Kişiselleştirme markaların görünüş ve davranışlarında bir devrim yarattı, yani artık markalar hedef kitleleri ile daha derin ve daha geniş bir iletişim seviyesinde kalabiliyor. IP’den hesap aktivasyonuna, kişiselleştirilmiş mail listelerinden kişiye özel diyet ve spor cihazlarına markalar artık hayat tarzımıza her platformdan adapte oluyor. Peki tüm markalar ‘kişiye özel’ olma eğilimindeyken sadakat nasıl sağlanacak? Kişiselleştirme markalar için elzem olsa da tüketiciler artık daha da kişiselleşmiş tercihlerin peşinde koşar hale geliyor.

Artık markaların yaşayacakları en büyük zorluk kişilerde marka sadakatini koruyabilmek çin kişilerin gelecekteki deneyimlerini de kişisel bir hale sokmak.

Peki markalar bunu nasıl sağlayabilir?

made-for-me-maxwell-3

Kendilerini Hedef Kitleye Daha Yakın Tutarak

Artık hepimiz markaların kendi mesajları ile beraber hedef kitlenin hayatına artı bir değer daha sunması gerektiğinin farkındayız. Örneğin Fitness Tracker bileklik olan uyku süresi ve atılan adım sayısını hesaplayan Jawbone UP, San Francisco’da bir yemek dağıtım firması Munchery ile anlaşarak o firmadan yedeğiniz ürünlerin besin değerini kendi uygulaması üzerinden hesaplıyor bununla beraber kullanıcılarına yediği yemekle ilgili daha kapsamlı bir besin değeri bilgisi sunuyor. Burada bu iki markanın yaptığı işbirliğinin özellikle sağlıklı yaşam ve spora önem veren hedef kitleye hem kolaylık hem de yeni bir değer önerisi sunması açısından güzel bir kişiselleştirme örneği olarak değerlendirebiliriz.

Hedef Kitle ile İletişimde Kalarak

Bir markayı seçiyorsanız ve severek kullanıyorsanız o marka ile iletişimde olmayı ve onun bazı kreatif süreçlerinde yer almayı isteyebilirsiniz. Bu oldukça olağandır. Örneğin Coca Cola #MakeItHappy isimli kampanyasında Internet üzerinden yayınladığı bazı videolar ile izleyenlere olumlu mesajlar gönderip onlara da çevresindekilere pozitif mesajlar göndermeleri için ilham verdi.

Twitter’da da kullanıcılara içinde negatif ifadeler taşıyan bazı tweetleri pozitif ifadelerle cevaplamalarını isteyen Coca Cola onlara orada görsel bir mutluluk deneyimi yaşatarak bir anda hem hedefi olan müşterilerinin dikkatini onları kampanyanın içine kattığı için unutulmaz kıldı.

made-for-me-maxwell-4-1280x720

Hedef Kitleye Ürün ve Markadan Daha Öte Bir şey Sunarak!

Tüketici ile iletişime geçmenin ve ilham vermenin bir çok yolu var. Bir bira markası olan Stella Artois ise burada bira içme eylemine sosyal deneyim açısından yaklaşarak iletişim çalışmasını ürün ve marka özelinden çıkarmış. Ya da bira içmenin sadece bir ana özel bir etkinlik değil diğerleri ile beraber yaşanan sosyal bir deneyim olduğuna, o anlarda yaşanan güzel şeylerin unutulmazlığına dikkat çekmiş.

Bugünün tüketicisi geçmiş zaman tüketicisinden ziyade daha fazla deneyim, daha fazla olanak ve yeni ilham kaynakları arıyor. Bu nedenle markanız ile bugünün tüketicisine ayak uydurmalı ve ona özel bir değer önerisi ile yaklaşmalısınız.

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın