Marka Algısını Yönetebilmek – Aldi Örneği

Algılar siyasi kararlarımızdan ürün tercihlerimize kadar hayatın her alanında karşımıza çıkan önemli bir etken. Tüketiciler karar verme süreçlerinde çoğu kez bilerek yada bilmeyerek en son  kararı algılarına güvenerek verirler. Karar verme sürecinde bu kadar önemli bir etken olan algılar kuşkusuz markalar içinde vazgeçilmez bir öneme sahip. Bu süreç o kadar önemli ki, sadece tüketici satın alma  sürecindeki yorumlarımızı değil, satış önceki ve sonrası bütün yorum ve davranışlarımızı da etkiliyor.

picture-3

Markalar da insanlar gibi kişilik özelliklerine sahiptir. Örneğin Pepsi canlı, genç, neşeliyken Coca-Cola aile odaklı, içten ve özgün bir marka kişiliğine sahip. Bu marka kişiliği markanın bütün iletişimini etkileyebilen önemli bir etken. Bu yüzden bir marka için marka kişiliğini tüketiciye tam olarak yansıtabilmek, bu algıyı yaratabilmek hayati bir önem taşır. Markanın sahip olduğu (yada sahip olduğunu düşündüğü) marka kişiliği tüketicinin algıladığı marka imajıyla uyuşmuyorsa marka için ciddi bir sorun var demektir. Marka bu süreci yönetemez ve tüketici nezdinde olumsuz bir algıya sahip olursa maddi ve manevi anlamda zarar görecektir. Bu yüzden markalar tüketicinin kendileri hakkında algılarını araştırma ve anketlerle iyi belirlemeli ve çıkan veriler doğrultusunda iletişim çalışmaları yapmalıdır.Yapılan bu iletişim çalışmalarında başarıya ulaşmak için geleneksel mecraların kullanılmasının yanında çalışanları ve paydaşları da içine alan 360 derecelik bütünleşik bir iletişim gerekmektedir. Ayrıca markalarda algı yönetimi için önemli olan bazı seçenekleri şöyle sıralayabiliriz: Hedef Kitlenin Kültürü, Değerleri ve Tutumlarını Göz Önünde Bulundurmak, Mesajın Yalın , Anlaşılır ve net  Olması,Görsel öğelerin ön plana çıkarılması . . . 

MK-AT857_ALDI_G_20090112172432

Markalarda algı yönetimi dendiğinde akla gelebilecek en önemli örneklerden biride ünlü alman perakende devi Aldi’dir. Avrupa’nın herhangi bir yerinde bir Aldi mağazasına girdiğinizde dikkatinizi çeken ilk şey mağaza düzeni ve kasiyer kıyafetlerinin çok sade ve gösterişsiz olduğudur. Bu kadar büyük bir perakende devinin neden göze hoş gelen, gösterişli bir görünümü tercih etmeyip böyle bir strateji izlediğini araştırdığınızda karşımıza çok ilginç bir gerçek çıkar. Aldi yaptığı bir araştırmada Avrupalı  tüketicinin “mağaza içerinde var olan lüksün fiyatlara yansıdığı” düşüncesine sahip olduğunu gördü. Bu yüzden Aldi bütün mağaza ve personelini gösterişten uzak sade bir tarzda sundu. Bu politikayla, tüketici Aldi’nin ucuzluk politikasının ürünlerin kalitesinden değil benimsediği “tutumlu olma” felsefesinden kaynaklandığına inandı. Kısaca Aldi başarılı algı yönetimiyle ‘kaliteyi en uygun fiyata sunma’ vaadini tüketicinin beynine kazıdı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Halkla ilişkiler ve reklamcılık 3.sınıf ögrencisi.Merak eden ,sorgulayan ,eleştiren bir markaperver.Siyasal iletişim ve markalaşma konularıyla ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

Zara Türkiye’deki Mağazalarını Kapatıyor Mu?

Fatih Altaylı Habertürk’teki “Bye bye Zara” başlıklı yazısında dünyaca ünlü marka Zara’nın Türkiye’deki mağazalarını kapatacağını öne sürdü.

Hürriyet’in haberine göre ise Inditex Grup yöneticileri “Bu konu hakkında yorum yapmak istemiyoruz” açıklamasında bulundu. Sektör temsilcileri, markanın yatırımlarına devam ettiğine dikkat çekiyor. Zara’nın bağlı olduğu Inditex Grup adına yapılan açıklamada ise, Türkiye’den çıkıyor yönündeki iddialar yalanlandı. Açıklamada “Mağaza kapatmıyoruz aksine yeni mağazalar açıyoruz” denildi.

Daha önce de Zara ile ilgili Türkiye’den çekileceği gibi yorumlarda bulunulmuştu. Bu seferki iddia Zara’nın Türkiye’deki tüm mağazalarını kira ve yüksek maliyetler nedeniyle kapatıp sadece online sitesi üzerinden satışlara devam edeceği yönünde. Zara’nın mağazalarını kapatacağını öne süren İspanyol Inditex’in olduğunu belirten gazeteci Fatih Altaylı, “Bana bu bilgiyi veren, Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden biri” diyerek giyim firmasının faaliyetini online satış olarak devam ettireceğini belirtti.

Daha önce de sizlerle Zara, Mango gibi markalara üretim yapan Bravo isimli fabrikanın iflasının ardından uğradıkları haksızlığa karşı eylem yapan fabrika işçilerinden bahsetmiştik. Bu iddialardan ve yaşananlardan sonra Zara Türkiye’de kalmaya devam edebilecek mi? Bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Welder Moody, Tüm Dünyayı Modunu Paylaşmaya Davet Ediyor!

İnsanların içinde olduğu modun, zamanı tanımlayan tek şey olduğuna inanan Welder Moody, #ShareYourMood etiketiyle dünyayı modunu paylaşmaya davet ediyor.

Yeni başlayan kampanyada, tüm dünyadan Instagram kullanıcıları, hangi modda olduklarını anlatan videolar çekmeye ve #ShareYourMood etiketi ile paylaşmaya davet ediliyor.

Kampanya için anlaşılan, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan influencer’ların da katılımı sayesinde #ShareYourMood şimdiden geniş bir kitleye yayılmaya başladı.

Paylaşılan videolar arasından her hafta kazanan bir Instagram kullanıcısına seçtiği bir adet Welder Moody saat hediye edilip, videosu haftanın kazananı olarak Welder Instagram hesabından tüm dünya ile paylaşılıyor.

Ancak asıl proje buradan sonra başlıyor!

Her haftanın kazanan videoları birleştirilerek Welder Watch’ın küresel reklam filmi oluşturulacak! Reklam filminin müziği ise Amerikalı bağımsız müzik grubu UTAH tarafından hazırlandı.

Aralık 2017’de başlayan ve 2018 yılı boyunca da devam edecek olan #ShareYourMood kampanyasında her hafta seçilen bir videonun sahibi kendi seçeceği bir Welder Moody saatin sahibi olmaya devam ederken, küresel reklam filmleri ise katılımcıların videolarıyla oluşturulmaya devam edilecek.

Welder Watch için 14 ülkede sürdürülen iletişim çalışmaları İstanbul merkezli olarak Promoqube tarafından yürütülüyor.

Welder Watch’ı sosyal medyada takip etmek için:

Proje Sahibi: Welder Watch

Yaratıcı Ajans: Promoqube

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link