ estetiğe önem veriyor ve kullandığınız cihazlardan bağımsız olarak içeriğe daha fazla odaklanmayı hedefliyor.

Yeni sans-serif, eğlence endüstrisinde tartışmasız aşırı bir yazı karakteri olan “Gotham“ın yerini aldı. Netflix’in tasarımcıları, markanın kendi adını verebileceği bir yazı karakterine sahip olmanın, her yıl “milyonlarca dolar” tasarruf ettireceğini açıklıyor. 

Netflix Sans’ta “t” harfinin tepesindeki Netflix’in logosundan esinlenen ilginç paskalya yumurtası kıvrımı dikkat çekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Güzellik Rakamların Ötesinde, Peki Reklamların da Ötesinde mi?

Dove geçtiğimiz hafta içinde “Benim güzelliğim rakamların ötesinde” sloganıyla kadınlara sayılarla biçilen değerleri özgürleştiren bir reklam filmi yayınladı. Reklam filmi kadınları genel geçer ölçülere göre değerlendirdiğimiz dünyada o ölçülerin aslında gerçek birer kriter olmadığını vurguluyor.

Kadınlar reklam filminde beden ölçüleri, güzellik puanları, yaş gibi sayılarla somut bir şekilde ifade edilen değerleri soyutlaştırıyor ve benim güzelliğim rakamların ötesinde diyorlar. Peki bu güzellik anlayışı rakamların ötesine geçerken reklamların da ötesine geçebiliyor mu? Dilerseniz önce reklam filmini izleyelim daha sonra bu konuyu biraz daha açacağım.

Dove daha önceki reklamlarında da  kozmetik ürünleri üretmesine rağmen doğallığı ve doğallıktan gelen güzelliği kullanmıştı. Bu reklamında da kalıplaşmış güzellik metalarına karşı çıkarak kadınları cesaretlendiriyor.

“34: Beden ölçüm değil, dövmelerimin sayısı”, “90-60-90: Beden ölçülerim değil vize notlarım”, “9: Verdiğim kilolar değil kızımla geçirdiğim aylar” gibi iddialı cümlelerle standart ölçüleri yıkan kadınlar görüyoruz. Son zamanlarda bu minvalde yapılan reklam kampanyalarını düşündüğümüzde kadın hareketlerini ve kadının özgürleşmesini destekleyen markalar takdir ediliyor ve elbette gelecek için umut vadediyor.

Ancak burada akılları kurcalayan önemli bir soru işareti olduğunu düşünüyorum: Markalar ve reklamları samimi mi? Aslında sormak istediğim asıl soru; “Markalar gerçekten kadın direnişini mi destekliyor yoksa dünyanın son trendine uyum sağlayarak belli bir hedef kitleye daha fazla tüketim mi pazarlıyorlar?”

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu sorunun cevabı ne olursa olsun geçmişteki cinsiyetçi reklamlarla kıyaslandığında şu an dünümüzden çok daha iyi bir noktadayız. Reklam talep edileni pazarlıyormuş gibi gözükse de aslında talebi zaten kendisi yaratır. Yani reklamın sattığı ürün, hizmet, düşünce ne olursa olsun başkalarını yönlendirme amacı taşır. Dove örneğinden gidersek güzel olanın doğal olan olduğu fikri diğer reklamlara göre aykırı ve daha özgürlükçü olabilir ama o da kendi güzellik algısını pazarlamıyor mu?

2016 yılının sonlarına doğru H&M’in yeni koleksiyonunu tanıtırken yayınladığı reklam filmi oldukça konuşulmuştu. Çoğu kesim tarafından tepki çekerken bazı kesimler tarafından da oldukça beğenilmişti. Reklam filmi kalıpları tamamen yıkıyordu ve markanın dünya üzerindeki tüm kadınlara hitap ettiğini vurguluyordu. Bedensel ölçüleri, fikirleri, zevkleri ne olursa olsun herkesi kucaklıyor ve kadını özgürleştiriyordu. Reklam filmini ben de çok beğenmiştim ama H&M’in bunu neden yaptığını çok düşündüm. Sonra 2017 yılının kelimesi “Feminizm” seçildi.

Diyeceğim o ki, talep edilenin ve övülenin cinsiyetçi anlayışa taban tabana zıt olmasında hiçbir sakınca yok bu bir şeylerin iyiye gittiğinin göstergesidir ancak cinsiyetçi reklamlara başkaldıran anti-cinsiyetçi reklamları da kurtarıcımız olarak görmemek gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bu durum kim en çok ses getiren feminist kampanyayı başlatacak yarışına dönüşüyor ve asıl amacından (eğer gerçekten asıl amacıysa) sapmış oluyor. Zira savunulan algı revaçtan düşerse markaları aynı desteği sağlarken göremeyebiliriz, böyle bir senaryoya da hazırlıklı olmak lazım.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link