Markaların Hayatımızdaki Yeri Nasıl Değişti? 0

1980’lerde rahmetli Turgut Özal dışa açılım politikasını başlatana kadar ülkede yerli ürünlerin dışında hiçbir marka bulunmazken sonrasında yavaş yavaş yabancı şirketlerin ülkemize girmesine şahit olduk. Özellikle 1995’te Gümrük Birliğine girmemizin ardından yerli markaların yabancı markalarla rekabet edebilmek için yatırımlar yaptıklarını, Ar-Ge’ye ağırlık verdiklerini, kaliteyi ön planda tutmaya çalıştıklarını, lojistik konusuna önem verdiklerini, operasyonel maliyetlerini düşürdüklerini ve uygun fiyata ürün sağlamaya başladıklarını gözlemliyoruz.

2000’li yıllarda İMKB’de faaliyet gösteren şirketlerin bilançolarına baktığımızda gelir kaleminde faizin önemli bir rol oynadığını ama enflasyonun düşmesiyle beraber şirketlerin üretim, pazarlama ve satış üçgeninde kendilerini daha da geliştirdiklerini ve düşük faizli ortamda kar edebilmek için iyi ürünü iyi fiyata sunma çabasına girdiklerini görüyoruz. 2000’lerin sonunda ülkenin ileri gelen şirketlerinin CEO’ları da ekonomi dergilerine verdikleri röportajlarda zamanında faiz ve devlet tahvillerinin tatlı kar sağlamasından dolayı kendilerinin de buna ayak uydurduklarını ama geç de olsa günün koşullarına uyduklarını itiraf ediyorlardı.

1980’lerde şimdi köydeki bakkalda bile bulunan Tobleron marka çikolatayı rahmetli babam yurtdışından getirdiğinde sanki hayatımızda ilk defa çikolata görmüş gibi boş gözlerle bakarak onu gıdım gıdım yer, ambalajına garip bir hayranlıkla bakardık. Şimdi semt pazarlarında bile 5 TL’ye satılan arkasından çektiğinde fırlayan ufak arabalar (matchbox) ve bugüne göre inanılmaz basit el atarileri (game&watch) ise okuldan eve koşa koşa gelmek için en önemli sebepti. Yakın akrabamız o dönemin arabası Renault Flash marka aracın camlarının otomatik açıldığını bize gösterirken sanki karşımda Ferrari araç varmışçasına baktığımı dün gibi hatırlıyorum. O dönemde yeni ürünlerin hayatımıza girmesine alışmış sonrasında bolluk oluştuğunda daha seçici olmaya ve marka kavramının hayatımıza girmesine şahit olmuştuk.

Ankara’da dönemin tek dükkanı olan Ven Club’tan marka kıyafetler almak bizi ayrıcalıklı hissettirmeye başlamış, Levis, Armani, Sebago ve Timberland gibi markalar rüyalarımızı süsler olmuştu. Nike’ın Air Jordan markalı ayakkabısı piyasa çıktığında herkes bunu konuşur olmuştu. Mc Donald’s Ankara Kızılay’da açıldığında öğlenleri oraya gidip Big Mac menü yemek ise bizler için vazgeçilmez olmuştu. 1970’li yıllarda doğanlar için bu tip örnekleri çoğaltmak mümkünken, 2000’li yıllarda doğmuş genç kardeşlerimiz için yazdıklarım bilim kurgu filmi gibi gelebilir çünkü birbirinden farklı çikolata markalarını tükettiğimiz, Sony Play Station oyunlarını oynadığımız, uzaktan kumandalı oyuncak arabalarla keyif aldığımız, etrafımızda yüzlerce farklı model araç gördüğümüz, Nike iPod ve Nike Fuel Band gibi ürünlere şahit olduğumuz, birçok alışveriş merkezinde yüzlerce giyim markasına ve yemek kültürüne aşina olduğumuz bir dönemde yaşıyoruz.

Her markanın vadettiği bir şeyler oluyor ve çoğumuz tutkuyla bunlara bağlanıyoruz. Ürünler, hizmetler, ülkeler hatta insanların bile markalaştığı günümüzde artık markalardan çok biz tüketiciler onları yönlendiriyoruz. Sosyal medya sonrasında tek yönlü iletişimin bitmesi ve çift yönlü iletişimin başlaması sonrası her marka attığı adıma daha fazla dikkat ediyor, müşterilerini dinliyor, şikayetleri anında çözmeye çalışıyor, müşteri memnuniyetine önem veriyor ve aldıkları geri bildirimlere göre markasına yön vermeye çalışıyor. İnternet sayesinde herhangi bir ülkede bile yapılan en ufak hata hemen yayılıyor ve inanılmaz tepkiler verilebiliyor. Mesela Uzakdoğu’da küçük yaşta çocuk işçi çalıştıran firmaların haberleri ışık hızıyla yayılmış, konuyla ilgili protestolar olunca ilgili şirketler geri adım atmak zorunda kalmışlardı. Kısacası markaların bizleri şekillendirme süreci bitti, tüketicilerin markaları yönlendirme süreci başladı. Markaların uzay yolculuğu bile vadettiği günümüzde aşağıdaki keyifli video’yu izlemenizi tavsiye ediyorum.

