Marka Guruları

“Türkiye’de Marka danışmanları dendiğinde akla kimler gelmeli?” sorusuna cevap bulmak adına geniş bir araştırma gerçekleştirdik. Yaptıkları işler, iletişim kanallarındaki aktiflikleri ve tanınırlıkları yönünden Pazarlamasyon olarak Türkiye’nin marka dendiğinde akla gelen ilk isimlerinin listesini hazırladık. Şu notu da düşelim; listedeki sıralama tamamen karışık.

88- Güven Borça

MARKAM Kurucusu ve Marka Konseyi Başkanı Güven Borça, “Bu Topraklardan Dünya Markası Çıkar mı?”, “Reklamlardan Sonra”, “Pazarlama Reçeteleri” ve “Başka Akmerkez Yok” kitaplarının yazarıdır. Sektöre yıllarını vermiş olan Borça’yı en son Marketing Meetup’ta konuk etmiştik.

77- Temel Aksoy

Fikirhane Kurucusu olan Temel Aksoy, onlarca markaya vermiş olduğu danışmanlıklarının yanısıra uzun zamandır kendi blogunda marka danışmanlığı üzerine makaleler yazmakta.

66- Bora Alçı

Markalara Fısıldayan Adam olarakta bilinen Alçı, Argus Marka Geliştirme ve Pazarlama Şirketinin kurucusudur.

55- Bülent Fidan

Brandmap’in kurucusu olan Bülent Fidan The Brand Age’in yayın yönetmenliğini yıllarca sürdürdü. Son yılların “marka yönetimi” dendiğinde ilk akla gelen isimlerinden biri kendisi.

44- Mustafa İçil


Google, Apple ve Microsoft Türkiye’de gerçekleştirdiği yöneticiliklerin ardından kendi danışmanlık şirketini kuran İçil aynı zamanda Pazarlamasyon Akademi eğitmenlerinden.

33- Hakan Senbir

Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi stratejistlerden biri olan Senbir, Turkcell, P&G, Ülker, Koç, Sabancı gibi bir çok marka ile birlikte çalıştı. Şuanda kendi danışmanlık şirketi ile aktif olarak ilgilenmekte. Senbir aynı zamanda Pazarlamasyon Akademi eğitmenlerinden.

22- Yunus Baran

Yaratıcı Marka Danışmanı olarak kendini tanımlayan Baran, Yubai Danışmanlık şirketinin kurucusu. Onlarca markaya verdikleri hizmetin dışında sosyal medya ile oldukça iç içe olan Baran’ı takip etmekte yarar var.

11- Levent Erden

Bilgi Üniversitesi MBA’de ders veren Erden hali hazırda kendisi bir marka olmuş. Kendisini çokta detaylandırmaya gerek yok aslında.


Türkiye “marka” dendiği zaman öne çıkan çok sayıda isme sahip. Listemize eklemediğimiz ve çok değerli çok sayıda isim de var. Onları da farklı listelerde sizlerle tekrar paylaşacağız.

1 YORUM

Bir Cevap Yazın