httpv://www.youtube.com/watch?v=JKIAOZZritk

 

Bir Cevap Yazın

2017 İçin 32 Sosyal Medya Pazarlama İstatistiği 1

Red Agency, 2017 yılı için sosyal ağların istatistikleri özetleyen bir grafik oluşturdu. 2017 yılının sosyal ağlar konusunda büyük eğilimler ortaya çıkardığını belirterek o istatistikleri sizlerle paylaşıyoruz. Bu arada istatistiklerin tamamının yer aldığı infografiğe de buradan ulaşabileceğinizi de belirtelim.

Demografik İstatistikler 

 • İnternet kullanan erkeklerin %75’i kadınların ise %83’ü Facebook’a giriyor,
 • Gençlerin %32’si Instagram’ın en önemli sosyal ağ olduğunu düşünüyor,
 • Kadın internet kullanıcıları %38 – %26 oranında, Instagram’ı erkeklerden daha fazla kullanmaya yatkın,
 • Üniversite mezunlarının %29’u Twitter kullanıyor, %20’si lise mezunu veya daha az bir dereceye sahip,
 • Y Jenerasyonu günde en az 1 kez Twitter’ı kontrol ediyor,
 • Instagram kullanıcılarının çoğu 18 – 29 yaşları arasında ve 10 yetişkinden 6’sı Instagram’da çevrimiçi,
 • Dünya’nın toplam nüfusunun %22’si Facebook kullanıyor.

Kullanıcı İstatistikleri

 

 • Instagram, %32 kullanıcı ile gümüş madalyayı alıyor,
 • Pinterest, %31 ile üçüncü sıraya girdi.
 • 2016 yılında Facebook kullanıcılarının %76’sı siteye her gün 1,6 milyarı aşkın günlük ziyaret gerçekleştirdi; buna karşılık 2015’te günlük kullanıcı oranı %70’ti,
 • LinkedIn, 450 milyondan fazla kullanıcı profiline sahiptir,
 • Ortalama bir LinkedIn kullanıcısı ayda 17 dakikasını sitede geçiriyor,
 • Instagram kullanıcılarının %51’i günlük olarak platforma erişim sağlıyor, %35’i ise platforma yılda birkaç kez baktıklarını söylüyor,
 • Sosyal medya platformlarında harcanan zamanın hemen hemen %80’i mobil cihazda gerçekleşiyor,
 • Snapchat’te her gün 400 milyon Snap ve her saniye yaklaşık 9,000 fotoğraf paylaşılıyor,
 • Sadece 10 bin YouTube videosu 1 milyardan daha fazla görüntüleniyor,
 • YouTube’daki görüntülemelerin yarısından çoğu mobilde,
 • Pinterest kullanıcılarının %93’ü bu platformu bir şeyleri planlamak veya satın almak için kullanıyor,
 • LinkedIn kullanıcılarının %39’u aylık premium hesaplar için ödeme yapıyor,
 • Pinterest sürücüleri, tüm perakende web sitesi yönlendirme trafiğinin %25’ini oluşturuyor,

İçerik İstatistikleri

 • Resimli Tweet’ler resim içermeyen Tweet’lerden %18 daha fazla tıklama alıyor,
 • Pinterest’de 100 milyon yemek ve 146 milyon moda panosu var,
 • LinkedIn’de resimlerle paylaşılan postlar %98 daha fazla yorum alıyor ve bağlantıya sahip olan postların etkileşim oranı %200 daha yüksek,
 • Yaklaşık 81 milyon sahte Facebook hesabı var ve yaklaşık %5 Twitter hesabı sahte,
 • Günlük 100 milyon saatlik video içeriği Facebook’ta izleniyor,
 • 1 milyondan fazla LinkedIn kullanıcısı uzun metrajlı içerik yayınladı, haftalık olarak 160.000 içerik yayınlandı,
 • 100’den fazla çalışanı bulunan işletmelerin %88’i Twitter’ı pazarlama amaçlı kullanıyor,

 • En çok görüntülenme oranına sahip kullanıcı tarafından gönderilen YouTube videosu “Charlie bit my finger” 845 milyondan fazla görüntülemeye sahip,
 • Pizza, biftek ve suşinin hemen önüne geçerek, en yaygın paylaşılan Instagram yemeği oldu.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link